Japonský film, kaligrafie i jídlo na festivalu Eigasai

27. březen 2015, 8:33

Japonský film, kaligrafie i jídlo na festivalu Eigasai

V minulých dnech proběhl v Plzni a Praze festival  japonských filmů a kultury Eigasai. Jeho brněnské ozvěny nyní přicházejí do kina Scala.

Festival je součásti celoročního maratonu japonských kulturních akcí Japan Fest 2015. K brněnským divákům se jeho ozvěny dostávají ve dnech 27. – 29. března od 18.00 hod. Představí se zde nejúspěšnější filmy posledních let z produkce studia Shōchiku – např. Deník mé matky (Waga haha no ki, režie Harada Masato, 2012) nebo Život ve mně (Antoki no inochi, režie Zeze Takahisa, 2011).

Přehlídka připomene i tvorbu režiséra Takitu Yōjirōa, který jako jediný japonský tvůrce získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, a to za film Průvodce (Okuribito 2008). Ve Scale mohou diváci vidět jeho zatím poslední dílo – historický velkofilm Šógunův astronom.

Nedělní odpoledne bude patřit kaligrafii. Ve spolupráci s jazykovou školou Light Point bude připraven speciální workshop, ve kterém lektorka Yuko Karasawa zájemce s tímto uměním seznámí a prakticky si jej vyzkouší. Ve foyer bude instalována výstava velkoformátových fotografií na téma Japonsko ve čtyřech ročních obdobích.

Celý festival budou doprovázet japonské speciality. Ve foyer na návštěvníky čeká výstava velkoformátových fotografií na téma Japonsko ve čtyřech ročních obdobích.

Záběr z filmu Šógunův astronom, foto archiv festivalu

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více