Kulturní newsletter Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. 

„Kultura není zbytná, je nezbytná. Napsal jeden moudrý člověk, jiný vytiskl na plakáty v ulicích, další napsal do novin. Kulturní osvěta je nutná. Je třeba ji ale šířit směrem k lidem, které kulturní svět vlastně moc nezajímá. Ideálním prostředníkem je on-line prostor. Pohodlně přístupný z domova, bezbariérový i mnohými proklínaný. Vezměte rodinu, přátele a známé a připojte se např. na DRAMOX. Řekněte jim, ať udělají se svými přáteli totéž. Příležitostí je nyní moc. Kultura je nezbytná, protože je součástí každodenního života všech,“ vzkazuje čtenářům Kateřina Vorlíčková, vedoucí Odboru kultury MMB.

OD NÁS PRO VÁS

Na jedenáctém online setkání kulturního parlamentu se dozvíte novinky o akčním plánu pro kulturu v Brně, jak to vypadá s financemi pro kulturu po druhé vlně koronaviru, ale i o nové celostátní Strategii podpory kulturních a kreativních průmyslů, kterou představí Jakub Bakule z MK ČR. Setkání proběhne 26. 11. v 18:00 přes aplikaci MS Teams. Odkaz na připojení vám pošleme během příštího týdne. Pokud chcete sami vystoupit s tématem, které vás pálí, dejte nám vědět nejpozději do 24. 11. a můžeme se pobavit o jeho zařazení do programu.

Pomalu se blíží odhalení projektu Sochařské Brno, který připravuje Odbor kultury a o kterém jsme vám psali v našem posledním newsletteru. O co přesně jde, se dozvíte už v pondělí 23. 11., zatím ale pro vás máme malou ochutnávku. Pojďte s námi na virtuální procházku po dílech z projektu Sochy pro Brno, připomínající významné osobnosti, které se v Brně narodily nebo zde působily.

V září a říjnu jste měli příležitost psát nám svoje připomínky k první verzi Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví (pro období 2020-2022). Všem děkujeme za cenné příspěvky, mnohé z nich jsme se rozhodli do plánu zapracovat. Dále byly zahrnuty připomínky Komise kulturní Rady města Brna a zástupců zřizované kulturní scény. Aktualizovaná verze bude předložena k projednání orgánům města.

COVID

Posledních pár dní zbývá k ukončení druhé výzvy v dotačním programu Ministerstva kultury ČR COVID-Kultura. Ministerstvo zpracovalo k programu odpovědi na nejčastější dotazy, které můžete využít, pokud si s žádostí nevíte rady.

Žádost ve druhé výzvě z programu COVID - Nájemné Ministerstva průmyslu a obchodu ČR můžete podat elektronicky až do 21. 1. 2021. Program je určen podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní vouchery na rok 2021 jsou tu! Osvědčený projekt inovační agentury JIC podporuje spolupráci firem a zkušených kreativců z jižní Moravy. Máte vlastní unikátní produkt nebo službu? Pak od města Brna a JICu můžete získat až 100 000 Kč na projekt s kreativním profesionálem. Registrace pro kreativce je spuštěná do 25. 11. 2020.

Chcete se podílet na rozhodování, kam půjdou veřejné finance našeho města? Stačí se zapojit do participativního rozpočtu Dáme na vás a hlasovat pro nové nápady. V oblasti kultury byl takto podpořen například projekt Městské galerie na Cejlu, který se realizuje zrovna v těchto dnech.

Dům umění vyhlásil nové rezidence Brno AIR 2021 pro umělce a umělkyně žijící v Česku na pobyty v Maďarsku, Polsku a České republice. Přihlášky v angličtině posílejte do konce listopadu 2020.

Tento týden je poslední šance přihlásit se do open callu Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021. Cena je otevřena umělkyním a umělcům do 35 let, bez ohledu na dosažené vzdělání a národnost.

Síť kreativních měst UNESCO zve studenty k účasti v mezinárodní literární soutěži Conversation with The Little Prince. Pokud máte v karanténě chvíli času a dobrý nápad, přihlaste se do konce listopadu.

Online konferenci Střed zájmu: Kultura v nové realitě pořádá Institut umění - Divadelní ústav a Kancelář Kreativní Evropa. Na téma budoucnosti kultury v kontextu současných změn budou diskutovat osobnosti napříč kulturní sférou i vědeckými obory v pondělí 23. 11. od 10:00.

Na konci října proběhla online debata na téma Kreativita a stát musí mluvit stejnou řečí. Zápis z diskuze, jejímž cílem bylo vytvořit přehled podpory a aktivit kulturních a kreativních průmyslů, si můžete přečíst na webu Kreativního Česka.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Už jste byli navštívit největší českou galerii pod širým nebem? Unikátní série murálů vzniká v těchto dnech na Cejlu, tak si to nenechte ujít. Městská galerie si klade za cíl dát brněnskému Bronxu nový, vizuálně silný charakter, a to vytvořením velkoformátových obrazů na štítových plochách domů, jejichž autory jsou významní čeští a světoví umělci.

→ O queer filmový festival Mezipatra letos nepřijdete! Celý program probíhá až do 21. 11. online. Filmy jsou dostupné k přehrání na platformě Aerovod, navazovat bude živý stream ze studia s rozhovory a Q&A s tvůrci a tvůrkyněmi.

→ Centrum experimentálního divadla včera k příležitosti výročí Sametové revoluce zřídilo Ambasádu nezávislé běloruské kultury, jejímž cílem je propagace, podpora nezávislé kultury a zvýšení povědomí o aktuálním dění v zemi.

→ Velké oblibě se těší nová divadelní streamovací služba Dramox, kde přibývá čím dál tím víc nových představení z celé republiky. Z brněnských scén zde najdete Divadlo Husa na provázkuDivadlo Radost a Národní divadlo Brno. Podpořte divadlo a vyrazte za kulturou i online.

→ Nestihli jste si v knihovně vypůjčit knihy do karantény? Knihovna Jiřího Mahena v Brně doporučuje portál Knihovny.cz, kde najdete spoustu volně dostupných e-knih ke stažení.

→ Bohatý online program přináší i Muzeum města Brna. Za nás doporučujeme například prohlídku lapidária Chrám kamene nebo online výstavu Evropan Adolf Loos. Nepřehlédněte také perfektně zpracované interaktivní aplikace Muzea.

→ Začátkem listopadu se konal jedenáctý ročník výtvarného festivalu Brno Art Week. Celý program probíhal virtuálně, proto se na veškeré záznamy můžete podívat i zpětně.

→ TIC BRNO rozjelo Gurmánské podcasty. Za brněnskými podniky se skrývá mnoho zajímavých příběhů, poslechněte si rozhovory s majiteli našich nejlepších gastro podniků, jako jsou třeba Monogram espresso bar, Komár kafe, restaurace KOISHI nebo Ramen.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

U příležitosti svých loňských 66. narozenin vydal dokumentarista, písničkář, hudebník, divadelník a spisovatel Jiří Vondrák dvojalbum, které je spíše (téměř) reprezentativním průřezem jeho hudebními aktivitami než výběrem největších hitů. Více než o „best of“ jde o zajímavou směs typu „od hitů k raritám“, od starých písní k novým a od folku k bigbítu. Výborná příležitost pro základní seznámení s Vondrákem coby renesanční osobností brněnské scény, díky jinde nevydaným nebo stěží sehnatelným nahrávkám nepostradatelná kolekce pro sběratele a v neposlední řadě 2CD, jehož minimálně první polovina se moc dobře poslouchá.  více

Tramp-swingová kapela s brněnskými kořeny Hajcman (název je odvozený z pojmenování důlní ocelové výztuže odkazuje k zálibě frontmana, jeskyňáře Martina Škrobáka; jeho první kapela se ostatně jmenovala Stalaktit) vydala očekávané debutové album Jednou to bude. Kdo předpokládal, že půjde o autorský projekt, tipoval správně. Ovšem nikoliv z pera členů kapely, přestože malá dvoupísňová ochutnávka od Martina Škrobáka dává naději na další desku poskládanou z vlastního autorského zpěvníku. Gros debutové písňové kolekce plánované více než desetiletí pochází ze šuplíku Jaroslava Velinského alias Kapitána Kida. Tato legenda trampské písně je i Martinův dlouholetý kamarád, spolupracovník a vzor. Jak je popsáno ve sleevenote k albu i k připojenému zpěvníčku, nahrávku „prastarých vykopávek“ plánoval Kapitán Kid už kolem roku 2005 ještě s předchozí Škrobákovou kapelou Banjo Gang. Ke společnému nahrávání s Martinem a jeho kamarády nakonec došlo, ovšem přednost dostaly Velinského nejznámější trampské hity na CD Tempo di kůň (vyšlo 2007). Na již provedenou inventuru šuplíků a Kapitánem Kidem revidovaný předvýběr tak přišel čas až několik let po autorově smrti – jde tedy víceméně o hold váženému autorovi.  více

V rámci týdenního hudebního maratonu Please, do not disturb, který se uskutečnil 15.–21. března, navštívilo komorní těleso Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra sedm brněnských hotelů. V nich dalo zaznít výběru z děl současných hudebních skladatelů. Projekt, který vznikl ve spolupráci s platformou Terén – Pole performativního umění, však nechtěl být pouhým záznamem koncertů. A tak měl každý večer své tematické ukotvení, režii i herce. O prvních čtyřech „hotelových toulkách“ jsme referovali v předchozí recenzi – dnes je na řadě závěrečná hotelová trojice.  více

Zatímco koncertní sály a operní domy zejí prázdnotou, v sedmi brněnských hotelích bylo díky komornímu tělesu Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra a platformě Terén – Pole performativního umění neobvykle rušno. Každý večer v týdnu od 15. do 21. března měli milovníci moderní artificiální hudby možnost navštívit prostřednictvím služby YouTube jeden z vybraných hotelů. Mohli se nechat pohltit nejen přízračnou atmosférou prázdných pokojů a chodeb, ale také pestrou dramaturgií spojenou s netradičním vizuálním uchopením. Cyklus Please, do not disturb, jak svůj počin Brno Contemporary Orchestra a Terén nazvali, nesestával pouze z tradičních koncertních záznamů. Každým večerem totiž prostupovala ještě samostatná „příběhová“ linka, která někdy přímo, jindy jen zpovzdálí interagovala s hudebníky či samotným prostorem.  více

Kulturní svět stále hledá cesty, jak krásy hudby přenést z prázdných sálů k divákům doma. V rámci možností se to ale naštěstí daří a před umělci se otevírají nové výzvy. Jednu takovou pokořilo půvabné dámské trio Drei Engeln, když do virtuálního světa vyslalo svůj první streamovaný koncert, který ale ze svého brněnského působiště přeneslo do kostela Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm. Téměř hodinový program zaměřený převážně na barokní skladby obsahoval stylově i tematicky pestrou nabídku ve zpěvně-cembalovém obsazení.  více