Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc prosinec

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury, 

přes nelehkou pandemickou situaci se nám tento rok daří zakončit dobrými zprávami. Mezi stálice brněnské kultury jsme rozdělili dary ve výši 4,5 milionu Kč na pokrytí ztrát způsobených koronavirovými opatřeními. Hudební projekt OnStage jsme rozšířili do dalších šesti měst. Brno pokračuje v přípravách kandidatury na Evropské hlavní město kultury. Spustili jsme nový web Brno 2028 a i nadále můžete vyplňovat pocitovou mapu brněnské kultury.  

Do roku 2022 Vám všem přeji hodně kulturních zážitků a hlavně vzájemnou součinnost, pochopení a spolupráci. Jedině tak se může Brno stát Evropským hlavním městem kultury. Minulý týden zvítězil na Slovensku Trenčín, který získal tento titul pro rok 2026. Gratulujeme! Věřím, že i Brno je na správně cestě. 
 
Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer 

OD NÁS PRO VÁS

Brno finančně podpoří stálice místní kulturní scény 

V průběhu roku jsme se mnohokrát sešli se zástupci a zástupkyněmi brněnské kulturní scény a institucí, abychom společně našli cestu, jak řešit kompenzace kultuře postižené pandemií. Město se rozhodlo, že formou finančního daru pomůže institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům. Podpora se týká primárně hudebních klubů, nezávislých divadel a kreativních center.
ČÍST VÍCE

Už jste vyplnili pocitovou mapu Brna?

Dejte nám vědět, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Mapu můžete vyplnit online anebo osobně na náměstí Svobody ve dnech 17. 12. (13:00–16:30) a 18.12. (13:00–16:30). 
ČÍST VÍCE

Předáváme naše zkušenosti s moderní výukou hudby 

Naše zkušenosti s hudebním projektem OnStage se rozšíří do dalších šesti měst. Brno hostilo listopadové setkání, jehož cílem bylo sdílet zkušenosti s inovativní výukou hudby. Od teď mají města Brno, Neratovice, Plzeň, Banská Bystrica, Trenčín, Luženec a Nitra společný cíl – zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením. 
ČÍST VÍCE

Nový web informuje o projektu Brno 2028 

Zajímá vás kandidatura Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury? Nový web přehledně informuje o tom, proč Brno kandiduje, kam ho účast v soutěži posune nebo jak bude vše probíhat. 
ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena v Brně hledá ředitele/ředitelku 

Vypisujeme výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Knihovny Jiřího Mahena, p.o. Mezi základní předpoklady patří manažerské a organizační schopnosti, orientace v českém i světovém knihovnictví nebo znalost principů příspěvkové organizace. Součástí přihlášky by měla být i vaše koncepce strategie a vize, kam by knihovna měla dále směřovat.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Staňte se nejkreativnějším českým startupem – přihlaste se do výzvy Creative Business Cup 2022Soutěž se zaměřuje na podporu startupů napříč kreativním sektorem a má mezinárodní přesah ve formě globálního finále v Kodani. Porota hodnotí nejen kreativní řešení produktu či služby, ale také potenciál obstát v mezinárodní konkurenci a stát se globálně úspěšnou firmou.
ČÍST VÍCE 

Nový interaktivní průvodce vám usnadní přístup k možnostem financování kulturních a tvůrčích odvětví. Cílem je pomoci subjektům identifikovat nejvhodnější zdroj financování ze všech dostupných zdrojů EU v letech 2021–2027. Aplikace vám pomůže vyfiltrovat dostupné výzvy, rozpočty a postup podávání žádostí u jednotlivých zdrojů a odkaz na konkrétní program nebo výzvy. 
ČÍST VÍCE

Do neděle 19. 12. se můžete hlásit na Tallinn Music Week 2022. Estonský festival vyzývá umělce a umělkyně všech žánrů z celého světa, aby se ucházeli o šanci zahrát si na jednom z nejuznávanějších mezinárodních hudebních festivalů v Evropě.
ČÍST VÍCE

Mezinárodní soutěž Best in Design se opět otevírá novým talentům – designérům a designérkám, kteří chtějí ukázat netradiční řešení a získat podporu pro svoji tvorbu. Na soutěžící čeká finanční odměna, zkušenosti, možnost navázání nových kontaktů i zpětná vazba od profesionálů a profesionálek.
ČÍST VÍCE

Přihlášky do ceny Europa Nostra 2022 jsou spuštěny. Ocenění se udělují v kategoriích restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání, odborná příprava a zvyšování povědomí o kulturním dědictví. 
ČÍST VÍCE

Cultural Heritage in Action, program Evropské unie zaměřený na sdílení ukázkových příkladů nakládání s kulturním dědictvím, vyzývá opět zástupce a zástupkyně veřejné správy, aby se přihlásili s pozoruhodnými počiny z oblasti památkové péče a obnovy. 
ČÍST VÍCE

57. ročník soutěže o nejlepší český knižní design spouští elektronické přihlášky. V soutěži je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách. 
ČÍST VÍCE

Filmová nadace vyhlásila soutěž k podpoře tvůrčích osobností v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby – tzn. scénáře v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů. Musí jít o dosud nerealizovaný scénář. 
ČÍST VÍCE 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Panelová výstava historie brněnského textilnictví s názvem Vlněná elegance bude až do května k vidění v Mosilaně.

Úspěch divadelní platformy Terén! Reprezentuje Českou republiku v projektu Perform Europe, který motivuje divadelní scénu k inovativním přístupům a mezinárodním přesahům.

Oblíbená stálice Divadla Bolka Polívky Re:kabaret se vrací na scénu. Premiérový díl nás čeká tento pátek.

Jiří Pelcl a Lucie Koldová, dvě nové výstavy, kterými Moravská galerie po dvou letech znovu otevřela Uměleckoprůmyslové muzeum na Husově.

Centrum experimentálního divadla připomíná 10. výročí úmrtí Václava Havla. Výstava fotografií a promítání unikátních záznamů tuto sobotu v Huse na provázku.

Advent v Brně aneb autentické prohlídky Brna pořádá TIC až do konce roku.

Site-specific instalace v Galerii TIC, to je výstava Tea Bags on Eyelids. Julia Gryboś a Barbora Zentková zde budou vystavovat do února.

Předvánoční koncert Z domoviny přinese skladby Smetany, Janáčka, Suka, Nováka a poezii Nerudy, Seiferta a Skácela. Vox Imaginis v Moravské galerii zahraje 15. 12.

Adventní dílničky pro děti i jejich rodiče – každý adventní víkend na Špilberku.

Happy hours v Moravském zemském muzeu? V prosinci ano! Každou neděli volný vstup do stálých expozicí. 

Ani bůh, ani člověk. Polobůh. Mýtický hrdina. Představení Šílený Herkules ve Studiu Marta má premiéru ve čtvrtek 16. 12.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější