Dnes začíná Setkávání nové hudby Plus. Festival potrvá do prosince

Dnes začíná Setkávání nové hudby Plus. Festival potrvá do prosince

V rámci 24. ročníku festivalu, který začíná už dnes, proběhne třináct koncertů v prostorách Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a v Divadle na Orlí. K dispozici budou také streamované přenosy na YouTube.

Na 24. ročníku mezinárodního hudebního festivalu současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů se letos kromě umělců z Česka a Slovenska představí také hosté z Nizozemí, Francie, Švédska, Německa, Slovinska, Estonska nebo také ze Spojeného království a Spojených států amerických. Festival Setkávání Nové Hudby Plus pořádá Sdružení Q v rámci koncertní řady CYKLUS Q 2021 – Fórum nové hudby. Festival trvá od dnešního dne, tedy 4. listopadu, do 14. prosince 2021. Streamy bude možné sledovat zde.

4. listopadu, 17:00  Klenbový sál HF JAMU

UmeDuo (SWE)

Koncert světoznámého švédského sesterského dua bicí, cello v mimořádně pestré a kulturně diverzní dramaturgii.

18. listopadu, 19:00 Koncertní sál HF JAMU

Simeon ten Holt: Canto ostinato

Celovečerní skladba významného nizozemského autora minimal music ve verzi pro dva klavíry a dvě marimby v interpretaci mladých, talentovaných hudebníků.

Klavíry: Marián Kubačka, Tamara Bláhová

Marimby: Kristýna Švihálková, Martin Švec

22. listopadu, 17:00 Komorní sál HF JAMU

Laurent Bigot (F) – An Unstable Air

Multimediální projekt renomovaného francouzského umělce.

23. listopadu, 19:00 Komorní sál HF JAMU

ResonAnsámbl (CZ)

Koncert nového, mladého souboru soudobé hudby HF JAMU.

24.  listopadu, 19:00 Koncertní sál HF JAMU

Bojan Gorišek (SLO) – Philip Glass: Etudes 11-20

Kompletní soubor klavírních Etud skladatele Philipa Glasse v interpretaci strhujícího slovinského pianisty, specialisty na minimalistickou a postminimalistickou hudbu.

29.  listopadu, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Stefanie Liedtke (D)

Koncert přední německé fagotistky specializující se na interpretaci soudobé hudby. Spoluúčinkují Barbara Maria Willi (cembalo) a Roberta Legros (tanec).

30. listopadu, 17:00 Komorní sál HF JAMU

EnsembleSpectrum (SVK) meets Marijan (CZ)

Společný koncert bratislavského souboru specializujícího se na spektrální hudbu a brněnského ansámblu pro improvizovanou hudbu.

PROSINEC

1. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

MOENS (CZ)

Koncert pražského souboru nové hudby s premiérami nových děl českých autorů.

7. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Scott L. Miller (USA) & Taavi Kerikmäe (EST) – Blind Date

Elektronika a preparovaný klavír v projektu Blind Date amerického skladatele a estonského pianisty.

8. prosince, 19:00 Komorní sál HF JAMU

Studio soudobé hudby HF JAMU

Reprezentativní koncert ze skladeb pedagogů a studentů HF JAMU.

11. prosince, 19:00 Divadlo na Orlí

Ivo Medek, Sára Medková, Vít Zouhar - TiAmo

Provedení komorní opery Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara o ženách a se ženami v realizaci ryze ženského ISHA tria. Režie: Rocc (SLO), video: Lukáš Medek.

12. prosince, 19:00 | Divadlo na Orlí

Kees Tazelaar (NL) a Jiří Suchánek (CZ)

Večer akusmatické hudby významného nizozemského autora a vedoucího věhlasného haagského Sonology centra a stále výrazněji se etablujícího českého tvůrce akusmatické hudby.

14. prosince, 19:00 | Koncertní sál HF JAMU

Stephen McNeff (UK) – Beyond the Garden

Nová komorní ghost opera v koprodukci Concept operapovera a Slovinského komorního hudebního divadla (SKGG). V hlavních rolích: Susan Bickley (UK) a Katja Konvalinka (SLO), režie: Rocc (SLO), dirigent: Simon Dvoršak (SLO).

DNO/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Nejčtenější