Luboš Soukup Quartet (CZ/SWE/DK) + Will Vinson Quartet (UK/USA)

24.4.2013, 19:30

Luboš Soukup Quartet (CZ/SWE/DK)
Luboš Soukup – saxofony, Christian Pabst – klavír, Joel Illerhag – kontrabas, Morten Hæsum – bicí.

Mezinárodní projekt saxofonisty Luboše Soukupa hraje originální soudobý jazz postavený na výrazných kompozicích lídra kapely. Skladby jsou inspirovány jak tvorbou jazzových velikánů (např. Wayne Shortera, Milese Davise či Joe Hendersona), tak dalšími hudebními žánry. Jedna z nejvýraznějších osobností nastupující jazzové generace, Luboš Soukup, v rámci projektu spolupracuje se špičkovými evropskými hudebníky, německým pianistou Christianem Pabstem, švédským basistou Joelem Illerhagem a dánským bubeníkem Mortenem Hæsumem. Jejich osobitý zvuk a přístup k hudbě vytváří unikátní hudební paletu zvukových barev.
Kvarteto vystupuje na brněnském Jazz Festu v rámci svého třetího turné po České republice. Kapela vznikla na podzim roku 2010 v dánské Kodani, tj. v době, kdy Luboš Soukup zahájil studium na tamější hudební akademii. Po nesčetných jam sessionech zvolil Soukup silnou rytmickou sekci Illerhag – Hæsum a později se rozhodl přibrat do kapely i švédského pianistu Oscara Grönberga. V tomto složení odehrál kvartet své první turné po Česku, během něhož natočil debutové album s názvem Beyond the Borders, které vyšlo u českého vydavatelství New Port Line.
Během následujícího turné, které odehrála kapela s novým pianistou Christianem Pabstem, představil Luboš Soukup i nový hudební program a kompozice inspirované jeho vlastními sny. „Cílem bylo hudbu rozvolnit,“ upřesňuje Soukup „a dostat se tak hlouběji k vnitřním emocím a novým zvukům. Na jaře 2013 natočilo kvarteto materiál pro nové CD s dechovou sekcí a smyčcovým kvartetem a tak se můžete těšit, že během třetího turné kapely uslyšíte také nové skladby, které jsou velmi rytmické a energické.“
Saxofonista Luboš Soukup je známý z kapel Points, Inner Spaces nebo Bucinatores a na svém kontě má již pět desek s vlastní hudbou. Pianista Christian Pabst se po ukončení speciálního výběrového programu European Jazz Master usadil v Amsterdamu, kde začal učit na místní jazzové akademii. Tisk ho označuje za výjimečně lyrického hudebníka. Kontrabasista Joel Illerhag v současné době studuje program European Jazz Master a vede svůj vlastní nonet, pro který i komponuje. Jeho silnou stránkou je spontaneita a vášeň pro hudbu. Morten Hæsum je jedním z nejvyhledávanějších dánských bubeníků, a to zvláště pro jeho osobitý zvuk a “drive”.

Will Vinson Quartet (UK/USA)
Altsaxofonista a skladatel Will Vinson pochází z Londýna, doma je však už od roku 1999 v New Yorku. Hned po svém příjezdu do Mekky jazzu začal hrát a nahrávat s prvotřídními muzikanty, do kapely jej přizvali třeba Gonzalo Rubalcaba, Kurt Rosenwinkel, Ari Hoenig, Marcus Gilmore, Mark Turner, Chris Potter, Geoffrey Keezer, Lage Lund, John Benitez, Aaron Parks, a mnoho dalších.
Vinson je členem řady předních newyorských souborů, např. kapely bubeníka Ariho Hoeniga Punk Bop (Will se podílel na Ariho albech Inversations, Bert´s Playground a Live at Smalls), Lage Lund Quintet, projektu Mr. Vivo Pedra Girauda, Argentine Jazz Ensemble (už s třemi CD na kontě) i kvinteta a kvarteta kytaristy a skladatele Jonathana Kreisberga (South Of Everywhere – 2007, Shadowless – 2010).
Vinson si vydobyl mezinárodní pověst jako leader i sideman. Internetový portál All About Jazz popisuje Willa Vinsona jako hráče „s neúprosnou silou“. Thomas Michelsen z dánského listu Politiken jej označil za „velmi vzrušujícího saxofonistu“ s „krásným, jemně modulovaným zvukem“ a renomovaný kritik John Fordham z The Guardian o jeho hře napsal „vynikající a robustní sólo vrcholí medově zabarvenými vysokými tóny,“ jež jsou „bezpečně pod kontrolou a zároveň srší energií“. Time Out London označil Vinsona přídomkem „vzrušující mladý altsaxofonista s nekompromisním přístupem ke skladbě a improvizaci“.
Will Vinson vydal už čtyři CD jako lídr a skladatel. Nahrávka It’s For You (Sirocco Jazz, 2004) byla časopisem JazzWise popsána jako „kombinace promyšlené originální koncepce s nadstandartní plynulostí a energií provedení ve velmi uspokojivých proporcích“ a portálem All About Jazz jako „slibný debut, album, které je vyspělé jak v koncepci, tak v provedení“. Vinsonovo druhé CD, Promises (NineteenEight Records), byl Natem Chinenem z New York Times charakterizováno jako „působivé“ a „coolově rezervované“.
V roce 2010 Vinson vydal hned dvě CD: živá nahrávka The World (Through My Shoes) se dočkala superlativů „úžasná“ od časopisu Downbeat a „vzrušující, energická… vynikající“ od konkurenčního Jazz Times. Studiovka Stockholm Syndrome (Criss Cross Records) vyšla v září 2010 a hraje na ní mimo jiné i skvělý norský kytarista Lage Lund, jenž je stálým členem Vinsonových kapel včetně té, která zavítá do Brna.
Will Vinson se s vlastní skupinou i jako sideman objevil v USA, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Norsku, Švédsku, Dánsku, Itálii, Španělsku, Irsku, Portugalsku, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Švýcarsku, Austrálii a Japonsku. Na festivalu JAZZFESTBRNO 2012 vystoupil s kvartetem Jonathana Kreisberga a oslnil nejen jako fenomenální saxofonista, ale i velmi kompetentní klavírista.
Jeho hudební zkušenosti se ovšem neomezuje jen na jazz. Vinson je členem skupiny Rufuse Wainwrighta, se kterým cestoval po celém světě na desítiměsíčním turné v sezóně 2007/8. Hraje, nahrává nebo aranžuje pro Sufjana Stevense, Seana Lennona, Marthu Wainwright, Beth Orton či syna legendárního Paula Simona Harpera.
Vinsonova hra na saxofon má neuvěřitelnou sílu i dramatickou senzitivitu, charakteristické jsou pro ni i impozantní zvuk a technika. Je ovlivněn celou řadou saxofonistů od Cannonballa Adderleyho po Chrise Pottera, přesto však nabízí vlastní jedinečný přístup k jazzu. Vinsonova skladatelská tvorba kombinuje respekt ke staleté jazzové tradici se smyslem pro objevování v oblasti rytmické, harmonické a melodické.