Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc květen 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení a milí příznivci brněnské kultury, 

celkem 36 milionů rozdělí letos Brno kulturním organizacím nezřizovaných městem. Na 350 doručených žádostí potvrzuje důležitost této finanční podpory, ať už se týká projektů z oblasti divadla, hudby, literatury nebo třeba folkloru. Dotazníkové šetření, které opět mapovalo zkušenosti žadatelů, ukázalo, že jsou většinou s nastaveným dotačním systémem celkem spokojeni a že také oceňují součinnost Odboru kultury MMB, za což jeho pracovníkům patří velký dík. 

Vaší pozornosti v připravených materiálech neunikne určitě ani zpráva o novém vodním prvku před Novou radnicí, s jehož instalací se zanedlouho začne. Vítězný návrh autorů Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela vzbudil různorodé ohlasy hned po vyhlášení výsledků architektonicko-výtvarné soutěže před dvěma lety.  O téma diskusí na sociálních sítí i v médiích bude tedy zřejmě vystaráno přes letní „okurkovou sezonu“ až do jeho definitivního odhalení letos na podzim. Konečně, snad každý artefakt, který se ve veřejném prostoru poslední roky objevil, má odpůrce i nadšence. A protože umění má vyvolávat emoce, je to z mého pohledu vlastně dobře a jsem na ohlasy Brňanů velmi zvědavá. Krásné májové dny.

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Žadatelé o dotace v kultuře hodnotili dotační systém Odboru kultury MMB

V únoru 2023 byla možnost vyplnit dotazník připravený Oddělením koncepce a rozvoje OK MMB v rámci pravidelné evaluace dotačního systému zakotvené ve Strategii kultury a kreativních odvětví. Dotazník se skládal z celkem 43 otázek a věnoval se i novému investičnímu dotačnímu programu, který byl pilotně spuštěn v roce 2022. Na dotazník odpovídali žadatelé s nejčerstvější zkušeností se současným systémem přidělování dotací.

ČÍST VÍCE

Spojení kultury a zdraví na konferenci v Elefsíně

Brno se v první polovině června zúčastní mezinárodního setkání v řecké Elefsíně pod hlavičkou sítě Culture Action Europe, která sdružuje kulturní subjekty, umělce, aktivisty, akademiky i politické představitele. Na konferenci Handle with Care | Culture for Social Well-being budou prezentovány znalosti a zkušenosti kulturních subjektů v rámci EU, jejichž aktivita v sobě spojuje kulturu a péči o duševní i fyzické zdraví. Tématem diskuse bude úloha kultury při zlepšování fyzického zdraví a duševní pohody.

ČÍST VÍCE

Dotace v kultuře: Hodnotící komise jsou opět kompletní

Radní jmenovali interní odborné členy komisí pro hodnocení žádostí o dotace v oblasti kultury. Vybráni byli z řad členů Komise kulturní RMB nebo na základě jejího doporučení. Tito členové hodnoticích komisí jsou jmenováni do roku 2026, tedy do konce současného volebního období.  

ČÍST VÍCE

Instalace vodního prvku na Dominikánském náměstí 

Na Dominikánském náměstí bude na konci května zahájena instalace vodního prvku, který vzešel z architektonicko-výtvarné soutěže. Autory vítězného návrhu jsou Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Na náměstí budou tři nestejně velké ležící zploštělé kužely, z nichž bude v různé intenzitě přes léto tryskat voda, a to od rozprašování mlhy až po větší proud vody. Umělecká vize vychází ze zpracování potrubí v nekonečné perspektivě. Dílo by mělo být slavnostně odhaleno letos na podzim.

PŘÍLEŽITOSTI

 

Open House Brno představí také Kreativní centrum Brno

Festival architektury Open House Brno se kvapem blíží. Již 13. a 14. května se ve městě otevřou brány jindy nepřístupných míst. Objevit mohou návštěvníci také prostory budoucího centra pro lokální kreativce, které vznikne v někdejší káznici v Zábrdovicích. Přijďte se podívat, jak se promění dlouhodobě zanedbávaný areál, jenž umožní nejen svobodnou tvorbu, ale také se stane místem paměti připomínajícím utrpení vězňů.

ČÍST VÍCE

Kreativní vouchery - výzva 
Ministerstvo kultury ČR vyhlásilo novou výzvu. Jejím cílem je pomoci malým a středním podnikům prostřednictvím propojení s nově vznikajícími kreativními sektory s adaptací na změny vyvolané krizí způsobenou pandemií COVID–19 a na její ekonomické dopady. Malým a středním podnikům by mělo být v období 2023–2025 rozděleno nejméně 3000 kreativních poukázek na podporu „měkkých“ inovací, jako je například produktový design, marketing, tvorba webových stránek aj. 

ČÍST VÍCE

Bounce#3 – výzva pro cirkusové umělce/kyně

Bounce je školící program pro cirkusové a outdoorové umělce/kyně, kteří chtějí pomoci s vytvořením a dokončením projektu. Program poskytuje nástroje, kontakty, znalosti, zdroje a prostor pro zkoumání tvůrčího, vztahového a ekonomického potenciálu.

ČÍST VÍCE 

AKCE V BRNĚ

Jurkovičova vila ožije od 25. května novou výstavou Jakub Berdych Karpelis Samosebou, která představí konceptuální tvorbu Karpelise v dialogu s Jurkovičovým dílem.

ČÍST VÍCE

Národní divadlo Brno srdečně zve na balet Balanchine – taneční událost významem přesahující Evropské hranice. Bude to velká neoklasická podívaná! 

ČÍST VÍCE

Legendární japonská proto-metalová kapela BORIS zavítá 25.5. do Kabinetu MÚZ s krajany ASUNOJOKEI. Z domácí scény se přidají noise-rockoví OR.

ČÍST VÍCE

Začátkem května byla v prostorách galerie TIC  uvedena výstava LOVE RHYMES WITH FUCK YOU umělce Jana Bražiny. Výstavu bude možné navštívit do 10. 6. 2023

ČÍST VÍCE

Od 13. do 27. května se již po 14. stane Brno středem mapy divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno připraví pro diváky více než 70 představení a dalších nejrůznějších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít.

ČÍST VÍCE

HaDivadlo a Terén zvou na každoroční mezioborovou událost - DŮM KULTURY, která se letos koná 10. 6. 2023. Jednodenní participativní událost nabízející sérii workshopů, přednášek a uměleckých intervencí o různých aspektech konců v prostorách OC Dornych, který je určen k demolici. 

ČÍST VÍCE

Velkolepá Wild West Show plná kovbojů, pistolnic a  indiánů zláká dvanáctiletého Bořka, aby utekl na Divoký západ. Divadlo Radost zve na premiéru nové inscenace Buffalo Bill tenkrát na Morawě léta páně 1906.

ČÍST VÍCE

Muzeum města Brna připravuje unikátní výstavní projekt, kterým bude výstava věnovaná královně Elišce Rejčce a zmizelým gotickým rukopisům, které budou poprvé po 240 letech k vidění v ČR. Výstavu můžete navštívit od 1. 6. 2023.

ČÍST VÍCE

V noci 20. 5. opět ožijí brněnská muzea a galerie. A jako každý rok, bude i Dům umění města Brna součástí programu Brněnské muzejní noci. Program zahájí speciální prohlídka na téma 110 let v Domě umění.

ČÍST VÍCE

Ve středu 24. 5. proběhne ve  Fait Gallery  vernisáž nových výstav unconductive trash, Davida Fesla a Mii Milgrom.

ČÍST VÍCE

 

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Daniel Lazar je rumunsko-srbský houslista, Almir Mešković je akordeonista z Bosny. Potkali se v Norsku, kde oba studovali na akademii. Oba také svou hudbu, která vychází z balkánských folklorních kořenů, obohacují o prvky hudby severské. Nevyhýbají se ani inspiraci klasickou hudbou nebo třeba hudbou romskou a mezi hosty na svém oceňovaném albu Family Beyond Blood mají i nedávno zesnulého špičkového afrického hudebníka Toumaniho Dabatého. Duo, které letos na jaře stanulo na čele Balkan World Music Chart, vystoupí na festivalu Maraton hudby Brno. Představí se v sobotu 10. srpna v rámci scény Balkan Soirée.  více

Letošní 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae na téma Metamorfózy: Czech Smetana! uzavřel ve středu 10. července v brněnském Besedním domě komorní koncert mezzosopranistky a patronky festivalu Magdaleny Kožené a klavíristy Kirilla Gersteina. Na programu se objevily písňové cykly Leoše Janáčka, Hugo Wolfa, Sergeje Rachmaninova a Arnolda Schönberga.  více

Závěrečný koncert letošní sezóny Filharmonie Brno patřil dílům Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia v Janáčkově divadle. Do čela filharmonie se ve čtvrtek 20. června postavil dánský dirigent Michael Schønwandt, který se brněnskému publiku představil naposledy v lednu minulého roku. V první polovině programu orchestr doplnil houslista Alexander Sitkovetskyvíce

Letošní, 29. ročník hudebního festivalu Concentus Moraviae je z velké části věnovaný Roku české hudby, čemuž nasvědčuje jeho podtitul Metamorfózy: Czech Smetana!. Podobně zaměřený byl i recitál klavíristy Jana Bartoše, který se odehrál v úterý 18. června v malém sále kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem. Na programu se objevily klavírní cykly Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče, které vyšly minulý rok na Bartošově CD pod hlavičkou labelu Supraphon.  více

Vrcholem sezony 2023/24 Národního divadla Brno se bezpochyby stalo uvedení světové premiéry opery Here I am, Orlando slovenské skladatelky Ľubice Čekovské. Libreto k tomuto dílu, jehož premiéra se odehrála 14. června v Janáčkově divadle, napsala Viktorie Knotková podle románu Orlando od Virginie Woolfové. Odvážný dramaturgický počin vypráví příběh mladíka Orlanda, který se jednoho dne změnil v ženu a žije tak už pár století, režíroval umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman. Za dirigentský pult se při premiéře postavil Robert Kružík, který měl i hudebním nastudování. Role Orlanda/y byla rozdělena mezi dva představitele: mezzosopranistku Markétu Cukrovou a kontratenoristu Maayana Lichtavíce

Nejčtenější