Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad 2024

12. listopad 2024, 10:00

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc listopad 2024

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů a dalších kulturních akcí v Brně.

Milé příznivkyně, milí příznivci brněnské kultury,

patová situace kolem Chleborádovy vily dospěla ke konci, k dobrému konci. S biskupem Pavlem Konzbulem jsem začala o možném řešení jednat někdy na jaře, nakonec jsme se dohodli směnit vilu za bývalou školu na Jánské. Rozdíl v ceně, který podle odhadu činí asi 53 miliony korun, církev městu doplatí. Postupně tak můžeme začít pracovat na uskutečnění plánu, podle něhož ve vile vznikne muzeum Leoše Janáčka a současně tu konečně adekvátní podmínky získá uložený skladatelův archív, zapsaný na seznamu UNESCO. Nový život čekají rovněž dva další cenné brněnské objekty, oba již nyní ve správě Muzea města Brna: Začínáme hledat zhotovitele pro stavební úpravy Měnínské brány. Ty zahrnují jak opravy podlah, elektroinstalace či fasádu, ale také se do prostoru věže bude vkládat nové schodiště a v objektu přibude výtah. Vše nutné k tomu, aby se už nyní čtyři roky zavřená budova v centru stala opět vyhledávaným návštěvnickým cílem. A v unikátní Centrum židovské kultury Štetl se po rekonstrukci promění vila Wittal v Pisárkách. Pokud půjde vše podle plánu, stane se tak v roce 2028.

Závěrem bych se ráda ještě jednou vrátila k Janáčkovi. Dovolte mi vyjádřit uznání organizátorům a dramaturgům letošního festivalu Janáček Brno, který právě vrcholí, i souboru opery Národního divadla Brno za neotřelé, odvážně tvůrčí zpracování Výletů páně Broučka, jejichž premiéra letošní ročník zahájila. Přesně takto má totiž spojení Janáček a Brno rezonovat, aby bylo slyšitelné i za hranicemi.

Přeji Vám pestrý kulturní podzim

Markéta Vaňková

primátorka města Brna

OD NÁS PRO VÁS

Chystáme konferenci o negrantovém kulturním fundraisingu

Zajímají vás alternativní způsoby financování kultury? Chcete se dozvědět víc o crowdfundingu nebo o práci s investory ze soukromé sféry? Pak tedy právě pro vás připravujeme ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla a Artikulou, platformou pro kulturní negrantový fundraising, konferenci, která má v kontextu České republiky ojedinělou pozici. Je totiž první konferencí zaměřenou na fungování negrantového fundraisingu v kultuře. Na konferenci budete mít příležitost získat vhled nejen do teorie a trendů kulturního fundraisingu, dárcovství a sponzoringu, ale přiblížíme vám i celou škálu jeho forem a podob a také zapeklitosti spolupráce se soukromým a firemním sektorem. Konference se bude konat 25. listopadu od 10 hodin ve velkém sále Divadla Husa na provázku. Vstup na akci je zdarma, ale z kapacitních důvodů je potřeba se předem zaregistrovat ZDE

ČÍST VÍC 

Workshop Kultura Brno: Strategie kultury a kreativních odvětví a možnosti participace 

Ve spolupráci s dalšími partnery jsme spustili sérii vzdělávacích workshopů pro kulturní a kreativní scénu. Více o workshopech ZDE
V říjnu jsme se věnovali tématu mezinárodní spolupráce, listopad nás vrátí zpět do Brna. Připravujeme pro vás workshop věnovaný klíčovému dokumentu, který nastiňuje dlouhodobé plány města na podporu lokálních kulturních a kreativních odvětví. Na workshopu si vysvětlíme, co to vůbec strategie je, jak vznikala, ale i to, jak na ní a na konkrétních projektech můžete participovat právě vy. Strategii kultury a kreativních odvětví navíc čeká nové znění na období 2025–2035, a tak je ideální doba na vaše podněty. 
Workshop se koná 27. listopadu. Je potřeba se na něj přihlásit pomocí registračního formuláře, jelikož kapacita je omezená. Místo konání upřesníme v rámci potvrzovacího e-mailu i na facebooku Kultura Brno.

Výsledky dotačního programu k výročí 130 let od narození Bohuslava Fuchse

V následujícím roce si v Brně připomeneme jubileum „otce brněnského funkcionalismu“ Bohuslava Fuchse. Listopadové Zastupitelstvo města Brna schválilo v rámci dotačního programu k 130. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse finanční podporu ve výši 1 871 000 korun celkem 12 kulturním projektům. Jedná se o celou škálu akcí, od audiowalku přes divadelní performance až po nafukovací sochu či koncerty. Přehled schválených projektů naleznete v nejbližších dnech ZDE.
Na podrobnější informace k oslavám výročí Bohuslava Fuchse se pak můžete těšit také v dalších číslech newsletteru i na našich dalších komunikačních kanálech Kultura Brno a Sochařské Brno.

Jak probíhalo XIX. brněnské kulturní fórum?

XIX. brněnské kulturní fórum je za námi. Nad tématem Role kultury a kreativy v rozvoji Brna jsme se tentokrát sešli 22. října v kreativním hubu KUMST. Děkujeme všem, kteří dorazili, vystoupili nebo se podíleli na hladkém průběhu akce. Ale ani na ty, kteří fórum tentokrát nestihli, nezapomínáme. Pilně pracujeme na videozáznamu z fóra. Čekání na něj si můžete zkrátit i díky shrnutí akce s prezentacemi a fotogalerií. 
ČÍST VÍC 

Varhany pro Janáčkovo kulturní centrum

Souběžně s přípravou výstavby Janáčkova kulturního centra probíhá i veřejná zakázka na dodávku koncertních varhan. Varhany pro novou koncertní síň bude posuzovat expertní pracovní skupina jmenovaná Radou města Brna, která již zahájila svoji činnost. Jmenovaní experti budou u všech důležitých kroků, ať už jde o specifikaci nástroje, správnost zadávací dokumentace, nebo o odborné posouzení doručených nabídek. 
ČÍST VÍC 

Do procesu vzniku varhan se můžete zapojit i vy prostřednictvím veřejné sbírky s názvem Varhany pro Brno. Sbírku najdte ZDE.

Vila Wittal nově patří pod správu Muzea města Brna

Přechod vily Wittal, architektonické perly z roku 1932 navržené architektem Heinrichem Blumem, pod správu Muzea města Brna odstartoval přípravy rekonstrukce objektu. Ve vile bude sídlit centrum židovské kultury ŠTETL. Prvním krokem je příprava projektové dokumentace a další nezbytné úkony k zahájení rekonstrukce, na které město přispělo 7 139 000 Kč. Dál město poskytne částku 272 000 Kč včetně DPH na zabezpečení objektu a přípravu žádosti o dotaci z Fondů EHP a Norska.
ČÍST VÍC 

Co se bude dít s Chleborádovou vilou?

Budova Chleborádovy vily je neodmyslitelně spjatá s jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů 20. století a brněnským symbolem Leošem Janáčkem. Právě v jejích prostorách totiž vedl od roku 1906 varhanickou školu a ve zdejším zahradním domku bydlel a tvořil do konce svého života. V budově je uložen i jeho archív zapsaný v seznamu Paměť světa UNESCO. Směnou s Biskupstvím brněnským za starou školu na ulici Jánské přechází vila nově do majetku města. Dům se tak přiblíží tomu, aby se stal atraktivním místem pro prezentaci i zkoumání života a díla Leoše Janáčka.

Rezidence v rámci projektu Villa Bohêma: Brno navštíví česko-francouzská výtvarnice a spisovatelka.  

Společně s Francouzským institutem v Praze, Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Českým centrem v Paříži pořádáme rezidenci určenou pro spisovatele a překladatele.
První rezidentkou se v měsíci listopadu stane česko-francouzská výtvarnice a spisovatelka Lenka Horňáková-Civade, držitelka několika literárních cen (Prix Renaudot des lycéens, Prix Richelieux de la Francophonie et Prix littéraire des jeunes européens) a insignií rytíře Řádu umění a literatury.
V rámci rezidence vás zveme na „Setkání a besedu o knihách – z francouzského originálu do mateřského jazyka“. Lenka Horňáková-Civade představí své knihy a bude možné si poslechnout také ukázky z jejích románů. Debatovat se bude i o námětech románů a jejich přijetí v obou zemích, o rozhovorech Rembrandta a Komenského v malířově ateliéru a novém spisovatelském projektu, který právě vzniká v Brně.
Autorské čtení se uskuteční 9. prosince v 17 hodin v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4. 
Spisovatelka také povede dílny tvůrčího psaní a ilustrování v Alliance Française Brno určené pro žáky základních a středních škol. Účast na tvůrčích dílnách je zdarma, ale je potřeba se na ně dopředu zaregistrovat:

Tvůrčí dílny

pátek 22. 11.

13.00–15:00 hod. – Jak napsat příběh (česky), REGISTRACE

16.00–18.00 hod. – Jak napsat příběh (francouzsky), REGISTRACE

pátek 6. 12. 

13.00–15:00 hod. – Tvůrčí ilustrování pro žáky základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií (česky), REGISTRACE

16.00–18.00 hod. – Tvůrčí ilustrování pro žáky středních škol včetně čtyřletých gymnázií a vyšších ročníků víceletých gymnázií (česky), REGISTRACE

Odhalení pamětní desky obětem politického procesu s Oto Mádrem

Pamětní deska věnovaná obětem jednoho z největších politických procesů v Brně, známého jako proces s Oto Mádrem a spol., je dokončená. Sochařské dílo připomíná osudy lidí, kteří v době komunistické totality statečně hájili ideály demokracie, morálky a svobody a nebáli se nasadit za ně vlastní život. 
Pamětní deska obsahuje rok procesu a text, který upozorňuje na význam místa: „V tomto sále proběhl 11.–13. 6. 1952 politický proces ‚Oto Mádr a spol‘. K mimořádně vysokým trestům bylo odsouzeno 10 osobností duchovního, vědeckého i veřejného života.“ Autorem pamětní desky je akademický sochař Jiří Sobotka. Najdete ji v interiéru budovy Sokola na Kounicově ulici, kde 17. listopadu v 15 hodin proběhne i její slavnostní odhalení. 

PŘÍLEŽITOSTI

Do týmu Kultura Brno hledáme právníka-analytika 

Máte právní vzdělání a zapálení pro kulturu vám nechybí? Pak neváhejte a přihlaste se do výběrového řízení na pozici právník-analytik. Náplní vaší práce bude kontrola příjemců dotací v kultuře a v městských kulturních organizacích, v nichž se rovněž budete zabývat nájmy. Do výběrového řízení se můžete hlásit do 22. listopadu 2024. 

ČÍST VÍC

Do týmu Kultura Brno hledáme ekonoma-analytika 

Chcete si rozšířit obzory a vidět do činnosti kulturních organizací a tvůrců? Neděsí vás slovo kontrola? Přidejte se do našeho týmu Odboru kultury! Nová kolegynině či nový kolega bude provádět zejména kontroly příjemců dotací v kultuře a v městských kulturních organizacích. Hlásit se můžete nejpozději do 26. listopadu 2024.

ČÍST VÍC 

Chcete být součástí mezinárodní kulturní konference Eurocities?

V rámci sítě Eurocities jsme vyhráli výzvu na pořádání mezinárodního kulturního fóra v termínu 24.–26. září 2025.  Brno tak má jedinečnou příležitost zviditelnit se jako kulturní a kreativní centrum a partner pro spolupráci napříč Evropou. Fórum jsme nazvali Infrastruktura stavebním kamenem rozvinuté kulturní a kreativní scény. V rámci tématu se zaměříme na sdílená multifunkční, kulturní i kreativní centra, využívání dlouhodobě neobydlených prostor/lokalit a brownfieldů a kulturní dědictví a jeho přístupnost. Máte tip na to, které instituce nebo projekt by neměly v programu chybět? Ozvěte se nám do konce roku.

ČÍST VÍC

Zapojte se do výzvy Creative Innovation Lab na rok 2025

V rámci programu Kreativní Evropa se už teď můžete zapojit do výzvy Creative Innovation Lab na rok 2025!  Tato výzva se zaměřuje na podporu designu, vývoje nebo šíření inovativních nástrojů, modelů nebo řešení použitelných v audiovizuálním a dalších kulturních a kreativních odvětvích. V centru výzvy stoji meziodvětvová spolupráce mezi audiovizuálním sektorem a dalšími tvůrčími odvětvími a dává si za cíl motivovat aktéry, aby přicházeli s inovativními způsoby řešení problémů, které se pozitivně projeví napříč celým kulturním a kreativním sektorem.
Součástí příprav na výzvu je i webinář, který se uskuteční 16. ledna 2025. Podrobnosti o něm najdete ZDE
Do výzvy je možné se hlásit až do 24. dubna 2025. 

ČÍST VÍC 

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Poslední z komorních koncertů v brněnských vilách na festivalu Janáček Brno 2024 se odehrál v neděli 24. listopadu odpoledne. Smyčcové kvartety Vítězslavy Kaprálové, Leoše Janáčka a Vítězslava Nováka provedlo ve vile Löw-Beer Janáčkovo kvarteto ve složení Miloš Vacek – 1. housle, Richard Kružík – 2. housle, Jan Řezníček – viola a Lukáš Polák – violoncello.  více

Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce

Nejčtenější