Opera na cestách

Opera vypráví příběhy emocí

Opera je u nás v posledních desetiletích považována za kulturní vyžití specifické především pro střední a starší generaci, případně za "snobskou" záležitost. Je něčím, k čemu člověk postupem času buď samovolně dospěje či nikoliv. Kolik lidí tak zůstane ochuzeno o krásný umělecký zážitek, který by zpestřil jejich život a rozšířil obzory, jen proto, že bylo ponecháno na nich samotných, jestli k opeře dokážou najít cestu a překonat předsudky, které operu neoprávněně provází? Přitom po staletí patřil tento žánr k nejpopulárnějšímu umění na světě a důvody, proč tomu tak bylo, nezmizely. Opera v sobě skrývá pro každého něco. Vypráví příběhy za pomocí všech uměleckých forem: hudby, divadla, tance i výtvarného umění - příběhy, které jsou základním stavebním kamenem lidské kultury. Příběhy plné emocí. A nic nedokáže tak zachytit a vyjádřit emoce jako hudba a lidský hlas.

Navazujeme na ověřenou tradici

Operní domy se stálým souborem jsou však finančně náročná záležitost a proto se existence operních divadel omezuje především na velká města. Občanské sdružení Opera na cestách vzniklo s cílem přivést operu do míst, která nemají operní divadlo v dosahu a rozšířit tak kulturní nabídku v regionech a v příhraničních oblastech. Obdobné projekty jsou již řadu let velmi úspěšné v zahraničí, především v anglosaských zemích (English Touring Opera, Irish Touring Opera ad.).

Opera je vášeň na celý život

Cílem sdružení Opera na cestách je rozšíření kulturní nabídky v regionu a příhraničních oblastech (možnost mezinárodní spolupráce) s důrazem na vysokou uměleckou kvalitu provedení produkcí, inovativní dramaturgii, angažování renomovaných umělců a uměleckých souborů, aktivní vyhledávání mladých talentů a spolupráce s nimi. Významnou součástí projektu bude bohatá nabídka vzdělávacích programů pro laickou i odbornou veřejnost všech věkových kategorií.

Vychovávejme mladé publikum také v menších městech a obcích

Představení opery na cestách budou doprovázena bohatým cyklem vzdělávacích programů pro dospělé, děti a mládež. Cílem vzdělávacích programů sdružení Opera na cestách je přivést dospělé, děti a mládež k pravidelnému poslechu opery a pravidelné návštěvě operních představení. Kamenná operní divadla se většinou snaží poskytovat vzdělávací programy pro veřejnost, nicméně jejich dosah k veřejnosti žijící mimo několik málo velkých kulturních center státu (Praha, Brno, Ostrava atd.), je mizivý.

Máme dlouholeté zkušenosti se vzdělávacími programy pro děti, mládež a dospělé

Náš realizační tým je složen z odborníků, kteří se problematice vzdělávacích projektů v opeře dlouhodobě věnují. Jako nit se v celém uvažování o koncepci a dramaturgii vzdělávacích programů Opery na cestách vine přesvědčení, že u poučeného posluchače / diváka se dostavuje mnohem intenzivnější umělecký a emotivní zážitek, který budou tyto osoby vyhledávat i v budoucnosti a předávat své pozitivní prožitky lidem ze svého okolí.

Vysoká umělecká kvalita

Opera na cestách nemá vlastní soubor, což umožňuje vytvářet inscenace ve vysoké umělecké kvalitě. Tam, kde se kamenná divadla musí při výběru repertoáru přizpůsobovat možnostem svého stálého souboru a některé tituly uvádět pouze za cenu kompromisů, Opera na cestách může naopak vybírat ke spolupráci renomované umělce pro každý jednotlivý projekt. Tento způsob práce, běžný v převážné většině zahraničních operních divadel, přináší výhody jak pro obecenstvo, které navštíví inscenaci v nejlepším možném provedení, tak pro zpěváky, jimž je umožněno věnovat se interpretaci pro ně vhodných rolí. Stejně tak spolupráce s různými orchestry přináší možnost výběru ideálního tělesa pro každý projekt – např. Orchestr Berg, který se věnuje hudbě 20. století, pro uvedení Janáčkova díla či Collegium 1704, orchestr dobových nástrojů, pro spolupráci na barokní opeře. Dalším rozměrem je pak aktivní vyhledávání a spolupráce s mladými talentovanými umělci (zpěváci, dirigenti, režiséři, výtvarníci) jak z České republiky, tak ze zahraničí.

www.operanacestach.cz

Publicistika

Barokní hudba se do vily Stiassni hodí stejně jako nazdobené vybavení, které do funkcionalistické stavby naaranžoval usedlý vkus paní domu. Po malé teoretické úvaze se ale dostaví praxe, v níž se ukáže opravdová funkčnost takové architektury: dokáže do sebe jako přirozenou součást vtáhnout úplně všechno. Třeba italské kantáty Georga Friedricha Händela. více

Největším brněnským parkem se v neděli proběhla liška Bystrouška, aby zde oslavila devadesáté narozeniny. Bude je mít až za měsíc, ale teplo a oslava pod širým nebem jí slušely lépe než listopadové plískanice.  více

Brněnské publikum mělo včera v Mozartově sále Reduty první příležitost setkat se s inscenací barokní opery, i když uvedení bylo nakonec opatrně anoncováno jako „poloscénické“. Inscenace byla položená především na poctivém hudebním základu.  více


Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Přidejte svoji akci
Nejbližší koncerty