Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc červenec 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, letních festivalů a dalších kulturních akcí v Brně.

Vážené příznivkyně, vážení příznivci brněnské kultury,

před pár dny jsme si připomínali 170. výročí narození Leoše Janáčka, a byla to oslava veliká a hlavně vydařená. Kvapem se však blíží rok 2028, kdy uplyne sto let od jeho úmrtí a který bychom chtěli věnovat jeho odkazu celý. Tím víc mně těší, že se snad daří a podaří (byť to ještě není definitivní) vyřešit letitý problém s Chleborádovou vilou, v níž geniální skladatel od roku 1908 vedl varhanickou školu. V současnosti na rohu Kounicovy a Smetanovy sídlí Oddělení hudebních dějin Moravského zemského muzea a především je zde uložen archív Leoše Janáčka – natolik cenný, že byl zapsán na seznam UNESCO. Muzejníci v čele s Jiřím Zahrádkou, mezinárodně uznávaným ‚janáčkologem‘, se o něj sice starají skvěle, ale nikoliv ve skvělých podmínkách. Vzácné a nenahraditelné dokumenty ohrožuje hlavně vlhkost. Budova nezbytně vyžaduje rekonstrukci. Jenže muzeum ji má pouze v pronájmu, vlastníkem je Biskupství brněnské. Až dosud všechna jednání ztroskotala, hrozilo, že se archív bude muset přestěhovat, což by vzhledem k dějinám vily i přilehlého domku, v němž Janáček s rodinou bydlel, byla škoda. Proto jsem před časem oslovila biskupa Pavla Konzbula a, i když nebylo jednoduché shodnout se na nemovitosti vyhovující ke směně, nakonec se to podařilo. Církev smění Chleborádovu vilu za původní „reálku“ na Jánské 22 – případný rozdíl doplatí. Prozatím neformální souhlas mých kolegů radních s touto výměnou plyne z toho, že biskupství zvažuje využít Jánskou pro školské účely.

Pokud tedy vše klapne, vilu čekají nutné opravy a úpravy. Nenahraditelné archivní dokumenty dostanou adekvátní prostor a zároveň tu bude moci vzniknout tolik chtěné Muzeum Leoše Janáčka – obé v péči Moravského zemského muzea, s jehož generálním ředitelem Jiřím Mitáčkem samozřejmě rovněž hovořím.

V tuto chvíli dojednáváme podrobnosti a čekáme na ocenění nemovitostí. Pak by už vše mohlo nabrat rychlé tempo, doufejme, do úspěšného cíle.

Přeji vám krásné a klidné léto plné, jak jinak, zajímavých kulturních zážitků!

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Start podávání žádostí v dotačním programu k výročí Bohuslava Fuchse

Nový dotační program si klade za cíl v příštím roce připomenout 130 let výročí od narození významného architekta Bohuslava Fuchse prostřednictvím projektů, které oživí veřejný prostor a budou mít přímou vazbu na město Brno, v němž Fuchs působil.
Žádosti v programu můžete podávat od 5. července 2024 do 10. července 2024, a to pouze prostřednictvím datové zprávy.

ČÍST VÍCE

Dotační školení na rok 2025

Nevíte jak na podávání žádostí o dotace v oblasti kultury?
Máme pro vás připravené školení, kde se dozvíte vše potřebné. Školení proběhne v Primátorském salónku Staré radnice ve středu 21. srpna 2024 od 15 hodin.

Na školení je nutné se přihlásit na e-mail pecinova.bronislava@brno.cz.
Kapacita je omezená.

Výstupy z tematických skupin kulturních a kreativních odvětví

Od března se s vámi postupně setkáváme, abychom společně diskutovali o problémech, potřebách a podnětech v rámci kulturních a kreativních odvětví. Výstupy těchto diskusí jsou pro nás zpětnou vazbou k hodnocení plnění kulturní politiky města, ale také ukazatelem, na co bychom se měli dále zaměřit ať už zavedením nových opatření nebo v rámci navazující Strategie kultury a kreativních odvětví. Nestihli jste se účastnit některé ze skupin a zajímá vás, co u kulatých stolů padlo za podněty? Přečtěte si zpracovaná setkání, chybějící oblasti můžete očekávat v dalším čísle newsletteru.

Umělecká řemesla a lidová tradice, folklor

Hudba a hudební kluby

Divadlo, cirkus a performance 

Edukace

Tanec

Hledáme datového analytika/datovou analytičku 
Umíte pracovat s daty? Analýzy, studie proveditelnosti a evaluace koncepčních dokumentů pro vás nejsou děsivé pojmy? Máte rádi kulturu? Hledáte práci? 
Ještě do zítřejšího dne, tedy středy 10. července, můžete podat přihlášku výběrového řízení na místo datového analytika/datové analytičky na Odboru kultury a stát se tak členem našeho týmu.

ČÍST VÍCE

Hledáme koordinátora/ku spolupráce se zaměřením na PR a veřejný prostor 
Baví vás marketing, nebojíte se produkce a zajímá vás veřejný prostor? Přidejte se do našeho týmu Odboru kultury! Momentálně hledáme novou kolegyni či kolegu, která/ý bude zajišťovat propagaci odboru, přípravu brněnského kulturního fóra a bude spolupracovat na tvorbě, koordinaci, naplňování i evaluaci brněnské kulturní strategie, a to hlavně u aktivit spojených s veřejným prostorem a objekty drobné architektury. Do výběrového řízení se můžete přihlásit do této soboty 13. července 2024.

ČÍST VÍCE

Rozhovor: První kroky nového ředitele Centra experimentálního divadla 

Na začátku června nastoupil do funkce ředitele Centra experimentálního divadla MgA. Jan Búrik. Jaké jsou první pracovní kroky ředitele? Jaký má první dojem z Brna? V čem chce organizaci změnit? 

ČÍST VÍCE

Setkání tematické skupiny v oblasti literatury

Jak se daří brněnské literární scéně? Co je třeba k jejímu dalšímu rozvoji?

Zveme vás na setkání tematické skupiny pro oblast literatury, kde budeme mít společně jedinečnou příležitost k diskusi o tom, co vás v souvislosti s městem v oblasti literatury zajímá, kde je prostor pro změnu, inovaci nebo další rozvoj. Setkání tematické skupiny se koná 29. července od 13 hodin v Rezidenci Café Kaprál. Přihlašte se na setkání zasláním e-mailu na stranska@ticbrno.cz

PŘÍLEŽITOSTI

Mezinárodní komiksový festival KOMA: výzva

I letos otevírá Mezinárodní komiksový festival KOMA dveře umělcům, kreslířům a tvůrcům komiksu. Tématem letošního ročníku je RESET. Vybrané komiksy budou vystaveny po celou dobu festivalu a publikovány v komiksovém katalogu festivalu KOMA 2024. Je jen na vaší představivosti, jak si s tématem  poradíte a jak jej zpracujete do příběhu! Své návrhy můžete zasílat do 31. července 2024.
ČÍST VÍCE

Galerie INDUSTRA ART: Open Call 2025

Brněnská galerie INDUSTRA ART vyhlašuje mezinárodní otevřenou výzvu na výstavní projekty pro rok 2025. Představte své inovativní, site-specific projekty, které posouvají hranice současného umění! Výzva je určena pro české a zahraniční umělce, umělecké skupiny a kurátory, kteří se pohybují na poli výtvarného umění. Přihlásit se do Open Callu můžete do 25. července 2024

ČÍST VÍCE

Pro Kreativní Brno: 6. dotační výzva 

V červnu byla otevřena 6. dotační výzva programu Pro Kreativní Brno. Až do 15. srpna můžete elektronicky podávat žádosti o finanční podporu v rozmezí 30 000—200 000 Kč na kreativní projekty, které budou probíhat od 1. listopadu 2024 do konce března v příštím roce. 

ČÍST VÍCE

Vašulka Kitchen Brno: sympozium VAŠULKOVI RELOADED otevřená výzva

Ve dnech 22. a 23. října 2024 se ve Vašulka Kitchen Brno uskuteční mezinárodní sympozium VAŠULKOVI RELOADED. V současné době je spuštěna otevřená výzva k zasílání návrhů příspěvků.  

Symposium je určeno odborné i laické veřejnosti, mimo jiné studentům a badatelům v oblasti umění a technologie, archivace a digitalizace. Program sympozia budou tvořit příspěvky oslovených přednášejících a zároveň příspěvky, vybrané na základě výzvy. 

Návrhy příspěvků v rozsahu jedné normostrany, v češtině, slovenštině nebo angličtině, zašlete prosím vyplněním online formuláře do 31. července.

AKCE V BRNĚ

Nenechte si ujít festival Pop Messe zaměřený na současnou pop, elektronickou, rap a indie scénu, který proběhne od 25. do 27. července.

ČÍST VÍCE

Kino Art letos opět vyráží na prázdniny na zahradu Vily Löw-Beer, kde vám každý pátek bude pod hvězdným nebem promítat artovky, letní hity i klasiky.

ČÍST VÍCE

Neobvyklé akustické vlastnosti brněnských vodojemů na Žlutém kopci využijí již 10. července saxofonisté Pavel Zlámal a Petri Herzanen v rámci svého experimentálního vystoupení.

ČÍST VÍCE

Galerie Sibiř zahájí 10. července skupinovou výstavu OVA: Návštěvníci, která je sondou je do současné umělecké scény v Ostravě. 

ČÍST VÍCE

Přijďte 9. července na vernisáž výstavy I'm Sorry You Feel That Way do Galerie G99 v Domě pánů z Kunštátu.

ČÍST VÍCE

Centrum Brna ovládnou od 1. do 4. srpna brazilské rytmy a temperament. Uskuteční se totiž pátý ročník Brasil Festu Brno. 

ČÍST VÍCE

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Festival Concentus Moraviae nabízí nejen zajímavá místa, ale také interprety. Výjimku v konceptu tvořil open air koncert konaný ve čtvrtek 13. června na náměstí 1. května v Kuřimi, který byl propojen s městskými oslavami. V podvečer se v hodinovém vstupu publiku představilo české těleso Epoque Quartet v obsazení David PokornýVladimír Klánský (housle), Alexey Aslamas (viola), Vít Petrášek (violoncello), které mnozí znají z televizního pořadu Star dance. Kuřim však v tomto roce není jediným oslavencem, jelikož i samotné kvarteto letos slaví 25 let svého působení.  více

Nejčtenější