Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen 2022

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc říjen 2022

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení příznivci brněnské kultury,

dnešní newsletter se nese ve znamení milníků. První z nich jste jistě zaznamenali minulý týden, kdy jsme na radě města schválili zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra. Počítáme, že celý proces výběru zhotovitele bude trvat devět měsíců a do roka se koncertní sál s akustikou světové úrovně konečně začne stavět. Projekt, který jsme před čtyřmi lety převzali ve stavu, kdy reálně hrozilo jeho zastavení a dlouhý soudní spor s vítězi původní architektonické soutěže z ateliéru M1, tak konečně míří do zdárného cíle. Věřím, že nové vedení města naváže na naši práci a dokáže jej i přes složitou ekonomickou situaci dovést až do plánovaného otevření v roce 2026. Moc se na to těším!

Další velká událost pro brněnskou kulturu nastane již zítra, kdy budeme na Ministerstvu kultury prezentovat naši přihlášku do soutěže o Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Do Prahy odjíždíme pro jistotu již dnes, večer nás čeká ještě poslední generálka na zítřejší prezentaci před dvanáctičlennou mezinárodní porotou. O tom, která města se probojují do druhého kola soutěže o tento prestižní titul, se dozvíme na páteční tiskové konferenci. Držte Brnu palce!

V nejbližších dnech bychom se měli rovněž dozvědět, kdo povede brněnskou kulturu v příštích čtyřech letech. Ať už to bude kdokoliv, rád bych popřál svému nástupci či nástupkyni hodně zdaru a pevné nervy.  Bude je v této nelehké době zajisté potřebovat. May Brno be with you…

Váš dosluhující radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

XV. Brněnské kulturní fórum bude na téma evaluace

Srdečně vás zveme na patnácté kulturní fórum! Zapište si do kalendářů datum 23. 11. 2022. Potkáme se v kulturním centru CO.LABS a zaměříme se na důležitost evaluace a vyhodnocování procesů v kultuře. Podíváme se například na to, jak se podařilo naplnit první akční plán brněnské kultury, představíme i přihlášku (tzv. Bidbook) do soutěže Evropské hlavní město kultury 2028. O svých zkušenostech s evaluací v kultuře promluví v panelové debatě také pozvaní experti a expertky.
ČÍST VÍCE

Na Odbor kultury přišlo 350 žádostí o dotace, které nyní prochází procesem kontroly

O dotační programy města Brna v oblasti kultury byl letos opět velký zájem, dorazilo nám 321 žádostí na jednoleté dotace pro rok 2023 a 29 na dvouleté dotace pro roky 2023–2024. Do 16. 10. bude probíhat proces kontroly, buďte tedy připraveni na případné vyzvání k opravě či doplnění žádosti. Následovat bude hodnocení žádostí odbornou komisí a začátkem příštího roku schvalování v orgánech města Brna.
ČÍST VÍCE

Vyhlašujeme soutěž na sochu Marie Restituty v Husovicích

Budete to vy, kdo vytvoří vítězný návrh sochy blahoslavené Marie Restituty do parku v Husovicích? Čas pro odevzdání návrhu je do 11. 1. 2023. Veškeré podmínky a detaily o soutěži najdete na našem webu socharske.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Zveme vás na procházku po výtvarných dílech, která připomínají brněnskou pivní historii a tradici

Nová „pivařská“ online stezka vznikla podle knihy Brnboniéra aneb Umění v Brně (skoro) pro všechny, kterou vydal TIC Brno. Autorka Silvie Šeborová odkrývá známá i téměř neznámá umělecká díla a ukazuje, že Brno má něco pro všechny, stejně jako čokoládová bonboniéra. Na další stezky můžete mrknout na našem webu socharske.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Začíná hledání zhotovitele stavby Janáčkova kulturního centra

Brněnští radní minulý týden schválili zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky na výstavbu Janáčkova kulturního centra. Provozovatelem centra bude Filharmonie Brno. Sál bude mít kapacitu 1 200 míst, což je oproti Besednímu domu téměř trojnásobek. Více než stočlenný orchestr tak bude moci koncertovat v Brně v plném obsazení, navíc ve špičkových akustických podmínkách.
ČÍST VÍCE

Brno 2028: Happy Hours vol. 5

Tým Brno 2028 zve na speciální Happy Hours – otevřené konzultační hodiny kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Tentokrát můžete zavítat do Asphalt Cycling Lab v pátek 14. 10. od 10 do 18 hod., což je zároveň tzv. Den D, kdy se dozvíme, zda  postupujeme v závodu o titul do dalšího kola. Společně s naším týmem můžete sledovat naživo výsledky prvního kola výběru kandidátních měst do finále.
ČÍST VÍCE

Café Kaprál

Pod hlavičkou Brno 2028 se veřejnosti v září 2022 otevřel literární salón Rezidence Café Kaprál. Jedinečně zachovaný byt brněnského básníka Zeno Kaprála (1941–2020) v Údolní ulici č. 17 je artefaktem sám o sobě. V literárním salónu probíhají autorská čtení, besedy, knižní křty i uvedení časopisu, vystoupí zde také zahraniční rezidenti Moravské zemské knihovny a další. Celý program sledujte na facebookové stránce rezidence.
ČÍST VÍCE

Pro více informací o kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury 2028 a o projektech, které přípravy provází sledujte kanály Brno 2028 na FacebookuInstagramu a doporučujeme k odběru newsletter.

PŘÍLEŽITOSTI

Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a jižní část parku Koliště

Kancelář architekta města Brna vyhlásila soutěž, jejímž cílem je najít budoucího zhotovitele projektové dokumentace pro řešení předprostoru Domu umění a jižní části parku Koliště. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je 28. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

Divadlo Radost hledá nejlepší původní divadelní hru určenou pro děti a mládež

Záměrem je pobídnout autory a autorky k tvorbě textů pro mladé publikum a nejzajímavější hry případně uvést na jevišti. Soutěž není věkově omezena a může se jí zúčastnit každý, kdo splní soutěžní podmínky. Až do 15. 3. 2023 tak mohou zájemci zasílat texty svých divadelních her v českém jazyce, které bude následně posuzovat odborná porota.
ČÍST VÍCE

Program státní podpory festivalů profesionálního umění pro rok 2023

Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo vyhlašovací podmínky Programu státní podpory festivalů profesionálního umění pro rok 2023. Žádosti o dotace přijímají do 31. 10. 2022.
ČÍST VÍCE

Evropský festivalový fond pro začínající umělce otevírá první výzvu

Fond vznikl za účelem objevovat nové talenty a podporovat začínající umělce tím, že jim nabídne platformu pro rozvoj jejich kariéry pod křídly festivalů. Podpoří každý rok 50 projektů – příjemci budou festivaly se značkou EFFE. Festival přijme začínajícího umělce (nebo skupinu umělců) na rezidenční program po dobu 11 měsíců v období od 1. 2. do 31. 12. 2023.
ČÍST VÍCE

MFDF Ji.hlava spouští projekt Platforma současného umění a audiovize

Platforma je nový multioborový projekt MFDF Ji.hlavy slučující festivaly a instituce napříč kulturním spektrem, jehož cílem je vytvořit volnou platformu pro diskusi a ve dvoufázovém projektu řešit problémy, se kterými se dlouhodobě či nově po pandemii potýkají, sdílet zkušenosti a know-how.
ČÍST VÍCE

Cena kritiky za mladou malbu 2023

Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků/Česká sekce AICA/Galerie kritiků vyhlašují 16. jubilejní ročník Ceny kritiky za mladou malbu 2023 pro umělce ve věku do 30 let.
ČÍST VÍCE

Integrovaný regionální operační program vyhlašuje dotační výzvy na podporu muzeí

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které spravuje Integrovaný regionální operační program, vyhlásilo dvě výzvy na podporu rozvoje městských, krajských a státních muzeí. Pro žadatele je připraveno ve výzvách přes 1,14 mld. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Žadatelé mohou podávat žádosti o podporu od 6. 10. 2022 do 27. 4. 2023.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Groove Brno letos v říjnu a listopadu opět představí hudebním fanouškům funkové, soulové a jazzové světové i české špičky.
ČÍST VÍCE

Výstavy grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S… podruhé! se koná 12. 10.
ČÍST VÍCE

20. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů proběhne v kině Art ve dnech 25. 10., 1. 11., 8. 11. a 22. 11.
ČÍST VÍCE

Výstava Valoch & Valoch v Moravské galerii zkoumá vztah mezi archeologií a konceptuálním uměním.
ČÍST VÍCE

Za volantem bez bázně a chikany je výstava v Technickém muzeu. Od 24. 10. představí fenomén autoklubů.
ČÍST VÍCE

To nejlepší z nezávislého komiksu a ilustrace představí festival KOMA ve dnech 13.–16.10.
ČÍST VÍCE

Přijďte 14. 10. na zahajovací večer Prototypu 2022, festivalu, který propojuje umění, vědu a technologie.
ČÍST VÍCE

Hlavním tématem EKOFILMu bude v roce 2022 jedno z témat českého předsednictví EU: klima a jeho změna. 12.–15. 10.
ČÍST VÍCE

V půlce října si nenechte ujít Mezinárodní festival krátkých filmů BRNO16, který patří k nejstarším filmovým festivalům u nás.
ČÍST VÍCE

Taneční seminář, který vyvrcholí dobovým plesem ve stylu Jane Austen můžete navštívit 5. 11.
ČÍST VÍCE

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan se dlouho věnoval buď vlastní tvorbě, nebo inspiraci arménským folklorem. Až na svém desátém albu StandArt se rozhodl pracovat s jazzovými standardy, skladbami, které fungují u většiny jazzových hudebníků jako základní průprava a jako materiál, na kterém se shodnou hráči z celého světa při společném jamování. Své aktuální album pianista představí v pátek 24. března 2023 v brněnském Sono Centru v rámci festivalu JazzFestBrno.  více

Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.  více

La Cantiga de la Serena je trio z jižní Itálie, které se zaměřuje na hudbu Středomoří, chápaného jako most mezi Západem a Východem. Repertoár souboru tvoří středověké tance a písně, písně duchovní včetně poutnických, středověké světské písně i písně sefardských židů, kteří museli na konci 15. století opustit dnešní Španělsko a Portugalsko. V roce 2021 skupina vydala své třetí a zatím nejnovější album La Mar a v létě 2022 vystoupila v Brně na festivalu Maraton Hudby. Koncert si můžete připomenout i díky tomuto rozhovoru. Na naše otázky odpovídají Fabrizio Piepoli, který zpívá a hraje na italskou chitarru battente, dále Giorgia Santoro, hráčka na nejrůznější druhy fléten a píšťal včetně indické bansuri nebo irské tin whistle, a také na keltskou harfu. A konečně třetím členem je Adolfo La Volpe, který hraje na arabskou loutnu, na klasickou kytaru nebo irské buzuki.  více

Koncert s podtitulem „Soudružnost, spolupráce, podvratnost a pořádná bitka na konec“ v režii souboru Brno Contemporary orchestra (BCO) nabídl pozoruhodný program soudobé hudby. Jednalo se o tři české a jednu světovou premiéru, které zazněly v Besedním domě 27. února pod taktovkou kmenového dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr koncertního sálu nebyl náhodný. Besední dům letos slaví 150 let od otevření a těleso uspořádalo výroční, komunitní koncert k důležitému jubileu.  více

Loňské album Morytáty a romance brněnského písničkáře a televizního dramaturga Ivo Cicvárka boduje ve výročních anketách nejen v čistě folkovém žánru. Ivo svůj velký projekt natočil se svou přejmenovanou kapelou, které nyní říká Živo, a s řadou hostů. V rozhovoru vysvětluje, co se skrývá za jednotlivými písněmi výpravného alba, a hovoří také o svých dalších plánech.  více

Nejčtenější