JOHN SCOFIELD: YANKEE GO HOME

9.3.2023, 19:30

Kytarista John Scofield před lety doslova rozjančil vyprodané Sono Centrum svými předělávkami největších country hitů. Nyní se vrací na místo činu s čerstvým repertoárem, v němž si bere na paškál známé hudební vypalovačky ze svého mládí.

 

Umělec, který dokáže hrát víc než jeden hudební styl skutečně plynule, virtuózně a upřímně, je dnes velmi vzácným druhem. Pohled do Scofieldovy diskografie je ohromující, jeho stylový záběr je neskutečný. Posuďte sami: mainstream, jazzrockové období, dobře známá a vysoce oceňovaná je jeho hra v kapele Milese Davise na počátku 80. let. Stejně vysoko stojí spolupráce s Joe Hendersonem, Joe Lovanem, poutavé big bandové album Quiet s Wayne Shorterem, zjazzované hity s projektem the New Standard Herbieho Hancocka, interpretace skladeb Raye Charlese, exkurze do světa gospelu s Piety Street Bandem či zmíněné Country for Old Men, s kterým zavítal v roce 2016 na JazzFestBrno, aby fanouškům ukázal, co všechno se dá s často jednoduchými country písněmi udělat.

 

Nejnovějším přírůstkem do Scofieldova nebývale pestrého portfolia je projekt nazvaný Yankee Go Home. „Název je pro mě taková hříčka, že my „Yankeeové“ přebíráme hudbu naší vlasti. Tato kapela hraje Roots-Rock-Jazz, což je jeden ze způsobů, jak ji definovat, i když, mám-li být upřímný, dělám to nerad!“ říká trojnásobný držitel ceny Grammy. Koncepce Yankee Go Home spočívá v coververzích americana i rockových hitů a zjazzovaných folkových písních, jež doplňují vybrané Scofieldovy autorské skladby napsané v tomto duchu. Scofield se znovu spojuje se svými teenagerskými rock’n‘rollovými kořeny, které přirozeně podbarvuje svojí padesátiletou jazzovou praxí. Neil Young, Stevie Wonder, Grateful Dead, Sting či Leonard Bernstein – to je jen letmý výčet Scofieldových inspiračních zdrojů. Kapelu tvoří Jon Cowherd, mimo jiné klávesista Cassandry Wilson, baskytarista Vicente Archer známý třeba ze spolupráce s Robertem Glasperem a bubeník Josh Dion. „Tihle kluci jsou pozoruhodně všestranní, prostě tak dobří, jak to jen jde, pokud jde o interaktivní, kreativní hraní. Zkoumáme rock, funk, country i jazz a fantasticky se u toho bavíme,“ dodává Scofield.