Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc duben 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc duben 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury, 

kvůli velikonočním svátkům se k vám tento pravidelný newsletter dostává až v polovině měsíce. Ty první dva dubnové týdny ale Brnem hýbala kauza „boje o Redutu“, za níž bych ráda udělala tečku. Kvůli nutné rekonstrukci budovy, kde sídlí Divadlo Bolka Polívky, bylo totiž nutné najít co pro něj co nejrychleji vhodné prostory, aby mohlo plynule pokračovat. Koexistence v Redutě s Národním divadlem Brno byla jednou z možností a rozhodně nebyla vedena kritikou ke kvalitě jeho souborů a práci ředitele Martina Glasera, jehož přínos na zvýšení renomé divadla je nepopiratelný. Aniž bylo cokoliv rozhodnuto, vyrojila se v době, kdy jsem navíc byla pracovně v zahraničí, řada „zaručených zpráv“, které jen zbytečně vyvolávaly zlou krev. Velmi si vážím toho, že jsme za této vypjaté situace dokázali najít společnou řeč s panem ředitelem NdB Martinem Glaserem a Bolkem Polívkou. V tuto chvíli tak vše nasvědčuje tomu, že Polívkovo divadlo zamíří po nutných technicko-stavebních úpravách do sálu Břetislava Bakaly. Cením si i postoje pana ředitele Glasera, který akceptoval naše požadavky na kreativnější využití Reduty do budoucna.  

Pevně věřím, že tím veškeré spekulace skončily. Nejde přece o to, zda jde o kulturu „zřizovanou“ nebo soukromou, obě jsou důležité a podporu obou považuji nadále za samozřejmou. 

O tom, že brněnské kultuře se daří a co nového se děje, se dočtete jako vždy v připravených příspěvcích. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani podrobnosti o nové Knihovně Milana Kundery. Přestože vděk patří v prvé řadě manželům Kunderových za jejich velkorysý dar, poděkovat bych chtěla i všem ostatním, kteří se zasloužili o to, aby vznikla právě v našem městě. Brněnskému rodákovi, který patří světově k nejvýznamnějším spisovatelům, zůstáváme pořád přece jen něco dlužni…

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Brno míří do mezinárodní sítě Culture Next Cities Network

Brno se bude ucházet o zapojení do mezinárodní sítě Culture Next Cities Network, která sdružuje úspěšná i neúspěšná kandidátská města na titul Evropského hlavního města kultury. Tato síť představuje jednu z nejvíce přínosných platforem pro budování mezinárodních vztahů, a to nejen v oblasti kultury. Do členských výhod patří mj. účast ve specifických programech, konsorciích či propagačních kampaních týkajících se kultury, rozvoje města a Evropy.

ČÍST VÍCE

Pamětní deska Tomáše Šilingera se vrátí na stejnojmenné náměstí

Na Šilingrově náměstí vznikne nová pamětní deska při příležitosti 110. výročí úmrtí Tomáše Eduarda Šilingera, augustiniánského kněze a významného brněnského politika. 
Pamětní deska bude umístěna na budově Magistrátu města Brna na rohu Husovy a Pekařské ulice. 

ČÍST VÍCE

Knihovna Milana Kundery v Brně

V den 94. narozenin jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století Milana Kundery byla veřejnosti představena jeho knihovna. Vznikla v prvním patře Moravské zemské knihovny nad kavárnou a zpřístupněno je v ní více než 3000 autorských publikací, archiv recepce jeho tvorby v podobě kritik a část listinného archivu, který obsahuje Kunderovu korespondenci.

ČÍST VÍCE

Na brněnském hlavním nádraží vznikne nový památník deportovaným občanům z města Brna v době nacistické okupace

Zastupitelstvo schválilo individuální investiční dotaci ve výši 220 tis. Kč na realizaci památníku deportovaným občanům z města Brna a okolních obcí v době nacistické okupace.

Památník bude jednou z připomínek tragického osudu brněnských Židů, kdy během druhé světové války zmizelo z Brna a okolí 10 080 spoluobčanů židovského původu. Umístěn bude na 5. nástupišti hlavního nádraží, kde se většina občanů, zařazených do transportu F, navždy rozloučila se svým městem. Podoba památníku vzešla z návrhu architekta Tomáše Rusína.

Památník má být slavnostně odhalen na zahájení festivalu židovské kultury ŠTETL FEST v srpnu 2023.

Žádosti o dotace na nákup techniky nebo hudebních nástrojů 

Cílem dotačního programu je podpora kulturní a umělecké činnosti právnických osob, které mají sídlo v Brně, a to formou nákupu hudebních nástrojů, osvětlovací, záznamové, zvukové a ozvučovací techniky, která je nezbytná pro vykonávání kulturní činnosti subjektu.

Důležitým kritériem pro udělení dotace je datum a čas podání žádosti!

Podávat žádosti je možné od 15. 4. 2023, a to prostřednictvím formuláře na webových stránkách dotace.brno.cz.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Jihomoravský filmový nadační fond - výzva

Již od března probíhá výzva Jihomoravského filmového nadačního fondu na výrobu audiovizuálních děl, ve které se bude rozdělovat 16 milionů korun.
Podmínkou je útrata přidělené dotace v Brně či Jihomoravském kraji.
Producenti hraných, dokumentárních i animovaných filmů a seriálů můžou podat žádost o podporu svého projektu až do 14. dubna.
ČÍST VÍCE

Brno ArtWeek  

Brno Art Week je platformou, která na konci dubna každoročně organizuje jedinečný festival věnovaný výtvarnému umění. Brněnská muzea, galerie a školy zabývající se výtvarným uměním již čtrnáct let společně představují širokou škálu výstavních i doprovodných programů. V roce 2023 proběhne Brno Art Week v termínu 17. 4. – 23. 4.

ČÍST VÍCE

Letní příměstské tábory na hradě Špilberku

Kde bude v létě o zábavu postaráno? Přece na Špilberku! Děti čeká nabitý program na hradě a jeho okolí plný poznávání, her a kreativních aktivit, ale také výlety na zajímavá místa ve městě Brně.

ČÍST VÍCE 

Open House Brno 2023 hledá dobrovolnice a dobrovolníky

Baví Vás architektura nebo se jen jednoduše chcete podívat do míst, která jsou jindy návštěvníkům uzavřená? Úkoly dobrovolníků jsou rozmanité a možnosti bez hranic. Od  provádění, koordinace lokace či dokumentace. 

ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

HaDivadlo zve na setkání a diskuzi s režisérem a audiovizuálním tvůrcem Petrem Gondou, který v divadle aktuálně pracuje na režii inscenace Moravský kras. Setkání proběhne v pondělí 17. dubna od 17.30.

ČÍST VÍCE

Oslavte Mezinárodní den tance slavnostním galavečerem Národního divadla Brno, během kterého vystoupí přední evropští tanečníci – hvězdy z Londýna, Berlína, Helsinek nebo Bukureště.

ČÍST VÍCE

Najděte lásku 1. května v Mahenově divadle. Orsino chce Olivii. Viola touží po Orsinovi. Olivie nechce nikoho. Sebastian chce Olivii. Třeskutá komedie plná lásky, omylů a záměn.

ČÍST VÍCE

V pátek 14. dubna rozezní foyer budovy Moravské zemské knihovny netradiční koncert Ivy Bittové v doprovodu pěveckého souboru Babačka. 

ČÍST VÍCE

Amelie Siba - hudebnice z Prahy, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a už 20. dubna  ji můžete vidět na křtu jejího nového alba Gently Double A v Kabinetu Múz. 

ČÍST VÍCE

Kino Scala uvede 14. dubna předpremiéru černé komedie Invalida o kolosální pomstě a nejpevnějším přátelství. Po projekci bude následovat debata s hercem Zdeňkem Godlou a režisérem filmu Jonášem Karáskem.

ČÍST VÍCE

Dům umění města Brna v úterý 18. dubna od 18 hodin slavnostně otevře dvě nové výstavy. Vystavujícími umělci jsou Barbora Klímová a Matěj Smetana. 

ČÍST VÍCE

Od 22. dubna vpluje v české premiéře na Hudební scénu MdB fantastický muzikál Velká ryba (Big Fish) plný magických příběhů, jež vás okouzlí a vtáhnou.

ČÍST VÍCE

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Soubor Ensemble Opera Diversa brněnským posluchačům již několikrát představil skladby Davida Matthewse (*1943), dokonce se ve většině případu jednalo o světové či české premiéry. Ke skladatelovu letošnímu jubileu přispělo jmenované těleso, respektive jeho komorní odnož Diversa Quartet v čele s dramaturgem Jiřím Čevelou koncertem 20. září v prostorách Vily Löw–Beer. Programu sestavenému z děl skladatelů, kteří jsou úzce spojeni s osobností Davida Matthewse, včetně jeho autorské skladby, předcházela hodinová beseda za přítomnosti samotného skladatele. Matthews je skladatel britského původu s dlouholetými vazbami na brněnský okruh skladatelů a muzikologů. Kromě účasti na tzv. bytových seminářích v osmdesátých letech ho pojí také přátelství s několika osobnostmi jako je skladatel, pedagog a hobojista Pavel Zemek Novák (*1957).  více

V pondělí 18. září se v Rytířském sále Nové radnice uskutečnilo velmi neobyčejné přijetí: primátorka Markéta Vaňková iniciovala setkání více než třech desítek sbormistryň a sbormistrů, kterým tak při příležitosti projektu Rok sborů vyjádřila dík za jejich soustavný přínos k obohacování brněnské hudební scény a za mimořádnou péči o kulturní život našeho města. Fakt, že se v Brně můžeme pyšnit stovkou aktivních pěveckých sborů fungujícími napříč generacemi a profesemi, s sebou totiž nepřináší pouze velké množství koncertů či kultivaci talentů. Aktivní sborová komunita znamená pro město také početnou skupinu lidí věnujících volný čas společné tvůrčí činnosti a v neposlední řadě právě sboristé tvoří i poučené publikum pravidelně navštěvující ostatní kulturní akce.  více

Filharmonie Brno v čele se šéfdirigentem Dennisem Russellem Davisem a Českým filharmonickým sborem Brno vkročila 14. září v Janáčkově divadle do nové 68. sezony. Nadcházející koncertní sezona 2023/2024 nabídne pestrou paletu koncertních cyklů. Mnohé z večerů jsou v rámci oslav roku české hudby (2024) věnovány právě českým skladatelům a jejich (nejen) hudebnímu odkazu. Filharmonie ale také pořádá nebo se podílí na významných mezinárodních festivalech jako je například Moravský podzim, který začne prvního října. Těleso si pro svůj zahajovací koncert vybralo monumentální vokální dílo Gustava Mahlera – jeho druhou symfonii s podtitulem Vzkříšenívíce

Již nezvyklý podtitul „XI. ročník hudebních a divadelních slavností předtím, než…“ dával tušit, že jedenáctý ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti bude něčím výjimečný. Jen málokdo však nejspíše věděl, že závěrečný koncert 11. ročníku festivalu bude také jeho posledním večerem vůbec. Koncert souboru Societas Incognitorum pod uměleckým vedením Eduarda Tomaštíka, který se odehrál v sobotu 9. září v olomouckému kostele Panny Marie Sněžné, totiž uzavřel nejen letošní festivalovou řadu, ale také celou jedenáctiletou historii Olomouckých barokních slavností. V úvodní řeči však zazněl také příslib, že Volantes Orchestra (rezidenční orchestr festivalu) bude ve své činnosti nadále pokračovat. Jeho činnost by mohla určitým způsobem zaplnit tuto nově vzniklou díru na olomouckém festivalovém trhu.  více

Vlaky jako symbol odjezdu, příjezdu a návratu byly hlavním tématem druhého ročníku Mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který se konal na přelomu srpna a září. Čtyřdenní program v sobě propojil historické události židovských spoluobčanů odvezených z Brna do koncentračních táborů za druhé světové války s novodobými příběhy Ukrajinců, kteří do jmenovaného města před válkou utekli. Jako připomínka těchto událostí byl při zahájení festivalu na brněnském hlavním nádraží odhalen Památník zmizelých a na vybraných brněnských náměstích si mohou občané až do konce září prohlédnout výstavu Příběhy z Ukrajiny. Závěrečný koncert v režii Škampova kvarteta s podtitulem Vlaky konaný v neděli 3. září v Besedním domě byl pomyslnou tečkou za festivalem, při níž se hudebně i historicky umocnila otázka opouštění a návratů.  více

Nejčtenější