Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad 2022

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad 2022

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážené dámy a pánové,

přestane se snad dařit kultuře v Brně bez titulu ´evropského města´? Jsem přesvědčená, že nikoliv. Protože o kreativní a schopné lidi Brno nemělo nikdy nouzi. Stejně tak podpora kultury ze strany města je na mimořádně vysoké úrovni. A mohu vás ujistit, že budu ze své nové „pozice“ dělat vše, aby to tak zůstalo nadále. I když nežijeme zrovna ve snadných časech. Nikdy jsem však nepovažovala kulturu za něco zbytného, tvoří nedílnou součást mého života a vnímám ji jako nepostradatelnou součást rozvoje celé společnosti. S její pomocí hledáme naději, když tápeme, a nemůžeme ji nechat na holičkách, když se sama ocitne v nesnázích. Hledání možných řešení vidím jako důležitý úkol následujících měsíců.
Takže „nepostup“ Brna mne samozřejmě mrzí, ale určitě není překážkou pro další rozvoj. Poučení a inspiraci, co ještě zlepšovat, nabídne už patnácté setkání Brněnského kulturního fóra, kde vystoupí přední odborníci a odbornice v oblasti evaluace kultury. Precizní organizace a promyšlená dramaturgie, které jsou základem pro výjimečné umělecké počiny, charakterizují také vrcholící osmý ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Tím zásadním přihlášením Brna k odkazu slavného skladatele se ale stane vznik Janáčkova kulturního centra. Začínáme s hledáním zhotovitele a věřím, že příští rok začneme stavět. Pro mne jde o prioritu tohoto volebního období i hlavní důvod, proč jsem do své gesce zařadila právě kulturu.
Vážím si toho, že budeme spolupracovat. Těším se na to.

Markéta Vaňková 
primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Už máte v diáři zapsané datum 23.11.?

Pokud ne, určitě to napravte! Koná se totiž XV. Brněnské kulturní fórum na téma EVALUACE. Konference v kulturním centru CO.LABS bude zaměřená na to, jak je důležité vyhodnocovat procesy v kulturních a kreativních odvětvích. Své o tom víme nejen my v Brně, ale i odborníci a odbornice, kteří vystoupí v panelové debatě. Naše pozvání přijali Petr Pouchlý, Zora Jaurová a Jiří Ježek. Diskuzi bude moderovat Blanka Marková.
ČÍST VÍCE

Kulturu bude mít v novém volebním období na starosti primátorka Markéta Vaňková

V půlce října poprvé po volbách zasedlo v novém složení Zastupitelstvo města Brna. Na ustavujícím jednání byla zvolena primátorka, Markéta Vaňková, náměstci a radní. Kromě kultury bude mít primátorka na starosti také vytváření rozpočtu města a zahraniční vztahy.
ČÍST VÍCE

S Janáčkem do sprchy i na procházku se psem

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno zazní letos v listopadu v Brně již po osmé. Kromě bohatého hlavního hudebního programu, můžete poznávat Leoše Janáčka z mnoha různých úhlů díky doprovodným aktivitám TIC BRNO. Co tak se (s) Janáčkem třeba osprchovat?
ČÍST VÍCE

Dotace v oblasti památkové péče pro rok 2023

Od 1. do 31. 11. 2022 si můžete podat žádost o dotaci na obnovu kulturní památky nebo o dotaci pro vlastníky památkově významných staveb, které kulturní památkou nejsou. Více informací najdete na webu města Brna, případně se můžete obrátit na e-mail szaboova.marie@brno.cz.
ČÍST VÍCE

Na Ústředním hřbitově jsme letos odhalili dva nové čestné hroby

Náhrobky čestných hrobů vznikají  na základě výtvarných  soutěží, které koordinujeme na Odboru kultury. Letos se zpracování dočkaly hned dvě významné brněnské osobnosti. Odhalili jsme náhrobek pro Erika Knirsche a Vlastimila Zábranského. Na našem webu socharske.brno.cz si můžete nové náhrobky prohlédnout a přečíst o jejich výtvarném zpracování.
ČÍST VÍCE

Hlasujte v šestém ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás

Svými hlasy můžete opět pomoct vybrat vítězné projekty letošního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás. Jen vy rozhodnete, co město bude v následujících letech realizovat. Hlasování probíhá od 1. do 30. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Nový ročník Kreativních voucherů je tu

Získejte nové klienty z řad jihomoravských firem a pomozte jim vylepšit produkty, služby nebo komunikaci se zákazníky až za 100 000 korun od města Brna. Již po osmé se otevírá kreativní galerie, kde můžete nabídnout své služby. V lednu se pak spustí přihlašování pro firmy, které by vaše služby rády využily.
ČÍST VÍCE

Culture Moves Europe – výzva na individuální mobilitu umělců a kulturních profesionálů

Výzva na individuální mobilitu zveřejněná v rámci programu Culture Moves Europe poskytuje finanční podporu na cestovní náklady (doprava, ubytování atd.) umělce a umělkyně nebo kulturní pracovníky v rámci zemí programu Kreativní Evropa. Cílem je realizace projektu s mezinárodním partnerem. Výzva je otevřená do konce května 2023.
ČÍST VÍCE

Dotační výzva na podporu inovací ve městech

Evropská komise spustila výzvu Evropská městská iniciativa ve výši 50 milionů eur na podporu inovací ve městech a jejich schopnost budovat udržitelný rozvoj. Tato výzva zrcadlí a prakticky převádí hodnoty Nového evropského Bauhausu (NEB) do praxe. Umožní rovněž realizaci projektů v druhé generaci projektů NEB. Výzva je otevřena do 19. 1. 2023.
ČÍST VÍCE

Poskytovatelé veřejných kulturních služeb bez zřizovatele budou mít zastropovány ceny energií

Vláda minulý týden schválila změnu nařízení o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Díky iniciativě Ministerstva kultury budou mít poskytovatelé veřejných kulturních služeb, kteří nemají zřizovatele (divadla, muzea, galerie a jiné kulturní instituce, provozovatelé filmových, hudebních či divadelních festivalů, hudební tělesa aj.) z hlediska zastropování cen elektřiny a plynu stejné podmínky, jako kulturní instituce zřizované státem, kraji a obcemi.
ČÍST VÍCE

Cena Jindřicha Chalupeckého 2023 – open call

Prestižní výtvarná soutěž Cena Jindřicha Chalupeckého je otevřena umělkyním a umělcům do 35 let, kteří dlouhodobě působí na území České republiky. Přihlašování probíhá přes novou online platformu award.sjch.cz od 25. 10. do 20. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační program na podporu tvůrčí či studijní činnosti

Do 7. 11. 2022 je možné podat žádost o dotaci na individuální projekty fyzických osob v rámci výzvy z Národního plánu obnovy. Výzva je určena pro výtvarné umělce, literáty, překladatele, dramatiky, hudebníky či tanečníky. Žádat můžete o příspěvek, který umožní věnovat se po omezený čas svému vlastnímu tvůrčímu či studijnímu projektu.
ČÍST VÍCE

Buďte součástí Pražského Quadriennale 2023

Nepropásněte jedinečnou možnost spolupráce na projektu studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří budou reprezentovat Českou republiku ve studentské sekci Pražského Quadriennale 2023. Deset vybraných projektů bude zařazeno do výstavy v rámci PQ 2023 a obdrží finanční odměnu.
ČÍST VÍCE

Kulturní centrum CO.LABS nabízí stáž pro studenty/ky

CO.LABS hledá studentky a studenty se zájmem o současné performativní umění, kteří by se rádi zapojili do chodu nezávislé, kreativní a dynamické organizace. Stáž se vypisuje pro tyto oblasti: lektorská činnost, marketing, projektová produkce.
ČÍST VÍCE

Přihlaste se do Ceny EU pro kulturní dědictví

Nejinspirativnější evropští architekti, řemeslníci, odborníci na kulturní dědictví, profesionálové, dobrovolníci, veřejné i soukromé instituce a místní komunity mají nyní novou šanci získat uznání za své úspěchy. Přihlášky do soutěže o Ceny EU pro kulturní dědictví/Ceny Europa Nostra 2023 můžete podávat do 25. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Divadlo Líšeň zve na festival Rozpad impéria, který se uskuteční od 17. do 29. 11.
ČÍST VÍCE

HaDivadlo uvádí novou hru Humanismus 2022 – scénickou mozaiku jedné dovolené ve válečných časech.
ČÍST VÍCE

Komentovanou prohlídkou výstavy Nejisté sekvence děje ve Fait Gallery vás provede autor Milan Maur a kurátoři.
ČÍST VÍCE

Týden designu nás čeká v rámci Ceny Jindřicha Halabaly, studentské soutěže nábytkového a interierového designu.
ČÍST VÍCE

CED zve 19. 11. do divadla Husa na provázku na debatu ruských a běloruských intelektuálů. 
ČÍST VÍCE

Kulturní centrum CO.LABS se tuto sezonu věnuje podpoře žen – k této příležitosti uvedou několik nových projektů.
ČÍST VÍCE

13. ročník tradičního festivalu severské kultury Dny Severu proběhne v  kině Art, tentokrát se zaměří na Sever a svět.
ČÍST VÍCE

Třetí koncert 11. sezóny cyklu Bacha na Mozarta! První projev benátského concertantního stylu v české hudbě.
ČÍST VÍCE

Zažijte legendární klasiku Antoina de Saint-Exupéryho ve výjimečné úpravě s fotoilustracemi Elišky Podzimkové.
ČÍST VÍCE

Procházka po industriální minulosti Brna povede z Pekařské ulice na Hlinky. Akce je součástí projektu Brno Industrial.
ČÍST VÍCE

Foto archiv stavbaweb

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

V úterý 22. listopadu uplynulo 20 let od úmrtí významného muzikologa, pedagoga, redaktora a vedoucího Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity – profesora Jiřího Fukače (15. ledna 1936 – 22. listopadu 2002).  více

Pro zahájení své 11. koncertní sezony v sále Divadla Husa na provázku si hudební soubor Brno Contemporary Orchestra vybral tématiku Ticha – a to nejen jako akustického jevu, ale i stejnojmenné rodiny. Tímto oslím můstkem dramaturgie večera propojila nejen Eufemias mysterion – Tajemství ticha – Miloslava Kabeláče, ale i světovou premiéru písně Jany Vöröšové Bau mir ein Haus, jejíž námětem a inspirací se stala brněnská rodačka Anna Ticho. Na koncertě Inkluze ticha (21. listopadu) vystoupili jako sólisté sopranistka Irena Troupová a violoncellista Josef Klíč, orchestr řídil kmenový dirigent souboru Pavel Šnajdrvíce

Folklor sice ve své prapůvodní podobě patří na venkov, ale už od roku 1892, kdy Leoš Janáček zorganizoval známý Lidový koncert, ho mohou Brňané vídat i v honosných městských sálech. Stejně tomu bylo i 19. listopadu, kdy v Mahenově divadle oslavil své třicátiny slovenský folklorní soubor Púčik.  více

Dvě velké inscenace Janáčkových oper na letošní festival Janáček Brno přijely z ciziny, a to s kompletním ansámblem včetně orchestrů. V obou případech se orchestry představily i na samostatných koncertech. Oba večery byly interpretačně špičkové, ale také osobitě pojaté. Oba večery řídili přední světoví dirigenti střední generace, oba původem z Moravy.  více

Minulou středu měli návštěvníci mezinárodního festivalu Janáček Brno možnost shlédnout skladatelovu operu Káťa Kabanová v nastudování Národního divadla Praha. Následujícím operním představením, které se v rámci 8. ročníku přehlídky uskutečnilo, se v Janáčkově divadle stala opět Káťa Kabanová v interpretaci Grand Théâtre de Genève a v koprodukci s Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Duisburg a souboru Orchestre de la Suisse Romande. Režie se chopila Tatjana Gürbaca, scénu navrhl Henrik Ahr, kostýmy připravila Barbara Drosihn a světelný design Stefan Bolliger. V titulní roli se představila Corinne Winters, jejího milého Borise Grigorjeviče ztvárnil Aleš Briscein, manžela Tichona Magnus Vigilius a jeho matku Kabanichu Elena Zhidkova. Role mladičké Varvary se ujala Ena Pongrac, učitele Váňy Kudrjáše Sam Furness a postavy kupce Dikoje Tomas Tomasson. Sbor vystoupil pod vedením Alana Woodbridge a hudebního nastudování, stejně jako samotného řízení, se chopil dirigent Tomáš Netopilvíce

Nejčtenější