Petite Mort

11.5.2019, 19:00

Hvězda světové choreografie Jiří Kylián poprvé v repertoáru baletu.

hudba: Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Herbie Flowers, Barry Morgan, Masakazu Ito, Wolfgang Amadeus Mozart 
choreografie: Mário Radačovský, Lukáš Timulák, Jiří Kylián 
režie: Mário Radačovský, Lukáš Timulák 
scéna: Peter Biľak, Jiří Kylián 
kostýmy: Patricia Barker, Linda Tublerová, Joke Visser 
světelný design: Tom Visser, Kees Tjebbes 
choreografické nastudování: Mário Radačovský, Lukáš Timulák, Elke Schepers 
asistent choreografie: Ivan Příkaský, Jana Ruggieri, Jana Přibylová, Mário Radačovský 

Beethoven, Spolu, Masculine Feminine, Petite Mort

Historicky prvního uvedení díla světové choreografické osobnosti v našem repertoáru jsme se dočkali i ve druhé baletní premiéře sezony. Zařadili jsme se tak do společnosti padesáti předních souborů světa, které mají na repertoáru vedle choreografií George Balanchina i díla Jiřího Kyliána.

Představení otevírá dvojicí choreografií umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský. Na jaře roku 2015 uvedl v premiéře v severoamerickém Grand Rapids Ballet původní balet Beethoven, jehož část je efektním úvodem večera. Vtipná miniatura na hudbu 1. věty 5. symfonie OsudovéLudwiga van Beethovena je roztančeným symfonickým orchestrem bez dirigenta. Druhou Radačovského choreografií je Spolu na hudbu Franze Schuberta, slavného opusu Smrt a dívka.Spolu je mikropříběhem člověka a jeho cesty životem, se všemi vrcholy a pády, hledáním, nacházením a ztrácením, radostmi i zklamáním, neustálými pokusy postavit se na vlastní nohy. Na cestě životem jdeme často spolu s někým nebo vedle někoho, společníky získáváme i ztrácíme, důležité je ale nezůstat sám. I o tom je Spolu.

Lukáš Timulák je mladý slovenský choreograf, který má za sebou skvělou kariéru tanečníka v souborech Les Ballets de Monte Carlo a Nederlands Dans Theater. Choreograficky tvořit začal již od svého příchodu do NDT v choreografických workshopech, později i pro soubor NDT 1 i NDT 2 a soubory ve Švýcarsku, Švédsku nebo Slovensku. Masculine / Feminine vytvořil pro NDT 2 v roce 2011. Vtipně v něm zkoumá některé z největších záhad našeho každodenního života, rozdíly mezi mužským a ženským světem nevyhnutelně danými biologickou předurčeností.

Vrcholem večera je potom Petite Mort Jiřího Kyliána. Ten vytvořil tento balet speciálně pro Salcburský festival k příležitosti dvoustého výročí úmrtí W. A. Mozarta. Pro svou choreografii si vybral pomalé části ze dvou nejkrásnějších a nejoblíbenějších Mozartových klavírních koncertů. Choreografii tančí šest mužů, šest žen a šest šermířských kordů. Nemylte se, kordy jsou skutečnými tanečními partnery a občas se zdá, že jsou méně ukázněnými a tvrdohlavějšími, než je partner z masa a krve. Vizualizace mají symboliku, která je víc než příběh. Agrese, sexualita, energie, klid, kultivované nesmyslnosti a zranitelnost – to vše hraje podstatnou roli. Petite Mort doslova znamená „malá smrt“, ve francouzštině a arabštině je to parafráze na orgasmus.

Termíny