JazzFestBrno: Tension

28.3.2019, 19:30

Festival JazzFestBrno připravil pod svou hlavičkou novou off-programovou sérii nazvanou Tension. Wikipedie definuje hudební výraz tension jako důležitý hudební prostředek, kterým umělec vyvolává očekávání a napětí v myslích posluchačů. Umělecké pnutí přinese i tato série, která zavede festivalové fanoušky na nová místa a představí jim umělce, jež se vymykají z hlavní dramaturgické linie, a přesto si zaslouží velkou pozornost. Umělce alternativní, reprezentující především elektronickou scénu, kteří se jazzu na první pohled sotva dotýkají, ve skutečnosti s tímto žánrem mají však mnohem víc společného než leckdo, kdo se jím zaštiťuje.

HRTL Spagetti ensemble

Leoš Hort – modular, syntezátory, Martin Debřička – saxofon, Michal Vacek – bicí

Leoš Hort alias HRTL je špičkový performer na modulární syntezátor a zakladatel brněnského kazetového vydavatelství Bükko Tapes, které vydává hudbu východoevropských bedroom producentů. Zároveň je stájovým jezdcem Bastl Instruments, kteří vyrábí hand-made open-source hudební hardware.

Hudba HRTL si prošla cestou od klasických nástrojů k modulárnímu syntezátoru, kde se z post-witch-housu vyvinula směrem k repetitivním rytmům s bohatými melodickými i zvukovými prvky, proměnlivou atmosférou a hravými strukturami. Ať už ušpiněný house s osmdesátkovým feelem, fluorescentní techno nebo temné bublavé beaty, HRTL nikdy nehraje dvakrát to samé. Stejně jako jeho živá vystoupení jsou totiž jeho nahrávky improvizované a 100% hardware.

Jeho druhé album Dataloss získalo v roce 2015 cenu Anděl v kategorii elektronická hudba. Protože HRTL klade důraz především na živé performance, začal se vedle studiových nahrávek orientovat také na livestreaming. Zhusta koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Vystoupil na největším klubovém festivalu na světě Amsterdam Dance Event, na klenotu multimediáních festivalů Ars Electronica, nebo na DAVE festivalu v Drážďanech. Dále vystupoval po evropských městech jako Londýn, Berlín, Vídeň nebo Bukurešť. U nás zazářil i na významných festivalech Pohoda a Colours of Ostrava. Koncerty HRTL jsou většinou one-man show, o to exkluzivnější bude vystoupení v rámci série Tension, kdy jeho kouzlení s krabičkami plných tajuplných drátů ještě zpestří saxofonista Martin Debřička a bubeník Michal Vacek.

 
 
Zabelov Group

Roman Zabelov – akordeon, zpěv, syntezátory, Jan Šikl – bicí, trubka, kytara

 
 

Široce rozkročené pojetí jazzu, fascinace rytmickými sekvencemi a abstraktním vokálem, experimentování a neustálá potřeba hledání zvuku, stejně jako prolínání kultur, tvoří základ přístupu Zabelov Group k hudbě a jejímu provedení. Dvojice Jan Šikl a Roman Zabelov se na scéně společně pohybuje od roku 2012.

Český skladatel a multiinstrumentalista Šikl vystudoval skladbu na Pražské konzervatoři, kromě hraní na bicí a trubku v Zabelov Group a skupině Korjen, tvoří scénickou hudbu pro Národní divadlo, Český rozhlas, Spitfire Company, opakovaně spolupracoval s Orchestrem Berg.

Roman Zabelov pochází z malé vesnice Žiliči v Bělorusku. Hra na akordeon pro něj byla přirozeným rodinným dědictvím – dědeček samouk, otec i oba dva starší bratři jsou profesionálními akordeonisty. Od roku 2010 studuje v Praze, aktuálně dokončuje studium skladby na HAMU. V kapele se výrazně uplatňuje také éterickým vokálem.

Dvojice využívá kromě živých nástrojů syntezátory i další efekty, esenciální však pro ni zůstává neustálý spontánní proces tvorby na pódiu a práce s momentální náladou.  Svou tvorbu zachytili poprvé na domácí nahrávce 40 000 km (2012) a live albu Secret Session (2014), na podzim loňského roku vyšla u Minority Records jejich první studiová deska Eg. Přesto se duo neomezovalo pouze stěnami studia, Eg obsahuje terénní nahrávky, zachycení zvuku kostelních varhan a také hosty, např. oceňovaného českého jazzového kontrabasistu Jaromíra Honzáka.  Z původního akustického puritánství se postupně stal komplex cinematické hudby provázané samply a akustickými nástroji rozšířenými o elektroniku.