Kulturní newsletter Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. 

„Kultura není zbytná, je nezbytná. Napsal jeden moudrý člověk, jiný vytiskl na plakáty v ulicích, další napsal do novin. Kulturní osvěta je nutná. Je třeba ji ale šířit směrem k lidem, které kulturní svět vlastně moc nezajímá. Ideálním prostředníkem je on-line prostor. Pohodlně přístupný z domova, bezbariérový i mnohými proklínaný. Vezměte rodinu, přátele a známé a připojte se např. na DRAMOX. Řekněte jim, ať udělají se svými přáteli totéž. Příležitostí je nyní moc. Kultura je nezbytná, protože je součástí každodenního života všech,“ vzkazuje čtenářům Kateřina Vorlíčková, vedoucí Odboru kultury MMB.

OD NÁS PRO VÁS

Na jedenáctém online setkání kulturního parlamentu se dozvíte novinky o akčním plánu pro kulturu v Brně, jak to vypadá s financemi pro kulturu po druhé vlně koronaviru, ale i o nové celostátní Strategii podpory kulturních a kreativních průmyslů, kterou představí Jakub Bakule z MK ČR. Setkání proběhne 26. 11. v 18:00 přes aplikaci MS Teams. Odkaz na připojení vám pošleme během příštího týdne. Pokud chcete sami vystoupit s tématem, které vás pálí, dejte nám vědět nejpozději do 24. 11. a můžeme se pobavit o jeho zařazení do programu.

Pomalu se blíží odhalení projektu Sochařské Brno, který připravuje Odbor kultury a o kterém jsme vám psali v našem posledním newsletteru. O co přesně jde, se dozvíte už v pondělí 23. 11., zatím ale pro vás máme malou ochutnávku. Pojďte s námi na virtuální procházku po dílech z projektu Sochy pro Brno, připomínající významné osobnosti, které se v Brně narodily nebo zde působily.

V září a říjnu jste měli příležitost psát nám svoje připomínky k první verzi Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví (pro období 2020-2022). Všem děkujeme za cenné příspěvky, mnohé z nich jsme se rozhodli do plánu zapracovat. Dále byly zahrnuty připomínky Komise kulturní Rady města Brna a zástupců zřizované kulturní scény. Aktualizovaná verze bude předložena k projednání orgánům města.

COVID

Posledních pár dní zbývá k ukončení druhé výzvy v dotačním programu Ministerstva kultury ČR COVID-Kultura. Ministerstvo zpracovalo k programu odpovědi na nejčastější dotazy, které můžete využít, pokud si s žádostí nevíte rady.

Žádost ve druhé výzvě z programu COVID - Nájemné Ministerstva průmyslu a obchodu ČR můžete podat elektronicky až do 21. 1. 2021. Program je určen podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní vouchery na rok 2021 jsou tu! Osvědčený projekt inovační agentury JIC podporuje spolupráci firem a zkušených kreativců z jižní Moravy. Máte vlastní unikátní produkt nebo službu? Pak od města Brna a JICu můžete získat až 100 000 Kč na projekt s kreativním profesionálem. Registrace pro kreativce je spuštěná do 25. 11. 2020.

Chcete se podílet na rozhodování, kam půjdou veřejné finance našeho města? Stačí se zapojit do participativního rozpočtu Dáme na vás a hlasovat pro nové nápady. V oblasti kultury byl takto podpořen například projekt Městské galerie na Cejlu, který se realizuje zrovna v těchto dnech.

Dům umění vyhlásil nové rezidence Brno AIR 2021 pro umělce a umělkyně žijící v Česku na pobyty v Maďarsku, Polsku a České republice. Přihlášky v angličtině posílejte do konce listopadu 2020.

Tento týden je poslední šance přihlásit se do open callu Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021. Cena je otevřena umělkyním a umělcům do 35 let, bez ohledu na dosažené vzdělání a národnost.

Síť kreativních měst UNESCO zve studenty k účasti v mezinárodní literární soutěži Conversation with The Little Prince. Pokud máte v karanténě chvíli času a dobrý nápad, přihlaste se do konce listopadu.

Online konferenci Střed zájmu: Kultura v nové realitě pořádá Institut umění - Divadelní ústav a Kancelář Kreativní Evropa. Na téma budoucnosti kultury v kontextu současných změn budou diskutovat osobnosti napříč kulturní sférou i vědeckými obory v pondělí 23. 11. od 10:00.

Na konci října proběhla online debata na téma Kreativita a stát musí mluvit stejnou řečí. Zápis z diskuze, jejímž cílem bylo vytvořit přehled podpory a aktivit kulturních a kreativních průmyslů, si můžete přečíst na webu Kreativního Česka.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Už jste byli navštívit největší českou galerii pod širým nebem? Unikátní série murálů vzniká v těchto dnech na Cejlu, tak si to nenechte ujít. Městská galerie si klade za cíl dát brněnskému Bronxu nový, vizuálně silný charakter, a to vytvořením velkoformátových obrazů na štítových plochách domů, jejichž autory jsou významní čeští a světoví umělci.

→ O queer filmový festival Mezipatra letos nepřijdete! Celý program probíhá až do 21. 11. online. Filmy jsou dostupné k přehrání na platformě Aerovod, navazovat bude živý stream ze studia s rozhovory a Q&A s tvůrci a tvůrkyněmi.

→ Centrum experimentálního divadla včera k příležitosti výročí Sametové revoluce zřídilo Ambasádu nezávislé běloruské kultury, jejímž cílem je propagace, podpora nezávislé kultury a zvýšení povědomí o aktuálním dění v zemi.

→ Velké oblibě se těší nová divadelní streamovací služba Dramox, kde přibývá čím dál tím víc nových představení z celé republiky. Z brněnských scén zde najdete Divadlo Husa na provázkuDivadlo Radost a Národní divadlo Brno. Podpořte divadlo a vyrazte za kulturou i online.

→ Nestihli jste si v knihovně vypůjčit knihy do karantény? Knihovna Jiřího Mahena v Brně doporučuje portál Knihovny.cz, kde najdete spoustu volně dostupných e-knih ke stažení.

→ Bohatý online program přináší i Muzeum města Brna. Za nás doporučujeme například prohlídku lapidária Chrám kamene nebo online výstavu Evropan Adolf Loos. Nepřehlédněte také perfektně zpracované interaktivní aplikace Muzea.

→ Začátkem listopadu se konal jedenáctý ročník výtvarného festivalu Brno Art Week. Celý program probíhal virtuálně, proto se na veškeré záznamy můžete podívat i zpětně.

→ TIC BRNO rozjelo Gurmánské podcasty. Za brněnskými podniky se skrývá mnoho zajímavých příběhů, poslechněte si rozhovory s majiteli našich nejlepších gastro podniků, jako jsou třeba Monogram espresso bar, Komár kafe, restaurace KOISHI nebo Ramen.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více

Koncertem s názvem Ensemble Inégal: Zelenka včera v kostele sv. Janů zahájil 31. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát s přízviskem Terroir. Toto napůl záhadné slovo, které se s oblibou používá v souvislosti s vínem, pochází z latinského označení pro zemi, půdu a nese v sobě souhrn všech vlivů, zejména pak přírodních podmínek konkrétního místa na zde pěstované rostliny. Tento výraz je tedy metonymicky přenesená na program letošního ročníku VFDH, neboť se skládá výhradně z děl tuzemských autorů, čímž doplňuje probíhající Rok české hudbyvíce

Největší doménou Filharmonie Brno je bezesporu pořádání koncertů klasické hudby. Přesto se občas pod její hlavičkou odehraje koncert, který se tomuto okruhu vymyká a naláká i posluchače, kterým je bližší spíše hudba populární, zejména jazzová. Jednou z těchto akcí byl recitál klavíristy Bojana Z, který se odehrál v úterý 19. března v sále Besedního domu.  více

Posledním projektem Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stalo uvedení dvou českých jednoaktových oper: V studni Viléma Blodka (1834–1874) a Polapená nevěra Otmara Máchy (1922–2006). Hudební fakulta se při jejich realizaci spojila s Ateliérem divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a vznikl projekt, který se snaží hudbu přiblížit právě neslyšícím. Toto spojení se ovšem na prknech Divadla na Orlí neuskutečnilo poprvé. Již dříve zde byly uvedeny inscenace, které fungovaly na podobném principu: například Hudba pro oči (2014) se skladbami Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů nebo Pojď se mnou do světa – písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka (2020). Nyní recenzovaný projekt měl premiéry 16. a 17. března v Divadle na Orlí.  více

Pro čtvrtý abonentní koncert cyklu Filharmonie doma, který se odehrál 14. března v Besedním domě a nesl označení Mozartiana, zvolila Filharmonie Brno, tentokrát pod vedením česko-japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, čtyři skladby z 18.–20. století. Tato díla dramaturgicky spojuje buď přímo vznik v období klasicismu nebo inspirace hudebními postupy pro toto období typickými. Jako sólistka se v první polovině koncertu představila flétnistka Martina Venc Matušínskávíce

Nejčtenější