Co se děje v Brně: Třetí díl kulturního coronewsletteru

Co se děje v Brně: Třetí díl kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní parlament vydává další číslo coronewsletteru. Jakou kulturu si nyní můžete dopřát online doma nebo jak jsou na tom aktuálně brněnské kluby a divadla se dozvíte v článku.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

Návrh dotačního programu a návratné finanční výpomoci můžete během středy a čtvrtka komentovat na stránkách Brněnského kulturního parlamentu ZDE (návratná finanční výpomoc) a ZDE (dotační program). Ve čtvrtek 9. 4. v 16:00 proběhne veřejný call na aplikaci Zoom (návod k instalaci ZDE), kterého se bude účastnit radní pro kulturu Marek Fišer a zástupci Odboru kultury MMB. Zájemci o účast na veřejném callu se prosím hlaste do středy 8. 4. na emailu lukesova.pavla@brno.cz pro zjištění celkového zájmu. Budeme rádi, když nám Vaše připomínky pošlete předem, aby jejich vypořádání na zoomu proběhlo co nejvěcněji.

FACEBOOKOVÁ STRÁNKA BRNĚNSKÝ KULTURNÍ PARLAMENT

Abychom s vámi mohli ještě lépe a rychleji komunikovat, rozhodli jsme se založit Facebookovou stránku Brněnského kulturního parlamentu (BKP), kde vám budeme přinášet aktuální informace z Odboru kultury a platformy BKP. V nejbližších dnech budete mít možnost si stránku přidat mezi své oblíbené #brkupa.

NOMINACE KANDIDÁTŮ NA ODBORNÉ ČLENY HODNOTICÍCH KOMISÍ

Připomínáme možnost nominovat kandidáty na externí odborné členy hodnoticích komisí pro jednotlivé vyhlášené dotační programy v oblasti kultury na funkční období 2020-2022, a to nejpozději do 30. 4. 2020 včetně na emailovou adresu hujnakova.pavla@brno.cz. Více informací najdete ZDE.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Sledujte naši stránku ZDE, kde vám opět přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev pro OSVČ i právnické osoby. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu včetně připravovaných opatření z úrovně Ministerstva kultury ČR.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom opětovně apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím. Pokud váš projekt nebo činnost nebude možné zrealizovat v roce 2020, je možné dle smlouvy požádat i o prodloužení realizace a čerpání dotace do roku 2021. Změny činnosti nebo projektů nahlaste nejpozději do 2. 11. 2020, postupujte dle Metodického návodu pro příjemce dotace v roce 2020.

#kulturažije

Platforma DONIO umožňuje kulturním projektům a organizacím založit sbírku nebo se i prezentovat v přímém přenosu na internetové televizi MALL.TV.

European Cultural Foundation vypsala nový SOS program, kde můžete žádat 5 000 – 50 000 EUR. Uzávěrka je 27. dubna 2020, více informací najdete zde.

Bývalá Káznice na Cejlu ožila díky novému studiu

Již dva živé streamy má za sebou Káznice LIVE. Z útulného studia v bývalé Káznici na Cejlu jako první zahrál skladatel, performer a multiinstrumentalista Tomáš Vtípil. V druhém vysílání pak společně vystoupili zpěvák Karel Heřman z kapely Čankišou s kytaristou a perkusistou Ivanem Jílkem. Tyto dva pilotní koncerty si pustilo 5 600 diváků. Velký pátek 10. dubna bude patřit Pašijím a živý přenos povede kněz Jan Hanák. Od 15 hodin bude číst z Janových pašijí a spojí se v myšlenkách a prožitku s ostatními lidmi v této nelehké době. 2 Za Káznicí LIVE stojí spolek Tripitaka, filmová produkce GNOMON ve spolupráci se studentskými mediálními projekty Studex.tv a Radio R, firmami Tech-Pro a Michal Gazdag a s podporou TIC BRNO, JIC a Kreativní Brno. Partnerem pátečního programu je také Český rozhlas Brno. Cílem je zprostředkovat divákům kvalitní kulturní zážitek a umožnit jim kontakt s brněnskou kulturní scénou. Současně pak také podpořit brněnské umělce, kteří se v současné době ocitli bez možnosti vystupovat. Chcete-li v Káznici uspořádat svůj online koncert či vystoupení, ozvěte se Davidu Oplatkovi (david@tripitaka.cz, 725 741 376).

Jak smysluplně využít čas v karanténě? Sledujte stránku koronapady.cz!

NA NÁVŠTĚVĚ U VÁS

V těchto složitých dnech nejen pro brněnskou kulturu vám kolega Kryštof Trávníček bude přinášet krátké reporty z terénu, tedy přímo z klubů, divadel, galerií či redakcí, ateliérů a jiných kulturních stánků města Brna:

V posledním březnovém dni jsem se setkal, pochopitelně s rouškou přes obličej, s režisérkou Divadla Líšeň Pavlou Dombrovskou a technickým ředitelem Luďkem Vémolou přímo v prostorách zázemí uvedeného divadla. Důvodem návštěvy byla především snaha naslouchat a poslechnout si postřehy, problémy a myšlenky spjaté s překlenutím i řešením vzniklé nezaviněné situace, a také informovat o připravovaných podpůrných opatřeních města Brna a Odboru kultury MMB pro postižené subjekty poskytující veřejné kulturní služby v Brně.

Vzhledem k tomu, že se chod divadla ve vztahu k veřejnosti a vždy spokojenému auditoriu v podstatě zastavil, činí měsíční ztráta divadla několik desítek tisíc Kč. I přes tato takřka fatální omezení neztrácejí kmenoví zaměstnanci divadla naději, optimismus a touhu pracovat i pomáhat komunitě v městské části Líšeň skrze šití roušek či pořádáním intimních sousedských mini koncertů. Provoz divadla se tak nezastavil - technický ředitel opravuje rekvizity, režisérka kromě roušek šije výkryty, píše scénář a domlouvá další představení na podzim. Díky možnosti benevolentního vypořádání parametrů obdržené dotace za rok 2020 Odborem kultury MMB, vládním podpůrným opatřením pro podnikatele a živnostníky či připravovaným podpůrným balíčkem ze strany města Brna se jim, jak věří, podaří krizové období přežít a zahájit zanedlouho provoz.

V době “pokrizové” by v Divadle Líšeň chtěli neprodleně zahájit prozatím nepovedenou sezónu. V tom by jim, dle jejich názoru, mohlo pomoci i město formou bezplatné propagace jejich aktivit a reklamou na jejich divadelní představení, videoporadami a videokonferencemi kulturních aktérů města anebo funkčním a přehledným městským plánovacím kalendářem kulturních akcí (který již existuje - viz KalTic, pozn. autora). 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme.

Brněnská kolonie Nový dům získala prestižní značku Evropské dědictví. Více informací o žabovřeské kolonii vám přináší Brněnský architektonický manuál zde.

Projekt My Street Films, který propojuje zájemce o dokumentární tvorbu z řad široké veřejnosti s profesionálními českými dokumentaristy, vyhlásil veřejný open call námětů pro budoucí účastníky.

Muzeum města Brna vytvořilo videoprohlídku výstavy Jiřího Bieleckého. Vila Tugendhat také vytvořila stránku s online materiály včetně virtuální prohlídky, procházet se vilou můžete zde.

Newsletter Artmap upozorňuje na zveřejnění přednášek z cyklu TIM Panel odborníků, kde najdete 70 záznamů zaměřených na současné kurátorské koncepty, autorské prezentace z oblasti audiovize, net artu a videoartu.

Slavností koncert k 75. výročí osvobození a ukončení 2. světové války Nebe plné hvězd, který se pravidelné koná v parku před klubem Šelepka v sadech Národního odboje, byl přeložen na 30. září 2020.

Moravia Brass Band natáčí na svůj Facebook videa jednotlivých hráčů v karanténě, které se pak spojí třeba v melodii z filmu Návrat do budoucnosti.

Cotatcha Orchestra vydal “karanténní singl” A Very Old Lady Driving A Ferrari, který si můžete poslechnout zde.

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Nejčtenější