Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Podzimní sezónu na Flédě zahájí islandští GusGus. Následovat bude koncert ukrajinské raperky Alyona Alyona. Nová alba v Brně představí Hooverphonic, Jan Blomqvist Band, De Staat, Movits! nebo Kadebostany. Vrcholem podzimní dramaturgie bude vystoupení Vitalica s novým projektem Kompromat.

Hudební klub Fléda delší dobu představuje koncerty špiček různých žánrů, zejména z oblasti současné elektronické a taneční muziky. Její sérii zahájí islandští GusGus s koncertní verzí nového alba Lies Are More Flexible. Skupina všestranných osobností v čele s Daníelem Ágústem a Biggi Veirou slibuje i audiovizuální show.

Další z velkých jmen podzimního programu je Alyona Alyona, objev ukrajinské hip hopové scény. Učitelka z mateřské školy Alyona Savranenko je výjimečná raperka, která si svou autorskou tvorbou na jaře získala pozornost světových médií a v létě srdce návštěvníků evropských festivalů. Na Flédu přiveze debutové album Pushka, které je nefalšovanou zprávou o stavu ukrajinského rapu a společnosti, ale i originální výpovědí o vlastní složité cestě k úspěchu.

Říjnovou sérii elektronické hudby zahájí šestičlenný ansámbl belgických Hooverphonic. Vedle skladeb z aktuálního alba Looking For Star potěší publikum notoricky známými hity Eden, 2 Wicky a Mad About You, které ovládla nová zpěvačka Luka Cruysbergs. Charismatický Berlíňan Jan Blomqvist představí kompletní projekt Disconnected. Výsledná čtyřdílná kompilace vznikala na Islandu, v kalifornské poušti, New Yorku a Berlíně. Zatímco první dvě místa představují přírodu plnou samoty a odloučení, druhá dvě zastupují pulzující metropole ovládané virtuální realitou. Zhudebněný střet obou světů představí Blomqvist na Flédě v živé show s bubeníkem Christianem Dammannem a klávesistou Felixem Lehmanem. Říjnovým vrcholem bude elektrizující show žánrově nezařaditelných provokatérů De Staat. Holandská pětice, která svým mixem rocku, opery, punku a elektroniky dostala Flédu na kolena už v roce 2017, se vrací na místo činu s obsahově kontroverzním albem Bubble Gum, ve kterém glosuje svět sociálních bublin, společenských kódů a trumpovské rétoriky.

Listopad přinese hned dvě zásadní položky. Kadebostany (indie-pop) a vystoupení k poslednímu albu Monumental. Jejich prvoligovou fúzi popu, edm a world music doprovodí jedinečná vizuální identita smyšleného státu. Ikona evropské taneční hudby Vitalic zase v novém projektu Kompromat odhodil všechny zábrany a ve spolupráci s Rebekou Warrior stvořil syrové taneční album Traum und Existenz. Dramatický rukopis avantgardního producenta se na něm dokonale snoubí s Rebečinými znepokojujícími vokály. Jejich jediná zastávka v Česku nabídne aktuální materiál fanouškům Kraftwerk nebo Einstürzende Neubauten.

Odhalení obsahu Vitalicova dlouho utajovaného projektu budou v listopadu předcházet koncerty rozličných žánrů z mnoha koutů světa. Tvrdý rock s hip hopem propojí američtí crossoveroví pionýři Dog Eat Dog. Milovníci tvrdé muziky se přijdou ponořit do hlukové masy belgických Amenra, které doplní švýcarské hypnotické duo E-L-R a australský sludgeový kvartet YLVA. Ze sousedního Polska přijede kapela Myslovitz. Ta se po dobytí MTV a českých rádií zřetelně posouvá od masového popu k experimentálnější hudební poloze. Intenzivní lekce švédštiny se návštěvníkům klubu dostane od jazzových raperů Movits! v show k aktuální dvojdesce V.

Dramaturgie letos opět zahrnuje českou i slovenskou hudbu, kromě výročních koncertů skupiny J.A.R., Monkey Business, Mig 21, Skyline, Gaia Mesiah, Visací zámek a Poletíme?, představí další projekty. Zahájí je Insania svým 888. vystoupením, na kterém ji podpoří řada hostů. Skupina Jelen ve spolupráci s Míšou Tučnou složí hold Michalu Tučnému, nestorovi české country a folkové hudby projektem Spím v obilí. Z původně folkového prostředí vzešla i jedna z nejzajímavějších domácích zpěvaček Lenny, která v klubu pokřtí svou chystanou druhou desku. Slovenskou scénu reprezentuje rocková formace DESmod s albem Molekuly zvuku. Alternativnější přístup v programu zastupuje koncert Davida Stypky & Bandjeez na společném turné se slovenskými Korben Dallas. Snad nejočekávanějším domácím koncertním projektem je prosincové vystoupení -123min. Kapela na něm pokřtí vinylovou verzi první desky nahrané po deseti letech, na které navíc spolupracovala s legendárním jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Album se jmenuje Les a je celé v češtině.

Klub Fléda také pokračuje v dlouhodobé podpoře místní hip hopové scény. Program nabídne například křest dlouho očekávané novinky legendárních PSH alias Penerů strýčka Homeboye, kteří pokřtí svou novou desku Debut v plné sestavě Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Dále vystoupí hlava labelu Comebackgang Pil C, později Gleb rotující mezi styly grime, drum'n'bass a glitch hop. Své nové desky společně pokřtí MC Gey (RλP-LIFE 2) a IDEA (Tempo) a další.

Vybrané koncerty podzimní sezóny 2019

Z Á Ř Í:

18/09 GusGus (ISL)

20/09 PSH - křest alba

26/09 Alyona Alyona (UA)

28/09 Pil C, Čaba Laciga

Ř Í J E N:

04/10 Hooverphonic (BE)

05/10 Insania - Koncert 888&

06/10 Dog Eat Dog (USA)

11/10 Idea: Tempo / MC Gey: R

12/10 Jan Blomqvist

13/10 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

16/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

17/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

19/10 Calin, STEIN27, SHXRTY & K OJO + další/ Mike Roft Tour

23/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

24/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

30/10 De Staat: Bubble Gum Tour

L I S T O P A D:

02/11 Gleb

03/11 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

05/11 Lenny: Lovers Tour

07/11 Myslovitz (PL)

11/11 Amenra (BE) / ELR (CH) / YLVA (AUS)

12/11 Gaia Mesia

13/11 Movits! (SWE)

14/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

15/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

16/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

20/11 Velvet Club Revolution

21/11 Desmod

23/11 Kadebostany (CH)

29/11 Vitalic: K live (FR)

GusGus/ foto FB kapely

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

K víkendovým oslavám a vzpomínkovým akcím se ve svátečním Brně připojila také Filharmonie Brno, a to s okázalostí hodnou této klíčové kulturní instituce. U příležitosti oslav 30 let demokratického státu bylo vybráno oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka, které je už svým obsazením jakoby předurčeno k provedení při významných příležitostech. Jeho zkrácenou verzi včera v chrámu sv. Petra a Pavla nabídla Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese, sbory Vox Iuvenalis, Smíšený pěvecký sbor Kantiléna a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity pod vedením sbormistra Jana Ocetka. V pěti sólových rolích se představili Pavla Vykopalová (soprán), Jana Sýkorová (alt), Michal Lehotský (tenor), Martin Šrejma (tenor) a velikán české pěvecké školy Richard Novák (bas).   více

V brněnském Besedním domě bylo včera nebývale rušno. Zcela vyprodaný sál (a to včetně míst ke stání) dal tušit, že první abonentní koncert Filharmonie Brno z řady Filharmonie doma II „Klasicky i moderně“ patří k jedněm z nejdůležitějších večerů celé sezóny. Dramaturgie proti sobě postavila dva zcela opačné póly – českými i zahraničními posluchači milovaného Antonína Dvořáka, představitele vybroušené formy a melodické svěžesti, která učarovala i Johannesu Brahmsovi, a současnou americkou skladatelku, improvizátorku, zpěvačku, spisovatelku a režisérku Laurie Anderson, která pátrá po nových zvukových možnostech a proslula svými multimediálními projekty. Velkým lákadlem byla i účast samotné skladatelky. Laurie Anderson se však premiéry svého nově přepracovaného díla Amelia zúčastnila jako houslistka, zpěvačka a vypravěčka, když stanula na pódiu společně s orchestrem Filharmonie Brno, violoncellistou Rubinem Kodhelim a dirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Ačkoliv by se dramaturgie večera – jak ostatně přiznává i programový text – dala trochu vratce podepřít „americkou“ berličkou, tím skutečně zásadním hudebním prvkem byl kontrast.  více

Smutnou náhodou se brněnský básník a prozaik Jan Skácel nedožil sametové revoluce – zemřel 7. listopadu 1989 v sedmašedesáti letech, deset dní před začátkem velkých společenských i politických změn. Jeho pohřeb v obřadní síni hřbitova v Brně-Židenicích byl tehdy sám o sobě tichou manifestací proti režimu, který Skácelovi, člověku přísně apolitickému, neustále komplikoval život i práci. Na den přesně po třiceti letech si výročí Skácelova úmrtí připomnělo zcela zaplněné hlediště Divadla Husa na provázku vzpomínkovým večerem (D)obrovský Skácel, který byl naplněný hudbou i mluveným slovem.  více

Big band Cotatcha Orchestra, složený ze špičkových hráčů nejen českých, ale i slovenských a rakouských, si postupně buduje zasloužené renomé na brněnské a potažmo české či středoevropské scéně. Rok po úspěšných koncertech s nizozemským dirigentem a trombonistou Iljou Reijngoudem nyní big band odhalil repertoár, který by měl být obsahem jeho debutového alba. Koncerty s názvem Bigbandová elektronika proběhly na začátku listopadu v Ostravě a v Brně.  více

Kulturní dům U lípy na ulici Charbulova vprostřed týdne hostil tradiční Folklorní taneční. Tato milá akce v režii brněnského Slováckého krúžku se konala již po třetí. V několika týdnech na ní přizvaní lektoři učili tance typické pro jejich region. Podtitul aktuálního třetího běhu tanečních zní Tance méně známé a neznámévíce