Lidé kolem hudby a okolo Vánoc

Vánoce jak známo začínají v obchodních centrech už na podzim. Objevují se, slevy, výzvy, abyste mysleli na dárky včas, nakupovali, dokud je na to klid. Pokud neuposlechnete prvních signálů a uvrhnete sami sebe do zvýšené nákupní frekvence ve druhé polovině listopadu, už se objevuje vánoční výzdoba, reklamy jsou naléhavější a lidé nervóznější. A nejpozději s první adventní nedělí se spustí frontální útok na všechny smysly. Sluch to odnáší kolovrátkem vánočních písní, v obchoďácích se Kristus Pán každoročně narodí o tři týdny dřív. A máslo za pouhých dvacet korun najdete v oddělení mléčných výrobků: Nesem vám noviny, poslouchejte.

Většina z nás ale slaví ty opravdové Vánoce doma. Tradičnímu kaprovi už sice konkuruje losos, ale Kristus Pán se pravděpodobně narodí u většiny z nás a ty noviny také někdo přinese. Krájíme jablka, dobrodružnější povahy se pustí i do výroby lodiček z ořechových skořápek. To je nám, kdo máme obě ruce levé, jaksi odepřeno, takže můžeme dál v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu.

Kromě všech obecně známých písní a rituálů ale míváme i své vlastní, zvláštní, nebo alespoň zvláštně vnímáme ty zavedené. S jakou hudbou tráví Vánoce lidé, pro které je hudba profesí? Není pro ně největší dárek, když je kolem konečně aspoň na chvíli ticho? Jaké jsou jejich vánoční speciality, ať už hudební nebo nehudební? Několika jsem se na to zeptal.

Renata Ardaševová, klavíristka

I když jsem stále obklopena hudbou, tak vánoce bez hudby si opravdu neumím představit. Protože nejsem varhanice a klavír netvoří součást vánočního složení orchestrů, tak si hudby hojně dopřávám i pasivně z rozhlasu či jiných médií. Nejvíc mě v tomto období oslovuje hudba Bacha a Vivaldiho, ráda poslouchám Rybovu mši, koledy, ale také třeba vánoční gospely Elvise Presleyho – u nás skoro neznámé. Loňské vánoce jsem měla možnost zažít štědrovečerní mši v kostele na Floridě, kam jsem jela navštívit dceru (studuje tam hru na cello). Byl to pro mě mimořádný zážitek, ve skutečnosti něco mezi multižánrovým koncertem, světelnou show, divadelním představením a kázáním. Hudební vstupy byly od baroka po současné gospely, na podiu orchestr, varhany, sbor i sólisté, text k písním běžel projekcí na zdi, aby mohli zpívat všichni. Radostná atmosféra, všichni si místo pozdravu přáli Merry Christmas, po závěrečné Tiché noci u každého slzy dojetí... mimořádný pocit sounáležitosti a pospolitosti. Myslím, že to byl snad můj vůbec nejhezčí zážitek z Floridy, nikdy jindy jsem totiž netrávila vánoce mimo kraj moravský, mému srdci nejbližší. Letos to budou zase tradiční Vánoce v rodinném kruhu.
Doufám, že se u nás budeme vždy směle hlásit ke křestanské tradici a že v budoucnosti vlivem politiky multikulturalismu situace nedojde tak daleko, že se nebudou tisknout místo vánočních přání jen season’s greetings, jako třeba ve Velké Británii.

Libor Dostál, provozovatel klubu Alterna

Samotné Vánoční svátky prožívám tradičně jako většina v klidu a míru s rodinou. Štědrý večer občas zpestří exotická ryba, hořící stromek či jízda sanitkou.
Specifickou událostí vánoc jsou však pro mne Vánoční besídky, které v klubu Alterna již po dvě desetiletí pravidelně pořádám a za tu dobu se již staly takřka kultem. Je úžasné sledovat, jak se z „obyčejných“ lidí na tento jediný večer stanou, herci, zpěváci, tanečníci – prostě performeři, kteří dokáží pobavit nejen sebe, ale i celou klubovou partu. A ono je to dobré! Každý v sobě nosí kus umělce, jen to člověk ze sebe musí umět dostat. A to mne fascinuje a činí šťastným.

Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno

Mám také bohužel pocit, že je výrazně překoledováno, a to navíc metodami, kterým se stěží uniká. Na mně to má ten efekt, že se vyhýbám místům, kde tuším koledový útok – náměstím s vánočními trhy a obchodním centrům. Ale hned vedle jsou místa božského ticha – ztichlé uličky a městské bulváry, potemnělé kostely, zmrzlé parky na Špilberku, domov… Hudebně se nabíjím na koncertech Filharmonie, a doma už několikátý rok „zimním“ albem Stinga (If On a Winter’s Night), Mesiášem, barokními áriemi Magdaleny Kožené….

Bára a Tomáš Přidalovi, výtvarníci, hudebníci

Na Vánoce posloucháme song It’s Spooky ze stejnojmenného alba Daniela Johnstona a Jada Faira z roku 1989. Zpívá se v něm: „Někdy, když se dívám na televizi, myslím, že herci ve filmech jsou snad už po smrti – to je strašidelné. Když jdu na pohřeb, vidím, jak pozůstalí pláčou nad rakví – to je strašidelné. Přál bych si dozvědět se, jak to bylo v komiksu Casper the Friendly Ghost, když umřel – to je strašidelné. Něco ve světě se stalo, heavy-metalové kapely.”
Pečeme perníky ve speciálních tvarech. Letos jsou to Godzilly. Godzilla je (vlivem tichomořských testů vodíkových bomb) částečně zmutovaný dinosaurus. Zdobíme je zelenou polevou, aby připomínaly vánoční stromečky.

Petr Fiala, ředitel Českého filharmonického sboru Brno

Vánoce jsou pro mne jako křesťana především oslavou narození Ježíše Krista. Dnes je tato historická událost degradována nákupními horečkami v obchodních domech, hlukem koled (mnohdy v nevkusných úpravách) v nákupních centrech a popíjením alkoholu na Vánočních trzích. V mládí byly pro mne Vánoce každoročně spojeny s dirigováním slavné „Rybovky“ na chrámových kůrech, dnes – po celoročním intenzivním hudebním provozu – mám rád klidné a požehnané Vánoce v kruhu nejbližších.

David Mareček, ředitel České filharmonie

Moje hudební speciality spojené s Vánocemi jsou dvě. Nikterak originální, zato však bytostně vánoční: Bachovo Vánoční oratorium Johna Eliota Gardinera na straně jedné a američtí zpěváci na straně druhé: Nat King Cole a vokální seskupení Take 6. Nehudební specialitou je každoroční procházka do vranovského kostela a návštěva zoologické zahrady na Štědrý den dopoledne. Od živých koncertů a představení si na Vánoce dávám s radostí volno.

Nikola Mucha, písničkářka

No jasně že mám. Videoklip k písni Ježíš plně koresponduje s duchem Vánoc. Moc se mi líbí.

Petr Poly Pálenský, kytarista, zpěvák a textař skupiny Insania, překladatel

Jsem velmi citlivý na komercionalizaci Vánoc (a nejen těch), takže se vyhýbám všemu tomu blýskavému mumraji v centru, který startuje pomalu už koncem léta. Už z principu nesnáším vánoční písničky popových umělců, ale tradiční vánoční koledy mi nevadí, pokud tedy nejsou podané nevkusně a lacině. Žádné mimořádné zvyky nepěstuju. Snad jen ten, že si o svátcích dělám o něco víc času na sebe a na ostatní kolem.

Vilém Spilka, umělecký ředitel a dramaturg festivalu JazzFestBrno

Hudební specialitu nemám, ale rád vytáhnu akustickou kytaru a zaimprovizuju si koledy. Snažím se tak nejen ostatní a sebe pobavit, ale taky rozvíjet svoje vlastní elementární muzikantství. Koukat do not při hraní koled se mi opravdu nechce a myslím, že bychom to neměli učit ani naše děti. I když – raději koledy z not než žádné. A nehudební specialitu? Specialita je trochu silné slovo, ale pokud nemáme nějaké neodbytné povinnosti, snažíme se se ženou dodržovat rituál útěku z civilizace před Štědrým dnem. 23. prosince proto hledáme místa nad inverzní oblačností – často totiž kolem Vánoc inverze bývá a my se raději díváme z Lysé hory na Tatry zalité sluncem než z auta na Olympii v mlze.

Miloš Štědroň, skladatel, muzikolog, historik

Já poslouchám o vánocích obzvláště soustředěně Michnu, ale to dělám i po celý rok. Letos jsem ovšem posílen a vybaven vynikající monografií Jiřího Sehnala. Jako specialitu si neodpustím Schützovu geniální Historii der Geburt a potom si pouštím všecko, co jsem za poslední dobu nestačil poslechnout a zhlédnout. Letos toho bude dost: nová Janáčkova Liška Bystrouška z Paříže, Wagnerův Rienzi atd.

Půlnoční mše v Brně

Bystrc kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, náměstí 28. dubna 8, 635 00 Brno 22:00 hod.
Dóm (Petrov) katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov 9, Brno 24:00 hod.
Grohova kostel Sv. rodiny, Grohova 18, 602 00 Brno 24:00 hod.
Husovice kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Vranovská 103, 614 00 Brno 24:00 hod.
Jezuité kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kozí 8, 602 00 Brno 21:00 hod.
Komárov kostel sv. Jiljí, Černovická 2a, 617 00 Brno 22:00 hod.
Komín kostel sv. Vavřince, Kristenova 25, 624 00 Brno 24:00 hod.
Královo Pole kostel Nejsvětější Trojice, Metodějova 2a, 612 00 Brno 22:00 hod.
Křenová kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, Křenová 21a, 602 00 Brno 22:00 hod.
Lískovec kostel sv. Jana Nepomuckého, Elišky Přemyslovny 27, 625 00 Brno 24:00 hod.
Líšeň (salesiáni) kostel sv. Jiljí, Pohankova 18, 628 00 Brno 24:00 hod.
Masarykova čtvrť kostel sv. Augustina, nám. Míru 7, 602 00 Brno 24:00 hod.
Minorité kostel sv. Janů, Minoritská 1, Brno 24:00 hod.
sv. Michal kostel sv. Michala, Dominikánské nám. 6, 602 00 Brno 23:00 hod.
sv. Tomáš kostel sv. Tomáše, Lidická 6, 602 00 Brno 24:00 hod.
sv. Jakub kostel sv. Jakuba, Jakubská 11, 602 00 Brno 22:00 hod.
Staré Brno kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mendlovo nám. 1, 603 00 Brno 22:00 hod.
Zábrdovice kostel Nanebevzetí Panny Marie, Lazaretní 1, 615 00 Brno 24:00 hod.
Žabovřesky kostel Panny Marie Pomocnice v Brně, Foerstrova 2, 616 00 Brno 24:00 hod.
Žebětín kostel sv. Bartoloměje, Křivánkovo nám. 10, 641 00 Brno-Žebětín 23:00 hod.
Židenice kostel sv. Cyrila a Metoděje, Nopova 84, 615 00 Brno 24:00 hod.

Foto Jiří Sláma a archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více

Koncertem s názvem Ensemble Inégal: Zelenka včera v kostele sv. Janů zahájil 31. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát s přízviskem Terroir. Toto napůl záhadné slovo, které se s oblibou používá v souvislosti s vínem, pochází z latinského označení pro zemi, půdu a nese v sobě souhrn všech vlivů, zejména pak přírodních podmínek konkrétního místa na zde pěstované rostliny. Tento výraz je tedy metonymicky přenesená na program letošního ročníku VFDH, neboť se skládá výhradně z děl tuzemských autorů, čímž doplňuje probíhající Rok české hudbyvíce

Největší doménou Filharmonie Brno je bezesporu pořádání koncertů klasické hudby. Přesto se občas pod její hlavičkou odehraje koncert, který se tomuto okruhu vymyká a naláká i posluchače, kterým je bližší spíše hudba populární, zejména jazzová. Jednou z těchto akcí byl recitál klavíristy Bojana Z, který se odehrál v úterý 19. března v sále Besedního domu.  více

Posledním projektem Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stalo uvedení dvou českých jednoaktových oper: V studni Viléma Blodka (1834–1874) a Polapená nevěra Otmara Máchy (1922–2006). Hudební fakulta se při jejich realizaci spojila s Ateliérem divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a vznikl projekt, který se snaží hudbu přiblížit právě neslyšícím. Toto spojení se ovšem na prknech Divadla na Orlí neuskutečnilo poprvé. Již dříve zde byly uvedeny inscenace, které fungovaly na podobném principu: například Hudba pro oči (2014) se skladbami Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů nebo Pojď se mnou do světa – písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka (2020). Nyní recenzovaný projekt měl premiéry 16. a 17. března v Divadle na Orlí.  více

Pro čtvrtý abonentní koncert cyklu Filharmonie doma, který se odehrál 14. března v Besedním domě a nesl označení Mozartiana, zvolila Filharmonie Brno, tentokrát pod vedením česko-japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, čtyři skladby z 18.–20. století. Tato díla dramaturgicky spojuje buď přímo vznik v období klasicismu nebo inspirace hudebními postupy pro toto období typickými. Jako sólistka se v první polovině koncertu představila flétnistka Martina Venc Matušínskávíce

Druhou zastávkou krátkého česko-německého turné klavírního tria Neues Klaviertrio Dresden se stal 6. března v 16 hodin koncertní sál Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. V celkem čtyřech městech (Praha, Brno, Lipsko a Drážďany) zazněl program složený ze světových premiér dvou českých a dvou německých skladatelů.  více

Steven Johnston je skotský písničkář, který v poslední době používá pseudonym Damask Rose. Stejně se jmenuje i album které v roce 2022 natočil v Brně s producenty Pavlem Šmídem a Vojtěchem Svatošem. Se stejným producentským týmem nyní pracuje na druhém albu.  více

Roky zakončené číslicí 4 jsou pro českou kulturu důležitým symbolem. Nejinak je tomu i letos, kdy si v rámci Roku české hudby 2024 připomínáme významná výročí spjatá s některými kulturními institucemi a řadou jmen známých hudebních skladatelů a umělců. Tím nejskloňovanějším je bezesporu Bedřich Smetana (1824–1884), u něhož si připomínáme hned dvě jubilea – dvě stě let od narození a sto čtyřicet let od úmrtí. K oslavám se samozřejmě připojila i Filharmonie Brno, která připravila pro diváky dva koncerty s názvem Smetana 200 konané 29. února a 1. března v Janáčkově divadle. Recenze se pojí s prvním z nich. Orchestr vystoupil pod taktovkou švýcarského dirigenta Michaela Tabachnika a mimo jiné doprovodil mladého tuzemského klavíristu Marka Kozáka. Program se však nevztahoval pouze ke tvorbě Bedřicha Smetany, naopak dal vyniknout kontextu autorovy doby skrze díla Ferenze Lizsta a Richarda Wagnera.  více

Čtyřicetidenní postní doba, v níž se právě nacházíme, značí pro většinu z nás přípravu slavení Velikonoc. Tento čas představuje příležitost k vlastnímu zamyšlení a ztišení v podobě modliteb. Sbor Ensemble Versus se mimo jiné věnuje duchovní a liturgické hudbě, pro letošní postní období si připravil ojedinělý komponovaný večer, jenž se uskutečnil ve středu 28. února v kostele sv. Augustina. Propracovanost a výjimečnost koncertu se propisovala nejen do pěveckých čísel, ale také do improvizací olomouckého varhaníka Karla Martínka a režie Kateřiny Křivánkovévíce

Koncerty Brno Contemporary Orchestra (BCO) lze jen stěží označit za tradiční. Jsou ale vystoupení, která se i tomuto vymykají a hranici ještě posouvají. Takovým byl úterní koncert pojmenovaný Ministerstvo pravdy: vyprávění o hudbě, která neumí budovat lepší zítřky. BCO pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra provedlo v budově bývalého OV KSČ tři kompozice na první pohled odlišné přesto propojené. Před začátkem programu posluchači vyslechli hlavní rozhlasové zpravodajství z 26. února 1974. U pamětníků tento krok mohl vyvolat lehce nahořklou nostalgii, pro mladší šlo o krásnou ukázku vysílání v období těžké normalizace.  více

Přihodilo se vám někdy, že jste byli přítomni události a už v jejím průběhu jste si uvědomili, že se stáváte součástí historického okamžiku? Tento povznášející pocit jsem už znala, a proto mám radost, že jsem ho mohla prožít znovu na koncertě s názvem Na pomezí žánrů, který se konal 23. února v HaDivadle. U příležitosti 102. výročí narození rozhlasového barda Jaromíra Nečase a jako úvodní koncert oslav 100 let vysílání ho uspořádal Český rozhlas Brno v čele s folklorním dramaturgem Jaroslavem Kneislem.  více

Když se zmíní cembalo, většina lidí si představí hudbu starou, zejména barokní. Ač se zdálo, že cembalu po vynálezu kladívkového klavíru odzvonilo, mnozí autoři hudby 20. století pochopili, že se jedná o nástroj, který má sice jiné zvukové vlastnosti než piano, je však stále nástrojem plnohodnotným. Pravdivost této teze se ve čtvrtek 22. února v Besedním domě pokusila dokázat Filharmonie Brno pod vedením německého dirigenta Alexandera Liebreicha. Spolu s věhlasným cembalistou Mahanem Esfahanim provedla tři skladby 20. století, které cembalo postavily do tří různých rolí.  více

Diversní jaro v roce 2024 započalo prvním orchestrálním koncertem Ensemble Opera Diversa pod taktovkou dirigenta Patrika Červáka konaným v Domě pánů z Kunštátu v úterý 20. února. Dramaturgický koncept inspirovaný mýtickými náměty z oblasti antiky, ale také fantazijního světa spisovatele a filologa Johna Ronalda Reuela Tolkiena, netradičně podpořil i improvizovaný videoart tvůrce Tomáše Hrůzy. Sólově za doprovodu orchestru vystoupil kytarista Vít Dvořáčekvíce

Také Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem se letos přidává k oslavám Roku české hudby. V Janáčkově divadle se včera uskutečnil koncert věnovaný vokálně-instrumentálním dílům dvou exilových skladatelů rozdílných epoch – Antonína Rejchy (1770–1836) a Jana Nováka (1921–1984). V rámci večera se představili Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra FialyMartina Janková (soprán), Pavla Vykopalová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor) a Jiří Brückler (bas).  více

Pondělním koncertem Africa calls Europe byl v sále Konventu Milosrdných bratří zahájen XXI. ročník cyklu Barbara Maria Willi uvádí... Jak název večera napovídá, divákům bylo předvedeno propojení evropských a (nejen) afrických vlivů. O tento zajímavý dramaturgický počin se postaralo londýnské flétnové kvarteto i Flautisti ve složení Jitka KonečnáDoris KitzmantelIlona Veselovská a Monika Wimberger Devátá, ke kterému se v několika skladbách připojil perkusionista Jakub Kupčík. V první polovině večera nejdříve zazněla díla z renesanční a barokní epochy, ve druhé pak kompozice soudobých autorů.  více

Nejčtenější

Kritika

Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více