Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Podzimní sezónu na Flédě zahájí islandští GusGus. Následovat bude koncert ukrajinské raperky Alyona Alyona. Nová alba v Brně představí Hooverphonic, Jan Blomqvist Band, De Staat, Movits! nebo Kadebostany. Vrcholem podzimní dramaturgie bude vystoupení Vitalica s novým projektem Kompromat.

Hudební klub Fléda delší dobu představuje koncerty špiček různých žánrů, zejména z oblasti současné elektronické a taneční muziky. Její sérii zahájí islandští GusGus s koncertní verzí nového alba Lies Are More Flexible. Skupina všestranných osobností v čele s Daníelem Ágústem a Biggi Veirou slibuje i audiovizuální show.

Další z velkých jmen podzimního programu je Alyona Alyona, objev ukrajinské hip hopové scény. Učitelka z mateřské školy Alyona Savranenko je výjimečná raperka, která si svou autorskou tvorbou na jaře získala pozornost světových médií a v létě srdce návštěvníků evropských festivalů. Na Flédu přiveze debutové album Pushka, které je nefalšovanou zprávou o stavu ukrajinského rapu a společnosti, ale i originální výpovědí o vlastní složité cestě k úspěchu.

Říjnovou sérii elektronické hudby zahájí šestičlenný ansámbl belgických Hooverphonic. Vedle skladeb z aktuálního alba Looking For Star potěší publikum notoricky známými hity Eden, 2 Wicky a Mad About You, které ovládla nová zpěvačka Luka Cruysbergs. Charismatický Berlíňan Jan Blomqvist představí kompletní projekt Disconnected. Výsledná čtyřdílná kompilace vznikala na Islandu, v kalifornské poušti, New Yorku a Berlíně. Zatímco první dvě místa představují přírodu plnou samoty a odloučení, druhá dvě zastupují pulzující metropole ovládané virtuální realitou. Zhudebněný střet obou světů představí Blomqvist na Flédě v živé show s bubeníkem Christianem Dammannem a klávesistou Felixem Lehmanem. Říjnovým vrcholem bude elektrizující show žánrově nezařaditelných provokatérů De Staat. Holandská pětice, která svým mixem rocku, opery, punku a elektroniky dostala Flédu na kolena už v roce 2017, se vrací na místo činu s obsahově kontroverzním albem Bubble Gum, ve kterém glosuje svět sociálních bublin, společenských kódů a trumpovské rétoriky.

Listopad přinese hned dvě zásadní položky. Kadebostany (indie-pop) a vystoupení k poslednímu albu Monumental. Jejich prvoligovou fúzi popu, edm a world music doprovodí jedinečná vizuální identita smyšleného státu. Ikona evropské taneční hudby Vitalic zase v novém projektu Kompromat odhodil všechny zábrany a ve spolupráci s Rebekou Warrior stvořil syrové taneční album Traum und Existenz. Dramatický rukopis avantgardního producenta se na něm dokonale snoubí s Rebečinými znepokojujícími vokály. Jejich jediná zastávka v Česku nabídne aktuální materiál fanouškům Kraftwerk nebo Einstürzende Neubauten.

Odhalení obsahu Vitalicova dlouho utajovaného projektu budou v listopadu předcházet koncerty rozličných žánrů z mnoha koutů světa. Tvrdý rock s hip hopem propojí američtí crossoveroví pionýři Dog Eat Dog. Milovníci tvrdé muziky se přijdou ponořit do hlukové masy belgických Amenra, které doplní švýcarské hypnotické duo E-L-R a australský sludgeový kvartet YLVA. Ze sousedního Polska přijede kapela Myslovitz. Ta se po dobytí MTV a českých rádií zřetelně posouvá od masového popu k experimentálnější hudební poloze. Intenzivní lekce švédštiny se návštěvníkům klubu dostane od jazzových raperů Movits! v show k aktuální dvojdesce V.

Dramaturgie letos opět zahrnuje českou i slovenskou hudbu, kromě výročních koncertů skupiny J.A.R., Monkey Business, Mig 21, Skyline, Gaia Mesiah, Visací zámek a Poletíme?, představí další projekty. Zahájí je Insania svým 888. vystoupením, na kterém ji podpoří řada hostů. Skupina Jelen ve spolupráci s Míšou Tučnou složí hold Michalu Tučnému, nestorovi české country a folkové hudby projektem Spím v obilí. Z původně folkového prostředí vzešla i jedna z nejzajímavějších domácích zpěvaček Lenny, která v klubu pokřtí svou chystanou druhou desku. Slovenskou scénu reprezentuje rocková formace DESmod s albem Molekuly zvuku. Alternativnější přístup v programu zastupuje koncert Davida Stypky & Bandjeez na společném turné se slovenskými Korben Dallas. Snad nejočekávanějším domácím koncertním projektem je prosincové vystoupení -123min. Kapela na něm pokřtí vinylovou verzi první desky nahrané po deseti letech, na které navíc spolupracovala s legendárním jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Album se jmenuje Les a je celé v češtině.

Klub Fléda také pokračuje v dlouhodobé podpoře místní hip hopové scény. Program nabídne například křest dlouho očekávané novinky legendárních PSH alias Penerů strýčka Homeboye, kteří pokřtí svou novou desku Debut v plné sestavě Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Dále vystoupí hlava labelu Comebackgang Pil C, později Gleb rotující mezi styly grime, drum'n'bass a glitch hop. Své nové desky společně pokřtí MC Gey (RλP-LIFE 2) a IDEA (Tempo) a další.

Vybrané koncerty podzimní sezóny 2019

Z Á Ř Í:

18/09 GusGus (ISL)

20/09 PSH - křest alba

26/09 Alyona Alyona (UA)

28/09 Pil C, Čaba Laciga

Ř Í J E N:

04/10 Hooverphonic (BE)

05/10 Insania - Koncert 888&

06/10 Dog Eat Dog (USA)

11/10 Idea: Tempo / MC Gey: R

12/10 Jan Blomqvist

13/10 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

16/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

17/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

19/10 Calin, STEIN27, SHXRTY & K OJO + další/ Mike Roft Tour

23/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

24/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

30/10 De Staat: Bubble Gum Tour

L I S T O P A D:

02/11 Gleb

03/11 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

05/11 Lenny: Lovers Tour

07/11 Myslovitz (PL)

11/11 Amenra (BE) / ELR (CH) / YLVA (AUS)

12/11 Gaia Mesia

13/11 Movits! (SWE)

14/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

15/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

16/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

20/11 Velvet Club Revolution

21/11 Desmod

23/11 Kadebostany (CH)

29/11 Vitalic: K live (FR)

GusGus/ foto FB kapely

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější