Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Klub Fléda: Hudební podzim s GusGus, Alyona Alyona a dalšími

Podzimní sezónu na Flédě zahájí islandští GusGus. Následovat bude koncert ukrajinské raperky Alyona Alyona. Nová alba v Brně představí Hooverphonic, Jan Blomqvist Band, De Staat, Movits! nebo Kadebostany. Vrcholem podzimní dramaturgie bude vystoupení Vitalica s novým projektem Kompromat.

Hudební klub Fléda delší dobu představuje koncerty špiček různých žánrů, zejména z oblasti současné elektronické a taneční muziky. Její sérii zahájí islandští GusGus s koncertní verzí nového alba Lies Are More Flexible. Skupina všestranných osobností v čele s Daníelem Ágústem a Biggi Veirou slibuje i audiovizuální show.

Další z velkých jmen podzimního programu je Alyona Alyona, objev ukrajinské hip hopové scény. Učitelka z mateřské školy Alyona Savranenko je výjimečná raperka, která si svou autorskou tvorbou na jaře získala pozornost světových médií a v létě srdce návštěvníků evropských festivalů. Na Flédu přiveze debutové album Pushka, které je nefalšovanou zprávou o stavu ukrajinského rapu a společnosti, ale i originální výpovědí o vlastní složité cestě k úspěchu.

Říjnovou sérii elektronické hudby zahájí šestičlenný ansámbl belgických Hooverphonic. Vedle skladeb z aktuálního alba Looking For Star potěší publikum notoricky známými hity Eden, 2 Wicky a Mad About You, které ovládla nová zpěvačka Luka Cruysbergs. Charismatický Berlíňan Jan Blomqvist představí kompletní projekt Disconnected. Výsledná čtyřdílná kompilace vznikala na Islandu, v kalifornské poušti, New Yorku a Berlíně. Zatímco první dvě místa představují přírodu plnou samoty a odloučení, druhá dvě zastupují pulzující metropole ovládané virtuální realitou. Zhudebněný střet obou světů představí Blomqvist na Flédě v živé show s bubeníkem Christianem Dammannem a klávesistou Felixem Lehmanem. Říjnovým vrcholem bude elektrizující show žánrově nezařaditelných provokatérů De Staat. Holandská pětice, která svým mixem rocku, opery, punku a elektroniky dostala Flédu na kolena už v roce 2017, se vrací na místo činu s obsahově kontroverzním albem Bubble Gum, ve kterém glosuje svět sociálních bublin, společenských kódů a trumpovské rétoriky.

Listopad přinese hned dvě zásadní položky. Kadebostany (indie-pop) a vystoupení k poslednímu albu Monumental. Jejich prvoligovou fúzi popu, edm a world music doprovodí jedinečná vizuální identita smyšleného státu. Ikona evropské taneční hudby Vitalic zase v novém projektu Kompromat odhodil všechny zábrany a ve spolupráci s Rebekou Warrior stvořil syrové taneční album Traum und Existenz. Dramatický rukopis avantgardního producenta se na něm dokonale snoubí s Rebečinými znepokojujícími vokály. Jejich jediná zastávka v Česku nabídne aktuální materiál fanouškům Kraftwerk nebo Einstürzende Neubauten.

Odhalení obsahu Vitalicova dlouho utajovaného projektu budou v listopadu předcházet koncerty rozličných žánrů z mnoha koutů světa. Tvrdý rock s hip hopem propojí američtí crossoveroví pionýři Dog Eat Dog. Milovníci tvrdé muziky se přijdou ponořit do hlukové masy belgických Amenra, které doplní švýcarské hypnotické duo E-L-R a australský sludgeový kvartet YLVA. Ze sousedního Polska přijede kapela Myslovitz. Ta se po dobytí MTV a českých rádií zřetelně posouvá od masového popu k experimentálnější hudební poloze. Intenzivní lekce švédštiny se návštěvníkům klubu dostane od jazzových raperů Movits! v show k aktuální dvojdesce V.

Dramaturgie letos opět zahrnuje českou i slovenskou hudbu, kromě výročních koncertů skupiny J.A.R., Monkey Business, Mig 21, Skyline, Gaia Mesiah, Visací zámek a Poletíme?, představí další projekty. Zahájí je Insania svým 888. vystoupením, na kterém ji podpoří řada hostů. Skupina Jelen ve spolupráci s Míšou Tučnou složí hold Michalu Tučnému, nestorovi české country a folkové hudby projektem Spím v obilí. Z původně folkového prostředí vzešla i jedna z nejzajímavějších domácích zpěvaček Lenny, která v klubu pokřtí svou chystanou druhou desku. Slovenskou scénu reprezentuje rocková formace DESmod s albem Molekuly zvuku. Alternativnější přístup v programu zastupuje koncert Davida Stypky & Bandjeez na společném turné se slovenskými Korben Dallas. Snad nejočekávanějším domácím koncertním projektem je prosincové vystoupení -123min. Kapela na něm pokřtí vinylovou verzi první desky nahrané po deseti letech, na které navíc spolupracovala s legendárním jazzovým trumpetistou Erikem Truffazem. Album se jmenuje Les a je celé v češtině.

Klub Fléda také pokračuje v dlouhodobé podpoře místní hip hopové scény. Program nabídne například křest dlouho očekávané novinky legendárních PSH alias Penerů strýčka Homeboye, kteří pokřtí svou novou desku Debut v plné sestavě Vladimir 518, Orion a DJ Mike Trafik. Dále vystoupí hlava labelu Comebackgang Pil C, později Gleb rotující mezi styly grime, drum'n'bass a glitch hop. Své nové desky společně pokřtí MC Gey (RλP-LIFE 2) a IDEA (Tempo) a další.

Vybrané koncerty podzimní sezóny 2019

Z Á Ř Í:

18/09 GusGus (ISL)

20/09 PSH - křest alba

26/09 Alyona Alyona (UA)

28/09 Pil C, Čaba Laciga

Ř Í J E N:

04/10 Hooverphonic (BE)

05/10 Insania - Koncert 888&

06/10 Dog Eat Dog (USA)

11/10 Idea: Tempo / MC Gey: R

12/10 Jan Blomqvist

13/10 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

16/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

17/10 J.A.R. - 30 případů majora Romana

19/10 Calin, STEIN27, SHXRTY & K OJO + další/ Mike Roft Tour

23/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

24/10 Jelen & Míša Tučná - Spím v obilí

30/10 De Staat: Bubble Gum Tour

L I S T O P A D:

02/11 Gleb

03/11 Blešák na Flédě / Fléda Flea Market

05/11 Lenny: Lovers Tour

07/11 Myslovitz (PL)

11/11 Amenra (BE) / ELR (CH) / YLVA (AUS)

12/11 Gaia Mesia

13/11 Movits! (SWE)

14/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

15/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

16/11 MIG 21 - HYJÉ! Tour

20/11 Velvet Club Revolution

21/11 Desmod

23/11 Kadebostany (CH)

29/11 Vitalic: K live (FR)

GusGus/ foto FB kapely

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Zpěvačka Lizz Wright se narodila v roce 1980 v rodině pastora. Od dětství měla blízko ke gospelové hudbě, zpívala ve sboru a později si zamilovala i další původně afromaerické hudební žánry včetně soulu, blues a jazzu. Zatímco v listopadu 2019 vystoupila v Šumperku na festivalu Blues Alive se svou vlastní kapelou, v Brně ji doprovodí Filharmonie Brno a trio pražských jazzmanů (David Dorůžka – kytara, Tomáš Baroš – kontrabas, Daniel Šoltis – bicí). Koncert se koná 3. května v Janáčkově divadle a je součástí festivalu JAZZFESTBRNO 2020.  více

V pátek 14. února se v brněnském Sono centru odehrál žánrově pestrý festival, který byl současně oslavou tří dekád činnosti tří vydavatelských větví, které si spojujeme s původním jednoduchým názvem Indies Records. V průběhu let se vydavatelství Indies Records rozdělilo na tři subjekty se třemi svébytnými edičními katalogy – Indies MG, Indies Scope a Indies Happy Trails, za nimiž stojí vydavatelské osobnosti Miloš Gruber, Milan Páleš a Jaromír Kratochvíl.  více

Evolet je umělecké jméno v Brně usazené slovenské písničkářky a vystudované psycholožky Evy Jurčákové. Její první veřejnou hudební aktivitou bylo trio Soundno, na které později navázala několika fázemi projektu, který si už říkal také Evolet. Bylo to nejprve duo s kytaristou Jurajem Serišem, poté krátce větší spíše příležitostné uskupení s výrazným ženským prvkem (vedle Evy v ní zpívaly Hana Voříšková a Hana Fatamorgana), až nakonec vznikla plnohodnotná kapela, v níž autorku písní doprovázejí tři zkušení brněnští hráči: Martin Kyšperský (zde především baskytara plus další nástroje), Antonín Koutný (kytara) a Jakub Kočička (bicí).  více

Osudová komedie, třetí díl hudební trilogie či fantasy muzikál. Těmito přívlastky vymezují inscenátoři nový autorský kus Ráj z dílny dvojice Zdenek Merta a Stanislav Moša. Jejich už deváté společné dílo na poli hudebního divadla mělo včera premiéru na velké scéně Městského divadla Brno. Výsledek budí rozpaky.  více

Pro operní soubor Národního divadla Brno vzniklo autorské dílo režiséra, libretisty a scénografa Davida Radoka a skladatele, ale i šéfdirigenta operního souboru Marka Ivanoviće. Včera premiérovaná opera Monument vypráví příběh sochaře Otakara Švece (1892–1955), jehož návrh se stal v roce 1955 předobrazem Stalinova pomníku na Letné. V titulních rolích se v Janáčkově divadle uvedli: Stanislav Sem (Sochař), Markéta Cukrová (Manželka), Roman Hoza (Kolega) a Ondřej Koplík (Ministr kultury). Sólové party doplňovaly operní sbor, Český akademický sbor a Dětský sbor Brno. Orchestr Janáčkovy opery řídil autor hudby Marko Ivanović.  více