Aktuálně: Vyšlo další číslo kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní coronewsletter přináší přehled událostí, které se odehrály během uplynulého týdne a mapuje ty nadcházející. Také zveřejňuje výsledky online dotazníku, který provedl Odbor kultury MMB za účelem efektivního vyhodnocení zatímního dopadu současné situace na aktéry brněnských kulturních a kreativních odvětví a následného nastavení dalších opatření.

ODLOŽENÍ SPLATNOSTI NÁJMU

Rada města Brna přijala dne 23. 3. 2020 toto usnesení: v případě plateb nájemného s datem splatnosti v období od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020 nebudou vůči nájemcům uplatňovány žádné sankce za pozdní uhrazení příslušné platby vyplývající z uzavřené smlouvy, či z ustanovení obecně závazného právního předpisu, pokud k uhrazení takové platby dojde nejpozději do 31. 7. 2020.

U nájmů hrazených měsíčně vždy k prvnímu, či desátému dni v příslušném měsíci se týká toto opatření od příštího měsíce. U nájmů hrazených kvartálně (zpětně za příslušný kvartál), s datem splatnosti od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020 musí dojít k úhradě nejpozději do 31. 7. 2020. Nájemci, jež hradí nájemné v jedné nebo ve dvou splátkách v průběhu roku a tato splátka, či tyto splátky jsou splatné v rozhodném období tj. od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020, uhradí tuto splátku, či tyto splátky ve lhůtě do 31. 7. 2020. Pokud by pro někoho byla situace natolik kritická, že by odložení nájmu nebylo dostatečné, může si podat žádost o odpuštění nájmu na příslušném odboru Magistrátu města Brna. O odpuštění či slevě z nájmu rozhodne v důvodných případech Rada města Brna.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

V Radě města Brna dnes proběhla diskuze nad záměrem podpůrného programu pro kulturní nezřizovanou scénu i nad možnou spoluprací s Jihomoravským krajem při pomoci podnikatelskému sektoru v regionu obecně. Rada ve výsledku souhlasila se záměrem podpory podnikatelů ve městě Brně, pověřila radního Marka Fišera přípravou materiálu a současně i jednáním s Jihomoravským krajem o možnosti společného postupu na regionální úrovni.

Radní M. Fišer dnes již oslovil vedení Jihomoravského kraje k jednání. Bez ohledu na jeho výsledek budeme navrhovat řešení z úrovně města Brna. Pracujeme v několika možných rovinách podpory – možnosti dotací, bezúročných půjček, a také finanční podporou kreativních řešení na zmírnění dopadů vládních nařízení. Využíváme přitom výsledky nedávného dotazníkového šetření. Znění návrhů, které bude podléhat schválení orgánů a zejména finančním možnostem města Brna, budete mít možnost připomínkovat. Je ovšem třeba brát v potaz, že na město plně dopadlo řešení finančně náročných základních problémů i v ostatních oblastech, které měl řešit především stát. To platí i pro naše příspěvkové organizace, které zaměstnávají celkem na 1 500 osob.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Sledujte naši stránku ZDE, kde vám přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu včetně připravovaných opatření z úrovně Ministerstva kultury ČR.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím. Pokud váš projekt nebo činnost nebude možné zrealizovat v roce 2020, je možné dle smlouvy požádat i o prodloužení realizace a čerpání dotace do roku 2021. Změny činnosti nebo projektů nahlaste nejpozději do 2. 11. 2020, postupujte dle Metodického návodu pro příjemce dotace v roce 2020.

Káznice LIVE

V prostorách bývalé Káznice na Cejlu vzniká nové brněnské vysílací studio (viz. zpravodajství).

(ni)KAM v Brně

Projekt nově podpoří lokální podniky a kreativce Současná situace je zkouškou a výzvou nejen pro kulturní scénu. Platforma (ni)KAM V BRNĚ, za kterou stojí TIC BRNO, tak vzhledem k obrovskému zájmu připravuje další linky propagační podpory, pro lokální gastropodniky, kreativce a poskytovatele služeb. V konceptu projektu se inspirujeme zahraničními příklady, kdy města maximálně využívají synergie a nabízejí širokou podporu kulturním a podnikatelským subjektům na svém území. V příštích dnech rozjíždíme gastronomickou linku ve spolupráci s nezávislým projektem Save Gastro Brno nabízejícím vouchery na služby brněnských podniků, které budou uplatnitelné po znovuotevření. Jejich cílem je zvýšení jejich zisku v době omezeného fungování. Pro zapojení do projektu a bližší informace prosím kontaktujte: Kryštof Čižmář (krycizmar@icloud.com), David Pokorný (pokorny@ticbrno.cz). Prosím sdílejte výzvu k zapojení do projektu.

DOTAZNÍK 

Výsledky dotazníku najdete zde.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Je jich opravdu ohromné množství a jsme za to moc rádi. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme!

Divadlo Radost zpívá dětem.

Knihovna Jiřího Mahena vydala speciální číslo časopisu Impulsy zaměřené tentokrát výjimečně na to, co dělat doma v době karantény.

Industra vyrábí štíty, zakladače a roušky pro celou ČR. Pokud se chcete připojit, klikněte SEM.

HaDivadlo šije roušky, sdílí kulturní tipy na doma a pomáhá, kde může. Sledujte jejich Facebook ZDE.

Muzeum města Brna vytvořilo speciální webovou stránku Špilberk virtuálně, kde se můžete virtuálně procházet hradem nebo využít mnoho jiných online aplikací.

Husa na provázku intenzivně šije roušky a kromě toho čte každý den v 19h na svém Facebooku renesanční román G. Boccaccia Dekameron s heslem Buďme sami spolu! O víkendu pak tamtéž zveřejňuje jednu inscenaci z archivu.

Městské divadlo Brno šije roušky, vždy ve středu a v sobotu zveřejňuje záznamy inscenací na YouTube kanálu MdB TV a na svém Facebooku sdílí videa herců, soutěže a jiné výzvy.

Národní divadlo Brno šije roušky a na svém Facebooku sdílí nejrůznější zajímavosti.

Aktivity iniciativy Šijeme roušky v Brně přibližuje krátký dokumentární film, který si můžete přehrát online ZDE.

Kamila Zlatušková, ředitelka festivalu Serial Killer vzkazuje: “Držím nám i ostatním kolegům z kultury palce, ať tyto těžké časy přežijeme ve zdraví a s co nejmenšími šrámy.” Odbor kultury MMB 2020 Kontakt: kultura@brno.cz Příspěvky jsou redakčně kráceny

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po trojici koncertů, které posluchačům v rámci komorního minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! připravila Filharmonie Brno, se v pátek uskutečnil závěrečný večer nejen tohoto neobvyklého projektu, ale prakticky vzato celé sezóny 2019/2020. Po violoncellové sekci s harfou, harfě s kontrabasem a po bicích nástrojích s projekcí a tancem rozeznělo sál Besedního domu mnohem tradičnější obsazení v podobě smyčcového kvarteta. To samo o sobě ničemu nevadí, ostatně právě smyčcová kvarteta zaujímají v rámci evropské hudební tradice zvláštní místo a v průběhu více než dvou a půl století vzniklo od dob „Papa“ Haydna až po současnost impozantní množství kvalitní hudební literatury. Rozhodně si členové smyčcových kvartet nemohou stěžovat na nedostatek zajímavých děl určených pro jejich obsazení, jako tomu tu a tam bývá u jiných komorních těles. Hudebníci Marie Pšenicová (housle), Jan Rybka (housle), Petr Pšenica (viola) a Lukáš Svoboda (violoncello) však šli (ať již z vlastní, či cizí iniciativy) zcela jinou cestou. Samotná dramaturgie koncertu připomínala spíše zkoušku na blížící se svatební sezónu než závěrečný koncert cyklu, který má uzavřít ročník 2019/2020 i Besední dům.  více

Po úspěšném vystoupení violoncellové sekce s harfou včera dala Filharmonie Brno v nově vzniklém minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! prostor ještě komornějšímu obsazení. Ve středu 27. května měli posluchači možnost navštívit koncert manželské dvojice Ivany Švestkové (harfa) a Marka Švestky (kontrabas). Program sestával nejen ze skladeb určených přímo pro tyto nástroje, ale podobně jako v případě zahajovacího koncertu v této sérii zazněly také úpravy více či méně známých děl světové hudební literatury.  více

Devátý a zároveň poslední díl ze seriálu Průvodce Brno – město hudby UNESCO nese podtitul Electro, beat, multimediavíce

Jsou tomu již takřka tři měsíce, co pandemie koronaviru vtrhla do České republiky, otřásla národní ekonomikou, školstvím i kulturou; bezohledně devalvovala měnu, poslala děti do improvizovaných domácích lavic a pozavírala galerie, divadla, operní domy i hudební sály. Od té doby jsme si museli zvyknout na proměnlivá vládní nařízení, ale také na jistý kulturní půst. Streamovaná videa nezahnala hlad a ani sebelepší nahrávky neutišily žízeň. V posledním květnovém týdnu se společenský i kulturní život opatrně probouzí k životu; otevírají se také dveře brněnského Besedního domu, kde ve čtyřech dnech soubor odehraje celkem osm koncertů. V nově vzniklém komorním „minicyklu“ Konec streamu. Hrajeme zase živě! nabízí Filharmonie Brno koncerty s podnázvy: Cellisté & harfaHarfa & kontrabas duoBicisté & projekce a Smyčcové kvarteto. Prvně jmenovaný se v pondělní podvečer dokonce dočkal nezvyklé předpremiéry, když hudebníci brněnské filharmonie usedli na střeše tržnice na Zelném trhu. Se stejným programem také včera odpoledne zahájili violoncellisté v čele s koncertním mistrem Pavlem Šabackým a harfenistka Dominika Svozilová poslední sérii koncertů v Besedním domě v této nešťastné sezoně.  více

Po Velikonocích se na sociálních sítích a v médiích objevilo oficiální prohlášení, které každému milovníkovi folkloru pokazilo den. Folklorní festival ve Strážnici se letos neuskuteční. Důvody jsou všem dobře známé. Včera začala další vlna koronavirového rozvolňování a my jsme si nejen proto povídali s ředitelem Národního ústavu lidové kultury (NÚLK) ve Strážnici Martinem Šimšou. Je tedy opravdu důvod ke smutku? Na co se můžeme v nejbližší době těšit? A kdy je nejlepší doba navštívit zámecký park a strážnické muzeum v přírodě? Nejen na tyto otázky následující rozhovor odpoví.  více