Czech Ensemble Baroque dnes zahajuje on-line předprodej nové sezony

Czech Ensemble Baroque dnes zahajuje on-line předprodej nové sezony

Czech Ensemble Baroque spouští předprodej vstupenek na svoji devátou koncertní sezonu cyklu Bacha na Mozarta!. V Brně soubor připravuje celkem osm koncertů. Sezonu zahájí operní pantomimou.

Devátá koncertní sezona slibuje osm koncertů, které zahrnují rekviem, pastýřskou mši, oratorium o „Síle hudby“, speciální vokální program a světové premiéry. Cyklus Bacha na Mozarta! bude probíhat od 10. září 2020 do 10. června 2021 v Brně. Czech Ensemble Baroque, která zahajuje svůj online předprodej dnes, tedy 15. dubna 2020. Místa abonentům jsou rezervována, vstupenky na jednotlivé koncerty budou v prodeji od 18. května 2020.

V pořadí už 9. brněnský cyklus nabídne proslulé tituly i novodobé premiéry, vedle známých jmen se představí mladí, perspektivní umělci. Vše opět za osobní přítomnosti mistrů Bacha a Mozarta, kteří přímo na koncertech pohotově glosují počiny svých kolegů. Slavnostně zahájen bude 24. září 2020 operní pantomimou „Sen“ Michaela Haydna s vypravěčem Arnoštem Goldflamem a kontratenoristou Thomasem Lichteneckrem a vyvrcholí 10. června 2021světovou premiérou oratoria O vos omnes Antonína Jana Nepomuka Brosmanna.

Významným objevem souboru bude v této sezoně spartace a realizace Requiem Ignáce Tůmy, který se po Františku Xaveru Richterovi stane naším „vlajkovým“ skladatelem “ uvádí šéfdirigent Roman Válek a dodává: „V duchu úspěšného provedení Händelova Saula v roce 2019 pak posluchače potěšíme úchvatným oratoriem Alexandrova slavnost, kde se hlavního partu ujme špičkový tenorista Krystian Adam.

Koncertovat se bude již tradičně v Besedním domě, kde například na posluchači oblíbeném a vždy vyprodaném předvánočním koncertě zazní první slovenská Vánoční mše s lidovými motivy z roku 1766, ale i v kostele sv. Janů. Zde bude ke slyšení třeba žalm Dixit Dominus zhudebněný mladičkým Georgem Friedrichem Händelem v době jeho působení v Itálii, na dalším koncertě rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu, a také zde proběhne samostatný Sborový koncert vokální sekce ansámblu, který působí pod vedením sbormistryně Terezy Válkové.

Vzhledem k nouzovému režimu, který aktuálně v naší zemi panuje, pořadatelé upozorňují, že abonentky bude možné kupovat od 15. dubna 2020 z klidu domova on-line na SMS ticket, místa stávajícím předplatitelům budou rezervována.

BACHA NA MOZARTA! 9. sezóna Brno 2020/2021 8 KONCERTŮ

Změna programu vyhrazena 

„SEN“ OPERNÍ PANTOMIMA

Čt 24. 9. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM M. Haydn: Der Traum, poloscénické provedení pantomimy SOLI K. T. Lichtenecker, J. M. Procházka, M. Böhmová VYPRAVĚČ A. Goldflam

Dvouaktová  Commedia dell'arte Michaela Haydna pro orchestr, sóla a vypravěče s hercem Arnoštem Goldflamem a kontratenoristou Thomasem Lichteneckrem.

DIXIT DOMINUS

ST 21. 10. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. Purcell: Anthems, G. F. Händel: Dixit Dominus HWV 232 SOLI R. Kružíková, P. Radostová, L. Karafiátová aj.

Virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin” teprve 22 letého Georga Friedricha Händela z jeho „italského” období.

FUX KAISERREQUIEM

ST 18. 11. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. J. Fux: Rekviem K.51, „Kaiserrequiem“, moteta

Vznešené rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu.

HARMONIA PASTORALIS

Čt 17. 12. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM Georgius Zrunek: Vánoční mše F dur

První slovenská Vánoční mše s lidovými motivy, kterou roku 1766 složil františkánský mnich Georgius Zrunek.

ALEXANDER’S FEAST

  1. 2. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM G. F. Händel: Alexander's Feast, HWV 75 SOLI K. Adam, M. Böhmová, J. M. Procházka

Händelovo první anglické oratorium s podtitulem „Síla hudby” s polským tenoristou Krystianem Adamem v hlavní roli.

SBOROVÝ KONCERT

  1. 3. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. v. Bingen, G. Allegri, O. Lasso, L. Victoria, H. Purcell, J. Desprez, A. Pärt, F. Poulenc, O. Gjeilo aj.

Sbor Czech Ensemble Baroque ve vokálním programu plném paralel i protikladů aneb co se mění a co zůstává?

TŮMA: REQUIEM

  1. 5.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM F. I. Tůma: Requiem, De profundis

První z řady plánovaných spartací děl Ignáce Tůmy zahajuje dlouhodobý projekt, který naváže na znovuobjevení díla F. X. Richtera. Novodobá světová premiéra jeho rekviem.

BROSMANN: O VOS OMNES

  1. 6.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll

Novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka.

On-line: www.smsticket.cz

Brno (po skončení stavu nouze): TIC Brno: Panenská 1, KIC Pánů z Lipé (Student Agency): nám. Svobody 17, Kulturní dům Rubín: Makovského náměstí 3, Indies: Poštovská 70/2

CEB/ foto archiv souboru

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po trojici koncertů, které posluchačům v rámci komorního minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! připravila Filharmonie Brno, se v pátek uskutečnil závěrečný večer nejen tohoto neobvyklého projektu, ale prakticky vzato celé sezóny 2019/2020. Po violoncellové sekci s harfou, harfě s kontrabasem a po bicích nástrojích s projekcí a tancem rozeznělo sál Besedního domu mnohem tradičnější obsazení v podobě smyčcového kvarteta. To samo o sobě ničemu nevadí, ostatně právě smyčcová kvarteta zaujímají v rámci evropské hudební tradice zvláštní místo a v průběhu více než dvou a půl století vzniklo od dob „Papa“ Haydna až po současnost impozantní množství kvalitní hudební literatury. Rozhodně si členové smyčcových kvartet nemohou stěžovat na nedostatek zajímavých děl určených pro jejich obsazení, jako tomu tu a tam bývá u jiných komorních těles. Hudebníci Marie Pšenicová (housle), Jan Rybka (housle), Petr Pšenica (viola) a Lukáš Svoboda (violoncello) však šli (ať již z vlastní, či cizí iniciativy) zcela jinou cestou. Samotná dramaturgie koncertu připomínala spíše zkoušku na blížící se svatební sezónu než závěrečný koncert cyklu, který má uzavřít ročník 2019/2020 i Besední dům.  více

Po úspěšném vystoupení violoncellové sekce s harfou včera dala Filharmonie Brno v nově vzniklém minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! prostor ještě komornějšímu obsazení. Ve středu 27. května měli posluchači možnost navštívit koncert manželské dvojice Ivany Švestkové (harfa) a Marka Švestky (kontrabas). Program sestával nejen ze skladeb určených přímo pro tyto nástroje, ale podobně jako v případě zahajovacího koncertu v této sérii zazněly také úpravy více či méně známých děl světové hudební literatury.  více

Devátý a zároveň poslední díl ze seriálu Průvodce Brno – město hudby UNESCO nese podtitul Electro, beat, multimediavíce

Jsou tomu již takřka tři měsíce, co pandemie koronaviru vtrhla do České republiky, otřásla národní ekonomikou, školstvím i kulturou; bezohledně devalvovala měnu, poslala děti do improvizovaných domácích lavic a pozavírala galerie, divadla, operní domy i hudební sály. Od té doby jsme si museli zvyknout na proměnlivá vládní nařízení, ale také na jistý kulturní půst. Streamovaná videa nezahnala hlad a ani sebelepší nahrávky neutišily žízeň. V posledním květnovém týdnu se společenský i kulturní život opatrně probouzí k životu; otevírají se také dveře brněnského Besedního domu, kde ve čtyřech dnech soubor odehraje celkem osm koncertů. V nově vzniklém komorním „minicyklu“ Konec streamu. Hrajeme zase živě! nabízí Filharmonie Brno koncerty s podnázvy: Cellisté & harfaHarfa & kontrabas duoBicisté & projekce a Smyčcové kvarteto. Prvně jmenovaný se v pondělní podvečer dokonce dočkal nezvyklé předpremiéry, když hudebníci brněnské filharmonie usedli na střeše tržnice na Zelném trhu. Se stejným programem také včera odpoledne zahájili violoncellisté v čele s koncertním mistrem Pavlem Šabackým a harfenistka Dominika Svozilová poslední sérii koncertů v Besedním domě v této nešťastné sezoně.  více

Po Velikonocích se na sociálních sítích a v médiích objevilo oficiální prohlášení, které každému milovníkovi folkloru pokazilo den. Folklorní festival ve Strážnici se letos neuskuteční. Důvody jsou všem dobře známé. Včera začala další vlna koronavirového rozvolňování a my jsme si nejen proto povídali s ředitelem Národního ústavu lidové kultury (NÚLK) ve Strážnici Martinem Šimšou. Je tedy opravdu důvod ke smutku? Na co se můžeme v nejbližší době těšit? A kdy je nejlepší doba navštívit zámecký park a strážnické muzeum v přírodě? Nejen na tyto otázky následující rozhovor odpoví.  více