Kulturní newsletter Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. 

„Kultura není zbytná, je nezbytná. Napsal jeden moudrý člověk, jiný vytiskl na plakáty v ulicích, další napsal do novin. Kulturní osvěta je nutná. Je třeba ji ale šířit směrem k lidem, které kulturní svět vlastně moc nezajímá. Ideálním prostředníkem je on-line prostor. Pohodlně přístupný z domova, bezbariérový i mnohými proklínaný. Vezměte rodinu, přátele a známé a připojte se např. na DRAMOX. Řekněte jim, ať udělají se svými přáteli totéž. Příležitostí je nyní moc. Kultura je nezbytná, protože je součástí každodenního života všech,“ vzkazuje čtenářům Kateřina Vorlíčková, vedoucí Odboru kultury MMB.

OD NÁS PRO VÁS

Na jedenáctém online setkání kulturního parlamentu se dozvíte novinky o akčním plánu pro kulturu v Brně, jak to vypadá s financemi pro kulturu po druhé vlně koronaviru, ale i o nové celostátní Strategii podpory kulturních a kreativních průmyslů, kterou představí Jakub Bakule z MK ČR. Setkání proběhne 26. 11. v 18:00 přes aplikaci MS Teams. Odkaz na připojení vám pošleme během příštího týdne. Pokud chcete sami vystoupit s tématem, které vás pálí, dejte nám vědět nejpozději do 24. 11. a můžeme se pobavit o jeho zařazení do programu.

Pomalu se blíží odhalení projektu Sochařské Brno, který připravuje Odbor kultury a o kterém jsme vám psali v našem posledním newsletteru. O co přesně jde, se dozvíte už v pondělí 23. 11., zatím ale pro vás máme malou ochutnávku. Pojďte s námi na virtuální procházku po dílech z projektu Sochy pro Brno, připomínající významné osobnosti, které se v Brně narodily nebo zde působily.

V září a říjnu jste měli příležitost psát nám svoje připomínky k první verzi Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví (pro období 2020-2022). Všem děkujeme za cenné příspěvky, mnohé z nich jsme se rozhodli do plánu zapracovat. Dále byly zahrnuty připomínky Komise kulturní Rady města Brna a zástupců zřizované kulturní scény. Aktualizovaná verze bude předložena k projednání orgánům města.

COVID

Posledních pár dní zbývá k ukončení druhé výzvy v dotačním programu Ministerstva kultury ČR COVID-Kultura. Ministerstvo zpracovalo k programu odpovědi na nejčastější dotazy, které můžete využít, pokud si s žádostí nevíte rady.

Žádost ve druhé výzvě z programu COVID - Nájemné Ministerstva průmyslu a obchodu ČR můžete podat elektronicky až do 21. 1. 2021. Program je určen podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní vouchery na rok 2021 jsou tu! Osvědčený projekt inovační agentury JIC podporuje spolupráci firem a zkušených kreativců z jižní Moravy. Máte vlastní unikátní produkt nebo službu? Pak od města Brna a JICu můžete získat až 100 000 Kč na projekt s kreativním profesionálem. Registrace pro kreativce je spuštěná do 25. 11. 2020.

Chcete se podílet na rozhodování, kam půjdou veřejné finance našeho města? Stačí se zapojit do participativního rozpočtu Dáme na vás a hlasovat pro nové nápady. V oblasti kultury byl takto podpořen například projekt Městské galerie na Cejlu, který se realizuje zrovna v těchto dnech.

Dům umění vyhlásil nové rezidence Brno AIR 2021 pro umělce a umělkyně žijící v Česku na pobyty v Maďarsku, Polsku a České republice. Přihlášky v angličtině posílejte do konce listopadu 2020.

Tento týden je poslední šance přihlásit se do open callu Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021. Cena je otevřena umělkyním a umělcům do 35 let, bez ohledu na dosažené vzdělání a národnost.

Síť kreativních měst UNESCO zve studenty k účasti v mezinárodní literární soutěži Conversation with The Little Prince. Pokud máte v karanténě chvíli času a dobrý nápad, přihlaste se do konce listopadu.

Online konferenci Střed zájmu: Kultura v nové realitě pořádá Institut umění - Divadelní ústav a Kancelář Kreativní Evropa. Na téma budoucnosti kultury v kontextu současných změn budou diskutovat osobnosti napříč kulturní sférou i vědeckými obory v pondělí 23. 11. od 10:00.

Na konci října proběhla online debata na téma Kreativita a stát musí mluvit stejnou řečí. Zápis z diskuze, jejímž cílem bylo vytvořit přehled podpory a aktivit kulturních a kreativních průmyslů, si můžete přečíst na webu Kreativního Česka.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Už jste byli navštívit největší českou galerii pod širým nebem? Unikátní série murálů vzniká v těchto dnech na Cejlu, tak si to nenechte ujít. Městská galerie si klade za cíl dát brněnskému Bronxu nový, vizuálně silný charakter, a to vytvořením velkoformátových obrazů na štítových plochách domů, jejichž autory jsou významní čeští a světoví umělci.

→ O queer filmový festival Mezipatra letos nepřijdete! Celý program probíhá až do 21. 11. online. Filmy jsou dostupné k přehrání na platformě Aerovod, navazovat bude živý stream ze studia s rozhovory a Q&A s tvůrci a tvůrkyněmi.

→ Centrum experimentálního divadla včera k příležitosti výročí Sametové revoluce zřídilo Ambasádu nezávislé běloruské kultury, jejímž cílem je propagace, podpora nezávislé kultury a zvýšení povědomí o aktuálním dění v zemi.

→ Velké oblibě se těší nová divadelní streamovací služba Dramox, kde přibývá čím dál tím víc nových představení z celé republiky. Z brněnských scén zde najdete Divadlo Husa na provázkuDivadlo Radost a Národní divadlo Brno. Podpořte divadlo a vyrazte za kulturou i online.

→ Nestihli jste si v knihovně vypůjčit knihy do karantény? Knihovna Jiřího Mahena v Brně doporučuje portál Knihovny.cz, kde najdete spoustu volně dostupných e-knih ke stažení.

→ Bohatý online program přináší i Muzeum města Brna. Za nás doporučujeme například prohlídku lapidária Chrám kamene nebo online výstavu Evropan Adolf Loos. Nepřehlédněte také perfektně zpracované interaktivní aplikace Muzea.

→ Začátkem listopadu se konal jedenáctý ročník výtvarného festivalu Brno Art Week. Celý program probíhal virtuálně, proto se na veškeré záznamy můžete podívat i zpětně.

→ TIC BRNO rozjelo Gurmánské podcasty. Za brněnskými podniky se skrývá mnoho zajímavých příběhů, poslechněte si rozhovory s majiteli našich nejlepších gastro podniků, jako jsou třeba Monogram espresso bar, Komár kafe, restaurace KOISHI nebo Ramen.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Tiché lodi není kapela, ale projekt v Brně žijícího kytaristy a písničkáře Reného Müllera. Zatímco své předchozí album Časy vody (2015) nahrál ještě ve dvojici s Romanem Cipískem Cermanem, svým někdejším spoluhráčem z kapely Hynkovy zámky, na novince se Müller prezentuje úplně sám – jako autor hudby i textů, kytarista i zpěvák nebo – v jeho případě přesněji – vypravěč.  více

Brněnský písničkář s nejkratším vlastním jménem stál donedávna v čele bluesové kapely The Weathermakers. Vedl také efemerní trampské uskupení The Honzíci. To hlavní, čím přitahuje pozornost – vedle kytar a dalších nástrojů, které vyrábí pod značkou Red Bird – je však jeho sólová autorská tvorba. Po vyzrálém debutu Město (2018) se nyní přihlásil s novinkou Potom. V textech jde opět až na dřeň, své osobní problémy dokázal přetavit do nadčasových příběhů a mimořádných básnických obratů. A i když ve většině skladeb opustil bluesovou formu, svou esencí je nahrávka, na které se jako producent opět podílel Martin Kyšperský, bluesová až až.  více

Před nedávnem se v knihkupectvích objevila útlá kniha, na jejímž černobílém přebalu je fotografie hudebníka, redaktora, vydavatele a také jejího autora Jiřího Plocka. Poetický ale hlavně výstižný název Zápisky potulného lidopisce odkazuje nejen na jeho dráhu folklorního redaktora a muzikanta, ale přeneseně také poukazuje na jeho náturu.  více

Ten, koho na předchozím albu brněnské skupiny Budoár Staré dámy (Sůl, 2017) zaujala úvodní výrazná píseň se surrealistickým textem Z ježatých hor, může zajásat. Před třemi lety teprve počínající spolupráce se současným básníkem Luborem Kasalem nyní vyústila v celé album jeho zhudebněných textů. Písně na novince Kostřičky však spojuje ještě jeden charakteristický rukopis: produkce a aranžérský vklad multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila.  více

Závěrečný koncert festivalu Janáček Brno 2020 sliboval velkolepé finále. Janáčkovo divadlo mělo hostit Bamberské symfoniky s jejich šéfdirigentem a brněnským rodákem Jakubem Hrůšou. Když se protivirová opatření rozjela naplno, zdálo se, že večer s díly Leoše Janáčka a Richarda Strausse bude muset být zrušen a konec festivalu vyšumí do ztracena. Bamberští symfonikové se však koncertu vzdát nechtěli, a tak společně s organizátory festivalu připravili živý stream nezměněného programu přímo z koncertní síně v Bamberku. V české premiéře zazněla Velká suita z opery Příhody lišky Bystroušky v dirigentově úpravě, druhou polovinou programu se stala Alpská symfonie Richarda Strausse.  více