Aktuálně: Vyšlo další číslo kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní coronewsletter přináší přehled událostí, které se odehrály během uplynulého týdne a mapuje ty nadcházející. Také zveřejňuje výsledky online dotazníku, který provedl Odbor kultury MMB za účelem efektivního vyhodnocení zatímního dopadu současné situace na aktéry brněnských kulturních a kreativních odvětví a následného nastavení dalších opatření.

ODLOŽENÍ SPLATNOSTI NÁJMU

Rada města Brna přijala dne 23. 3. 2020 toto usnesení: v případě plateb nájemného s datem splatnosti v období od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020 nebudou vůči nájemcům uplatňovány žádné sankce za pozdní uhrazení příslušné platby vyplývající z uzavřené smlouvy, či z ustanovení obecně závazného právního předpisu, pokud k uhrazení takové platby dojde nejpozději do 31. 7. 2020.

U nájmů hrazených měsíčně vždy k prvnímu, či desátému dni v příslušném měsíci se týká toto opatření od příštího měsíce. U nájmů hrazených kvartálně (zpětně za příslušný kvartál), s datem splatnosti od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020 musí dojít k úhradě nejpozději do 31. 7. 2020. Nájemci, jež hradí nájemné v jedné nebo ve dvou splátkách v průběhu roku a tato splátka, či tyto splátky jsou splatné v rozhodném období tj. od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2020, uhradí tuto splátku, či tyto splátky ve lhůtě do 31. 7. 2020. Pokud by pro někoho byla situace natolik kritická, že by odložení nájmu nebylo dostatečné, může si podat žádost o odpuštění nájmu na příslušném odboru Magistrátu města Brna. O odpuštění či slevě z nájmu rozhodne v důvodných případech Rada města Brna.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

V Radě města Brna dnes proběhla diskuze nad záměrem podpůrného programu pro kulturní nezřizovanou scénu i nad možnou spoluprací s Jihomoravským krajem při pomoci podnikatelskému sektoru v regionu obecně. Rada ve výsledku souhlasila se záměrem podpory podnikatelů ve městě Brně, pověřila radního Marka Fišera přípravou materiálu a současně i jednáním s Jihomoravským krajem o možnosti společného postupu na regionální úrovni.

Radní M. Fišer dnes již oslovil vedení Jihomoravského kraje k jednání. Bez ohledu na jeho výsledek budeme navrhovat řešení z úrovně města Brna. Pracujeme v několika možných rovinách podpory – možnosti dotací, bezúročných půjček, a také finanční podporou kreativních řešení na zmírnění dopadů vládních nařízení. Využíváme přitom výsledky nedávného dotazníkového šetření. Znění návrhů, které bude podléhat schválení orgánů a zejména finančním možnostem města Brna, budete mít možnost připomínkovat. Je ovšem třeba brát v potaz, že na město plně dopadlo řešení finančně náročných základních problémů i v ostatních oblastech, které měl řešit především stát. To platí i pro naše příspěvkové organizace, které zaměstnávají celkem na 1 500 osob.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Sledujte naši stránku ZDE, kde vám přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu včetně připravovaných opatření z úrovně Ministerstva kultury ČR.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím. Pokud váš projekt nebo činnost nebude možné zrealizovat v roce 2020, je možné dle smlouvy požádat i o prodloužení realizace a čerpání dotace do roku 2021. Změny činnosti nebo projektů nahlaste nejpozději do 2. 11. 2020, postupujte dle Metodického návodu pro příjemce dotace v roce 2020.

Káznice LIVE

V prostorách bývalé Káznice na Cejlu vzniká nové brněnské vysílací studio (viz. zpravodajství).

(ni)KAM v Brně

Projekt nově podpoří lokální podniky a kreativce Současná situace je zkouškou a výzvou nejen pro kulturní scénu. Platforma (ni)KAM V BRNĚ, za kterou stojí TIC BRNO, tak vzhledem k obrovskému zájmu připravuje další linky propagační podpory, pro lokální gastropodniky, kreativce a poskytovatele služeb. V konceptu projektu se inspirujeme zahraničními příklady, kdy města maximálně využívají synergie a nabízejí širokou podporu kulturním a podnikatelským subjektům na svém území. V příštích dnech rozjíždíme gastronomickou linku ve spolupráci s nezávislým projektem Save Gastro Brno nabízejícím vouchery na služby brněnských podniků, které budou uplatnitelné po znovuotevření. Jejich cílem je zvýšení jejich zisku v době omezeného fungování. Pro zapojení do projektu a bližší informace prosím kontaktujte: Kryštof Čižmář (krycizmar@icloud.com), David Pokorný (pokorny@ticbrno.cz). Prosím sdílejte výzvu k zapojení do projektu.

DOTAZNÍK 

Výsledky dotazníku najdete zde.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Je jich opravdu ohromné množství a jsme za to moc rádi. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme!

Divadlo Radost zpívá dětem.

Knihovna Jiřího Mahena vydala speciální číslo časopisu Impulsy zaměřené tentokrát výjimečně na to, co dělat doma v době karantény.

Industra vyrábí štíty, zakladače a roušky pro celou ČR. Pokud se chcete připojit, klikněte SEM.

HaDivadlo šije roušky, sdílí kulturní tipy na doma a pomáhá, kde může. Sledujte jejich Facebook ZDE.

Muzeum města Brna vytvořilo speciální webovou stránku Špilberk virtuálně, kde se můžete virtuálně procházet hradem nebo využít mnoho jiných online aplikací.

Husa na provázku intenzivně šije roušky a kromě toho čte každý den v 19h na svém Facebooku renesanční román G. Boccaccia Dekameron s heslem Buďme sami spolu! O víkendu pak tamtéž zveřejňuje jednu inscenaci z archivu.

Městské divadlo Brno šije roušky, vždy ve středu a v sobotu zveřejňuje záznamy inscenací na YouTube kanálu MdB TV a na svém Facebooku sdílí videa herců, soutěže a jiné výzvy.

Národní divadlo Brno šije roušky a na svém Facebooku sdílí nejrůznější zajímavosti.

Aktivity iniciativy Šijeme roušky v Brně přibližuje krátký dokumentární film, který si můžete přehrát online ZDE.

Kamila Zlatušková, ředitelka festivalu Serial Killer vzkazuje: “Držím nám i ostatním kolegům z kultury palce, ať tyto těžké časy přežijeme ve zdraví a s co nejmenšími šrámy.” Odbor kultury MMB 2020 Kontakt: kultura@brno.cz Příspěvky jsou redakčně kráceny

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Ten, koho na předchozím albu brněnské skupiny Budoár Staré dámy (Sůl, 2017) zaujala úvodní výrazná píseň se surrealistickým textem Z ježatých hor, může zajásat. Před třemi lety teprve počínající spolupráce se současným básníkem Luborem Kasalem nyní vyústila v celé album jeho zhudebněných textů. Písně na novince Kostřičky však spojuje ještě jeden charakteristický rukopis: produkce a aranžérský vklad multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila.  více

Závěrečný koncert festivalu Janáček Brno 2020 sliboval velkolepé finále. Janáčkovo divadlo mělo hostit Bamberské symfoniky s jejich šéfdirigentem a brněnským rodákem Jakubem Hrůšou. Když se protivirová opatření rozjela naplno, zdálo se, že večer s díly Leoše Janáčka a Richarda Strausse bude muset být zrušen a konec festivalu vyšumí do ztracena. Bamberští symfonikové se však koncertu vzdát nechtěli, a tak společně s organizátory festivalu připravili živý stream nezměněného programu přímo z koncertní síně v Bamberku. V české premiéře zazněla Velká suita z opery Příhody lišky Bystroušky v dirigentově úpravě, druhou polovinou programu se stala Alpská symfonie Richarda Strausse.  více

Mezinárodní festival Janáček Brno 2020 včerejší maďarské představení opery Salome od Richarda Strausse promptně nahradil. Národní divadlo Brno namísto zrušeného hostování nabídlo koncertní program pod prostým názvem Orchestr Janáčkovy opery. Posluchači tak po dlouhé době mohli spatřit hráče, kteří za normálních okolností zůstávají skryti v orchestřišti. Kromě orchestru, který řídil dirigent Robert Kružík, vystoupili také houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Program sestával příznačně pouze z děl Leoše Janáčka, a poněvadž původně plánovaná představení se již ve stále se zpřísňujícím karanténním prostředí nepodaří inscenovat, představoval večer na půdě Janáčkova divadla rozloučení s festivalem jako takovým. Posledním živým koncertem festivalu Janáček Brno 2020 je ještě dnešní vystoupení Filharmonie Brno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.  více

Nedělní odpoledne se neslo ve znamení dalšího z koncertů festivalu Janáček Brno 2020. Prostor v Mozartově sále Reduty dostala hudba komorní v podání souboru Josef Suk Piano Quartet. Tento (rokem založení i věkovým složením) mladý ansámbl si pro návštěvu Brna přichystal skutečně krásný a rozmanitý program. S odpovídajícím nasazením jej také divákům představil.  více

Festival Janáček Brno 2020 patří mezi kulturní podniky, která současné i nastupující restrikce zasáhly nejvíce. Prestižní operní festival zažívá krušné časy. Než omezení zítra propuknou naplno, organizátorům se o víkendu ještě dvakrát podařilo uvést jednu z nejslavnějších oper Leoše Janáčka Její pastorkyňu. Festival původně plánovanou reprízu předsunul z pondělka na dnešek, aby se vyhnul vládním zákazům. Návštěvníci Janáčkova divadla si tak mohli užít operu, která stála u zrodu autorova celosvětového úspěchu, tentokrát v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera. Scénu navrhl Pavel Borák a kostýmy připravila Markéta Sládečková. V roli marnotratného a nestálého Števy vystoupil Richard Samek, jeho prchlivého nevlastního bratra a protivníka v lásce Lacu ztvárnil Peter Berger. Nešťastnou Jenůfu hrála a zpívala Pavla Vykopalová a její nevlastní matku, přísnou Kostelničku Karita Mattila. Představení řídil a nastudoval Marko Ivanović.  více