Festival Divadelní svět Brno: muzikál, oratorium i kabaret

Festival Divadelní svět Brno: muzikál, oratorium i kabaret

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno 2016 má opět na programu i hudební díla. Muzikál zastoupí Městské divadlo Zlín s inscenací Malované na skle, hosté z Izraele představí kabaretní Dům u jezera a Národní divadlo Brno uvede oratorium Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi.

Již 7. ročník festivalu nese podtitul „Festival progresivního divadla“, akcentuje pak zejména téma vykořenění a linku dokumentárního divadla. Letos se v rámci festivalu představí přední divadelní soubory z Francie, Izraele, Německa, Slovenska či Slovinska.

Martin Glaser, ředitel NdB, které festival pořádá, se k připravované akci vyjádřil takto: „Po úspěšném restartu DSB chceme i v 7. ročníku zachovat akcent na progresivní podoby činoherního, hudebního a pohybového divadla. Vzhledem k současnému dění v Evropě akcentujeme téma uprchlictví a brněnskému publiku zatím nepříliš známou formu dokumentárního divadla. Protože nás v minulém roce velmi potěšil zájem o zahraniční představení, přivážíme i letos řadu skutečně exkluzivních divadel a produkcí.“ Mezinárodní festival proběhne v termínu 27. až 31. května 2016 v brněnských divadlech.

Polský muzikál Malované na skle autorů Ernesta Brylla a Katarzyny Gärtnerové uvede Městské divadlo Zlín v režii Hany Mikoláškové. V příběhu s jánošíkovskou tématikou hraje hlavní roli zbojníka původně brněnský herec, absolvent JAMU Tomáš David. Velkolepé oratorium Bohuslava Martinů Epos o Gilgamešovi představí operní soubor Národního divadla Brno v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće. V hlavních rolích vystoupí Jiří Brückler j. h., Kateřina Kněžíková, Václav Čížek a další.

Zahraničním hostem a zároveň reprezentantkou hudebního divadla je izraelská herečka, zpěvačka a řežisérka Yael Rasooly, která do Brna přiveze inscenaci Dům u jezera (House by the Lake). Inscenace překračuje hranice hudebního kabaretu a současného loutkářského umění pro dospělé.

Tomáš David - Malované na skle/ Foto archiv Městského divadla Zlín

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Divadelní svět Brno // Na skle malované

28.5.2016, 19:00 / Hudební scéna MDBPro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více