Expozice nové hudby začíná v pondělí. Představí Chopina, kaligrafické partitury, zvuky Kalkaty i výkřiky klavíristy

Expozice nové hudby začíná v pondělí. Představí Chopina, kaligrafické partitury, zvuky Kalkaty i výkřiky klavíristy

Podtitulem 33. ročníku Expozice nové hudby je Nové ve starém, staré v novém – v umělecké tvorbě i její interpretaci. Propojení minulosti a současnosti je připraveno na sedm festivalových večerů. Program sestavil nový dramaturg Daniel Matej, který po několika letech na postu vystřídal Viktora Pantůčka.

„V posledních desetiletích je v západní kultuře zjevná tendence ohlížet se za minulostí. Umělci s ní pracují jako s materiálem, který přetvářejí do podoby, která má s ideály minulosti jen pramálo společného. Výrazně tomu přispěl i rozmach nových médií, kdy se minulost stává lehce zpracovatelnou a využitelnou,“ přiblížil hlavní myšlenku letošního ročníku Matej.

Pondělní zahajovací koncert Slzy nese název skladby Martina Smolky, která patřila k prvním výrazným československým projevům nostalgie pro ztracené minulosti. „Slzy tečou a nemohou přestat. Skladba napsaná skoro před čtyřiceti lety dluží něco minimal music a hodně polské postmoderní škole,“ popsal Smolka svoje dílo, při kterém poklidně vlnící se hudba roste až do vln, ze kterých nečekaně vytryskne citát z Čajkovského Patetické. Ze současné tvorby na koncertě zazní skladby Arvo Pärta, Víta Zouhara nebo La Monte Younga, v opozici pak dvě díla Beethovenova současníka Antonína Rejchy. To vše v podání Rejchova kvarteta, které jako jediné české smyčcové kvarteto hraje na dobové nástroje.

Úterní večer patří dominantní postavě polské avantgardy 60. a 70. let Zygmuntovi Krauzemu a jeho klavíru. Program Improvisation on Chopin kombinuje jeho skladby s díly Fryderyka Chopina. „Strávil jsem stovky možná tisíce hodin hraním jeho hudby až jsem se od ní začal přirozeně odchylovat a přidávat vlastní fráze, nové harmonie a rytmy. Mým záměrem bylo pokusit se slyšet jeho hudbu rozšířenou o dnešní zkušenosti,“ uvedl Krauze.

Projekt Charlie Chat spojí v imaginárním dialogu s Charliem Parkerem výrazného švýcarského trombonistu Rolanda Dahindena a brněnské seskupení Dust in the Groove Radima Hanouska. Hudebníci dají zvukovou podobu grafickým partiturám, do kterých mohou návštěvníci nahlédnout na výstavě ve foyer Besedního domu. Takový zápis umožňuje bezpočet variant, autorovo řízení ale zaručuje přímý přenos ducha skladby.

V české premiéře zazní o den později, tedy ve čtvrtek, skladba Wolfganga Rihma Et lux. „Když jsem ji slyšel poprvé, hned jsem zůstal jako omráčený, dávno mě hudba nezasáhla takovým silným a bezprostředním způsobem,“ uvedl Matej s tím, že latinská textová předloha requiem Rihmovi slouží jako podklad pro plynulý tok sérií hudebních meditací. Zhruba hodinovou kompozici provede soubor Cappella Mariana a fama Q.

Dvě české a jednu světovou premiéru přinese páteční večer s názvem Plugged, na kterém vystoupí eRikm, John Oswald a Ink Midget. Francouzský hudebník a výtvarník vystupující pod jménem eRikm kombinuje dotykovou obrazovku s laptopem a vytváří zvukovou smršť doplněnou o světelné efekty. Ve skladbě Idiosyncrasy se inspiruje vědeckými poznatky i poetickou zvídavostí, takže pod jeho rukama se zvuk stává hudbou, která posluchače přenese do ulic Bruselu či Kalkaty, jejichž zvuky promíchá s ruchy pobřežních pralesů Kostariky nebo Jižního Pacifiku. Kanaďan Oswald je mysteriózní postavou plundrující historii populární i nepopulární hudby a na festivalu se objeví ve své virtuální podobě. V české premiéře zazní jeho Shards from the Rascali Klepitoire, která využívá elektronického přenosu a transformuje již existující partitury do nových, ale přesto pro posluchače i hudebníka povědomých podob. Mladý bratislavský DJ Ink Midget přijede s performancí Tárrega Overdose založenou na předělávkách skladeb „otce klasické kytary“ Francisca Tárregy, ve které zkoumá paradox extrémní pohody vytvořené tyranem.

Sobota spojí staré a nové v podobě dvou výrazných dvojic zaměřených na interpretaci staré hudby – Kate Clark a Barbara Maria Willi – a hudby nové – Ronald Šebesta a Ivan Šiller – a v podobě neméně výrazné dvojice skladeb – Stockausenovy Tierkreis a Cageovy Four6. „Toto spojení bylo v podstatě jedním z prvních impulzů k tematickému zaměření letošního ročníku festivalu. Tierkreis a Four6, tedy skladby soudobé, doplní pak další dvě skladby, které umožní oběma dvojicím představit se ve své obvyklé poloze prostřednictvím děl svého klasického repertoáru.

Závěrečný koncert přinese čtyři koncertantní skladby, všechny v české premiéře. Na úvod Cageovu Fourteen s klavíristou Jaroslavem Šťastným. Mezinárodně uznávaný belgický klavírista Daan Vandewalle přednese dva klavírní koncerty: Concert pour piano et orchestre no. 2 – Aux fins des quelques siècles Clarence Barlowa, ve kterém kombinuje mechanický klavír a elektroniku, a Oswald´s First Piano Concerto by Tchaikovsky Johna Oswalda, kdy orchestr hraje známý part a sólista je od něj osvobozen do té míry, že se mu podřizuje dirigent i orchestr. Festival zakončí Krauzeho Piano Concerto No. 3 – Fragments of Memory. „Vyjadřuje bolest, není však agresivní, místo toho do něj proniká naděje. Sólový part obsahuje i divadelní prvek – klavírista vyslovuje a vykřikuje slova evokující pocity zmatku, nervozity a paniky a je tak obohacen o čistě lidský aspekt,“ říká Krauze, který v Brně svoje dílo provede osobně. Ve všech čtyřech skladbách se také představí orchestr pořádající Filharmonie Brno pod taktovkou Pavla Šnajdra.

Daniel Matej/ foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Téměř po třiceti letech se na brněnské jeviště vrací opereta Veselá vdova maďarského skladatele s moravskými kořeny Franze Lehára. Inscenace režijního tandemu Magdalena Švecová a Martin Pacek měla premiéru 3. února v Janáčkově divadle.  více

Naloučany jsou malá obec na řece Oslavě v kraji Vysočina a mají svého fotografa. Portréty zdejších obyvatel se díky němu dostaly do Knihovny amerického kongresu a staly se tak součástí největší sbírky tohoto média od jeho počátků. Necelé dvě stovky místních jsou na to náležitě hrdí. Proto společnými silami uspořádali svému fotografovi akci, na kterou jen tak nezapomenou nejen oni, sám pan fotograf, ale i všichni ostatní návštěvníci, kteří se rozhodli zvlněnou zasněženou krajinou dojet až před místní kulturní dům.  více

Ve zrekonstruovaném sále největší české Sokolovny na Kounicově ulici v Brně se setkali folklorní nadšenci z celé Moravy. Tradiční už sedmdesátý první ples zde v sobotu 21. ledna uspořádal Slovácký krúžek Brno. Propojily se tak dva spolky s hlubokou prvorepublikovou tradicí. Dohromady jim to ladilo, jako by po celou tu dobu až dodnes patřily k sobě.  více

Městské divadlo Brno vyrukovalo s českou premiérou muzikálu Matilda podle slavné, stejnojmenné knihy Roalda Dahla, jednoho z nejprodávanějších autorů světa. Rodinné představení v režii Petra Gazdíka v hledišti aspiruje na podívanou pro všechny věkové kategorie. Na jevišti však v této náročné produkci vítězí děti v čele s představitelkou hlavní role Maruškou Juráčkovou, jejíž výkon budí nejen co do kvantity textu, kvality zpěvu a zvládání pohybu respekt. Pro spravedlnost: dětské role jsou však třikrát alternovány a jejich představitelé prošli stejnou přípravou.  více

Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je izraelská zpěvačka, která se věnuje písním v židovském jazyce ladino. Na album Andalusian Brew z roku 2017 shromáždila lidové písně, z nichž některé slýchala jako malá od své babičky. V roce 2021 natočila své první autorské album s písněmi v ladinu, nazvané Ke Haber. Na podzim 2022 vystoupila v Brně v klubu Music Lab v duu s brněnským perkusistou Jakubem Škrhou. Před koncertem vznikl následující rozhovor.  více

Nejčtenější