Brněnská muzejní noc už podesáté

Brněnská muzejní noc už podesáté

Oblíbený svátek muzeí, galerií a kulturních institucí v Brně a okolí — Brněnská muzejní noc — letos slaví desáté narozeniny. Návštěvy svých výstav, expozic a pestrý kulturní program si pro vás letos připravilo devatenáct institucí. Jubilejní desátá Brněnská muzejní noc přinese celou řadu novinek, to základní se však nemění: muzea a galerie se otevřou od šesti večer až do půlnoci. Akce se stejně jako loni zúčastní i Filharmonie Brno, která otevře zákulisí Besedního domu a přidá i několik minikoncertů.

Doprava v průběhu BMN bude zajištěna mimořádnými autobusovými linkami na linkách A, B, C, D, E, F, G, H a je zdarma.  Pro nástup do vozidel linek C a H v nástupní zastávce Česká bude s ohledem na omezenou kapacitu příslušných muzeí vyžadováno předložení bezplatné jízdenky. Ty si je možné vyzvednout od 14. května v Informační kanceláři DPMB na Novobranské 18 až do vyčerpání stanovené kapacity autobusu. Tyto linky nebudou operativně posilovány.

Od středy 14. 5. do pátku 16. 5. (10–18h) bude stát na Náměstí Svobody informační autobus BMN. V sobotu 17. 5. bude informační autobus stát na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše od 16 do 23 hodin. K dispozici pro vás budou brožurky BMN.

Na Brněnské muzejní noci bude mít premiéru spuštění provozu Muzejní pošty. Vůz se vypraví i do dalších měst České republiky a zejména filatelisté budou moci nechat své zásilky přepravit muzejní vlakovou poštou. Muzeum vydalo svou vlastní edici známek s motivem historie vlakové pošty a bude zásilky razítkovat vlastním razítkem. Přeprava funguje systémem Poste restante – to znamená, že zásilky se nedoručují na adresu, ale jsou adresátem vyzvednuty na místě, kudy muzejní vlaková pošta projíždí a kde bude mít otevřeno pro veřejnost.

Brněnská muzejní noc začíná v sobotu 17. května v 18 hod. Podrobný program a veškeré organizační informace najdete na webu Brněnské muzejní noci, v tištěných brožurách a na Facebooku.

Muzejní noc 2013, foto Boris Klepal

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více