Beata Pater: Trh vyžaduje jistoty, ale já věřím posluchačům

15. září 2014, 0:32

Beata Pater: Trh vyžaduje jistoty, ale já věřím posluchačům

„Proč zpívám jazz? Protože jazz jsou emoce. Emoce jsou to nejdůležitější v našich životech, vedou nás a život bez nich nedává smysl. Já svoje emoce vyjadřuji tím, že zpívám a skládám.“ Tak představuje sama sebe jazzová zpěvačka Beata Pater, která se objeví v Brně v rámci cyklu Jazz Brno ve Staré Pekárně. Rozhovor mapuje její začátky, cestu k americkému jazzu přes Japonsko i úspěšné nahrávky z posledních let.

Když vám bylo šest let, začal jste se učit hrát na housle.
Ano, bylo to v experimentální třídě, kde byly smíchané šesti- a sedmileté děti. Dostala jsem pozvánku k přijímacím zkouškám, protože jim o mně dal vědět můj učitel hudby z mateřské školky. Doporučil mě jako umělecký talent. Poskakovala jsem, tleskala a zpívala, a přijali mě. Nástroj mi vybrali až po zkoušce, když zhodnotili moje ruce a držení těla. Do školy ani do učení na housle jsem se moc nehrnula, nebyla to láska na první pohled. Po čase jsme se do sebe s houslemi zamilovali, byly to ale „krev, pot a slzy“. Ze všeho nejdřív mi doporučovali balet, protože jsem od malička tancovala a předstírala, že jsem balerína – to bych už dnes měla po kariéře. Ale v tom, co dělám, se prý k opravdovému hlasu člověk dopracuje až po šedesátce (smích).

Jak jste tedy začala se zpěvem?
Zpěv mě provázel vždycky, od mateřské školy, později při hlasových cvičeních ve škole, ve školním sboru a ve sboru Wladyslawa Skoraczewského při Velkém divadle ve Varšavě. Zpívala jsem v Carmen, Borisi Godunovovi, Wagnerově Tannhäuserovi nebo v Pašijích od Pendereckého. Byla to ohromná zkušenost stát na jednom jevišti s velkými operními hvězdami, které vyzařují jakési kouzlo a vřelost. Celé zákulisí, sklady kostýmů a dekorací – byl to magický, jiný svět, ve kterém se vám chce zůstat co nejdéle. Vzpomínám na ty časy jako na krásný, pohádkový sen.

Vaše první hudební inspirace byli Donny Hathaway, Jaco Pastorius a Miles Davis – jak jste se k nim dostala?
Přesně si nevzpomínám. Můj otec obdivoval latinskoamerickou hudbu a kromě toho měl neuvěřitelný smysl pro rytmus, nádherný hlas a miloval hru na rumba koule. Doma jsme měli vždy spoustu muziky a žhavých rytmů. Táta sbíral stará rádia a gramofony. Rádia byla obrovská, s velkými reproduktory uprostřed a měla řadu kláves podél stupnice se zeleným svítícím ukazatelem. Dál mě asi ovlivnili starší kamarádi, kteří sbírali nahrávky. Witold Zielinski, který dělal zvukaře naší první kapele FunLight, měl velkou sbírku. Seděli bychom u něj na gauči do rána a poslouchali všechno. Tomasz „Kciuk“ Jaworski, se kterým jsem FunLight založila, hodně poslouchal Pastoria a Wheather Report. Někdy jsme poslouchali tutéž desku několikrát po sobě a potom si ji pustili zpomaleně, abychom slyšeli něco úplně jiného. Také jsme nepromeškali žádný koncert v klubu Akwarium i jinde, stejně jako každoroční Jazz Jamboree. K nahrávkám nebyl tak snadný přístup jako dnes, takže každá příležitost něco slyšet byla neocenitelná.

Od mládí sršíte energií. Jako čtrnáctiletá jste založila zmíněné FunLight…
Ve FunLight hrál Tomasz „Kciuk“ Jaworski na basu, Wojtek Lewandowski na perkuse a já jsem zpívala a hrála na piano. Nevěděla jsem, co mám se sebou na jevišti dělat při sólech ostatních, a klavír se zdál být nejlepším řešením. Ale brala jsem hraní na klavír hodně vážně a tehdy jsem taky začala zpívat beze slov. FunLight měli úspěchy i propadáky v klubech Akwarium a Stary Medyk, kde zkoušely také pozoruhodné projekty s Arturem Turalskim pro All Soul’s Day Jazz. Byla to kombinace scénických řešení, tance a naší improvizace. Hráli jsme také v klubu Remont, ale jenom krátce, než nás odtam vypudily rockové kapely. Trošku jsme i jezdili po Polsku. Byla to divoká doba – pestrá co se týká osobností a přitažlivá oproti panující šedi a finančním problémům. Basista vyvářel struny, aby měly lepší zvuk, a já jsem měla půjčené boty od kamarádky, abych vypadala na scéně líp. Dnes to zní neuvěřitelně. Zůstalo několik nahrávek, jedna píseň na desce s Czeslawem Niemenem a pár dalších záznamů. Škoda, je toho málo. Pracovala jsem také ve studiu s Walterem Chieslowskim pro různé produkce. Byla to asi moje první seriózní studiová práce, která přinesla své ovoce v CBS Sony v Tokiu.

Rád bych zachytil ten moment, kdy jste odjela na šest měsíců do Japonska. Jak k tomu došlo, respektive jaký byl bezprostřední podnět?
Jak už to chodí, život a hudba. Země kvetoucích sakur mě vždy přitahovala, příležitost to byla svůdná, tak jsem si řekla: „Proč ne? Šest měsíců není tak moc.“ Věděla jsem, že už se to nemusí opakovat. Šest měsíců se nakonec změnilo v deset plodných let. Prožila jsem toho hodně: cestování, spousta hudby, koncerty. Také začala moje kariéra studiové zpěvačky u CBS Sony, nahrávala jsem mimo jiné i s Take 6. Strašně moc jsem tím získala, především smysl pro rychlou a bezchybnou studiovou práci. Zpívala jsem v Blue Note Tokyo a dalších klubech, také v Jokohamě a Nagoji. Účinkovala jsem taky v pořadu o jazzové historii pro televizi NHK. Naučila jsem se za tu dobu japonsky, místní kulturu, vaření a mnoho dalšího. Umím zpívat i tradiční hudbu „enka“ v japonštině, a ne úplně špatně. V Japonsku se cítím jako ryba ve vodě a jezdím tam na turné každý rok.

Proč jste vyměnila Japonsko za Spojené státy?
Byla to čirá kalkulace, chladná a zištná. Miluji jazz i svoje zpívání a chtěla jsem vyzkoušet, co bych s tím mohla udělat přímo u zdroje. Chtěla jsem se vypořádat  s jazzem v USA, abych věděla, co to vlastně je. Neměla jsem moc co ztratit. Nebála jsem se, protože jsem pravidelně hrávala s muzikanty z USA a říkala jsem si, že se mi nemůže nic stát. A opravdu to nebylo tak hrozné. Začátky byly dost ambiciózní, začínala jsem v klubu Birdland v New Yorku ve skupině Waltera Bishopa Jr. na piano. Vzpomínám si, jak jsem byla ze začátku vyděšená, Walter vzbuzoval úctu. Tiše jsem vešla před koncertem do sálu, Walter seděl u klavíru a přehrával svou skladbu. Najednou se otočil jako mladík a s úsměvem mi řekl: „Ahoj, mladej talente, dnes večer si užijeme spoustu zábavy.“ A bylo to tak.

Který hudební trh má nejnáročnější posluchače?
Nároční posluchači jsou všude, různý je spíš hudební vkus. Každému trhu vládnou kulturní návyky a jazz zní rozdílně ve všech částech světa. Hudba je odrazem všeho, co nás obklopuje. Jazz poskytuje svobodu improvizace. Všechno, co cítíme a na co myslíme, můžeme vyjádřit ve volných formách, vždy je můžeme změnit a jít jinudy. Trh má svá vlastní pravidla a vyžaduje spíš jistoty, ale já věřím posluchačům. 

V roce 2014 jste vydala třetí album z vaší barevné kolekce. V roce 2006 to bylo Black, o pět let později Blue a letos v dubnu se k nám dostalo Red. Čím se ty nahrávky liší?
Black vznikla po dlouhé koncertní spolupráci s klavíristou Markem Little v San Franciscu. Zpívala jsem známé jazzové standardy, ale s vlastními aranžemi. Povedlo se mi zajímavě uchopit Moon River s překvapivým rytmem a tempem. Na Black mě doprovází vynikající kytarista Mimi Fox, se kterým jsem předtím také často vystupovala. Blue je první album, kde jsem zpívala beze slov. Obsahuje většinou moje vlastní skladby, něteré se mnou napsal Mark Little. A pak jsou tam ještě cover verze známých Afro Blue a Blue in Green. Alba si rychle všimla kritika; mělo výborné recenze a dostalo se na playlisty 150 rozhlasových stanic v USA i v jiných zemích. Některé písně si našly ve vysílání stálé místo, mám z toho obrovskou radost. Red vyšlo letos, jsou na něm zase moje skladby i společné s Markem, mezi nimi Butterfly a Red Clay a BachNova od polského vokalisty, kytaisty a skladatele Marka Balaty. Sjednocujícím prvkem Red jsou housle, na které hraji umírněně – nedělám si nárok na to, že bych byla jazzová houslistka. Skladba Sir Doug of Edwards je věnovaná mému příteli Dougu Edwardsovi, jazzovému aktivistovi, hudebnímu kritikovi a rozhlasovému producentovi. Sledoval moje hudební počiny od alba Black. Doug se vydání Red bohužel nedožil. Jeho odchod se mě hluboce dotkl a pořád ho moc postrádám.

Bude mít barevná série nějaké pokračování?
Ještě u ní nějaký čas zůstanu, příští album bude Green a na konci ještě White. Materiál na Green už je napsaný a doufám, že ho natočíme brzo. S White ještě čekám, ale už mám hrubé skici.

Zdá se, že loňský rok pro vás byl výjimečný, v Japonsku jste vydala ještě album Golden Lady…
Golden Lady je akustický project, nahráli ho se mnou klavírista Aoki Hiroma a Bootza „Buca“ Necak. Je to první ze tří akustických alb, která jsem nahrála. Další dvě čekají na vydání. Název Golden Lady patří Steviemu Wonderovi, protože zpívám jeho stejnojmennou skladbu. Nikdy mě nenapadlo zpívat jeho věci, pustila jsem se do toho se smíšenými pocity na naléhání jednoho kamaráda. Moje aranžmá je odvážné, přidala jsem vlastní melodické části. Nevím, co si představoval Steve Wonder, ale mně se zjevila „Golden Buddha Lady“, která se vynořuje z ranní mlhy. Možná proto je moje verze tak pomalá a melancholická. Celé album se skládá z málo hraných věcí a vyšlo v USA i v Japonsku.

Od fascinace Sarah Vaughan a Shirley Horn jste došla až k Antoniu Carlosovi Jobimu a Steve Wonderovi. Jsou nějaké oblasti, které jste svým hlasem nezasáhla?
Nevím, možná Charlie Parker, protože Milese jsem se dotkla na Blue. Jsou tu tisíce autorů a skladeb, kterými bych se ráda zabývala. Když ve mně něco uzraje, nemám ani jasný směr, ale jdu většinou za svou intuicí. Pro mě je velmi důležité, když ke mě věc promlouvá jasně. Musí mít duši, stejně jako housle.

Podělíte se s námi o jeden sen?
Chci být zdravá, jak dlouho to půjde. Potom je možné všechno.

Adam Dobrzyński, Jazz Forum, publikováno se svolením Beaty Pater – www.beatapater.com, foto Jaqueline Amparo

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Soundno, Hana Fatamorgana

22.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

Jazz Brno 2014 - Up!

23.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

Luboš Soukup International Quartet

24.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

Ponk

25.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

15 let Staré Pekárny

26.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

Beata Pater Quartet (USA/CZ)

30.9.2014, 20:00 / Stará Pekárna

Dále si přečtěte

Hostem Festivalu bicích nástrojů na JAMU byla vynikající perkusionistka Marta Klimasara – její koncert festival uzavřel, vedla i workshop. Sešli jsme se spolu v nedávno otevřených sklepních prostorách, kde nyní sídlí Katedra bicích nástrojů. U bicích a hudby zůstal po celou dobu i náš rozhovor, takže jsme se od tématu nehnuli zevnitř ani zvenku.  více

S Ivou Bittovou jsme mluvili především o jejích dvou posledních albech – jedno je sólové, jedno s orchestrem. Dostali jsme se při tom samozřejmě i k jiným tématům, ale stejně nakonec všechna skončila u hudby.  více

Barbara Maria Willi je vynikající cembalistka, varhanice, pedagožka, podílí se na dramaturgii festivalu Concentus Moraviae, vytváří vlastní cyklus staré hudby. Mluvit by se s ní dalo o tolika věcech, že jsme si raději dvě základní témata vymezili hned na začátku. Zaprvé to byl jedenáctý ročník cyklu Barbara Maria Willi uvádí, jehož zahájení nás čeká příští týden, a druhým zásadním tématem bylo rozšíření Katedry varhanní a historické interpretace na JAMU.  více


Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Velké finále 31. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby se již pomalu a jistě blíží – pomyslný odpočet trojice posledních koncertů zahájil čtvrteční večer 4. dubna v kostele sv. Janů s podtitulem Kantiléna: Zemek Novák, Graham, Emmert. Jak je již z názvu zjevné, dramaturgii koncertu tvořila díla Pavla Zemka Nováka, Petera Grahama a Františka Gregora Emmerta. Stejně patrné však již není, že skladby Zemka Nováka a Grahama se po více než třiceti letech – a právě na 31. ročníku festivalu – dočkaly své světové premiéry. Není bez zajímavosti, že původně měly skladby zaznít společně v rámci vigilie o Bílé sobotě. Samotné interpretace duchovních kompozic brněnských skladatelů se ujaly sopranistky Aneta Podracká Bendová a Jana Vondrů, s nimiž vystoupili varhaník Petr Kolář, dětský sbor Kantiléna pod vedením sbormistra Michala Jančíka a soubor Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdravíce

Podobně jako každý rok, byl i v rámci letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby jeden z večerů věnován sólovému varhannímu recitálu. V úterý 2. dubna za varhany ve starobrněnské bazilice Nanebevzetí Panny Marie usedl původem slovenský varhaník Marek Paľa a provedl výběr z varhanních skladeb českých autorů vrcholného a pozdního romantismu, čímž doplnil stávající Rok české hudby. Několik děl úterního programu navíc zaznělo v přinejmenším brněnské premiéře.  více

Neodmyslitelnou součástí Velikonočního festivalu duchovní hudby jsou tři večery tzv. tenebrae obsahem navracející se ke křesťanským obřadům ve Svatém týdnu. Tento rok temné hodinky připadly na středu 27. března – pátek 29. března, a jak už je tradicí, konají se v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Letos jsou tyto tři večery výjimečné především z hlediska dramaturgie, jelikož si pořadatelé festivalu objednali nové zhudebnění liturgických textů. Recenze se ohlíží za prvním ze tří večerů, při kterém ve světové premiéře zazněla díla od skladatelů Zdeňka Klaudy a Lukáše Hurníka. Provedení se ujali zpěváci Kristýna Fílová (soprán), Zuzana Čurmová (soprán), Alžběta Symerská (alt), Ondřej Holub (tenor) a Jiří Miroslav Procházka (bas) za doprovodu varhanního pozitivu a sbormistrovského dohledu Zdeňka Klaudy a recitace P. Jana Pacneravíce

Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více

Koncertem s názvem Ensemble Inégal: Zelenka včera v kostele sv. Janů zahájil 31. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát s přízviskem Terroir. Toto napůl záhadné slovo, které se s oblibou používá v souvislosti s vínem, pochází z latinského označení pro zemi, půdu a nese v sobě souhrn všech vlivů, zejména pak přírodních podmínek konkrétního místa na zde pěstované rostliny. Tento výraz je tedy metonymicky přenesená na program letošního ročníku VFDH, neboť se skládá výhradně z děl tuzemských autorů, čímž doplňuje probíhající Rok české hudbyvíce

Největší doménou Filharmonie Brno je bezesporu pořádání koncertů klasické hudby. Přesto se občas pod její hlavičkou odehraje koncert, který se tomuto okruhu vymyká a naláká i posluchače, kterým je bližší spíše hudba populární, zejména jazzová. Jednou z těchto akcí byl recitál klavíristy Bojana Z, který se odehrál v úterý 19. března v sále Besedního domu.  více

Posledním projektem Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stalo uvedení dvou českých jednoaktových oper: V studni Viléma Blodka (1834–1874) a Polapená nevěra Otmara Máchy (1922–2006). Hudební fakulta se při jejich realizaci spojila s Ateliérem divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a vznikl projekt, který se snaží hudbu přiblížit právě neslyšícím. Toto spojení se ovšem na prknech Divadla na Orlí neuskutečnilo poprvé. Již dříve zde byly uvedeny inscenace, které fungovaly na podobném principu: například Hudba pro oči (2014) se skladbami Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů nebo Pojď se mnou do světa – písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka (2020). Nyní recenzovaný projekt měl premiéry 16. a 17. března v Divadle na Orlí.  více

Pro čtvrtý abonentní koncert cyklu Filharmonie doma, který se odehrál 14. března v Besedním domě a nesl označení Mozartiana, zvolila Filharmonie Brno, tentokrát pod vedením česko-japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, čtyři skladby z 18.–20. století. Tato díla dramaturgicky spojuje buď přímo vznik v období klasicismu nebo inspirace hudebními postupy pro toto období typickými. Jako sólistka se v první polovině koncertu představila flétnistka Martina Venc Matušínskávíce

Druhou zastávkou krátkého česko-německého turné klavírního tria Neues Klaviertrio Dresden se stal 6. března v 16 hodin koncertní sál Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. V celkem čtyřech městech (Praha, Brno, Lipsko a Drážďany) zazněl program složený ze světových premiér dvou českých a dvou německých skladatelů.  více

Nejčtenější

Kritika

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce