Randy Brecker & Rozhlasový Big Band Gustava Broma

29.9.2024, 19:30

Mistři patří k mistrům. A když se takoví sejdou na bázi oslav stého výročí založení Českého rozhlasu Brno, dává to samozřejmě smysl. Propojení je jasné díky působení nejvýznamnějšího moravského big bandu, který v průběhu své více než osmdesátileté tradice spolupracoval s mnoha světovými hvězdami, právě v brněnském rozhlasovém studiu.

 

Svůj orchestr založil saxofonista a skladatel Gustav Brom už v roce 1940 a v jeho čele stál až do své smrti roku 1995, kdy po něm kapelnickou štafetu převzal Vladimír Valovič. Bromův big band byl na domácí scéně výjimečný hned v několika ohledech. Jeho kapelník měl velmi dobrý čich na muzikanty, takže se v jeho řadách objevila spousta nesmírně kvalitních a talentovaných hudebníků, schopných se operativně a s invencí přizpůsobit spoustě žánrů. A právě s tím souvisí další výjimečnost orchestru. Nejširší veřejnost Bromův orchestr znala jako doprovodné těleso popových zpěváků a z prostředí někdejší takzvané taneční hudby – ani v tomto vysloveně populárním ranku ale nikdy nesklouzl do nekvalitních nebo dokonce kýčovitých poloh. Jazzoví fanoušci pak znali big band jako vrcholné jazzové těleso, které obsáhlo v původním i přejatém repertoáru mnoho jazzových subžánrů od swingu po vysloveně avantgardní směry a například v oblasti tzv. třetího proudu, slučujícího prvky jazzu a soudobé vážné hudby patřili „Bromovci“ ke světové špičce.

V průběhu let s Bromovým orchestrem hostovala řada zpěváků i instrumentalistů, mezi ty nejznámější patří například trumpetisté Dizzy Gillespie a Maynard Ferguson nebo zpěvačka Diana Ross. Tato linie nyní pokračuje v podobě hostování Randyho Breckera. Ten patří už od šedesátých let k americké trumpetové špičce. Profesionální kariéru začal v kapele Blood, Sweat & Tears, byl členem legendárních Jazz Messengers Arta Blakeyho, koncertoval mj. se Steviem Wonderem, až roku 1975 založil se svým bratrem, fenomenálním saxofonistou Michaelem, skupinu Brecker Brothers. Oba sourozenci spolu poté spolupracovali průběžně až do Michaelovy předčasné smrti v roce 2007. Na sólové dráze natočil Randy Brecker zhruba tři desítky alb, násobně víc ale zbrázdil zvukem svojí trubky v roli hosta. A protože se nikdy neuzavíral jednomu žánru, jeho jméno najdeme mimo jazzový kontext třeba i na albech Paula Simona, Lou Reeda, Joe Cockera, Arethy Franklin, Bruce Springsteena nebo Ringa Starra.