Aktuálně: Za týden začíná Maraton hudby Brno. Přinese desítky koncertů na dvaadvaceti místech města

Aktuálně: Za týden začíná Maraton hudby Brno. Přinese desítky koncertů na dvaadvaceti místech města

Čtyři srpnové dny, dvaadvacet hudebních stanovišť, desítky koncertů a vystoupení, stovky účinkujících a tisíce diváků. To slibuje mezinárodní festival Maraton hudby Brno 2019, který vypukne přesně za týden, tedy 8. srpna 2019. Koncerty v ulicích a náměstích budou přístupné zdarma, vystoupí například Jana Kirschner, Khoiba, Motionhouse a NoFit State Circus, Monika Bagárová, Jan P. Muchow & The Antagonists, Progres 2, Žamboši nebo Pacora trio s Denisou Kopačkovou. Buskeři zahrají v bytových pokojích na ulicích, flašinetáři v rámci svého 10. mezinárodního setkání. Do Brna zavítá také DJ Jon Hopkins, známý spoluprací s kapelou Coldplay, přijede Cirk La Putyka, Pokáč a Lázně Rašínova obsadí operní zpěváci a akvabely. Hrát se bude také v podzemí, v pasáži, v kostelích, v hotelu či na radnici.

Zahájení největšího hudebního festivalu v centru Brna bude předcházet ve čtvrtek 8. srpna 2019 na Radnické ulici alegorický průvod performerů z Amanitas Fire Theatre v kostýmech ozvláštněných pyrotechnickými efekty. Okřídlené bohyně, ďáblové a andělé diváky za doprovodu autorsky mixované hudby s živým ženským zpěvem zavedou na Jakubské náměstí, kde proběhne neformální buskerské zahájení festivalu. Ujmou se jej beatboxer Endru či Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show.

Známá brněnská výtvarnice Kateřina Šedá díky Bezuličnímu buskingu už třetím rokem přináší během tohoto festivalu živou hudbu nejen do centra Brna, ale především na netradiční místa. V minulosti tak bylo možné slyšet hudebníky na balkonech, v podzemí, i na jezdících schodech. Loni se hrálo ve žlutém mercedesu, na přechodu pro chodce i v koruně stromu.

Letošní ročník nabídne bytové koncerty přímo na ulicích. Čtyři otevřené pokoje (obývák, ložnice, koupelna a kuchyň) prostřednictvím buskerů zprostředkují posluchačům neopakovatelný zážitek – na ulici budou jako doma. Vystoupí například Crazy Accordion Trio (Polsko), Steve Aruni (Velká Británie), Mário Bihári, Schizzle Orchestra, ke kterým se stejně jako loni připojí flašinetáři z celého světa. Novinkou letošního festivalu bude účast umělců ze dvou dalších kreativních měst hudby UNESCO (město Brno získalo tento prestižní titul v roce 2017) – přijede zpěvačka Tinatin Tsereteli z německého Hannoveru a houslista Nicola Manzanim z italské Boloně, a uskuteční se i velký Jam buskerů v sobotu 10. srpna večer na Dominik stage.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postavena velká Dominik stage, která nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Jejím klidnějším protipólem se stane Guest centrum na nádvoří Staré radnice. To nabídne oázu klidu a informací o festivalu, ale také dobré jídlo a pití. Vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů, mezi kterými opět nebudou chybět vystoupení pro děti.

Lidové hudbě bude patřit Folklor stage na Biskupském dvoře, folku Orlí stage na terase u divadla, alternativě Kabinet stage v známém brněnském klubu, romské muzice Django stage na Malinovského náměstí a reprodukované chilloutové hudební produkci doprovázené stylovou gastronomií Brunch 'n' Park stage na náměstí Moravském.

Funkcionalistickou Alfa pasáž rozezní Pianoštafeta, Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie zase Nekonečné varhany u Jezuitů. Klasice bude patřit také Sněmovní sál Nové radnice, do kterého Barbara Maria Willi & friends vnese například šarm skotských písní či sílu ukrajinského folkloru, a Mincmistrovský sklep, který rozezní duo Pavel Fischer & Jakub Jedlinský svým strhujícím spojením world music, klasiky a jazzu.

Čeští i zahraniční buskeři to letos rozbalí ve čtyřech pouličních pokojích – na České, Jakubském náměstí, u OD Letmo a v tzv. Myší díře, flašinetáři v centru, u Hotelu Slavia či v Červeném kostele a nejvýraznějšímu písničkáři nové generace, který si říká Pokáč, bude zase patřit Letní terasa hradu Špilberk.

Náměstí Svobody bude hostit kromě flašinetářů představení BLOCK britských Motionhouse a NoFit State pořádané ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě, Sono Centrum díky spolupráci s Letní Letnou představí Cirk La Putyka. Na Flédě se odehraje taneční večírek Jona Hopkinse a do Lázní Rašínova jsou posluchači zváni na operu Poslední pólo.

Místa hudební produkce:

Dominik stage

Dominikánské náměstí

Mix žánrů

9. a 10. 8.

Guest centrum

nádvoří Staré radnice

živá hudba, infocentrum a gastronomie

8. – 11. 8.

Bezuliční busking

Jakubské náměstí, Česká, OC Letmo, Myší díra a centrum města

„pokoje“ výtvarnice Kateřiny Šedé

10. Mezinárodní setkání flašinetářů

10. – 11. 8.

Kabinet stage

Kabinet Múz

alternativa, elektronika, jazz, rock

9. a 10. 8.

Orlí stage

Divadlo na Orlí

folk

9. 8.

Folklor stage

Biskupský dvůr

folklor

10. 8.

Nekonečné varhany u Jezuitů

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie

klasika

Pianoštafeta v Alfa pasáži

Palác Alfa

klasika, pop

Django stage

Malinovského náměstí

romská muzika

9. 8.

Brunch 'n' Park stage

Moravské náměstí

chillout a gastronomie

9. 8.

Mincmistrovský sklep

Dominikánské náměstí

Pavel Fischer & Jakub Jedlinský

10. 8.

Sněmovní sál Nové radnice

Dominikánské náměstí

Barbara Maria Willi & friends

11. 8.

Hotel Slavia

Solniční

10. MS flašinetářů – zahájení

11. 8.

Červený kostel

Komenského náměstí

10. MS flašinetářů – zakončení

11. 8.

Letní terasa hradu Špilberk

Špilberk

Pokáč + Aleš Petržela

8. 8.

Sono Centrum

Cirk La Putyka / Isole

8. – 10.8.

Lázně Rašínova

Hausopera / Poslední pólo

9. a 10. 8.

Fléda

Jon Hopkins / DJ set

9. 8.

náměstí Svobody

Motionhouse, NoFit State / BLOCK

10. a 11. 8.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Aktuální informace na festivalovém webu a Facebooku.

Vstup na většinu akcí je zdarma.

Foto archiv Maraton hudby 2018

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Prorok větru je multižánrový projekt flétnistky Martiny Komínkové. Vytvořila ho v Itálii a po italské premiéře se s ním poprvé představí ve svém domovském Brně. Česká premiéra proběhne v brněnském Divadle na Orlí v neděli 3. listopadu. Večerní představení od 19.00 je vyprodané, ale stále je možné zakoupit lístky na odpolední představení ve 14.00.  více

Ještě večer před závěrečným koncertem festivalu Moravský podzim pořadatelé uspořádali mimořádný koncert k poctě gruzínského hudebního skladatele Giji Kančeliho, který zesnul 2. října 2019. Provedení skladby Amao omi zajistily vokální kvinteto Ensemble Frizzante, smíšený pěvecký sbor VUT v Brně Vox Juvenalis a Saxofonové kvarteto Moravia pod vedením sbormistra Jana Ocetka.  více

Brno prožilo víkend přímo nabitý folklorem. Sobotní jubilující Poľanu vystřídal v neděli VUS Ondráš. Měli jsme tak možnost porovnat dva diametrálně odlišné přístupy k lidovému materiálu. Sobotní autentika se v neděli proměnila ve výrazový tanec s folklorním akcentem. Vojenský umělecký soubor svým novým programem s názvem kRok za kRokem oslavil v Janáčkově divadle pětašedesáté výročí.  více

Netradiční a unikátní představení měli možnost zhlédnout včera večer diváci festivalu Moravský podzim, tentokrát nezvykle v Mahenově divadle. Na jeden z posledních koncertů letošního padesátého ročníku zavítal soubor Geneva Camerata, známý pro své inovativní a tvůrčí projekty, z nichž jedním byl také v Brně uvedený Tanec slunce. Orchestr vedený Davidem Greilsammerem a doplněný tanečníkem Martím Corberou v něm pohybově ovládl celé jeviště i hlediště v choreografii, které její jedinečnou náplň a nápad vložil choreograf Juan Kruz Díaz de Garaio Esnaola.  více

Hudební festival Moravský podzim bere svůj jubilejní 50. ročník vážně – kromě již ikonického díla Einstein na pláži Philipa Glasse, které zaznělo na slavnostním zahájení, nebo povedené české premiéry Le Dîner Ondřeje Adámka, se program festivalu může pyšnit také neméně zajímavou komorní tvorbou polsko-ruského skladatele Mieczysława Weinberga. V pondělí 7. a v neděli 13. října zaznělo v Besedním domě všech šest jeho Sonát pro housle a klavírSonáta pro sólové housle a Sonáta pro klavír, to vše v podání houslisty Milana Paľy a klavíristy Ladislava Fančoviče.  více