Srdce českého funku roztančilo řečkovický amfiteátr dvojitou show

14. červen 2024, 19:00
Srdce českého funku roztančilo řečkovický amfiteátr dvojitou show

Když se hovoří o českém funku, je nemožné nezmínit osobnost producenta, klávesisty a zpěváka Romana Holého, který je neodmyslitelně spjat jak s mnoha hudebními projekty, tak se současnou populární hudební scénou. V současné době živě vystupuje především s kapelami Monkey Business a J.A.R., bez kterých si lze český funk jen stěží představit. Obě kapely vystoupily v rámci Gregoryfestu 2024 ve čtvrtek 13. června v Amfiteátru Starý pivovar v brněnských Řečkovicích.

Jako první se na pódiu objevili Monkey Business, kteří svoji show odstartovali hitem Party Shit. Kapela začala hrát téměř na čas, což u podobných akcí není ani zdaleka samozřejmé. Pravidelní návštěvníci koncertů „Mankáčů“ vědí, že si kapela kromě hudby samotné potrpí i na image, která je na pódiu vždy perfektně sladěná. Jinak tomu nebylo ani při čtvrtečním koncertu. Celá kapela, kromě dvojice zpěváků, byla oblečena do černých teplákových souprav, které doplňovaly oranžové reflexní pruhy ve stylu oblečení od značky Adidas. Matěj Ruppert měl naopak teplákovku bílou, ale ve stejném stylu. Tereza Černochová byla oděna do černobílých kostkovaných kalhot, černého trika a síťovaného přehozu přes ramena. Po písni Prisoners of Superlatives Ruppert pozdravil publikum, pochválil prostor, ve kterém se koncert odehrával a vyjádřil radost, že si můžou zahrát společně se svoji sesterskou kapelou a „pak se ožrat na pokoji v hotelu“. To by nebyli Monkey Business, kdyby si podobné vtipné komentáře odpustili. Nechybělo ani několik narážek na dnes již neexistující brněnský Moulin Rouge.

Po krátké interakci s publikem následovala píseň Dva na kolejích z připravovaného alba Když múzy mlčí, které by mělo vyjít 30. srpna letošního roku. Tato deska bude první v celé diskografii Monkey Business, jejíž texty budou výhradně české. Během písně dostal prostor Ondřej Brousek, který na elektrické piano Rhodes zahrál velice povedené melodické sólo. Při písni Gumball se Ruppertovi podařilo vyburcovat téměř celý amfiteátr, který si s kapelou zazpíval, za což pak lidem patřičně poděkoval. Při následujícím songu MJ is 50 nechyběla klasická vsuvka v podobě syntezátorů z úvodu Jacksonovy písně Thriller, po kterém kapela plynule přešla na úryvek z písně Don’t Stop ‘Til You Get Enough. Michaela Jacksona samozřejmě nemůže nikdo nahradit, ale pokud se má někdo v českém hudebním prostoru jeho genialitě alespoň přiblížit, jsou to právě Monkey Business. Pří následné interakci s publikem Matěj Ruppert mimo jiné prohlásil, že doteď nechápe, proč je mezi Prahou a Brnem taková rivalita, že má na tohle město jen ty nejlepší vzpomínky a moc se mu tady líbí. Podobné průpovídky útočí na sentiment brněnského publika, přesto ale diváky potěšily a ti kapele to vrátili bouřlivou ovací.

Po následujícím hitu Piece of my Life, který odzpíval Ruppert bez Terezy Černochové, přišla na řadu další nová píseň Homo Sovieticus s refrénem se slovy „Běž domů, Ivane, a už se nevracej. Smysl tohoto textu není potřeba blíže vysvětlovat... Tereza Černochová využila krátkou pauzu během předchozí písně, aby změnila outfit a na pódium se vrátila v černých šatech s oranžovým reflexním páskem. Při následujícím songu We Feel Better than Jan Hus dostali prostor pro krátkou sólovou exhibici opět Ondřej Brousek, ale také kytarista Oldřich Krejčoves, který vystřihl naprosto ukázkové rockové sólo. Během zbytku programu zaznělo několik dalších písní včetně CIAO! CIAO! CIAO!, prvního vydaného singlu z připravovaného alba, v jehož klipu si zahráli herci pražského Dejvického divadla. Jako přídavek Monkey Business zahráli svoji nejznámější píseň My Friends, kterou ale oživili vsuvkou „Ak nie si moja, potom neviem čia si.“ Po skončení Matěj Ruppert ještě jednou pochválil brněnské publikum a poděkoval za hojnou účast.

Monkey Business nabídli divákům, během téměř hodinu a půl dlouhé show, výběr písní z celé jejich dosavadní tvorby, kterou doplnili o ochutnávky z připravovaného alba, na které se podle tohoto vzorku jistě můžeme těšit. Koncertu se dá jen stěží něco vytknout. Zpěv Matěje Rupperta i Terezy Černochové byl bezchybný; jejich dvojhlasy byly křišťálově čisté. Hammondky, elektrická piana i ostré syntezátorové zvuky Romana Holého a Ondřeje Brouska jako obvykle představovaly esenci zvuku kapely, který byl kvůli nim neskutečně hutný ale zároveň svěží. Oldřich Krejčoves publiku předvedl neskutečný typicky funkový kytarový feeling a rytmika baskytaristy Pavla Mrázka a bubeníka Martina Houdka tmelila kapelu dohromady pomocí výtečných a skvěle procítěných groovů. Perfektní hudební výkon doplnila výborná pódiová performance obohacená o skvělou komunikaci s publikem a řadu vtipných poznámek mezi písněmi.

Po půl hodinové přestávce, která byla potřeba pro přestavbu pódia, se za plachtou (která před výstupem druhé kapely zakrývala pódium) začaly ozývat krátké poznámky a komentáře. Diváci mohli podle hlasů rozpoznat ústřední trojici zpěváků/raperů kapely J.A.R. nebo vokalizér Romana Holého. Samotná show začala intrem Biliony kilometrů, které otevírá poslední vydané album Jezus Kristus Neexistus?, jehož titulní píseň následovala záhy. Po několika prvních tónech zástěna před pódiem spadla a lidem se zjevila desetičlenná formace dnes již legendární funk-rapové skupiny. Do prvních tónů následující Pap Musiek pronesl raper Michael Viktořík tak se bavte, nebo se zabte“, pro JARy typický styl poznámek. Na konci písně se v plné síle ukázal Dan Bárta, který předvedl naprosto ukázkové sket sólo.

Po několika starších písních přišel na řadu song Sláva nazdar výfetu z posledního alba, kterou raper Oto Klempíř uvedl se slovy, že Pink Floyd napsali Wish You Were Here a oni by si přáli, aby tady s nimi mohli být PSH, kteří s nimi Slávu nazpívali. Právě při ní se projevil lehký nedostatek zvuku, neboť dechy byly lehce utopené. Zvukař tuto závadu ale vzápětí napravil. Při písni Zhublas dostali prostor pro sólo hned dva muzikanti, nejprve baskytarista Robert Balzar, který nezapřel svoje původní a hlavní zaměření a zahrál nádherné jazzové sólo plné dvojhmatů. Následně kytarista Miroslav Chyška z jednoduché, avšak melodické linky vygradoval až k technicky náročným postupům. Celé písni nasadil korunu Michael Viktořík, když po posledním zaznění slova zhublas dodal: „a kdo ti to poradil? Fiala?“ Ten, ač povětšinou spíše rapuje, se v písni Fjůča představil také jako zpěvák. Nejedná se o složité linky, ale zazpíval je dobře. Jen v samém závěru párkrát popletl text. V následující Jsem pohodlný pak odhodil triko a publiku předvedl svoji horní půlku těla bez jakéhokoliv zahalení. Zde také následovala další várka sólových výstupů. Na perfektní sket Dana Bárty plynule navázal František Kop s výborně nafrázovaným a melodickým sólem na tenorsaxofon. Zde je potřeba pochválit i klávesáka Romana Holého, který dokázal, s pomocí ostatních muzikantů, vytvořit dokonalý background pro sólové melodie. Právě jeho uvedl Dan Bárta při představení členů kapely naprosto právoplatně: klávesy a mozek.

Po dvou starších písních přišly na řadu přídavky. Ještě se připlazíš z oceňovaného alba Eskalace dobra, Bulhaři, při kterém se s krátkým ale skvělým funkovým sólem představil také trombonista Filip Jelínek a na úplný závěr zazněl hard rockový song Ťo ti ťo, během kterého se ještě jednou jako sólista ukázal Miroslav Chyška. Po zaznění posledních tónů členové kapely poděkovali publiku se slovy: Sluší se říct, že Brno zase nejlepší nebo Brno, to je pohádka.

Podobně jako v případě první kapely, se nedá koncertu moc co vytknout. Roman Holý pravidelně divákům dokazuje, že je jak skvělý autor písní a producent, tak výborný klávesista, který nepotřebuje za každou cenu vyčnívat. Od zpěvu Dana Bárty se už před začátkem koncertu očekávalo, že bude perfektní, což se stoprocentně potvrdilo. Duo akademických raperů Michael Viktořík a Oto Klempíř, který je také autorem většiny textů, silně podporuje image skupiny a svým rapem dodávali uskupení typický zvuk. Koncert navíc, společně s Bártou a Holým, doprovázeli satirickými, lehce egoistickými, avšak stále velmi vtipnými poznámkami. Při některých písních Viktořík předvedl i několik tanečních kreací. Bubeník Pavel Bady Zbořil s baskytaristou Robertem Balzarem vytvářeli skvěle šlapající rytmiku plnou neskutečně usazených groovů, které s výborným citem doplňoval Miroslav Chyška. Celému zvuku kapely pak dodávaly říz perfektně nafrázované zářezy saxofonistů Radka Kašpara, Fratiška Kopa a trombonisty Filipa Jelínka.

Jednoznačnou pochvalu si zaslouží i zvukař (během koncertu jsem byl nejprve přímo vedle jeho stanu a později jsem se ze zvukové zvědavosti přesunul blíže k pódiu). Ač se občas dostavil menší problém, v případě Monkey Business to byly chvíli obtížněji slyšitelné klávesy a u JAR výše zmíněné utopené dechy, vždy to dokázal rychle napravit a výsledný zvuk lze označit za velmi povedený. Největší obdiv si ale zaslouží jednoznačně Roman Holý, který dokázal odehrát dva hodinu a půl dlouhé koncerty takřka hned za sebou, aniž by druhou show jakkoliv ošidil. Gregoryfest tak přichystal brněnskému publiku více než tři hodiny dlouhý dvojkoncert, během kterého se v perfektní formě představily kapely, které se právem řadí k nejen české funkové špičce.

Monkey Business:

Matěj Ruppert – zpěv

Tereza Černochová – zpěv, perkuse

Roman Holý – klávesy, vokály

Ondřej Brousek – klávesy

Pavel Mrázek – baskytara

Oldřich Krejčoves – kytara 

Martin Houdek – bicí 

setlist:

Party Shit

Sex and Sport? Never!

Worst Lover Ever

Prisoners of Superlatives

Dva na kolejích

Intercooler

Gumball

MJ is 50

Piece of my Life

Homo Sovieticus

We Feel Better than Jan Hus

Harder than your Father

Sensation

CIAO! CIAO! CIAO!

Baby, I am a Star

přídavek: My Friends

J.A.R.:

Michael Viktořík – rap, zpěv

Oto Klempíř – rap, zpěv

Dan Bárta – zpěv, perkuse

Roman Holý – klávesy, vokály

Miroslav Chyška – kytara

Pavel Bady Zbořil – bicí

Robert Balzar – baskytara

Filip Jelínek – trombón

Radek Kašpar – altsaxofon

František Kop – tenorsaxofon 

setlist:

intro: Biliony kilometrů 

Jezus Kristus Neexistus?

Pap muziek

Metamegamastítko

Už mizí pryč je... Hanka

Sláva nazdar výfetu

Superpéro

Zhublas

Poslední rváč

Fjůča

Jsem pohodlný

Potomek Prahy

Stability

Přídavky:

Ještě se připlazíš

Bulhaři

Ťo ti ťo 

čtvrtek 13. června v 19:30, Amfiteátr Starý pivovar, Brno – Řečkovice

Foto archiv J.A.R.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Když se hovoří o českém funku, je nemožné nezmínit osobnost producenta, klávesisty a zpěváka Romana Holého, který je neodmyslitelně spjat jak s mnoha hudebními projekty, tak se současnou populární hudební scénou. V současné době živě vystupuje především s kapelami Monkey Business a J.A.R., bez kterých si lze český funk jen stěží představit. Obě kapely vystoupily v rámci Gregoryfestu 2024 ve čtvrtek 13. června v Amfiteátru Starý pivovar v brněnských Řečkovicích.  více

V duchu myšlenky, že Brno a folklor patří k sobě, proběhl ve čtvrtek 6. června Happening Roku folklorních souborů. Událost uspořádala Kancelář Brno město hudby UNESCO ve spolupráci se spolkem Brněnsko tančí a zpívá. Akce se tak stala součástí dlouhodobého projektu, který si předsevzal zmapovat amatérskou hudební scénu v Brně, a to nejen folklorní. V minulém roce Brno město hudby obdobným způsobem oslovilo pěvecké sbory, v budoucnu to budou například garážové kapely. Dokládá tak pestrost brněnské hudební scény nejen na úrovni profesionálních těles, ale i nadšených laiků, pro které je muzika neoddělitelnou součástí života.  více

Spolek Brněnsko tančí a zpívá a TIC Brno uspořádali 6. června 49. ročník přehlídky Brněnsko tančí a zpívá. Program koncentrovaný do jednoho dne byl nabitější, než v předchozích letech. Podtitul Rok folklorních souborů byl vypůjčen od stejnojmenného projektu kanceláře Brna města hudby UNESCO.  více

Ještě před rokem bychom v Nové synagoze ve Velkém Meziříčí nalezli asijskou tržnici. Jmenované město se však rozhodlo budovu odkoupit a začalo ji využívat důstojněji. Při právě probíhajícím festivalu Concentus Moraviae posluchači mohli ve středu 5. června tuto památku navštívit a vyslechnout si zde komorní koncert zpěvačky a houslistky Ivy Bittové, jejího ženského sboru Babačka s muzikanty Jakubem Jedlinským (akordeon) a Pavlem Fischerem (housle).  více

Večernímu koncertu Ensemble Opera Diversa s názvem Tvář vody, který se uskutečnil 4. června ve venkovním prostoru (atrium) Moravské zemské knihovny Brno, předcházela dopolední beseda profesora Miloše Štědroně a docenta Vladimíra Maňase z Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity. Oba jmenovaní si připravili poutavé povídání na téma vodního živlu v umění (od gregoriánského chorálu až po počátek 20. století), jež bylo zakončeno ukázkou edice a poslechem nahrávky Janáčkovy symfonie Dunaj. V rámci koncert pod taktovkou Gabriely Tardonové inspirovaném tématem vody zazněly jedna světová a tři české premiéry. Jako sólistka se divákům představila harfistka Dominika Kvardovávíce

Podobně jako další hudební festivaly se i 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae musel vypořádat letos nejen s Rokem české hudby, ale především s jedinečným výročím 200 let od narození Bedřicha Smetany, zakladatele moderní české hudby. Dramaturgické ukotvení právě zahájeného ročníku se nese v duchu hesla „Metamorfózy: Czech Smetana!“. První festivalový koncert, který se uskutečnil 31. května v kyjovském Městském kulturním středisku, dal tušit, kterým směrem se bude ubírat i zbytek festivalové dramaturgie. Na Smetanovu tvorbu se organizátoři přehlídky totiž rozhodli pohlížet z nových úhlů a pracovat nejen s hudbou, ale také s očekáváním posluchačů. Již na úvodním večeru zazněl proslulý Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života, avšak v úpravě pro symfonický orchestr z pera dirigenta a klavíristy George Szella. Smetanovo dílo doplnila světová premiéra Koncertu pro flétnu a orchestr Sadunkertoja finského skladatele, dirigenta a rezidenčního umělce 29. ročníku festivalu Olliho Mustonena, která vznikla přímo na objednávku festivalu. Právě Mustonen provedení obou skladeb v podání orchestru Prague Philharmonia také řídil. Jako sólistka vystoupila dánská flétnistka Janne Thomsenvíce

V rámci koncertní řady Hudebních inventur Ensemble Opera Diversa, která započala už v roce 2017, má těleso za cíl přinášet (znovu)objevená díla a autory, s nimiž se na pódiích setkáváme zřídka. Tato dramaturgická linie ale také nabízí prostor a iniciativu k vytváření zcela nových skladeb uváděných ve světových premiérách. Komorní koncert uskutečněný ve středu 29. května 2024 v aule rektorátu Vysokého učení technického (VUT) v Brně se protentokrát nesl v režii Diversa QuartetBarbara Tolarová (1. housle), Jan Bělohlávek (2. housle), David Křivský (viola), Iva Wiesnerová (violoncello), OK Percussion Duo (Martin OpršálMartin Kneibl), sólistky Anety Podracké Bendové (soprán) a klavíristky Terezy Plešákové. Námětem odkazoval na prostředí pražské kompoziční školy z hlediska pedagogického i uměleckého.  více

Světoznámý jazzový klavírista a kapelník Count Basie by 21. srpna oslavil 120. narozeniny. Big band Cotatcha Orchestra se rozhodl u této příležitosti uspořádat tribute koncert, při kterém zazněl početný výběr ze skladeb orchestru Counta Basieho. Při několika kompozicích se pak před pódiem objevila taneční skupina Rhythm Pilots z taneční školy Swing Wings a společně s big bandem v neděli v Cabaretu des Péchés připravili autentickou podívanou jako vystřiženou z amerických tančíren třicátých a čtyřicátých let minulého století.  více

Koncert s podtitulem Haydn a Šostakovič v g moll uzavřel ve čtvrtek 16. května v Besedním domě abonentní řadu Filharmonie doma. Jednalo se také o poslední koncert sezóny 2023/24 (když nepočítáme páteční reprízu), při kterém v čele Filharmonie Brno stanul její šéfdirigent Dennis Russell Davies. V druhé půli večera pak orchestr doplnili zpěváci Jana Šrejma Kačírková (soprán) a Jiří Služenko (bas). Jak už z názvu koncertu vyplývá, dramaturgie vedle sebe v rámci čtvrtečního programu postavila díla Josepha Haydna a Dimitrije Šostakoviče, která spojuje takřka výhradně pouze tónina, ve které byla napsána.  více

Dina e Mel je chorvatské hudební duo, které tvoří zpěvačka Dina Bušić a kytaristka Melita Ivković. Obě klasicky vzdělané hudebnice se soustavně věnují písním etnické menšiny Arbenešů, etnických Albánců, kteří v minulosti migrovali do chorvatského Zadaru. Duo Dina e Mel vystoupí v srpnu 2024 na festivalu Maraton hudby Brno v rámci programu Balkan Soirée.  více

Nejčtenější

Kritika

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více