JazzFestBrno: Cécile McLorin Salvant

30.4.2021, 19:30

Cécile McLorin Salvant – zpěv, Sullivan Fortner – klavír

Oslava Mezinárodního dne jazzu se zpěvačkou, která získala cenu Grammy v kategorii vokálního jazzu třikrát během čtyř let, a to za tři po sobě jdoucí alba.

Americká zpěvačka poprvé upoutala pozornost jazzových fanoušků už v jednadvaceti letech svým triumfem na Mezinárodní jazzové soutěži Thelonious Monk 2010. Od té doby uplynulo sice pouhých deset let, ale v životě a tvorbě Cécile McLorin Salvant se změnilo mnohé. Krátce předtím, než vydala své druhé album WomanChild, kritik New York Times prorokoval: „Ač je širokému jazzovému publiku zatím neznámá, nebude to trvat dlouho.“ Jeho předpověď se bezezbytku naplnila. Toto její CD posbíralo celou řadu ocenění, včetně nominace na Grammy. Ve vítězství se jí sice podařilo nominaci proměnit až později, ale s o to větším úspěchem – v letech 2015, 2017 a 2018 získala Grammy za nejlepší vokální jazzová alba. Žádný umělec z oblasti jazzového zpěvu nedávné paměti nezískal rychleji více poct než tato okouzlující zpěvačka.

Cécile McLorin Salvant se narodila na Floridě rodičům pocházejícím z Francie a Haiti a její multikulturní kořeny se zrcadlí i v její tvorbě. Zatím poslední studiové album The Window nahrála v duu s pianistou Sullivanem Fortnerem a po spolupracích s většími ansámbly si dle vlastních slov v tomto duu užívá více svobody, která zároveň nabízí tak bohatou škálu možností, jako by na pódiu byla početná kapela.