Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2023

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc leden 2023

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení a milí příznivci brněnské kultury,


Brno a Brněnec. Podobnost názvu moravské metropole a obce na Svitavsku není jediné, co je spojuje. V Brněnci se totiž nachází továrna, v níž Oskar Schindler během války zachránil téměř 1200 Židů. Původně však patřila rodině Löw-Beer, historicky spjaté s naším městem. A přímo v jejím areálu má vzniknout díky iniciativě Daniela Löw-Beera muzeum a památník holokaustu Schindlerova archa. Velmi mne těší, že za Brno můžeme celému projektu pomoci a jako partneři nadace Arks Foundation zaštítit například její žádosti o evropskou podporu. Spolupráce s Muzeem města Brna při přípravě rekonstrukce a využití archivu již začala. Stojíme na začátku nového roku, který je vždy spjatý s nadějnou vyhlídkou na to lepší. Doufám, že nás nečeká žádná epidemie, že se nám společně podaří zvládnout ceny energií i inflaci a že nic neodradí diváky a návštěvníky, pro které jste opět připravili atraktivní tituly a
spoustu přitažlivých akcí.

 


Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Leden je měsíc vyúčtování

Pokud jste v roce 2022 příjemcem jakékoliv dotace (jednoleté, dvouleté, individuální, apod.) zkontrolujte si termín vyúčtování ve smlouvě (může být 10.1., 15.1., 31.1.). A pokud ještě nemáte odevzdáno, neváhejte! Uzavřené vyúčtování je jednou z podmínek pro podpis smluv o poskytnutí dotací na rok 2023 a roky 2023-2024, které bude schvalovat únorové zastupitelstvo. Formuláře, návody a kontakty na kolegy, kteří vám rádi poradí, najdete na dotačním portálu.
 

Na Odbor kultury přijmeme koordinátora/ku spolupráce se zaměřením na mezinárodní spolupráci


Přidejte se do týmu Odboru kultury! Momentálně hledáme někoho, kdo bude spolupracovat na tvorbě, koordinaci, naplňování a vyhodnocování brněnské kulturní strategie. Budete také zajišťovat komunikaci s tuzemskými i zahraničními subjekty a v rámci mezinárodních kulturních sítí, ve kterých je město Brno členem. Hlásit se můžete nejpozději do 23. 1. 2023.

ČÍST VÍCE

Záchrana Schindlerovy archy
Město Brno se stalo partnerem projektu Schindlerova archa v Brněnci. Vznikající muzeum a památník holokaustu bude připomínat odkaz Oskara Schindlera a zachráněných Židů přímo v areálu bývalé textilní továrny, která před druhou světovou válkou patřila rodině Löw-Beer.

ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Odbor strategického rozvoje a spolupráce:
Dotace pro kreativce už potřetí. Výzva je otevřena do konce ledna

Do konce ledna je možné podat žádost v dotačním programu Pro Kreativní Brno. Tato výzva je určena na podporu podnikání v kreativních oblastech. Žadatelé mohou své žádosti předkládat ve čtyřech programových oblastech: edukace, propagace, veřejný prostor a specifické zacílení, čímž se v současné výzvě myslí reakce kreativců na energetickou krizi a projekty spadající do iniciativy Nový evropský Bauhaus. O finanční příspěvek mohou znovu žádat pořadatelé konferencí, výstav, soutěží, aktivit v rámci maloobchodu nebo autoři odborných článků. Žádosti lze předkládat kompletně online, a to na stránkách www.brno.grantys.cz
Veškeré další informace, kompletní znění výzvy i všechny dříve podpořené projekty naleznete na webu kreativnibrno.cz
 

KUMST: Úvod do daňové problematiky v kreativních odvětvích

Odvádím daně ze smlouvy o dílo? 
Co mám dělat, když se mi potkává OSVČ a zaměstnání?
Kdy vlastně platím DPH a k čemu je to dobré?
Byla by pro mě výhodná paušální daň?
A jak je to při menších přivýdělcích při zaměstnání? Kdy už nelze odkládat založení IČA?
Pokud si kladete podobné otázky, určitě nesmíte vynechat tuto akci! Petr Ondrůšek pomáhá začínajícím i zaběhlým firmám z technologických i kreativních odvětví – ať už v rámci JIC nebo ve své firmě Konzultax. Na semináři nás uvede do problematiky daní v kreativních odvětvích, zabrouzdá i do plátcovství DPH a prostor dá i dotazům. ČÍST VÍCE

Do programu Kreativní vouchery se nyní mohou hlásit firmy z jižní Moravy

Grant na nové webové stránky, design nebo propagační video – i na to mohou jihomoravské firmy získat peníze z programu Kreativní vouchery Brno. Ten vyhlašuje město Brno společně s inovační agenturou JIC a jejím kreativním hubem KUMST. Podporuje tím spolupráci firem a kreativců. Jihomoravské firmy se o vouchery mohou hlásit od 3. do 31. ledna na webu www.kreativnivouchery.cz
ČÍST VÍCE


Oběh evropských literárních děl 2023

V rámci programu Kreativní Evropa Kultura je otevřená výzva na podporu projektů zaměřených na překlad, vydání, distribuci a propagaci beletristických děl. Hlásit se můžete do 21. 2. 2023.
ČÍST VÍCE

Open Call: Umělecká rezidence BAiR a VKB

Brno Artists a Vašulka Kitchen Brno s potěšením oznamují vypsání mezinárodního open callu pro umělce a umělkyně či teoretiky a teoretičky působící v oblasti nových médií na podzimní období 15. 9.–15. 11. 2023. Přihlášky zasílejte do 28. února 2023.
ČÍST VÍCE

Designová soutěž pro všechny

Startuje 14. ročník soutěže Best in Design, která je určena studentům a studentkám, designérům a designérkám a všem novým talentům, kteří chtějí ve svých pracích ukázat netradiční řešení, a získat tak podporu pro svoji tvorbu. Letos se otevírá i nová soutěžní kategorie Service Design, jediná svého druhu v České republice. Přihlašování poběží do 28. 2. 2023.
ČÍST VÍCE

New European Bauhaus Prizes 2023 jsou zaměřené na vzdělávání

Po úspěšných posledních dvou ročnících se otevírá možnost podání přihlášky pro New European Bauhaus Prizes 2023. V kontextu Evropského roku dovedností bude mít letošní ročník část zaměřenou na vzdělávání a učení. Stejně jako loni budou specifické ceny pro osoby do 30 let. Výzva je otevřena do 31. 1. 2023.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Fenomén Matilda
Nenechte si ujít kouzelný rodinný muzikál Matilda podle slavné dětské knížky Roalda Dahla, který v režii Petra Gazdíka uvede Městské divadlo Brno v české premiéře 21. 1. 2023. A věřte, že ho budete chtít vidět vícekrát!
Výstava: Tajemství fresky
Vzácné barokní fresky jsou opět k vidění. Přijďte se s nimi seznámit do Urban Centra. Příběh fresek z 18. století přibližuje výstava na Staré radnici, která potrvá až do konce února.
ČÍST VÍCE
Miminí divadlo Lesní fantazie
Iniciační divadelní zážitek pro děti od 1 do 3 let. Zážitek pro všechny smysly. Interaktivní scénická báseň vytvořená na míru nejmladším divákům. V divadle Radost již od 26. 1. 2023
ČÍST VÍCE
Veselá vdova
Mise je jasná - provdat vdovu. Ale tak, aby její miliony zůstaly v knížectví. Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou minulost... Nenechte si ujít premiéru v Janáčkově divadle 3. 2. 2023
ČÍST VÍCE
Pod heslem Ženy, život, svoboda přináší 10. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI výběr nejlepších děl íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo tvoří v exilu, a výběr nejlepších íránských snímků, které jsou již řadu let zakázané íránským režimem. Od 17. 1. 2023 v kině Art.
ČÍST VÍCE
Jak pevné jsou naše kořeny v globálně propojeném světě? V autorské inscenaci Pozdravuju a líbám vás všecki Anny Klimešové se jako při večeři o mnoha chodech vystřídají prožitky českých emigrantů s příběhy novodobých nomádů, jejichž kořeny se rozpínají přes několik kontinentů i řečí. Premiéra již 10. 2. 2023.
ČÍST VÍCE
Nahlédněte do skandinávské kultury skrze divácky oceňované filmy z Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Od 20. 1. - 5. 2. 2023 v Kině Art.
ČÍST VÍCE
Dne 21. 1. 2023 proběhne komentovaná prohlídka po budově bývalého obchodního domu Prior s teoretičkou architektury Šárkou Svobodovou a architektkou Evou Truncovou,  věnující se zejména historii výstavby této budovy.
ČÍST VÍCE
Markéta Wagnerová/Něžná krása jabloní je výstavním projektem rozprostřeným mezi Galerii mladých a sál Kina CIT. Představuje příběh dalšího alter-ega umělce Petra Dočkala. Vernisáž se bude konat 17. 1. 2023.
ČÍST VÍCE
Meziprůzkum: Scénické čtení textů Věry Linhartové s hudbou Petra Grahama.
Kompozici tvoří úryvky z textů Věry Linhartové: prozaičky, básnířky, překladatelky a historičky umění, žijící od roku 1968 v Paříži. Je nejvýraznější představitelkou české experimentální prózy 20. století.
23. 1. 2023 v HaDivadle.
ČÍST VÍCE

Foto archiv Stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Poslední letošní orchestrální koncert Ensemblu Opera Diversa, uvedený pod názvem Double Concerto, kladl důraz na speciální vztah mezi tímto souborem a slovenským, v Brně působícím houslistou Milanem Paľou (*1982). Toto propojení bylo na úterním koncertu v Domě umění zdůrazněno nejen v obvyklé rovině interpretační, ale Paľa se tentokrát publiku představil v trojroli houslisty, violisty a skladatele. Orchestr pod vedením Mariána Lejavy, který se souborem navázal spolupráci po roční odmlce, provedl světovou premiéru Paľova koncertu pro housle a smyčce Ossth (2019).  více

Poslední operní premiérou Národního divadla Brno uvedenou v tomto roce se stal titul Hurvínek prodává nevěstu, který vznikl v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Premiéra pokračuje v tematickém zaměření spojeném s rokem české hudby a odehrála se 24. listopadu ve velkém sále divadla Reduta.  více

Čtvrtečním koncertem s titulem Bruckneriana odstartovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese abonentní řadu Filharmonie v divadle I. Orchestr provedl skladby Antona Brucknera a Stanisława Skrowaczewského, polsko-amerického dirigenta a skladatele, který se Brucknerovu dílu celoživotně věnoval. Před publikum nastoupili hráči s karmínovými šerpami s nápisem Hraju forte!, čímž se připojili k iniciativě Nenechme kulturu utichnout, která upozorňuje na podfinancování kultury a staví se proti vládnímu plánu investovat v příštím roce do kultury pouhých 0,64 % státního rozpočtu a vzdaluje se tak čím dál více svému slibu vydávat alespoň jedno procento.  více

Nejnovější produkcí Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stala Korunovace Poppey italského skladatele přelomu renesance a baroka Claudia Monteverdiho a libretisty Giovanniho Francesca Busenella. Tato Monteverdiho poslední opera měla premiéru v roce 1643 při benátském karnevalu a je jednou z prvních oper, které námět čerpaly z reálných historických událostí. V Divadle na Orlí mělo nové nastudování, v režii Vladimíra Johna, který poněkud upravil obsazení a několik rolí sloučil, premiéry 18. a 19. listopadu 2023. V hlavních rolích během první reprízy 21. listopadu vystoupili Jana Tajovská Krajčovičová (Agripina), Zuzana Jeřábková (Nerone), Zuzana Badárová (Poppea), Anna Zedníčková (Ottavia), Laura Uhorskaiová (Ottone), Václav Jeřábek (Seneca), Michael Robotka (Arnalta), Pavel Valenta (Lucano, Nutrice, 1. voják, 1. Senekův žák), Vladislav Agamuradov (Liberto, Console, 2. voják, 2. Senekův žák), Denis Zjatik (Mercurio, Littore, Tribuno, 3. Senekův žák), Nela Drozdová (Fortuna, Valleto), Veronika Zaplatilová (Virtu, Drusilla) a Petra Burgetová (Amore, Damigella).  více

Britská skupina The Beatles je širokou veřejností i mnohými hudebními kritiky považována za jednu z nejúspěšnějších, nejvlivnějších a nejpokrokovějších kapel všech dob. Zájem o jejich hudbu neochabuje ani po více než půl století od rozpadu legendy a vydání posledního alba Let It Be v roce 1970. Což mj. potvrzuje výběr písní na novém albu kytaristy, pedagoga a publicisty Milana Bátora, který na svoje nově vzniklé LP I Beatles nahrál osmnáct písní této čtyřky v úpravě pro sólovou kytaru z pera italského kytaristy a skladatele Maria Gangiho. Brněnský křest alba proběhl v pondělí 20. 11. ve vile Löw-Beer, tedy týden po křtu ostravském.  více

Nejčtenější