Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení a milí příznivci brněnské kultury,


Brno a Brněnec. Podobnost názvu moravské metropole a obce na Svitavsku není jediné, co je spojuje. V Brněnci se totiž nachází továrna, v níž Oskar Schindler během války zachránil téměř 1200 Židů. Původně však patřila rodině Löw-Beer, historicky spjaté s naším městem. A přímo v jejím areálu má vzniknout díky iniciativě Daniela Löw-Beera muzeum a památník holokaustu Schindlerova archa. Velmi mne těší, že za Brno můžeme celému projektu pomoci a jako partneři nadace Arks Foundation zaštítit například její žádosti o evropskou podporu. Spolupráce s Muzeem města Brna při přípravě rekonstrukce a využití archivu již začala. Stojíme na začátku nového roku, který je vždy spjatý s nadějnou vyhlídkou na to lepší. Doufám, že nás nečeká žádná epidemie, že se nám společně podaří zvládnout ceny energií i inflaci a že nic neodradí diváky a návštěvníky, pro které jste opět připravili atraktivní tituly a
spoustu přitažlivých akcí.

 


Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Leden je měsíc vyúčtování

Pokud jste v roce 2022 příjemcem jakékoliv dotace (jednoleté, dvouleté, individuální, apod.) zkontrolujte si termín vyúčtování ve smlouvě (může být 10.1., 15.1., 31.1.). A pokud ještě nemáte odevzdáno, neváhejte! Uzavřené vyúčtování je jednou z podmínek pro podpis smluv o poskytnutí dotací na rok 2023 a roky 2023-2024, které bude schvalovat únorové zastupitelstvo. Formuláře, návody a kontakty na kolegy, kteří vám rádi poradí, najdete na dotačním portálu.
 

Na Odbor kultury přijmeme koordinátora/ku spolupráce se zaměřením na mezinárodní spolupráci


Přidejte se do týmu Odboru kultury! Momentálně hledáme někoho, kdo bude spolupracovat na tvorbě, koordinaci, naplňování a vyhodnocování brněnské kulturní strategie. Budete také zajišťovat komunikaci s tuzemskými i zahraničními subjekty a v rámci mezinárodních kulturních sítí, ve kterých je město Brno členem. Hlásit se můžete nejpozději do 23. 1. 2023.

ČÍST VÍCE

Záchrana Schindlerovy archy
Město Brno se stalo partnerem projektu Schindlerova archa v Brněnci. Vznikající muzeum a památník holokaustu bude připomínat odkaz Oskara Schindlera a zachráněných Židů přímo v areálu bývalé textilní továrny, která před druhou světovou válkou patřila rodině Löw-Beer.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Odbor strategického rozvoje a spolupráce:
Dotace pro kreativce už potřetí. Výzva je otevřena do konce ledna

Do konce ledna je možné podat žádost v dotačním programu Pro Kreativní Brno. Tato výzva je určena na podporu podnikání v kreativních oblastech. Žadatelé mohou své žádosti předkládat ve čtyřech programových oblastech: edukace, propagace, veřejný prostor a specifické zacílení, čímž se v současné výzvě myslí reakce kreativců na energetickou krizi a projekty spadající do iniciativy Nový evropský Bauhaus. O finanční příspěvek mohou znovu žádat pořadatelé konferencí, výstav, soutěží, aktivit v rámci maloobchodu nebo autoři odborných článků. Žádosti lze předkládat kompletně online, a to na stránkách www.brno.grantys.cz
Veškeré další informace, kompletní znění výzvy i všechny dříve podpořené projekty naleznete na webu kreativnibrno.cz
 

KUMST: Úvod do daňové problematiky v kreativních odvětvích

Odvádím daně ze smlouvy o dílo? 
Co mám dělat, když se mi potkává OSVČ a zaměstnání?
Kdy vlastně platím DPH a k čemu je to dobré?
Byla by pro mě výhodná paušální daň?
A jak je to při menších přivýdělcích při zaměstnání? Kdy už nelze odkládat založení IČA?
Pokud si kladete podobné otázky, určitě nesmíte vynechat tuto akci! Petr Ondrůšek pomáhá začínajícím i zaběhlým firmám z technologických i kreativních odvětví – ať už v rámci JIC nebo ve své firmě Konzultax. Na semináři nás uvede do problematiky daní v kreativních odvětvích, zabrouzdá i do plátcovství DPH a prostor dá i dotazům. ČÍST VÍCE

Do programu Kreativní vouchery se nyní mohou hlásit firmy z jižní Moravy

Grant na nové webové stránky, design nebo propagační video – i na to mohou jihomoravské firmy získat peníze z programu Kreativní vouchery Brno. Ten vyhlašuje město Brno společně s inovační agenturou JIC a jejím kreativním hubem KUMST. Podporuje tím spolupráci firem a kreativců. Jihomoravské firmy se o vouchery mohou hlásit od 3. do 31. ledna na webu www.kreativnivouchery.cz
ČÍST VÍCE


Oběh evropských literárních děl 2023

V rámci programu Kreativní Evropa Kultura je otevřená výzva na podporu projektů zaměřených na překlad, vydání, distribuci a propagaci beletristických děl. Hlásit se můžete do 21. 2. 2023.
ČÍST VÍCE

Open Call: Umělecká rezidence BAiR a VKB

Brno Artists a Vašulka Kitchen Brno s potěšením oznamují vypsání mezinárodního open callu pro umělce a umělkyně či teoretiky a teoretičky působící v oblasti nových médií na podzimní období 15. 9.–15. 11. 2023. Přihlášky zasílejte do 28. února 2023.
ČÍST VÍCE

Designová soutěž pro všechny

Startuje 14. ročník soutěže Best in Design, která je určena studentům a studentkám, designérům a designérkám a všem novým talentům, kteří chtějí ve svých pracích ukázat netradiční řešení, a získat tak podporu pro svoji tvorbu. Letos se otevírá i nová soutěžní kategorie Service Design, jediná svého druhu v České republice. Přihlašování poběží do 28. 2. 2023.
ČÍST VÍCE

New European Bauhaus Prizes 2023 jsou zaměřené na vzdělávání

Po úspěšných posledních dvou ročnících se otevírá možnost podání přihlášky pro New European Bauhaus Prizes 2023. V kontextu Evropského roku dovedností bude mít letošní ročník část zaměřenou na vzdělávání a učení. Stejně jako loni budou specifické ceny pro osoby do 30 let. Výzva je otevřena do 31. 1. 2023.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Fenomén Matilda
Nenechte si ujít kouzelný rodinný muzikál Matilda podle slavné dětské knížky Roalda Dahla, který v režii Petra Gazdíka uvede Městské divadlo Brno v české premiéře 21. 1. 2023. A věřte, že ho budete chtít vidět vícekrát!
Výstava: Tajemství fresky
Vzácné barokní fresky jsou opět k vidění. Přijďte se s nimi seznámit do Urban Centra. Příběh fresek z 18. století přibližuje výstava na Staré radnici, která potrvá až do konce února.
ČÍST VÍCE
Miminí divadlo Lesní fantazie
Iniciační divadelní zážitek pro děti od 1 do 3 let. Zážitek pro všechny smysly. Interaktivní scénická báseň vytvořená na míru nejmladším divákům. V divadle Radost již od 26. 1. 2023
ČÍST VÍCE
Veselá vdova
Mise je jasná - provdat vdovu. Ale tak, aby její miliony zůstaly v knížectví. Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou minulost... Nenechte si ujít premiéru v Janáčkově divadle 3. 2. 2023
ČÍST VÍCE
Pod heslem Ženy, život, svoboda přináší 10. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI výběr nejlepších děl íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo tvoří v exilu, a výběr nejlepších íránských snímků, které jsou již řadu let zakázané íránským režimem. Od 17. 1. 2023 v kině Art.
ČÍST VÍCE
Jak pevné jsou naše kořeny v globálně propojeném světě? V autorské inscenaci Pozdravuju a líbám vás všecki Anny Klimešové se jako při večeři o mnoha chodech vystřídají prožitky českých emigrantů s příběhy novodobých nomádů, jejichž kořeny se rozpínají přes několik kontinentů i řečí. Premiéra již 10. 2. 2023.
ČÍST VÍCE
Nahlédněte do skandinávské kultury skrze divácky oceňované filmy z Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Od 20. 1. - 5. 2. 2023 v Kině Art.
ČÍST VÍCE
Dne 21. 1. 2023 proběhne komentovaná prohlídka po budově bývalého obchodního domu Prior s teoretičkou architektury Šárkou Svobodovou a architektkou Evou Truncovou,  věnující se zejména historii výstavby této budovy.
ČÍST VÍCE
Markéta Wagnerová/Něžná krása jabloní je výstavním projektem rozprostřeným mezi Galerii mladých a sál Kina CIT. Představuje příběh dalšího alter-ega umělce Petra Dočkala. Vernisáž se bude konat 17. 1. 2023.
ČÍST VÍCE
Meziprůzkum: Scénické čtení textů Věry Linhartové s hudbou Petra Grahama.
Kompozici tvoří úryvky z textů Věry Linhartové: prozaičky, básnířky, překladatelky a historičky umění, žijící od roku 1968 v Paříži. Je nejvýraznější představitelkou české experimentální prózy 20. století.
23. 1. 2023 v HaDivadle.
ČÍST VÍCE

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Naloučany jsou malá obec na řece Oslavě v kraji Vysočina a mají svého fotografa. Portréty zdejších obyvatel se díky němu dostaly do Knihovny amerického kongresu a staly se tak součástí největší sbírky tohoto média od jeho počátků. Necelé dvě stovky místních jsou na to náležitě hrdí. Proto společnými silami uspořádali svému fotografovi akci, na kterou jen tak nezapomenou nejen oni, sám pan fotograf, ale i všichni ostatní návštěvníci, kteří se rozhodli zvlněnou zasněženou krajinou dojet až před místní kulturní dům.  více

Ve zrekonstruovaném sále největší české Sokolovny na Kounicově ulici v Brně se setkali folklorní nadšenci z celé Moravy. Tradiční už sedmdesátý první ples zde v sobotu 21. ledna uspořádal Slovácký krúžek Brno. Propojily se tak dva spolky s hlubokou prvorepublikovou tradicí. Dohromady jim to ladilo, jako by po celou tu dobu až dodnes patřily k sobě.  více

Městské divadlo Brno vyrukovalo s českou premiérou muzikálu Matilda podle slavné, stejnojmenné knihy Roalda Dahla, jednoho z nejprodávanějších autorů světa. Rodinné představení v režii Petra Gazdíka v hledišti aspiruje na podívanou pro všechny věkové kategorie. Na jevišti však v této náročné produkci vítězí děti v čele s představitelkou hlavní role Maruškou Juráčkovou, jejíž výkon budí nejen co do kvantity textu, kvality zpěvu a zvládání pohybu respekt. Pro spravedlnost: dětské role jsou však třikrát alternovány a jejich představitelé prošli stejnou přípravou.  více

Noam Vazana, vystupující pod přezdívkou Nani, je izraelská zpěvačka, která se věnuje písním v židovském jazyce ladino. Na album Andalusian Brew z roku 2017 shromáždila lidové písně, z nichž některé slýchala jako malá od své babičky. V roce 2021 natočila své první autorské album s písněmi v ladinu, nazvané Ke Haber. Na podzim 2022 vystoupila v Brně v klubu Music Lab v duu s brněnským perkusistou Jakubem Škrhou. Před koncertem vznikl následující rozhovor.  více

Drama, filozofii nebo zajímavě nastíněnou psychologii děl nabízel poslední velký koncert Filharmonie Brno v Janáčkově divadle. Posluchačsky přívětivý program s příhodným názvem Dávné nordické příběhy nastudoval a s orchestrem provedl dánský dirigent Michael Schønwandt (*1953), nynější šéfdirigent Orchestru Národní opery Montpellier. Jeho obliba propagování soudobých skladatelů se projevila v samotné dramaturgii. Kromě známých děl od Edvarda Griega nebo Jeana Sibelia měli posluchači možnost se seznámit i s dánským autorem Hansem Abrahamsenem (*1952). Publiku se v jeho díle představila také americká sopranistka Nicole Chevaliervíce

Nejčtenější