Dnes začíná Setkávání nové hudby Plus. Festival potrvá do prosince

Dnes začíná Setkávání nové hudby Plus. Festival potrvá do prosince

V rámci 24. ročníku festivalu, který začíná už dnes, proběhne třináct koncertů v prostorách Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a v Divadle na Orlí. K dispozici budou také streamované přenosy na YouTube.

Na 24. ročníku mezinárodního hudebního festivalu současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů se letos kromě umělců z Česka a Slovenska představí také hosté z Nizozemí, Francie, Švédska, Německa, Slovinska, Estonska nebo také ze Spojeného království a Spojených států amerických. Festival Setkávání Nové Hudby Plus pořádá Sdružení Q v rámci koncertní řady CYKLUS Q 2021 – Fórum nové hudby. Festival trvá od dnešního dne, tedy 4. listopadu, do 14. prosince 2021. Streamy bude možné sledovat zde.

4. listopadu, 17:00  Klenbový sál HF JAMU

UmeDuo (SWE)

Koncert světoznámého švédského sesterského dua bicí, cello v mimořádně pestré a kulturně diverzní dramaturgii.

18. listopadu, 19:00 Koncertní sál HF JAMU

Simeon ten Holt: Canto ostinato

Celovečerní skladba významného nizozemského autora minimal music ve verzi pro dva klavíry a dvě marimby v interpretaci mladých, talentovaných hudebníků.

Klavíry: Marián Kubačka, Tamara Bláhová

Marimby: Kristýna Švihálková, Martin Švec

22. listopadu, 17:00 Komorní sál HF JAMU

Laurent Bigot (F) – An Unstable Air

Multimediální projekt renomovaného francouzského umělce.

23. listopadu, 19:00 Komorní sál HF JAMU

ResonAnsámbl (CZ)

Koncert nového, mladého souboru soudobé hudby HF JAMU.

24.  listopadu, 19:00 Koncertní sál HF JAMU

Bojan Gorišek (SLO) – Philip Glass: Etudes 11-20

Kompletní soubor klavírních Etud skladatele Philipa Glasse v interpretaci strhujícího slovinského pianisty, specialisty na minimalistickou a postminimalistickou hudbu.

29.  listopadu, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Stefanie Liedtke (D)

Koncert přední německé fagotistky specializující se na interpretaci soudobé hudby. Spoluúčinkují Barbara Maria Willi (cembalo) a Roberta Legros (tanec).

30. listopadu, 17:00 Komorní sál HF JAMU

EnsembleSpectrum (SVK) meets Marijan (CZ)

Společný koncert bratislavského souboru specializujícího se na spektrální hudbu a brněnského ansámblu pro improvizovanou hudbu.

PROSINEC

1. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

MOENS (CZ)

Koncert pražského souboru nové hudby s premiérami nových děl českých autorů.

7. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Scott L. Miller (USA) & Taavi Kerikmäe (EST) – Blind Date

Elektronika a preparovaný klavír v projektu Blind Date amerického skladatele a estonského pianisty.

8. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Studio soudobé hudby HF JAMU

Reprezentativní koncert ze skladeb pedagogů a studentů HF JAMU.

11. prosince, 19:00 Divadlo na Orlí

Ivo Medek, Sára Medková, Vít Zouhar - TiAmo

Provedení komorní opery Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara o ženách a se ženami v realizaci ryze ženského ISHA tria. Režie: Rocc (SLO), video: Lukáš Medek.

12. prosince, 19:00 | Divadlo na Orlí

Kees Tazelaar (NL) a Jiří Suchánek (CZ)

Večer akusmatické hudby významného nizozemského autora a vedoucího věhlasného haagského Sonology centra a stále výrazněji se etablujícího českého tvůrce akusmatické hudby.

14. prosince, 19:00 | Koncertní sál HF JAMU

Stephen McNeff (UK) – Beyond the Garden

Nová komorní ghost opera v koprodukci Concept operapovera a Slovinského komorního hudebního divadla (SKGG). V hlavních rolích: Susan Bickley (UK) a Katja Konvalinka (SLO), režie: Rocc (SLO), dirigent: Simon Dvoršak (SLO).

DNO/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dlouholetá spolupráce houslového virtuosa Milana Paľy a souboru Ensemble Opera Diversa přinesla milovníkům soudobé hudební tvorby celou řadu pozoruhodných (a v mnoha případech i premiérových) koncertů. Jejich zatím posledním společným projektem se stala dvojice sólových recitálů Milana Paľy. První projekt nesl název Dotyky. Za zrkadlom (30. dubna) se stejnojmennou skladbou Adriána Demoče a středeční koncert v prostorách brněnské Káznice se jmenoval O tvojej tvári (11. května) a představil dílo Dve vety o tvojej tvári skladatelky Jany Kmiťové, která kompozici Milanu Paľovi věnovala. Nahrávky obou kompozic jsou již nějakou dobu dostupné – obě vyšly u nakladatelství Pavlík Records v roce 2021. Svých světových premiér se však díla dočkala až nyní.  více

Brněnští muzikanti rozmanitých žánrů jsou dlouhověcí a vitální jedinci. Potvrdila to také oslava životního jubilea pedagoga, skladatele, aranžéra a především virtuózního hráče na trombon Mojmíra Bártka. Jubilejní koncert s pracovním názvem Mojda Bártek 80 do brněnského Sono Centra připravili jeho přátelé pod vedením trumpetisty a kapelníka B-Side Bandu Josefa Buchty. Oslavenec, ač si dvouapůlhodinový program nepokrytě (a s dojetím) užíval, až na krátké okamžiky oddechu zůstával aktivním účastníkem celé hudební produkce. Představil se jako autor mnohých skladeb, ale především hráč, s trombonem v rukách a v plném nasazení.  více

Závěrečný koncert abonentní řady brněnských filharmoniků Filharmonie v divadle II udělal bezpochyby radost všem fanouškům animátorského studia Ghibli. Přestože dramaturgie večera nebyla vystavěna na melodiích z nespočtu filmových partitur, které hlavní hvězda večera dirigent a skladatel Joe Hisaishi pro studio Ghibli zkomponoval, již jen samotná přítomnost oblíbeného umělce přilákala celou řadu posluchačů, kteří koncerty artificiální hudby pravděpodobně pravidelně nenavštěvují. Program dvou koncertů v Janáčkově divadle (28. a 29. dubna) zahrnoval Symfonii č. 7 cis moll Sergeje Prokofjeva, českou premiéru Hisaishiho skladby Variace 57 pro dva klavíry a orchestr, v níž se jako sólisté představili Dennis Russell Davies a Maki Namekawa, a českou premiéru Symfonie č. 2 estonského skladatele Lepa Sumery. (Autor recenze navštívil čtvrteční provedení).  více

Po rozeznění pádové zkušebny FSI VUT sestoupila desátá slavnostní sezona ansámblu Brno Contemporary Orchestra s podtitulem We are the world do podzemí. Odpolední nedělní koncert totiž zavedl milovníky soudobé hudební tvorby do jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Koncert s díly Šarūnase Nakase, Giacinta Scelsiho, Michala Wróblewského a Miroslava Tótha vznikl v rámci speciálního environmentálního projektu v režii Radima Nejedlého a koncipovaného u příležitosti Světového dne vody. Součástí koncertu bylo také literární pásmo z textů Radka Štěpánka napsaných pro tuto akci, které recitoval Petr Kubes. Texty tvořily na vhodných místech předěly mezi jednotlivými skladbami či větami. Přednes skladby Rany, kterou na objednávku Brno Contemporary Orchestra složil Miroslav Tóth, zajistila sama autorka předlohy Zuzana Husárová. Koncert řídil dirigent a umělecký vedoucí orchestru Pavel Šnajdrvíce

Brněnskou stopu najdeme na jednom z nejpozoruhodnějších mezinárodních hudebních alb roku 2021. Na nahrávce Live at Tou skupiny Angrusori, která nedávno získala na Slovensku ocenění Radio_Head Award v kategorii World music a folk, se totiž výraznou měrou podílela Iva Bittová. Houslistka a zpěvačka, kterou si už několik dekád spojujeme s brněnskou scénou.  více

Nejčtenější