CHICK COREA AND THE VIGIL

10.3.2013, 19:30

Osmnáctinásobný držitel ceny Grammy, invenční skladatel, improvizátor a klavírní virtuos Chick Corea dosáhl statutu žijící legendy po pěti desetiletích nevyčerpatelné kreativity a umělecké produktivity. Jeho čerstvá cena Grammy za nejlepší improvizované jazzové sólo z roku 2012 je dalším milníkem v neobyčejně plodné kariéře. Chick Corea v průběhu svého muzikantského života zavadil o nepřeberné množství hudebních stylů – od avantgardy přes bebop k jazzrockové fúzi, latinskoamerické a tradiční španělské hudbě, dětským písním i komorní klasické hudbě. Úspěšně se etabloval i ve světě rozsáhlých symfonických děl, a to při zachování standardu dokonalosti, která je v jeho díle všudypřítomná.

Chick Corea začal svou oslnivou kariéru v kapelách Stana Getze, Sarah Vaughan a Milese Davise. Právě Miles Davis mu nabídl příležitost podílet se na tak zásadních jazzových nahrávkách, jakými byly In A Silent Way a Bitches Brew. Na paralelní sólovou kariéru se Corea vydal v roce 1966 a proslul jako pianista schopný fungovat se svými akustickými jazzovými kapelami stejně dobře jako s inovativními projekty Return to Forever a Elektric Band, kde exceloval především na elektrické klávesy. Jeho rozsáhlá diskografie zahrnuje pro jazz naprosto zásadní alba v čele s jeho klasikou z roku 1968, Now He Sings, Now He Sobs. Chick Corea nadále nepolevuje ve svém vlivu na současnou scénu, o čemž svědčí ceny Grammy, jež vyhrává v posledních letech. V roce 2007 získala cenu Grammy nahrávka The Enchantment (duety s virtuózním banjistou Bélou Fleckem), v roce 2008 pak The New Crystal Silence (duety s oblíbeným vibrafonistou Gary Burtonem), a v roce 2009 živá nahrávka projektu Five Peace Band (s Johnem McLaughlinem, Christianem McBridem, Kennym Garrettem a Vinnie Colaiutou).
V roce 2012 si Corea odnesl hned dvě ceny Grammy: „nejlepší jazzové instrumentální sólo“ (na Forever, dvojcédéčku nahraném s jeho tehdejším akustickým triem) a „nejlepší akustické jazzové album“ natočeném se spoluhráči z legendární kapely Return To Forever Stanley Clarkem a Lenny Whitem. Poslední ceny zaujímají v Coreově sbírce Grammy Awards neuvěřitelná čísla 17 a 18. Úspěch u posluchačů a kritiků zaznamenalo i trio s Eddie Gomezem a Paulem Motianem, jež získalo Latin Grammy 2012 za album Further Explorations.Coreova schopnost pohybovat se s lehkostí mezi různými hudebními světy se projeví i v roce 2013 – pokračovat bude turné s aktuálním triem s Christianem McBridem a Brianem Bladem, setkání klasiky a jazzu nabídne koncert pro jazzový kvintet a komorní orchestr, nezastaví se ani nekonečné turné v duu s vibrafonistou Garym Burtonem. Nejnovějším přírůstkem mezi aktivity Chicka Corey je nový projekt The Vigil, all star sestava s Marcusem Gilmorem na bicí, Hadrienem Feraudem na baskytaru, Timem Garlandem na saxofony a Charlesem Alturou na elektrickou kytaru. Tento nový projekt si evropskou premiéru odbude na pouhých pěti místech a naštěstí mezi nimi nechybí Brno.