Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc prosinec

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé brněnské kultury, 

přes nelehkou pandemickou situaci se nám tento rok daří zakončit dobrými zprávami. Mezi stálice brněnské kultury jsme rozdělili dary ve výši 4,5 milionu Kč na pokrytí ztrát způsobených koronavirovými opatřeními. Hudební projekt OnStage jsme rozšířili do dalších šesti měst. Brno pokračuje v přípravách kandidatury na Evropské hlavní město kultury. Spustili jsme nový web Brno 2028 a i nadále můžete vyplňovat pocitovou mapu brněnské kultury.  

Do roku 2022 Vám všem přeji hodně kulturních zážitků a hlavně vzájemnou součinnost, pochopení a spolupráci. Jedině tak se může Brno stát Evropským hlavním městem kultury. Minulý týden zvítězil na Slovensku Trenčín, který získal tento titul pro rok 2026. Gratulujeme! Věřím, že i Brno je na správně cestě. 
 
Váš radní pro kulturu, 
Marek Fišer 

OD NÁS PRO VÁS

Brno finančně podpoří stálice místní kulturní scény 

V průběhu roku jsme se mnohokrát sešli se zástupci a zástupkyněmi brněnské kulturní scény a institucí, abychom společně našli cestu, jak řešit kompenzace kultuře postižené pandemií. Město se rozhodlo, že formou finančního daru pomůže institucím, které fungují jako kulturní centra a zároveň dávají práci ostatním menším kulturním aktérům. Podpora se týká primárně hudebních klubů, nezávislých divadel a kreativních center.
ČÍST VÍCE

Už jste vyplnili pocitovou mapu Brna?

Dejte nám vědět, jak se vám v Brně žije a jaký máte vztah k místní kultuře, kreativním odvětvím nebo veřejnému prostoru. Mapu můžete vyplnit online anebo osobně na náměstí Svobody ve dnech 17. 12. (13:00–16:30) a 18.12. (13:00–16:30). 
ČÍST VÍCE

Předáváme naše zkušenosti s moderní výukou hudby 

Naše zkušenosti s hudebním projektem OnStage se rozšíří do dalších šesti měst. Brno hostilo listopadové setkání, jehož cílem bylo sdílet zkušenosti s inovativní výukou hudby. Od teď mají města Brno, Neratovice, Plzeň, Banská Bystrica, Trenčín, Luženec a Nitra společný cíl – zavádět nové metody hudebního vzdělávání dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením. 
ČÍST VÍCE

Nový web informuje o projektu Brno 2028 

Zajímá vás kandidatura Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury? Nový web přehledně informuje o tom, proč Brno kandiduje, kam ho účast v soutěži posune nebo jak bude vše probíhat. 
ČÍST VÍCE

Knihovna Jiřího Mahena v Brně hledá ředitele/ředitelku 

Vypisujeme výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky Knihovny Jiřího Mahena, p.o. Mezi základní předpoklady patří manažerské a organizační schopnosti, orientace v českém i světovém knihovnictví nebo znalost principů příspěvkové organizace. Součástí přihlášky by měla být i vaše koncepce strategie a vize, kam by knihovna měla dále směřovat.
ČÍST VÍCE

Posílejte nám tipy do sekce „Co se děje v brněnské kultuře“

Pořádáte v Brně kulturní akci a chcete o ní dát vědět? Napište nám na e-mail kultura@brno.cz a my ji zařadíme do našeho pravidelného newsletteru. 

PŘÍLEŽITOSTI

Staňte se nejkreativnějším českým startupem – přihlaste se do výzvy Creative Business Cup 2022Soutěž se zaměřuje na podporu startupů napříč kreativním sektorem a má mezinárodní přesah ve formě globálního finále v Kodani. Porota hodnotí nejen kreativní řešení produktu či služby, ale také potenciál obstát v mezinárodní konkurenci a stát se globálně úspěšnou firmou.
ČÍST VÍCE 

Nový interaktivní průvodce vám usnadní přístup k možnostem financování kulturních a tvůrčích odvětví. Cílem je pomoci subjektům identifikovat nejvhodnější zdroj financování ze všech dostupných zdrojů EU v letech 2021–2027. Aplikace vám pomůže vyfiltrovat dostupné výzvy, rozpočty a postup podávání žádostí u jednotlivých zdrojů a odkaz na konkrétní program nebo výzvy. 
ČÍST VÍCE

Do neděle 19. 12. se můžete hlásit na Tallinn Music Week 2022. Estonský festival vyzývá umělce a umělkyně všech žánrů z celého světa, aby se ucházeli o šanci zahrát si na jednom z nejuznávanějších mezinárodních hudebních festivalů v Evropě.
ČÍST VÍCE

Mezinárodní soutěž Best in Design se opět otevírá novým talentům – designérům a designérkám, kteří chtějí ukázat netradiční řešení a získat podporu pro svoji tvorbu. Na soutěžící čeká finanční odměna, zkušenosti, možnost navázání nových kontaktů i zpětná vazba od profesionálů a profesionálek.
ČÍST VÍCE

Přihlášky do ceny Europa Nostra 2022 jsou spuštěny. Ocenění se udělují v kategoriích restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání, odborná příprava a zvyšování povědomí o kulturním dědictví. 
ČÍST VÍCE

Cultural Heritage in Action, program Evropské unie zaměřený na sdílení ukázkových příkladů nakládání s kulturním dědictvím, vyzývá opět zástupce a zástupkyně veřejné správy, aby se přihlásili s pozoruhodnými počiny z oblasti památkové péče a obnovy. 
ČÍST VÍCE

57. ročník soutěže o nejlepší český knižní design spouští elektronické přihlášky. V soutěži je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách. 
ČÍST VÍCE

Filmová nadace vyhlásila soutěž k podpoře tvůrčích osobností v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby – tzn. scénáře v kategorii literární příprava celovečerních hraných filmů. Musí jít o dosud nerealizovaný scénář. 
ČÍST VÍCE 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Panelová výstava historie brněnského textilnictví s názvem Vlněná elegance bude až do května k vidění v Mosilaně.

Úspěch divadelní platformy Terén! Reprezentuje Českou republiku v projektu Perform Europe, který motivuje divadelní scénu k inovativním přístupům a mezinárodním přesahům.

Oblíbená stálice Divadla Bolka Polívky Re:kabaret se vrací na scénu. Premiérový díl nás čeká tento pátek.

Jiří Pelcl a Lucie Koldová, dvě nové výstavy, kterými Moravská galerie po dvou letech znovu otevřela Uměleckoprůmyslové muzeum na Husově.

Centrum experimentálního divadla připomíná 10. výročí úmrtí Václava Havla. Výstava fotografií a promítání unikátních záznamů tuto sobotu v Huse na provázku.

Advent v Brně aneb autentické prohlídky Brna pořádá TIC až do konce roku.

Site-specific instalace v Galerii TIC, to je výstava Tea Bags on Eyelids. Julia Gryboś a Barbora Zentková zde budou vystavovat do února.

Předvánoční koncert Z domoviny přinese skladby Smetany, Janáčka, Suka, Nováka a poezii Nerudy, Seiferta a Skácela. Vox Imaginis v Moravské galerii zahraje 15. 12.

Adventní dílničky pro děti i jejich rodiče – každý adventní víkend na Špilberku.

Happy hours v Moravském zemském muzeu? V prosinci ano! Každou neděli volný vstup do stálých expozicí. 

Ani bůh, ani člověk. Polobůh. Mýtický hrdina. Představení Šílený Herkules ve Studiu Marta má premiéru ve čtvrtek 16. 12.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dlouholetá spolupráce houslového virtuosa Milana Paľy a souboru Ensemble Opera Diversa přinesla milovníkům soudobé hudební tvorby celou řadu pozoruhodných (a v mnoha případech i premiérových) koncertů. Jejich zatím posledním společným projektem se stala dvojice sólových recitálů Milana Paľy. První projekt nesl název Dotyky. Za zrkadlom (30. dubna) se stejnojmennou skladbou Adriána Demoče a středeční koncert v prostorách brněnské Káznice se jmenoval O tvojej tvári (11. května) a představil dílo Dve vety o tvojej tvári skladatelky Jany Kmiťové, která kompozici Milanu Paľovi věnovala. Nahrávky obou kompozic jsou již nějakou dobu dostupné – obě vyšly u nakladatelství Pavlík Records v roce 2021. Svých světových premiér se však díla dočkala až nyní.  více

Brněnští muzikanti rozmanitých žánrů jsou dlouhověcí a vitální jedinci. Potvrdila to také oslava životního jubilea pedagoga, skladatele, aranžéra a především virtuózního hráče na trombon Mojmíra Bártka. Jubilejní koncert s pracovním názvem Mojda Bártek 80 do brněnského Sono Centra připravili jeho přátelé pod vedením trumpetisty a kapelníka B-Side Bandu Josefa Buchty. Oslavenec, ač si dvouapůlhodinový program nepokrytě (a s dojetím) užíval, až na krátké okamžiky oddechu zůstával aktivním účastníkem celé hudební produkce. Představil se jako autor mnohých skladeb, ale především hráč, s trombonem v rukách a v plném nasazení.  více

Závěrečný koncert abonentní řady brněnských filharmoniků Filharmonie v divadle II udělal bezpochyby radost všem fanouškům animátorského studia Ghibli. Přestože dramaturgie večera nebyla vystavěna na melodiích z nespočtu filmových partitur, které hlavní hvězda večera dirigent a skladatel Joe Hisaishi pro studio Ghibli zkomponoval, již jen samotná přítomnost oblíbeného umělce přilákala celou řadu posluchačů, kteří koncerty artificiální hudby pravděpodobně pravidelně nenavštěvují. Program dvou koncertů v Janáčkově divadle (28. a 29. dubna) zahrnoval Symfonii č. 7 cis moll Sergeje Prokofjeva, českou premiéru Hisaishiho skladby Variace 57 pro dva klavíry a orchestr, v níž se jako sólisté představili Dennis Russell Davies a Maki Namekawa, a českou premiéru Symfonie č. 2 estonského skladatele Lepa Sumery. (Autor recenze navštívil čtvrteční provedení).  více

Po rozeznění pádové zkušebny FSI VUT sestoupila desátá slavnostní sezona ansámblu Brno Contemporary Orchestra s podtitulem We are the world do podzemí. Odpolední nedělní koncert totiž zavedl milovníky soudobé hudební tvorby do jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Koncert s díly Šarūnase Nakase, Giacinta Scelsiho, Michala Wróblewského a Miroslava Tótha vznikl v rámci speciálního environmentálního projektu v režii Radima Nejedlého a koncipovaného u příležitosti Světového dne vody. Součástí koncertu bylo také literární pásmo z textů Radka Štěpánka napsaných pro tuto akci, které recitoval Petr Kubes. Texty tvořily na vhodných místech předěly mezi jednotlivými skladbami či větami. Přednes skladby Rany, kterou na objednávku Brno Contemporary Orchestra složil Miroslav Tóth, zajistila sama autorka předlohy Zuzana Husárová. Koncert řídil dirigent a umělecký vedoucí orchestru Pavel Šnajdrvíce

Brněnskou stopu najdeme na jednom z nejpozoruhodnějších mezinárodních hudebních alb roku 2021. Na nahrávce Live at Tou skupiny Angrusori, která nedávno získala na Slovensku ocenění Radio_Head Award v kategorii World music a folk, se totiž výraznou měrou podílela Iva Bittová. Houslistka a zpěvačka, kterou si už několik dekád spojujeme s brněnskou scénou.  více

Nejčtenější