Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Podzimní sezónu na Flédě zahájí islandští GusGus. Následovat bude koncert ukrajinské raperky Alyona Alyona. Nová alba v Brně představí Hooverphonic, Jan Blomqvist Band, De Staat, Movits! nebo Kadebostany. Vrcholem podzimní dramaturgie bude vystoupení Vitalica s novým projektem Kompromat.

Hudební klub Fléda delší dobu představuje koncerty špiček různých žánrů, zejména z oblasti současné elektronické a taneční muziky. Její sérii zahájí islandští GusGus s koncertní verzí nového alba Lies Are More Flexible. Skupina všestranných osobností v čele s Daníelem Ágústem a Biggi Veirou slibuje i audiovizuální show.

Další z velkých jmen podzimního programu je Alyona Alyona, objev ukrajinské hip hopové scény. Učitelka z mateřské školy Alyona Savranenko je výjimečná raperka, která si svou autorskou tvorbou na jaře získala pozornost světových médií a v létě srdce návštěvníků evropských festivalů. Na Flédu přiveze debutové album Pushka, které je nefalšovanou zprávou o stavu ukrajinského rapu a společnosti, ale i originální výpovědí o vlastní složité cestě k úspěchu.

Říjnovou sérii elektronické hudby zahájí šestičlenný ansámbl belgických Hooverphonic. Vedle skladeb z aktuálního alba Looking For Star potěší publikum notoricky známými hity Eden, 2 Wicky a Mad About You, které ovládla nová zpěvačka Luka Cruysbergs. Charismatický Berlíňan Jan Blomqvist představí kompletní projekt Disconnected. Výsledná čtyřdílná kompilace vznikala na Islandu, v kalifornské poušti, New Yorku a Berlíně. Zatímco první dvě místa představují přírodu plnou samoty a odloučení, druhá dvě zastupují pulzující metropole ovládané virtuální realitou. Zhudebněný střet obou světů představí Blomqvist na Flédě v živé show s bubeníkem Christianem Dammannem a klávesistou Felixem Lehmanem. Říjnovým vrcholem bude elektrizující show žánrově nezařaditelných provokatérů De Staat. Holandská pětice, která svým mixem rocku, opery, punku a elektroniky dostala Flédu na kolena už v roce 2017, se vrací na místo činu s obsahově kontroverzním albem Bubble Gum, ve kterém glosuje svět sociálních bublin, společenských kódů a trumpovské rétoriky.

Listopad přinese hned dvě zásadní položky. Kadebostany (indie-pop) a vystoupení k poslednímu albu Monumental. Jejich prvoligovou fúzi popu, edm a world music doprovodí jedinečná vizuální identita smyšleného státu. Ikona evropské taneční hudby Vitalic zase v novém projektu Kompromat odhodil všechny zábrany a ve spolupráci s Rebekou Warrior stvořil syrové taneční album Traum und Existenz. Dramatický rukopis avantgardního producenta se na něm dokonale snoubí s Rebečinými znepokojujícími vokály. Jejich jediná zastávka v Česku nabídne aktuální materiál fanouškům Kraftwerk nebo Einstürzende Neubauten.

Odhalení obsahu Vitalicova dlouho utajovaného projektu budou v listopadu předcházet koncerty rozličných žánrů z mnoha koutů světa. Tvrdý rock s hip hopem propojí američtí crossoveroví pionýři Dog Eat Dog. Milovníci tvrdé muziky se přijdou ponořit do hlukové masy belgických Amenra, které doplní švýcarské hypnotické duo E-L-R a australský sludgeový kvartet YLVA. Ze sousedního Polska přijede kapela Myslovitz. Ta se po dobytí MTV a českých rádií zřetelně posouvá od masového popu k experimentálnější hudební poloze. Intenzivní lekce švédštiny se návštěvníkům klubu dostane od jazzových raperů Movits! v show k aktuální dvojdesce V.

Dramaturgie letos opět zahrnuje českou i slovenskou hudbu, kromě výročních koncertů skupiny J.A.R., Monkey Business, Mig 21, Skyline, Gaia Mesiah, Visací zámek a Poletíme?, představí další projekty. Zahájí je Insania svým 888. vystoupením, na kterém ji podpoří řada hostů. Skupina Jelen ve spolupráci s Míšou Tučnou složí hold Michalu Tučnému, nestorovi české country a folkové hudby projektem Spím v obilí. Z původně folkového prostředí vzešla i jedna z nejzajímavějších domácích zpěvaček Lenny, která v klubu pokřtí svou chystanou druhou desku. Slovenskou scénu reprezentuje rocková formace DESmod s albem Molekuly zvuku. Alternativnější přístup v programu zastupuje koncert Davida Stypky & Bandjeez na společném turné se slovenskými Korben Dallas. Snad nejočekávanějším domácím koncertním projektem je prosincové vystoupení -123min. Kapela na něm pokřtí vinylovou verzi první desky nahrané po deseti letech, na které navíc spolupracovala s legendárním jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Album se jmenuje Les a je celé v češtině.

Klub Fléda také pokračuje v dlouhodobé podpoře místní hip hopové scény. Program nabídne například křest dlouho očekávané novinky legendárních PSH alias Penerů strýčka Homeboye, kteří pokřtí svou novou desku Debut v plné sestavě Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Dále vystoupí hlava labelu Comebackgang Pil C, později Gleb rotující mezi styly grime, drum'n'bass a glitch hop. Své nové desky společně pokřtí MC Gey (RλP-LIFE 2) a IDEA (Tempo) a další.

Vybrané koncerty podzimní sezóny 2019

Z Á Ř Í:

18/09 GusGus (ISL)

20/09 PSH - křest alba

26/09 Alyona Alyona (UA)

28/09 Pil C, Čaba Laciga

Ř Í J E N:

04/10 Hooverphonic (BE)

05/10 Insania - Koncert 888&

06/10 Dog Eat Dog (USA)

11/10 Idea: Tempo / MC Gey: R

12/10 Jan Blomqvist

13/10 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

16/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

17/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

19/10 Calin, STEIN27, SHXRTY & K OJO + další/ Mike Roft Tour

23/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

24/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

30/10 De Staat: Bubble Gum Tour

L I S T O P A D:

02/11 Gleb

03/11 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

05/11 Lenny: Lovers Tour

07/11 Myslovitz (PL)

11/11 Amenra (BE) / ELR (CH) / YLVA (AUS)

12/11 Gaia Mesia

13/11 Movits! (SWE)

14/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

15/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

16/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

20/11 Velvet Club Revolution

21/11 Desmod

23/11 Kadebostany (CH)

29/11 Vitalic: K live (FR)

GusGus/ foto FB kapely

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Včerejší podvečer na piazzettě Janáčkova divadla se nesl ve znamení koncertu k zahájení sezóny 2019/2020 Národního divadla Brno (NdB). Propagace akce zajistila hudebnímu večeru to nejdůležitější – stovky diváků, kteří hojně zaplnili celé prostranství. Nelze opomenout opravdu široké věkové rozpětí, které je zejména na své spodní hranici (zatím ještě v kočárcích) tolik potřebné pro budoucí kulturu.   více

Konec září bude v nedaleké slovenské Bratislavě patřit world music. Široké veřejnosti i pozvaným zahraničním delegátům se představí přední kapely žánru ze Slovenska, na konferenci se bude hovořit o folkloru i jazzu, na programu budou koncerty světových hvězd i workshopy pro hudebníky a jejich manažery. Ředitelka festivalu Jarmila Vlčková zve na toto setkání i muzikanty z Brna a okolí. Účast na konferenci je zdarma, stačí se zaregistrovat na stránkách World Music Festivalu Bratislava.  více

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.  více