Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc červen 2024

12. červen 2024, 1:00
Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc červen 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, letních festivalů a dalších kulturních akcí v Brně.

Vážené příznivkyně, vážení příznivci brněnské kultury,

doba, kdy s prázdninami nadcházela například v divadlech doba oddechu, je dávno pryč. Sezona sice kalendářně končí, začíná však období letních scén a programů pod širým nebem. Brno se mění v pohyblivý svátek, kde jeden festival bude střídat druhý…

Zájem návštěvníků si drží ty tradičnější, jako namátkou divadelní Biskupský dvůr, jenž už naplno v neděli odstartoval, nebo třeba Ibérica plná jižanského temperamentu a emocí.

S narůstající oblibou se postupně etablují rovněž ty novější, jako například hudební Pop Messe nebo taneční Brazil Fest Brno. Spolu s další programovou open-air nabídkou včetně letních kin, památkami a samozřejmě s nedávno zpřístupněnými vodojemy na Žlutém kopci je víc než jasné, že Brno uvízne v hledáčku turistů domácích i zahraničních. A že hlavně také sami Brňané si mohou užít léto doma rozmanitě a v pohodě.

Neboť však o peníze jde až v první řadě, nenechejte se ještě naplno ukolébat příslibem dovolených. Jako každoročně vyhlašujeme dotační programy v devíti kulturních oblastech pro období 2025/26. Celkem se bude rozdělovat 36 milionů a žádosti můžete podávat už od poloviny srpna. Možná právě váš projekt se pak stane obohacením kulturního léta 

v Brně v následujících letech.

Krásný začátek léta!

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Vyhlašujeme dotační programy v kultuře na roky 2025–2026 

Každoročně vypisuje Odbor kultury Magistrátu města Brna dotační programy pro podporu nezávislé brněnské kulturní scény. Letošní rok není výjimkou a město Brno opět podpoří kulturu v devíti kulturních oblastech. Celkem se v dotačních programech plánuje rozdělovat 36 milionů korun českých. Žádosti bude možné podávat od 15. srpna do 30. září 2024 přes portál dotace.brno.cz/oblastkultury/, na kterém najdete všechny aktuální informace i návody. 

ČÍST VÍCE

Hodnotitelé dotací v kultuře na roky 2025-2026

Kdo bude hodnotit dotace v kultuře v následujících dvou letech? Je schválené nové složení devíti hodnoticích komisí, kdy došlo k obměně externích odborných hodnotitelů a hodnotitelek.

ČÍST VÍCE

Nový dotační program k výročí Bohuslava Fuchse

K příležitosti výročí  130 let od narození urbanisty, architekta a teoretika Bohuslava Fuchse, otce funkcionalistického Brna, jsme vypsali nový dotační program. Podpoří umělecké a kulturní akce v oblasti hudby, divadla nebo výtvarného umění se specifickým zaměřením na audiovizuální umění a scénické performativní umění inspirované životem, dílem a odkazem Bohuslava Fuchse. Dotační program je dvouletý, tedy na roky 2024–2025, samotná realizace pak musí proběhnout v roce 2025.

Žádost o tuto dotaci bude možné podávat v termínu od 5. července 2024 do 10. září 2024, a to pouze prostřednictvím datové zprávy.

ČÍST VÍCE

Rozvíjejte s námi brněnskou kulturní a kreativní scénu 

Strategie kultury a kreativních odvětví je platná do roku 2025, a tak je nejvyšší čas ji nejen evaluovat, ale začít i tvorbu nové, navazující. K tomu ovšem potřebujeme i vás. Nechceme tvořit kulturní politiku tzv. od zeleného stolu, jsou pro nás klíčové vaše podněty, názory a připomínky. Zveme vás na setkání tematických skupin pro jednotlivé kulturní a kreativní oblasti, které představují jedinečnou příležitost k diskusi o tom, co vás v souvislosti s městem ve vámi preferované oblasti zajímá, kde je prostor pro změnu, inovaci nebo další rozvoj. Diskuse povedou k nastavení konkrétních kroků pro budoucí léta.

Registrace na nejbližší setkání:

17. 6. – Literatura

24. 6. – Tanec

Těšíme se na vás!  

Dny partnerských měst

Dny partnerských měst byly letos na téma KULTURA. Do Brna se vypravili pracovníci kulturních center, producenti, ředitelé, výzkumníci i zástupci měst Kaunas, Debrecín, Bratislava, Vídeň, Charkov, Stuttgart, Rennes, St. Pölten, Poznaň či Lipsko. Spolu s kolegy z Odboru zahraničních vztahů, Kreativního Brna a TIC Brno jsme připravili třídenní program s tematickými linkami: „Kreativní průmysly – jak je podporujeme“, „Participace občanů na kultuře a kulturní strategii města“ a „Spolupráce města s kulturními akcemi a práce na brandingu města“. V rámci workshopů jsme měli možnost si vyměnit své zkušenosti a diskutovat o problémech, které řešíme, ale také jsme navštívili hned několik brněnských organizací. Speciální dík za spolupráci tak patří kulturnímu centru CO.LABS, Vašulka Kitchen Centru, Muzeu města Brna, Kreativnímu hubu KUMST a TIC BRNO, i jejich zásluhou se nám podařilo zahraniční hosty pro Brno nadchnout. 

Jak se daří folklorní scéně v Brně? 

Setkali jsme se nad tím, jak se daří uměleckým řemeslům a lidovým tradicím v Brně, a co by mohlo brněnskou folklorní scénu podpořit.

Společně jsme probrali otázky týkající se interdisciplinární a meziinstitucionální spolupráce, kulturní infrastruktury, propagace kulturních akcí či jiných nástrojů na podporu kulturní scény. Narazili jsme při tom na řadu potenciálních příležitostí, problémů, ale i úspěšnou praxi. Ze setkání jsme vytvořili zápis, který si můžete přečíst zde

PŘÍLEŽITOSTI

Pro Kreativní Brno: 6. dotační výzva 

V květnu byla Zastupitelstvem města Brna schválena výzva programu Pro Kreativní Brno. V této výzvě je celkem 1 000 000 Kč, který je určen kreativním projektům konaným na přelomu letošního roku. Podávat žádosti do této výzvy bude možné už od 15. června 2024.

ČÍST VÍCE

KUMST: setkání Tech & Creative 

Kreativní hub KUMST pořádá první setkání designérů a technologických firem!
Proč má spolupráce designér–firma smysl a jak může probíhat? Součástí programu bude panelová diskuse a workshopová část, kde se designéři  a firmy propojí a mohou spolupracovat na vybraných tématech. 

Setkání proběhne 13. června v 15:00.
ČÍST VÍCE

Kreativní Evropa: výzva

Podělte se o svůj názor na program Kreativní Evropa. Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci, aby kromě organizací a jednotlivců, kteří se přímo podílejí na programu Kreativní Evropa nebo z něj mají prospěch, získala zpětnou vazbu od všech. Výsledky této konzultace budou podkladem pro zprávu Evropské komise předloženou Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie. 

ČÍST VÍCE

Eastern European Music Academy: výzva na léto 2024

Eastern European Music Academy se zaměřuje na rozvoj kariéry, možnosti navazování kontaktů a hluboký vhled do hudebního průmyslu. Tato výzva nabízí komplexní dvanácti týdenní program, který zahrnuje lekce vedené odborníky/odbornicemi z oboru, rozsáhlé možnosti navazování kontaktů a exkluzivní možnost zúčastnit se německého festivalu Most Wanted: Music na podzim 2024. Akademie je pro hudebníky/hudebnice ve věku od 18 do 30 let. Přihlásit se můžete do 30. června 2024. 

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Objevte svět keramiky, čaje, čajového umění a tradice. Středisko volného času Lužánky vás zve 22. – 23. června na 17. ročník Dnů keramiky a čaje

ČÍST VÍCE

Zaazrak|Dornych uvede 15. června výstavu Breathing Hard at The Pastures umělkyně Ivy Davidové. Autorka v rámci výstavy prezentuje svoji bakalářskou práci, kterou obhajuje v Ateliéru video na FaVU VUT.

ČÍST VÍCE

Navštivte novou výstavu v exteriéru hradu Špilberku Sochy na hradě II. sochaře Martina Skalického, který se věnuje figurální formě, již naplňuje nadčasovým přesahem. 

ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena pořádá 18. června Literární salón No. 20, kde česká autorka a terapeutka Iva Hadj Moussa představí svůj nový román Těžké duše.

ČÍST VÍCE

Studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity srdečně zvou na vernisáž výstavy MIND THE PASSAGE, která se koná 16. června v kreativním hubu KUMST. Těšit se můžete na site-specific instalaci vytvořenou přímo pro prostory KUMSTu.

ČÍST VÍCE

Přijďte 14. – 16. června oslavit konec školního roku a s ním i začátek letní sezóny na jedinečnou Lužáneckou Open 2024, která s sebou přináší neuvěřitelnou dávku hudby, zábavy, občerstvení a skvělé atmosféry!  

ČÍST VÍCE

Ve středu 19. června se do Kabinetu MÚZ vrací atmosférický westernový black metal kapely Wayfarer z Colorada. Večer zahájí skvělá americká postmetalová kapela Dreadnought. 

ČÍST VÍCE

Od 31. května do 19. září probíhá v Brně multižánrový kulturní festival Brno živě. Během celého léta vás tak opět čeká série koncertů ve veřejném prostoru. 

ČÍST VÍCE

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Nejčtenější