Co se děje v Brně: Pátý díl kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní parlament vydává další číslo coronewsletteru. Jak si stojí kulturní instituce, kde hledat kulturu online a na co se v následujících dnech těšit se dozvíte v článku.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

Zastupitelstvo města Brna v úterý 21. 4. 2020 schválilo Dotační program pro poskytnutí dotací v oblasti kultury na zmírnění důsledků spjatých s pandemií COVID-19. Účelem dotačního programu je pomoci pokrýt nezbytné náklady spojené s omezením kulturní činnosti zejména těm subjektům, které nejsou zahrnuty v připravovaných programech ministerstev a vlády ČR spjatých s šířením pandemie COVID-19. Dotace bude možno podávat v termínu od 26. 5. 2020 do 31. 7. 2020. Dotace bude poskytována ve výši od 20 tis. Kč. do 50 tis. Kč včetně, a lhůta pro čerpání finančních prostředků žadatelem je stanovena od 1. 1. 2020 do 30. 9. 2020. Konkrétní informace včetně znění dotačního programu spolu s podmínkami podání žádosti o dotaci dle tohoto programu a formulář na podání žádosti najdete ZDE. O dalších chystaných podpůrných nástrojích mířených pro pomoc větším nezřizovaným kulturním organizacím, které nedosáhnou na podporu ze strany státu, Vás budeme průběžně informovat, v případě potřeby individuálního řešení neváhejte kontaktovat pracovníky Odboru kultury.

FACEBOOKOVÁ STRÁNKA BRNĚNSKÝ KULTURNÍ PARLAMENT

Od minulého týdne Vám přinášíme novinky a aktuální informace z Odboru kultury také pravidelně na Facebooku prostřednictvím stránky. Brněnského kulturního parlamentu (BKP). 

NOMINACE KANDIDÁTŮ NA ODBORNÉ ČLENY HODNOTICÍCH KOMISÍ

Do konce měsíce máte možnost nominovat kandidáty na externí odborné členy hodnoticích komisí pro jednotlivé vyhlášené dotační programy v oblasti kultury na funkční období 2020-2022. Zatím nemáme žádné nominace pro obory audiovize a folklor. Pomozte nám prosím tuto zprávu rozšířit mezi Vaše kontakty. Práce externího odborného člena hodnoticí komise bude odměňována finanční částkou ve výši 250 Kč za hodnocenou žádost. Více informací najdete ZDE.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Ministerstvo kultury zveřejnilo první záchranný baliček ve výši 1,07 mld. Kč, více podrobností najdete v tiskové zprávě ZDE. Sledujte průběžně naši stránku ZDE, kde vám opět přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev pro OSVČ i právnické osoby. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom opětovně apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím.

Nadace European Cultural Foundation vypsala granty 5 000 – 50 000 EUR pro “nápadité kulturní iniciativy, které uprostřed celosvětové pandemické krize posilují evropskou solidaritu a myšlenku Evropy jako sdíleného veřejného prostoru”. Více informací najdete ZDE. Uzávěrka současného kola je již v pondělí 27. 4. 2020!

#kulturažije. Platforma DONIO umožňuje kulturním projektům a organizacím založit sbírku nebo se i prezentovat v přímém přenosu na internetové televizi MALL.TV.

Kultura doma - jednotná platforma pro živé přenosy kulturních vystoupení. Kultura doma má za cíl vytvořit ve virtuálním prostoru prostředek pro kulturu, díky němuž budou moci umělci i instituce vysílat své živé přenosy i prodávat vstupenky na jednom místě. Umělecká scéna tak dostane do rukou nástroj k boji s náhlým výpadkem příjmů, ale i podpoří boj proti koronaviru, protože 15% z příjmů každého živého přenosu bude náležet Českému červenému kříži.

TIC BRNO otvírá první infocentrum! Díky postupnému uvolňování situace se mohou také služby TIC BRNO vracet velmi pomalu do normálu! V pondělí 27. dubna se jako první otevře infocentrum TO JE BRNO v Panenské ulici. Infocentrum bude poskytovat standardní služby při dodržování přísných hygienických podmínek a otevřeno bude od 9 do 17 hodin. Věříme, že brzy budou následovat další provozy!

Káznice LIVE v dubnu přidává ještě dva živé streamy. V úterý 28. dubna vystoupí slovenská písničkářka a textařka Eva Jurčáková se svým projektem Evolet. Eva má psaní v krvi, věnuje se mu celý život a ve svých silných textech zachycuje intimnost pocitů a myšlenek. Díky spolupráci s Martinem E. Kyšperským dostaly její folkové písně alternativnější zvuk. Den poté, ve středu 29. dubna, se ze studia Káznice LIVE stane Jukebox. Známé duo Roman Blumaier a Saša Stankov nenechá nikoho na pochybách, že má improvizaci v krvi. A jak se zapojí diváci? Svoje přání napíšou do komentářů pod stream nebo prostřednictvím sms na telefonní číslo, které budou herci říkat během přenosu. A pak už budou jen koukat!

Za Káznicí LIVE stojí spolek Tripitaka, filmová produkce GNOMON ve spolupráci se studentskými mediálními projekty Studex.tv a Radio R, firmami Tech-Pro a Michal Gazdag a s podporou TIC BRNO, JIC a Kreativní Brno. Cílem je zprostředkovat divákům kvalitní kulturní zážitek a umožnit jim kontakt s brněnskou kulturní scénou. Současně pak také podpořit brněnské umělce, kteří se v současné době ocitli bez možnosti vystupovat. Chcete-li v Káznici uspořádat svůj online koncert či vystoupení, ozvěte se Davidu Oplatkovi (david@tripitaka.cz, 725 741 376).

Jak smysluplně využít čas v karanténě? Sledujte stránku koronapady.cz!

NA NÁVŠTĚVĚ U VÁS

V těchto složitých dnech nejen pro brněnskou kulturu vám kolega Kryštof Trávníček bude přinášet krátké reporty z terénu, tedy přímo z klubů, divadel, galerií či redakcí, ateliérů a jiných kulturních stánků města Brna:

S uměleckým šéfem divadla BuranTeatr Jurajem Augustínem se scházím – ačkoliv vzhledem k roušce přesně nevím, jak vlastně vypadá, ale to už je asi pro tuto dubu příznačné – v multifunkčním prostoru Sokolského stadionu, kde soubor již několik let sídlí. Chceme diskutovat o aktuální nouzové situaci, a především poslouchat jeden druhého. Augustín zmiňuje patnáctiletou historii divadla a provádí mě jeho spletitým zázemím. V současnosti jako divadlo proaktivně komunikují s IDU a jsou členy Asociace nezávislých divadel ČR.

Divadlo BuranTeatr je nezaviněně zavřené, bar prázdný, až na výjimky se v činoherních zkušebnách nezkouší a ve workshopovém sále se netvoří ani netancuje. Měsíční ztráta roste. Ačkoliv je divadlo ze dvou třetin finančně soběstačné, obdrží snad řádnou dotaci Ministerstva kultury a může očekávat též podporu ze strany města Brna nejen formou předčasného vyplacení splátek již schválené dotace, je jeho současná situace kritická a neudržitelná. Divadelníci musí navíc platit nájem i své spolupracovníky, o které nechtějí přijít, a to je dnes problém.

Jako většina subjektů v kultuře a kreativních odvětvích čekají i „Burani“, jak si sami říkají, především na podpůrná opatření vlády, ministerstva, Jihomoravského kraje, ale též města Brna a dobrovolníků či mecenášů. V běžném života běhu a provozu realizují 30 až 50 rozličných akcí měsíčně, což dnes pochopitelně neplatí. Věří v individuální přístup vedení města i příslušných úřadů, ten se doposud potvrdil. Finanční pomoc v řádu desetitisíců, dle jejich slov, situaci neřeší – potřebovali by o řád víc a nejde tu o nepokorné natahování ruky. Vůbec ne, naopak.

„Burani“ založili veřejnou sbírku na podporu souboru. Každé pondělí, středu a pátek vysílají od 19 hodin na on-line platformách (YouTube, FB, Mall TV) Večerníček Buranů. Každou sobotu od 19:30 zase funguje jejich Kino Buran – Edice Korona a s Mall TV jednají o uveřejňování svých divadelních inscenací. Divadlo BuranTeatr se rozhodlo v nadcházející sezoně 2020/2021 umožnit vstup zdarma zdravotníkům, 3 hasičům, policistům a vojákům na všechny reprízy svých představení. „Burani” tímto krokem chtějí veřejně vyjádřit obdiv, úctu a poděkování všem záchranným složkám, které bojují proti pandemii v první linii, a od prvních dní tak dávají v sázku své životy a životy svých blízkých. Až krize skončí, pomohla by jim například bezplatná propagace veškerých jejich kulturně uměleckých aktivit z pozice města i přízeň publika, podobně jako všem ostatním subjektům a kreativcům v oblasti kultury.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme!

Muzeum města Brna do své multimediální prezentace ZDE přidalo slideshow k chystané expozici Chrám kamene, tedy k lapidáriu v opravených vodojemech na Žlutém kopci. Na webu vily Tugendhat ZDE přibylo tzv. kirigami – model vily, který lze postavit z papíru. Ke stažení zde najdete model i návod.

Projekt Knihovny.cz představil nový rozcestník www.ctenidetem.knihovny.cz, který vám pomůže zorientovat se v literatuře pro děti. Na webu najdete tipy dětských knihovníků pro všechny věkové kategorie. Na tvorbě se mj. podílelo i Centrum dětského čtenářství Khihovny Jiřího Mahena.

Na webu Vily Stiassni ZDE si můžete prohlédnout nejnovější výstavu „Lev Krča a Stanislav Tobek – tvůrci (nejen) sokoloven“.

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější