Zaz: Největším problémem dneška je pesimismus

24. listopad 2014, 0:22

Zaz: Největším problémem dneška je pesimismus

Zaz, nejpopulárnější francouzská zpěvačka současnosti, vystoupí 1. prosince v hale Vodova v Brně (a o dva dny dříve ve Foru Karlín v Praze). Telefonicky jsme s ní hovořili o jejím úplně novém albu Paris, které vzniklo ve spolupráci se slavným americkým producentem Quincym Jonesem (někdejším spolupracovníkem Michaela Jacksona), o jejích oblíbených koutech Paříže i o jejích ideálech, snech a vizích.

Narodila jste se v Tours ve střední Francii, ale své nové album jste věnovala Paříži. Co pro vás Paříž znamenala, když jste byla malá, a co pro vás znamená dnes?
Když jsem byla malá, bylo to pro mě prostě hlavní město a v něm Eiffelova věž. Každé dítě ve Francii si totiž přeje vidět Eiffelovku. Já jsem ovšem jako malá v Paříži nikdy nebyla. Do Paříže jsem přijela poprvé až docela pozdě a tehdy mě úplně uchvátila energie města. Vyrůstala jsem v Bordeaux, kde jsem žila déle než v Tours. Jakmile jsem ale přijela do Paříže, hned mi bylo jasné, kolik je tam toho k vidění, s kolika lidmi se tam mohu setkat, kolik nové hudby tam mohu poznat. Všechno to bylo tak přitažlivé, až to bylo neuvěřitelné! Albem věnovaným Paříži jsem se tedy rozhodla proto, abych hlavnímu městu poděkovala. Díky Paříži jsem teď slavná, protože v Paříži má cesta vlastně začala. Druhý důvod byl ten, že jsem chtěla poděkovat svým fanouškům v zahraničí. Pokaždé, když přijedu někam do světa, mě totiž lidé považují za pařížskou zpěvačku. Za třetí – lidé ode mne už dlouho chtěli album s úpravami starších písní. A když chcete nazpívat staré francouzské šansony, téma Paříže se přímo nabízí. S tím souvisí i to, že jsem chtěl zpívat jazz. A když jsem pak požádala Quincyho Jonese a Johna Claytona, aby mi pomohli s některými písněmi, vznikl projekt, který v sobě spojil všechny uvedené aspekty. Na úplném začátku alba bylo kolektivní rozhodnutí. Sedla jsem si se svými spolupracovníky ke stolu, všechno jsme si společně naplánovali – nebo možná i vysnili – a pak už to šlo velmi snadno.

Říkáte, že v Paříži vlastně začala vaše hudební dráha. V čem je pařížská hudební scéně specifická – oproti například Bordeaux a dalším větším městům?
Hudební scény existují všude, ale ta pařížská je přece jen největší, a to i přesto, že je zde v poslední době čím dál méně míst, kde můžete slyšet kvalitní hudbu. Ubývá koncertních sálů, řada podniků zavírá, protože lidé chodí na koncerty čím dál méně. To bychom se měli snažit změnit. Stále však ve Francii existuje spousta míst, kde si může člověk poslechnout jazz, šansony nebo world music. Pařížská scéna je relativně velká i proto, že do Paříže se sjíždějí lidé z celé Francie, kteří se chtějí věnovat hudbě. Každý v podstatě musí Paříží projít.

Proč jste si ke spolupráci přizvala právě vlivného amerického producenta Quincyho Jonese? Existuje nějaká vazba mezi ním a Paříží?
Už když jsem natáčela své druhé album, přála jsem si, aby na něm Quincy spolupracoval. Nikdo z mého týmu mu ale tehdy nezavolal. Říkali, že takovou spolupráci si sice můžu přát, ale Quincy Jones je… prostě Quincy Jones, že to není reálné. Přesto jsem chtěla, aby mu zkusili zavolat. Nakonec k tomu došlo až při přípravě tohoto třetího alba, a on kývl. Lidé z mého týmu byli velmi překvapeni, stejně jako jeho spolupracovníci. On má totiž obrovské množství projektů a podobné nabídky téměř zásadně odmítá. Ale myslím, že souhlasil proto, že má strašně rád Francii i francouzskou hudbu. Nějakou dobru žil v Paříži, byl dokonce ředitelem francouzského hudebního vydavatelství Barclay. Ve Francii má spoustu přátel, a ta vazba je tedy velmi pevná.

Quincymu Jonesovi je přes osmdesát, vy jste ročník 1980. Vnímáte ten velký věkový rozdíl jako výhodu, nebo nevýhodu?
Věk neřeším. Pro mne je to prostě člověk, který dělá to, co jej baví, má svá přání, je ze své práce nadšený. Navzdory věku jsme se oba ve studiu chovali jako děti. Já jako malá holka, on jako malý kluk. A podobně to bylo i s aranžérem Johnem Claytonem.

Na albu hostuje také Charles Aznavour, který je ještě starší než Jones…
Ano, jemu je dokonce devadesát, ale i on byl jako dítě. Zajímá se o všechno kolem sebe a mentálně je podle mne mladší než spousta jiných lidí, které znám.

Když jste s Quincym Jonesem a Johnem Claytonem na písních pracovali, docházeli mezi vámi ke sporům?
Vůbec ne. Než jsme se pustili do práce, probrali jsme s Johnem Claytonem po skypu celou koncepci alba. Vyjasnili jsme si, co chceme dělat, jakou náladu bychom rádi vytvořili, nadhodili jsme si pár klíčových témat. Quincy s Johnem nám nabídli nějaký způsob práce, který mi bez výhrad vyhovoval. Všechno tedy bylo velmi snadné, žádný problém nenastal.

Album obsahuje převzaté skladby. Vybrala jste si je sama, nebo šlo i v tomto případě o kolektivní práci?
Každý z nás – tedy i já – nejprve přinesl několik písní. Já jsem si potom všechny pozorně poslechla a sama jsem si z nich vybrala ty, které mě oslovily nejvíc, ať už textem, melodií, nebo obojím. Některá konkrétní témata na desce nemohla chybět. Když jsem například poprvé zpívala v Rusku ve Vladivostoku, chtěli po mně lidé píseň Champs Elysées. A tak jsem ji na album zařadila. Píseň La complainte de la butte jsem zase před časem zpívala známým na svatbě, a je to tedy pro mne vzpomínka na jednu krásnou událost v mém hudebním životě. La parisienne z repertoáru zpěvačky Marie-Paule Belle, to je píseň, která je podle mě velmi aktuální. Každá z těch skladeb mě něčím konkrétním oslovuje. A bylo by jich i víc, ale museli jsme vybrat jen některé.

Prvním singlem k albu byla píseň Paris sera toujours Paris. Ve videoklipu sedíte ve voze vlaku nebo metra a projíždíte známými pařížskými budovami. Je mezi nimi i vaše oblíbené místo?
Ten klip je samozřejmě futuristický, ve skutečnosti se takhle jezdit nedá (smích). Ale právě to se mi na něm líbí. Jinak já mám v Paříži ráda především zelené plochy, kterých ovšem není nikdy dost. Miluji Parc des Buttes-Chaumont, Lucemburskou zahradu, Vincenneský les, prostě parky… A také nábřeží, například Canal Saint-Martin a podobná magická místa.

Než jste se stala slavnou, hrávala jste na ulici. Máte někdy čas a především chuť si to znovu vyzkoušet?
To samozřejmě není možné, jsem teď úplně jinde. Teoreticky bych na ulici samozřejmě hrát mohla, ale bylo by to poměrně těžké vedle všech těch koncertů, které mám. Kdybych se teď postavila na ulici a začala zpívat, nahrne se ke mně okamžitě spousta lidí, budou chtít podpisy, fotografie… Prostě bych se teď na takovou událost musela pořádně připravit.

Nechybí vám potom pocit svobody, že už si nemůžete jen tak zazpívat, kdekoli se vám zamane?
Ano, ztratila jsem svou svobodu, ale byla to moje vlastní volba. Na jednu stranu jsem tedy o něco přišla, ale něco jiného jsem získala. Já se ráda setkávám s lidmi, a i když mi ta stará setkání někdy chybí, teď prožívám něco podobného, ale v úplně jiné rovině. Tohle je můj život a já přece nebudu litovat toho, že jsem se nějak rozhodla. Jsem šťastná, že můžu toto dobrodružství prožívat.

Letos v létě jste už podruhé zpívala na Colours of Ostrava. Na přelomu listopadu a prosince vystoupíte v Praze a v Brně. Dočkáme se i písní z nového alba?
Ne, na koncertní podobě písní z nového alba jsme ještě nezačali pracovat. Až do prosince pokračuje naše turné k minulému albu Recto Verso. S tímto programem pojedeme ještě v březnu a dubnu do Latinské Ameriky a teprve potom začne vznikat představení k albu Paris. Písně z nejnovějšího alba tedy na koncertech ještě neuslyšíte, budeme kombinovat skladby z alba Recto Verso a samozřejmě také z mého prvního CD. Bude to hodně podobné tomu, co jste viděli v Ostravě. Já jsem mimochodem moc ráda, že se k vám mohu vrátit. Moje vystoupení na Colours of Ostrava totiž patřila k nejlepším koncertům, jaké jsem kdy měla.

Albem Paris se mimo jiné vyplnil váš sen o spolupráci s Quincym Jonesem. Máte další podobné sny?
Snů mám plno. Především bych ráda využila své popularity k tomu, abych se pokusila aspoň trochu přetvořit společnost. Jde mi o změnu základních přístupů ke vzdělání, k bydlení, k zemědělství, k ekonomice. Založila jsem sdružení Colibris, které z výtěžku prodeje mého merchandisingu pomáhá zlepšovat kvalitu života. V budoucnu bych chtěla založit nadaci, která se bude věnovat alternativním způsobům vzdělávání, které nebudou děti tak stresovat, a bude v nich podporovat pozitivní hodnoty. Chci také vytvořit síť názorově spřízněných lidí, kteří by se spojili pro společný projekt. Mohli bychom sdílet své myšlenky, předávat si informace a nápady. Lidí, kteří jako já nejsou spokojeni se současným kapitalistickým řádem, je ve světě spousta. Není třeba čekat, co nám politici nabídnou. Měli bychom vzít věci do svých rukou. Když se totiž my postaráme o změnu, změní se i společnost, protože my jsme společnost. Byla bych také ráda, aby lidé, kteří kupují mé zboží, přispívali na zajímavé projekty ve svých zemích. To je můj cíl, ale ještě přesně nevím, jak jej dosáhnout.

Mluvíte o řádu, který vám nevyhovuje. Co je tedy podle vás největším problémem současné společnosti?
Myslím, že je to obecně rozšířený pesimismus. Média šíří negativní zprávy a lidé pak ani nemají chuť dívat se na televizi nebo poslouchat rádio, protože slyší jen o samých katastrofách. A to zapříčiňuje určitý stav mysli. Když máme pocit, že je všechno špatně a že celá planeta spěje ke katastrofě, nutně v nás bude přetrvávat negativistický pocit. Ano, negativní existují, ale my v sobě můžeme současně živit i příjemnější vize. Vždyť se toho dá tolik udělat! Když máte strach nebo jste a priori negativně naladěni, nic nezměníte. To je ten největší problém. Nedá se pochopitelně změnit úplně všechno. Ale když začneme se změnami ve školách a naučíme děti uvědomovat si, kde přesně je jejich místo a jaká je jejich hodnota, bude to výborný start.

A může něco změnit i samotná hudba?
Jistě. Hudba v nás rezonuje, otevírá nás druhým, může i uzdravovat. Záleží jen na vnímavosti každého člověka. Záleží na každém z nás, jestli jsme ochotni toto poselství přijmout.

Komentáře

Reagovat
  • fanda

    2. prosinec 2014, 22:52
    Pěkný rozhovor a po včerejším koncertu mně mrzí, že Česko nemá svou ZAZ!

Podzimní sérii koncertů z cyklu Barbara Maria Willi uvádí zahájil sólový recitál německé hráčky na klávesové nástroje Christine Schornsheim. Při bezmála dvouhodinového koncertu interpretka v konventu Milosrdných bratří představila výběr z klavírních skladeb klasicistních skladatelů, které provedla na kopii historického kladívkového klavíru – nástroji podobnému tomu, na kterém jmenovaní skladatelé pravděpodobně komponovali.  více

Muzikál nemusí být vždy jen pocukrovaným pozlátkem, mazlivým hudebním vyprávěním zamotaným do přeslazeného konce. Městské divadlo Brno v české premiéře uvedlo broadwayský muzikál Drahý Evane Hansene. Navzdory komickým situacím diváka čeká téměř tragická story ze střední školy roubovaná na komorní hudební příběh. Tento celek nápaditě otevírá drsná témata jako je úzkost, osamocenost, deprese či dokonce sebevražda. Je tedy logické, že dílo s tklivou hudbou a psychologizujícími písňovými texty Benje Paseka a Justina Paula a vynalézavým libretem Stevena Levensona je dnes již takřka kultovním a že budí nadšení. Nyní se tedy lze navrch těšit z tohoto importu také do Brna.  více

Chrámový koncert, který se odehrál v pondělí 23. září v kostele sv. Augustina na Kraví hoře, prezentoval dramaturgickou linii večerů soudobé duchovní hudby tělesa Ensemble Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou a smíšeného sboru Ensemble Versus se sbormistrem Patrikem Buchtou. Při podobných příležitostech je hudba – velice často v podobě světových či tuzemských premiér – provozována v brněnských kostelech, jež pokaždé nabízí odlišnou akustickou, ale i architektonickou rovinu. Nejinak tomu bylo i při recenzovaném koncertu, který v přímém přenosu vysílalo Radio Proglas. Zazněla díla tří českých skladatelů, na jejichž provedení se podíleli sopranistka Tereza Zimková, tenorista Stanislav Předota, trumpetista Josef Zimka a varhaník Martin Jakubíčekvíce

Jednou z nejočekávanějších hvězd letošního ročníku festivalu JazzFestBrno byl bezesporu americký kytarista Al Di Meola se svým projektem The Electric Years. Kytarový matador vystoupil v brněnském Sono centru v úterý 17. září při turné, ve kterém se – jak už z názvu projektu vyplývá - vrací především k sérii jazz-rockových nahrávek z druhé poloviny 70. let minulého století.  více

Již 69. sezonu zahájila v neděli 15. září v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod taktovkou jejího šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Divákům nabídla skladby Bedřicha Smetany a Antona Brucknera, kteří by tento rok oslavili dvousté narozeniny. Oproti avizovanému programu byl ovšem nedělní večer zkrácen o symfonickou báseň Hakon Jarl, neboť vydatné deště a s nimi spojené záplavy se nevyhnuly ani brněnskému okolí. Několik muzikantů se nemohlo do Brna na koncert bezpečně dostat. Jednou z nich byla i harfistka Ivana Švestková, jejíž part ve zmíněné symfonické básni velice náročný, nebylo možné takto narychlo sehnat náhradu.  více

S výhradně romantickým repertoárem na brněnský festival Špilberk přicestoval v sobotu 24. srpna korejský rozhlasový orchestr KBS Symphony Orchestra se svým hudebním ředitelem – finským dirigentem a houslistou – Pietari Inkinenem. Pozvání přijala také jihokorejská houslistka, absolventka prestižní Julliard School Bomsori Kimvíce

Festival Špilberk pořádá Filharmonie Brno již rovné čtvrt století na konci srpna na nádvoří stejnojmenného hradu. Čtyři hudební večery pod širým nebem divákům nabízí výběr koncertů z řad klasické, filmové, počítačové, ale často i jazzové či jiné hudby. Jedná se tak o rozmanitý mix interpretů a repertoárů s často příjemnou, letně uvolněnou atmosféru. Letošním velkým a předem vyprodaným tahákem byl středeční večer 21. srpna plný melodií z filmů Jamese Bonda v režii Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou světově uznávaného dirigenta, skladatele a aranžéra Stevena Mercuria. V průběhu koncertu se posluchačům také představili zpěváci Sára MilfajtováVendula Příhodová a David Krausvíce

V rámci svého evropského turné přijal do Brna pozvání tchajwanský sbor Taipei Philharmonic Chamber Choir (dále TPCC) fungující pod vedením uměleckého vedoucího a sbormistra Dr. YuChung Johnny Ku. Koncert proběhl v pondělí 13. srpna v sále nově zrekonstruovaného hotelu Passage.  více

Devátý ročník čtyřdenního mezinárodního a multižánrového hudebního festivalu Maraton hudby Brno oficiálně zahájil čtvrteční koncert v brněnském Sono centru. Více než tří hodinovou akci otevřel jazzový akordeonista Vincent Peirani, rezidenční umělec letošního ročníku, se svým uskupením Jokers. Druhá půle večera patřila estonskému duu Puuluupvíce

Daniel Lazar je rumunsko-srbský houslista, Almir Mešković je akordeonista z Bosny. Potkali se v Norsku, kde oba studovali na akademii. Oba také svou hudbu, která vychází z balkánských folklorních kořenů, obohacují o prvky hudby severské. Nevyhýbají se ani inspiraci klasickou hudbou nebo třeba hudbou romskou a mezi hosty na svém oceňovaném albu Family Beyond Blood mají i nedávno zesnulého špičkového afrického hudebníka Toumaniho Dabatého. Duo, které letos na jaře stanulo na čele Balkan World Music Chart, vystoupí na festivalu Maraton hudby Brno. Představí se v sobotu 10. srpna v rámci scény Balkan Soirée.  více

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Nejčtenější

Kritika

Podzimní sérii koncertů z cyklu Barbara Maria Willi uvádí zahájil sólový recitál německé hráčky na klávesové nástroje Christine Schornsheim. Při bezmála dvouhodinového koncertu interpretka v konventu Milosrdných bratří představila výběr z klavírních skladeb klasicistních skladatelů, které provedla na kopii historického kladívkového klavíru – nástroji podobnému tomu, na kterém jmenovaní skladatelé pravděpodobně komponovali.  více