Krákor 2013 se blíží

Hudba, výtvarné umění, performance, nezávislá distribuce nahrávek. Křty desek vydavatelství Ears&Wind Records a dalších: Mongolovy městské sady, Hrozně, Tyršova společnost, Ylo africký slon, uvedení revue DNO č. 18, festivalové noviny Uši a Vítr, výstava 1. fotopoetického clubu Brno. To všechno je festival Krákor, který letos čeká již patnáctý ročník.

Dále vystoupí Špinavé spodní prádlo, Pohlavní nádraží, Jinovatka, Hrozně, Stará dobrá ruční práce, Old Minka Band, Mongolovy městské sady, Kabaret Dr. Caligariho, Kontroll // Hynkovy zámky, Blaho19, Ruce naší Dory, Nic moc kvintet, Fkletzi, Česnekový hlavy, YLO africký slon, Skrytý půvab byrokracie, Tyršova společnost, Hokr, Ciment, Burgtheater, Spytihněv, Milano, Klec, Čočka.

Festival se koná tento víkend 28.–29. června 2013 na troskách Hitlerovy (či protektorátní) dálnice, začátky v pátek 16:00 / v sobotu 9:00. Vstup: oba dny 200 Kč, den 200 Kč, v předprodeji 170 Kč (Brno: Klub Boro, Wolf Music, Praha: Polí5, svět: drevenacikada.cz). Doprava: MHD z Brna Hlavního nádraží: tram 8 (zastávka Osová), dále bus 403/404 (zastávka Ostopovice Branky) a 0,5 km pěšky ulicí Krátká a Padělky.

pátek 28. června 2013 od 16.00

ŠPINAVÉ SPODNÍ PRÁDLO
MONGOLOVY MĚSTSKÉ SADY
JINOVATKA
HROZNĚ
STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE
OLD MINKA BAND
POHLAVNÍ NÁDRAŽÍ
KABARET DR.CALIGARIHO
KONTROLL

sobota 29. června 2013 od 10.00

HYNKOVY ZÁMKY
BLAHO19
RUCE NAŠÍ DORY
NIC MOC KVINTET
FKLETZI
ČESNEKOVÝ HLAVY
YLO AFRICKÝ SLON
SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE
TYRŠOVA SPOLEČNOST
HOKR
CIMENT
BURGTHEATER
SPYTIHNĚV
MILANO
KLEC
ČOČKA

V sobotu promítání filmu Cesta na venkov. Na malou plochu zkomprimovaný básnický příběh 32 kapitol na motivy Ivana Wernische. V rolích herců-neherců Vallys a Burgtheater, hudbu dodal Jiří Šlupka Svěrák a Tomáš Vtípil.

Po dobu konání festivalu k vidění výstava fotografií a fotografik realisovaná 1. FPC Brno. Kulturní vložka Ivoš Krejzek se bude prolínat celým děním patnáctého Krákoru. Očekávejte kravál.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více