JazzFestBrno: Rozhlasový Big Band Gustava Broma 80 let feat. Dan Bárta

7.11.2021, 19:30

Dirigent: Vladimír Valovič, zpěv: Dan Bárta, line-up orchestru: TBD

Americký časopis DownBeat ho zařadil mezi deset nejlepších big bandů světa. Na jeho koncertech hostovaly největší hvězdy jazzu i popu. Letos Rozhlasový Big Band Gustava Broma slaví 80 let a na koncert ke svému jubileu si pozval zpěváka Dana Bártu.

Hudba pro big bandy patřila odjakživa k nejprogresivnějším směrům jazzové tvorby. Skladby v sobě spojují důmyslnou kompoziční práci detailně zapsanou do partitur se spontaneitou jazzových improvizací. V českých zemích a na Slovensku mají tato tělesa skvělou tradici a Big Band Gustava Broma patřil k těm nejvíce uznávaným doma i v cizině. Na jeho koncertech hostovali mimo jiné Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie, Diana Ross and The Supremes, Ray Conniff či Ray Charles.

Dan Bárta, jedenáctinásobný držitel Ceny Anděl v kategoriích Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí, se zapsal v devadesátých letech do širokého povědomí s kapelou Alice a účinkováním v muzikálu Jesus Christ Superstar. Stal se také neodmyslitelnou součástí kapely J.A.R. V roce 2000 překvapil fanoušky s vlastní skupinou Illustratosphere. Jazzovým fanouškům jistě utkvěla jeho spolupráce s triem Roberta Balzara, kterou jsme si mohli v roce 2017 užít i na festivalu JazzFestBrno, navíc okořeněnou o zvuk brněnské filharmonie. Nezaměnitelný hlas Dana Bárty okouzluje už dlouhá léta příznivce jazzu, soulu, rocku i popu. Těžko tak mohl Rozhlasový Big Band Gustava Broma ulovit v českých vodách vhodnějšího hosta svého slavnostního koncertu.