Co se děje v Brně: Čtvrtý díl kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní parlament vydává další číslo coronewsletteru. Jakou kulturu si nyní můžete dopřát online doma nebo jak můžete v těchto časech kultuře pomoci se dozvíte v článku.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

Návrh dotačního programu a návratné finanční výpomoci bylo možné komentovat na stránkách Brněnského kulturního parlamentu ZDE (návratná finanční výpomoc) a ZDE (dotační program). Ve čtvrtek 9. 4. v 16:00 proběhla telekonference k vypořádání připomínek k těmto návrhům, které se účastnil náměstka primátorky Tomáš Koláčný, radní pro kulturu Marek Fišer a zástupci Odboru kultury MMB. Report z diskuze včetně audiozáznamu najdete ZDE.

Rada města Brna v pátek 17. 4. 2020 schválila na svém mimořádném zasedání Dotační program pro poskytnutí dotací v oblasti kultury na zmírnění důsledků spjatých s pandemií COVID-19. Účelem dotačního programu je pomoci pokrýt nezbytné náklady spojené s omezením kulturní činnosti zejména těm subjektům, které nejsou zahrnuty v připravovaných programech ministerstev a vlády ČR spjatých s šířením pandemie COVID-19. Dotace bude možno podávat v termínu od 26. 5. 2020 do 31. 7. 2020. Dotace bude poskytována ve výši od 20 tis. Kč. do 50 tis. Kč včetně, a lhůta pro čerpání finančních prostředků žadatelem je stanovena od 1. 1. 2020 do 30. 9. 2020. Konkrétní informace včetně znění dotačního programu spolu s podmínkami podání žádosti o dotaci dle tohoto programu a formulář na podání žádosti budou zveřejněny na stránkách Odboru kultury MMB ZDE. O dalších chystaných podpůrných nástrojích mířených pro pomoc větším nezřizovaným kulturním organizacím, které nedosáhnou na podporu ze strany státu, Vás budeme průběžně informovat.

FACEBOOKOVÁ STRÁNKA BRNĚNSKÝ KULTURNÍ PARLAMENT

Spustili jsme Facebookovou stránku Brněnského kulturního parlamentu (BKP), kde vám budeme přinášet aktuální informace z Odboru kultury a platformy BKP. 

NOMINACE KANDIDÁTŮ NA ODBORNÉ ČLENY HODNOTICÍCH KOMISÍ

Připomínáme možnost nominovat kandidáty na externí odborné členy hodnoticích komisí pro jednotlivé vyhlášené dotační programy v oblasti kultury na funkční období 2020-2022, a to nejpozději do 30. 4. 2020 včetně na emailovou adresu hujnakova.pavla@brno.cz. Více informací najdete ZDE.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Ministerstvo kultury zveřejnilo první záchranný baliček ve výši 1,07 mld. Kč, více podrobností najdete v tiskové zprávě ZDE. Sledujte průběžně naši stránku ZDE, kde vám opět přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev pro OSVČ i právnické osoby. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu.

DOPADY KORONAVIRU NA KULTURNÍ SEKTOR

Rádi bychom Vás společně s Institutem umění vyzvali k vyplnění dotazníku k mapování ztrát v oblasti scénických a výtvarného umění, který je součástí výzkumu Dopady koronaviru na kulturní sektor. Prosíme o rychlou reakci, protože sběr dat prvního kola bude ukončen 22. 4. 2020 (do 24:00). Výzkum a dotazníky byly připraveny Katedrou produkce DAMU a Katedrou Arts Managementu VŠE. Data jsou sbírána za oblast divadla, tanečního a pohybového umění včetně nového cirkusu, klasické a současné hudby a výtvarného umění (architektury, malířství, sochařství, fotografie, kresby, grafiky, designu, užitého umění, videoartu, akčního umění, instalace ad.). Dotazník je určen jednotlivcům i organizacím. Dotazník najdete ZDE a podrobnější informace ZDE.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom opětovně apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím. Pokud váš projekt nebo činnost nebude možné zrealizovat v roce 2020, je možné dle smlouvy požádat i o prodloužení realizace a čerpání dotace do roku 2021. Změny činnosti nebo projektů nahlaste nejpozději do 2. 11. 2020, postupujte dle Metodického návodu pro příjemce dotace v roce 2020.

#kulturažije

Platforma DONIO umožňuje kulturním projektům a organizacím založit sbírku nebo se i prezentovat v přímém přenosu na internetové televizi MALL.TV.

Kultura doma - jednotná platforma pro živé přenosy kulturních vystoupení Kultura doma má za cíl vytvořit ve virtuálním prostoru prostředek pro kulturu, díky němuž budou moci umělci i instituce vysílat své živé přenosy i prodávat vstupenky na jednom místě. Umělecká scéna tak dostane do rukou nástroj k boji s náhlým výpadkem příjmů, ale i podpoří boj proti koronaviru, protože 15% z příjmů každého živého přenosu bude náležet Českému červenému kříži.

Káznice LIVE

Vysílání Káznice LIVE je v plném proudu a do konce dubna diváky čeká ještě šest živých vystoupení! 17. 4 to bude AVA kolektiv, který dlouhodobě pořádá dobrodružné hudební „site-specific“ zážitky na neobvyklých lokacích a v Káznici LIVE představí projekt Moving Spaces. V úterý 21. 4. na ně naváže pouliční šraml Urband a hned o den později písničkář Dan Vertígo, výjimečně s kapelou. V pátek 24. 4. přiletí do Káznice Mucha, jejíž punkovou živelnost netřeba představovat. A v sobotu 25. 4. bude na řadě komedie jednoho herce z prostředí supermarketů, hypermarketů, megamarketů a gigamarketů. Parodii na dnešní konzumní společnost předvede Pavol Seriš. To vše vždy ve 20 hodin na Káznici LIVE! V dubnu také proběhne úvodní ze série dialogů, které vede terapeut Martin Nawrath se svými hosty a z perspektivy různých oborů se snaží ohledávat naši budoucnost. Tentokrát to bude s Kateřinou Černou Grofovou na téma Smrt jako rádce. Opět tedy příležitost naladit Káznici LIVE, konkrétně 23. 4. v 18 hodin.

Za Káznicí LIVE stojí spolek Tripitaka, filmová produkce GNOMON ve spolupráci se studentskými mediálními projekty Studex.tv a Radio R, firmami Tech-Pro a Michal Gazdag a s podporou TIC BRNO, JIC a Kreativní Brno. Cílem je zprostředkovat divákům kvalitní kulturní zážitek a umožnit jim kontakt s brněnskou kulturní scénou. Současně pak také podpořit brněnské umělce, kteří se v současné době ocitli bez možnosti vystupovat. Chcete-li v Káznici uspořádat svůj online koncert či vystoupení, ozvěte se Davidu Oplatkovi (david@tripitaka.cz, 725 741 376).

Jak smysluplně využít čas v karanténě? Sledujte stránku koronapady.cz.

NA NÁVŠTĚVĚ U VÁS

V těchto složitých dnech nejen pro brněnskou kulturu vám kolega Kryštof Trávníček bude přinášet krátké reporty z terénu, tedy přímo z klubů, divadel, galerií či redakcí, ateliérů a jiných kulturních stánků města Brna:

S Martinem Kozumplíkem z Kabinetu Múz, jehož jsem na konci března přišel informovat o současných podpůrných aktivitách města a též vyslechnout ve věci možných útrap, se zdravíme pouze dotykem předloktí a očním kontaktem. Tento brněnský kulturní prostor je také nezaviněně uzavřen v důsledku opatření proti onemocnění COVID-19. M. Kozumplík je v řešení současné situace v oblasti kultury aktivní jak na celonárodní, tak místní úrovni (viz IDU či platforma BACH) a též překvapivě pozitivní, ačkoliv generovaná měsíční ztráta Kabinetu Múz (a mnoha jeho lidí) není zanedbatelná. Současný (ne)provoz skromně dotuje omezeně otevřená veganská restaurace či vydavatelský label Kabinet Records.

Největší problém dotazovaný spatřuje v nepředvídatelnosti opatření a v délce a parametrech jejich trvání (otevře už v květnu nebo červnu a hudební klub v srpnu či září, nebo ne?). Jak vše dopadne? Jemu a jemu 3 podobným by – dle jeho slov – pomohl soubor opatření pro podnikatele a živnostníky na úrovni státu, snížení DPH z prodeje vstupenek, peníze na krytí nájmů, energií a mzdových nákladů z nějakého městského podpůrného dotačního programu či daru nebo prominutí plateb za zábor městských komunikací kvůli restaurační předzahrádce. Měla by to být mozaika opatření.

Po skončení samotných krizových opatření a možných dalších setrvačných komplikací či neblahých sekundárních efektů (viz zavřené státní hranice, obavy lidí se sdružovat či utrácet za kulturu, přetlak eventů aj.) či během nich, by M. Kozumplík ocenil případnou pomoc města Brna ve věci propagace a prezentace následných kulturních aktivit postižených subjektů (viz reklamní plochy v gesci města), prodloužení zavírací doby provozovny z důvodu podpory útraty návštěvníků (a celé noční ekonomiky) a tím saturace předešlých nezaviněných ztrát. Do té doby se bude sám snažit pomáhat interním i externím spolupracovníkům a doufat v lepší časy nejen pro kulturu.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme!

Dům umění města Brna zpřístupnil své aktuální výstavy online. Výstavu sochaře, performera a básníka Martina Zeta SOCHAŘ MILOŠ ZET: ZDI, SOKLY A MAKETY si můžete prohlédnout ZDE a výstavu Tomáše Moravanského STILL LEFT uvidíte TADY.

Muzeum města Brna přidalo nově do své online nabídky ZDE virtuální 360stupňovou prohlídku výstavy "Jiří Bielecki: Vznášet se a chvět v siločarách přitažlivosti".

Knihovna Jiřího Mahena na svém Facebooku pravidelně vydává rubriku "Jestli nechceš chytit virus, čti eknihy, ne papyrus!" V této rubrice doporučují ti nejpovolanější - knihovníci, knihovnice, zaměstnanci knihovny čtenářům knihy, které jsou k dispozici jako e-knihy a čtenáři si je mohou půjčit.

Atomový kryt 10-Z pod brněnským Špilberkem zpřístupnil 3D online prohlídku bunkru ZDE, během které mohou návštěvníci zhlédnout 27 videí, které ukazují nejdůležitější momenty posledních 4 let, kdy je bunkr přístupný. Prohlídka je zdarma, přesto její autoři prosí o dobrovolný příspěvek na podporu projektu, kterým pomůžete zachovat pracovní místa pro hendikepované, kteří mají malou šanci získat na trhu práce jiná zaměstnání.

Filharmonie Brno si váží veškeré podpory od svých posluchačů a chce spolu s nimi pomáhat tam, kde je to teď nejvíce potřeba – v nemocnicích, které se starají o pacienty s nemocí Covid 19. Vyzvala proto posluchače, kteří se chtějí k pomoci připojit, aby přispěli na speciální účet Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zřízený pro tyto účely. Způsob, jak to udělat, je zde. Filharmonie také zve na online tiskovou konferenci k nové sezoně, která proběhne 21. 4. v 10h živě na Facebooku Filharmonie Brno.

Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze zve na pietní akci - veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom Ha-šoa, které se tentokrát uskuteční virtuálně v online prostoru 21. dubna 2020 mezi 14h – 17h. Více informací o tom, jak se zapojit či poslouchat najdete ZDE.

Již popáté - a tentokrát online - proběhlo losování Kreativních voucherů Brno, kde si 47 firem z jižní Moravy odneslo voucher na spolupráci s regionálními kreativci. Největší zájem měli letos podnikatelé o spolupráci s freelancery, kreativními studii a agenturami, které se zaměřují na grafický design, webdesign, natáčení videí i tvorbu marketingových strategií. Celkem firmy získaly poukazy v hodnotě 4,5 mil. Kč.

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po trojici koncertů, které posluchačům v rámci komorního minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! připravila Filharmonie Brno, se v pátek uskutečnil závěrečný večer nejen tohoto neobvyklého projektu, ale prakticky vzato celé sezóny 2019/2020. Po violoncellové sekci s harfou, harfě s kontrabasem a po bicích nástrojích s projekcí a tancem rozeznělo sál Besedního domu mnohem tradičnější obsazení v podobě smyčcového kvarteta. To samo o sobě ničemu nevadí, ostatně právě smyčcová kvarteta zaujímají v rámci evropské hudební tradice zvláštní místo a v průběhu více než dvou a půl století vzniklo od dob „Papa“ Haydna až po současnost impozantní množství kvalitní hudební literatury. Rozhodně si členové smyčcových kvartet nemohou stěžovat na nedostatek zajímavých děl určených pro jejich obsazení, jako tomu tu a tam bývá u jiných komorních těles. Hudebníci Marie Pšenicová (housle), Jan Rybka (housle), Petr Pšenica (viola) a Lukáš Svoboda (violoncello) však šli (ať již z vlastní, či cizí iniciativy) zcela jinou cestou. Samotná dramaturgie koncertu připomínala spíše zkoušku na blížící se svatební sezónu než závěrečný koncert cyklu, který má uzavřít ročník 2019/2020 i Besední dům.  více

Po úspěšném vystoupení violoncellové sekce s harfou včera dala Filharmonie Brno v nově vzniklém minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! prostor ještě komornějšímu obsazení. Ve středu 27. května měli posluchači možnost navštívit koncert manželské dvojice Ivany Švestkové (harfa) a Marka Švestky (kontrabas). Program sestával nejen ze skladeb určených přímo pro tyto nástroje, ale podobně jako v případě zahajovacího koncertu v této sérii zazněly také úpravy více či méně známých děl světové hudební literatury.  více

Devátý a zároveň poslední díl ze seriálu Průvodce Brno – město hudby UNESCO nese podtitul Electro, beat, multimediavíce

Jsou tomu již takřka tři měsíce, co pandemie koronaviru vtrhla do České republiky, otřásla národní ekonomikou, školstvím i kulturou; bezohledně devalvovala měnu, poslala děti do improvizovaných domácích lavic a pozavírala galerie, divadla, operní domy i hudební sály. Od té doby jsme si museli zvyknout na proměnlivá vládní nařízení, ale také na jistý kulturní půst. Streamovaná videa nezahnala hlad a ani sebelepší nahrávky neutišily žízeň. V posledním květnovém týdnu se společenský i kulturní život opatrně probouzí k životu; otevírají se také dveře brněnského Besedního domu, kde ve čtyřech dnech soubor odehraje celkem osm koncertů. V nově vzniklém komorním „minicyklu“ Konec streamu. Hrajeme zase živě! nabízí Filharmonie Brno koncerty s podnázvy: Cellisté & harfaHarfa & kontrabas duoBicisté & projekce a Smyčcové kvarteto. Prvně jmenovaný se v pondělní podvečer dokonce dočkal nezvyklé předpremiéry, když hudebníci brněnské filharmonie usedli na střeše tržnice na Zelném trhu. Se stejným programem také včera odpoledne zahájili violoncellisté v čele s koncertním mistrem Pavlem Šabackým a harfenistka Dominika Svozilová poslední sérii koncertů v Besedním domě v této nešťastné sezoně.  více

Po Velikonocích se na sociálních sítích a v médiích objevilo oficiální prohlášení, které každému milovníkovi folkloru pokazilo den. Folklorní festival ve Strážnici se letos neuskuteční. Důvody jsou všem dobře známé. Včera začala další vlna koronavirového rozvolňování a my jsme si nejen proto povídali s ředitelem Národního ústavu lidové kultury (NÚLK) ve Strážnici Martinem Šimšou. Je tedy opravdu důvod ke smutku? Na co se můžeme v nejbližší době těšit? A kdy je nejlepší doba navštívit zámecký park a strážnické muzeum v přírodě? Nejen na tyto otázky následující rozhovor odpoví.  více