Aktuálně: Za týden začíná Maraton hudby Brno. Přinese desítky koncertů na dvaadvaceti místech města

Aktuálně: Za týden začíná Maraton hudby Brno. Přinese desítky koncertů na dvaadvaceti místech města

Čtyři srpnové dny, dvaadvacet hudebních stanovišť, desítky koncertů a vystoupení, stovky účinkujících a tisíce diváků. To slibuje mezinárodní festival Maraton hudby Brno 2019, který vypukne přesně za týden, tedy 8. srpna 2019. Koncerty v ulicích a náměstích budou přístupné zdarma, vystoupí například Jana Kirschner, Khoiba, Motionhouse a NoFit State Circus, Monika Bagárová, Jan P. Muchow & The Antagonists, Progres 2, Žamboši nebo Pacora trio s Denisou Kopačkovou. Buskeři zahrají v bytových pokojích na ulicích, flašinetáři v rámci svého 10. mezinárodního setkání. Do Brna zavítá také DJ Jon Hopkins, známý spoluprací s kapelou Coldplay, přijede Cirk La Putyka, Pokáč a Lázně Rašínova obsadí operní zpěváci a akvabely. Hrát se bude také v podzemí, v pasáži, v kostelích, v hotelu či na radnici.

Zahájení největšího hudebního festivalu v centru Brna bude předcházet ve čtvrtek 8. srpna 2019 na Radnické ulici alegorický průvod performerů z Amanitas Fire Theatre v kostýmech ozvláštněných pyrotechnickými efekty. Okřídlené bohyně, ďáblové a andělé diváky za doprovodu autorsky mixované hudby s živým ženským zpěvem zavedou na Jakubské náměstí, kde proběhne neformální buskerské zahájení festivalu. Ujmou se jej beatboxer Endru či Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show.

Známá brněnská výtvarnice Kateřina Šedá díky Bezuličnímu buskingu už třetím rokem přináší během tohoto festivalu živou hudbu nejen do centra Brna, ale především na netradiční místa. V minulosti tak bylo možné slyšet hudebníky na balkonech, v podzemí, i na jezdících schodech. Loni se hrálo ve žlutém mercedesu, na přechodu pro chodce i v koruně stromu.

Letošní ročník nabídne bytové koncerty přímo na ulicích. Čtyři otevřené pokoje (obývák, ložnice, koupelna a kuchyň) prostřednictvím buskerů zprostředkují posluchačům neopakovatelný zážitek – na ulici budou jako doma. Vystoupí například Crazy Accordion Trio (Polsko), Steve Aruni (Velká Británie), Mário Bihári, Schizzle Orchestra, ke kterým se stejně jako loni připojí flašinetáři z celého světa. Novinkou letošního festivalu bude účast umělců ze dvou dalších kreativních měst hudby UNESCO (město Brno získalo tento prestižní titul v roce 2017) – přijede zpěvačka Tinatin Tsereteli z německého Hannoveru a houslista Nicola Manzanim z italské Boloně, a uskuteční se i velký Jam buskerů v sobotu 10. srpna večer na Dominik stage.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postavena velká Dominik stage, která nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Jejím klidnějším protipólem se stane Guest centrum na nádvoří Staré radnice. To nabídne oázu klidu a informací o festivalu, ale také dobré jídlo a pití. Vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů, mezi kterými opět nebudou chybět vystoupení pro děti.

Lidové hudbě bude patřit Folklor stage na Biskupském dvoře, folku Orlí stage na terase u divadla, alternativě Kabinet stage v známém brněnském klubu, romské muzice Django stage na Malinovského náměstí a reprodukované chilloutové hudební produkci doprovázené stylovou gastronomií Brunch 'n' Park stage na náměstí Moravském.

Funkcionalistickou Alfa pasáž rozezní Pianoštafeta, Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie zase Nekonečné varhany u Jezuitů. Klasice bude patřit také Sněmovní sál Nové radnice, do kterého Barbara Maria Willi & friends vnese například šarm skotských písní či sílu ukrajinského folkloru, a Mincmistrovský sklep, který rozezní duo Pavel Fischer & Jakub Jedlinský svým strhujícím spojením world music, klasiky a jazzu.

Čeští i zahraniční buskeři to letos rozbalí ve čtyřech pouličních pokojích – na České, Jakubském náměstí, u OD Letmo a v tzv. Myší díře, flašinetáři v centru, u Hotelu Slavia či v Červeném kostele a nejvýraznějšímu písničkáři nové generace, který si říká Pokáč, bude zase patřit Letní terasa hradu Špilberk.

Náměstí Svobody bude hostit kromě flašinetářů představení BLOCK britských Motionhouse a NoFit State pořádané ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě, Sono Centrum díky spolupráci s Letní Letnou představí Cirk La Putyka. Na Flédě se odehraje taneční večírek Jona Hopkinse a do Lázní Rašínova jsou posluchači zváni na operu Poslední pólo.

Místa hudební produkce:

Dominik stage

Dominikánské náměstí

Mix žánrů

9. a 10. 8.

Guest centrum

nádvoří Staré radnice

živá hudba, infocentrum a gastronomie

8. – 11. 8.

Bezuliční busking

Jakubské náměstí, Česká, OC Letmo, Myší díra a centrum města

„pokoje“ výtvarnice Kateřiny Šedé

10. Mezinárodní setkání flašinetářů

10. – 11. 8.

Kabinet stage

Kabinet Múz

alternativa, elektronika, jazz, rock

9. a 10. 8.

Orlí stage

Divadlo na Orlí

folk

9. 8.

Folklor stage

Biskupský dvůr

folklor

10. 8.

Nekonečné varhany u Jezuitů

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie

klasika

Pianoštafeta v Alfa pasáži

Palác Alfa

klasika, pop

Django stage

Malinovského náměstí

romská muzika

9. 8.

Brunch 'n' Park stage

Moravské náměstí

chillout a gastronomie

9. 8.

Mincmistrovský sklep

Dominikánské náměstí

Pavel Fischer & Jakub Jedlinský

10. 8.

Sněmovní sál Nové radnice

Dominikánské náměstí

Barbara Maria Willi & friends

11. 8.

Hotel Slavia

Solniční

10. MS flašinetářů – zahájení

11. 8.

Červený kostel

Komenského náměstí

10. MS flašinetářů – zakončení

11. 8.

Letní terasa hradu Špilberk

Špilberk

Pokáč + Aleš Petržela

8. 8.

Sono Centrum

Cirk La Putyka / Isole

8. – 10.8.

Lázně Rašínova

Hausopera / Poslední pólo

9. a 10. 8.

Fléda

Jon Hopkins / DJ set

9. 8.

náměstí Svobody

Motionhouse, NoFit State / BLOCK

10. a 11. 8.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Aktuální informace na festivalovém webu a Facebooku.

Vstup na většinu akcí je zdarma.

Foto archiv Maraton hudby 2018

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více