Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc duben

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

zdravím vás po měsíci s novinkami nejen z magistrátu. Největší událostí uplynulého měsíce je zajisté to, že brněnské zastupitelstvo schválilo dohodu o spolupráci a směnu pozemku s Hotelem International, která po 19 letech slibů a plánů umožní výstavbu Janáčkova kulturního centra s akustikou špičkové světové úrovně.

Projektu, který jsme před čtyřmi lety přebírali ve fázi klinické smrti, kdy vážně hrozil vleklý soudní spor s vítězi původní architektonické soutěže a propadení státní dotace, tak nyní již nestojí nic v cestě. V nejbližších dnech bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele a do půl roku můžeme stavět.

Bude to po více než století vůbec poprvé, kdy se u nás postaví nový koncertní sál pro klasickou hudbu a mám z toho obrovskou radost. Rád bych moc poděkoval kolegovi Robertu Čumovi a celému týmu, kterému se za tři roky podařilo ukončit hrozící spor, získat stavební povolení a dotáhnout do konce zmíněnou směnu.

Moc se na nový sál těším a věřím, že vy též.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Svým hlasem můžete rozhodnout o hodnotitelích dotací v kultuře

Brněnská veřejnost má možnost zapojit se do výběru členů a členek hodnoticích komisí pro poskytování dotací v oblasti kultury. Do 15. 5. můžou hlasovat můžou všichni plnoletí uživatelé Brno iD, kteří mají ověřený účet full a trvalý pobyt v Brně.
ČÍST VÍCE

Měníme kulturní parlament na Brněnské kulturní fórum

Změnou názvu chceme dát najevo, že se jedná o otevřenou diskuzní platformu opravdu pro každého, koho zajímá dění v brněnské kultuře. Nejde o uzavřená setkání volených členů. Kromě názvu se tedy nic nemění. Setkání i nadále budou probíhat dvakrát ročně na aktuální témata z kultury. Pro další fórum si můžete rovnou zapsat do kalendáře datum 7. 6. 2022, pro čerstvé informace sledujte náš Facebook Kultura Brno, kam brzy přidáme více informací. Těšíme se na vás!

Kreativci mohou opět získat finanční příspěvek. Sběr žádostí o dotace startuje v květnu.

Dotační program Pro Kreativní Brno opět startuje. Po premiérovém ročníku se brněnští kreativci budou moct hlásit i do druhé výzvy, která má za cíl podporu podnikání a rozvoje kulturních a kreativních odvětví. Nové kolo dotačního titulu reaguje také na válku na Ukrajině. Sběr žádostí o finanční příspěvek odstartuje v květnu a potrvá do června. Výsledky by se veřejnost měla dozvědět v září.
ČÍST VÍCE

Zveme vás na Den Evropy

Srdečně vás zveme na Den Evropy, který pořádáme ve spolupráci s Odborem zahraničních vztahů MMB. Akce proběhne 9. 5. u Jošta na Moravském náměstí. Během celého dne vás čeká bohatý kulturní program včetně panelové výstavy brněnských projektů podpořených Evropskou unií, která zde bude až do 23. 5.
ČÍST VÍCE
 

PŘÍLEŽITOSTI

Evropská komise vyhlásila tři nové výzvy v rámci iniciativy Nový evropský Bauhaus

Evropská komise směřuje svou podporu speciálně občanům, městům a obcím a vyhlašuje tři nové výzvy: Aktivity k zapojení občanů, Spolutvorba veřejného prostoru a Podpora nových evropských místních iniciativ Bauhausu.
ČÍST VÍCE

Staňte se součástí programu Střed zájmu: Redefinice prostoru

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA hledá 12 inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru, které budou představeny 28. května 2022 na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93#.
ČÍST VÍCE

Zapojte Ukrajinu do svých projektů v rámci programu Kreativní Evropa

Máte projekt a chcete ho nabídnout ukrajinským organizacím? Kancelář Kreativní Evropa vám může pomoct s hledáním partnera. Evropská komise je k možným změnám projektu a nepředvídatelným situacím velice vstřícná.
ČÍST VÍCE

Přihlašujte vaše filmy do trhu East Silver 2022

East Silver, největší mezinárodně uznávaný trh celovečerních a televizních dokumentárních filmů střední a východní Evropy, přijímá přihlášky filmů. Své filmy dokončené v roce 2021 či 2022 můžete přihlašovat do 31. 5. 2022. Uzávěrka pro projekty v hrubém střihu je 31. 7. 2022.
ČÍST VÍCE

Magazín KULT* má nový formát a podobu i nové webové stránky

Magazín KULT* je stálicí mezi kulturně-lifestylovými magazíny a je plný spolehlivých doporučení a kvalitních tipů o brněnském kulturním a společenském dění. Přináší rozhovory, recenze, zajímavé články, rady a tipy z dění na kulturní a společenské scéně v Brně a na jižní Moravě.
ČÍST VÍCE

Projekty podpořené v programu EU Kreativní Evropa Kultura mohou žádat o dotaci MKČR

Oddělení Evropské unie na Ministerstvu kultury vyhlašuje výzvu k podávání žádostí ve výběrovém dotačním řízení na podporu spolufinancování projektů, které uspěly v rámci unijního programu Kreativní Evropa – tematický okruh Kultura.
ČÍST VÍCE

Festival světla Fjord Oslo 2022

Fjord Oslo již potřetí promění centrum Osla v rozsáhlou výstavu venkovních světelných instalací. Akce proběhne od 3. do 6. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury ČR mapuje kulturní a kreativní odvětví

Na konci března se v Nostickém paláci uskutečnilo pracovní setkání na téma Mapování kulturních a kreativních odvětví. Byl tím zahájen dialog mezi Ministerstvem kultury ČR a dalšími zástupci státní správy, odborné veřejnosti a profesních asociací sdružujících kreativce a podnikatele v kulturních a kreativních odvětvích.
ČÍST VÍCE

 

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno již po sedmé dokázal, že ohromující množství hudby lze při precizní organizaci a troše štěstí vměstnat do jednoho prodlouženého víkendu. Od čtvrtka do neděle (11.–14. srpna) vybrané hudební sály, náměstí, nádvoří i ulice města zaplnila umělecká tvorba bezpočtu kapel, těles a specifických hudebních uskupení všemožných žánrů a stylů. Na své si přišli milovníci rocku, world music, jazzu, artificiální hudby, folkloru či improvizované hudby. V jedné věci se však letošní ročník od toho minulého zásadně lišil: rok 2022 představil historicky vůbec první rezidenční umělkyni festivalu, kterou se stala houslistka, flétnistka a klavíristka Anna Fusekvíce

Maraton hudby rozproudil již pošesté ulice, náměstí a mnohé prostory v Brně všemožnými hudebními žánry. Nejsou to však vždy nutně jen místa koncertního rázu. Soubor Hausopera se například v pátek 12. srpna vydal se svou operou Věčná slečna Bledá do Zemanovy kavárny. Ve třech víkendových uvedeních zde završí svoji Trilogii pro město, Brnu na míru vytvořený projekt připomínající jeho klady, zápory, ale především některé funkcionalistické stavby.  více

Festival Maraton hudby Brno letos zavádí novinku; post rezidenčního umělce. Jeden vybraný umělec se představí v různých hudebních polohách. Prvním rezidenčním umělcem festivalu Maraton hudby Brno se stane skvělá multiinstrumentalistka Anna Fusek.  více

Na jedné z hlavních scén hudebního festivalu Maraton hudby Brno, tzv. world music scéně, vystoupí v sobotu 13. srpna elita evropské world music hudby. Kdo všechno přijede, přibližuje významný publicista a současně dramaturg tohoto programu Milan Tesař.  více

Polská skupina MØW vystoupí ve čtvrtek 11. srpna na nádvoří Místodržitelského paláce v centru Brna v rámci jazzové scény festivalu Maraton hudby Brno. Na naše otázky odpovídají kapelnice a zpěvačka Ania Bratek a pianistka Aga Derlak, která se v minulosti v Brně představila i se svým vlastním jazzovým triem. Skupina MØW tentokrát představí své nové album W jednym pokojuvíce

Nejčtenější