Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc srpen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé,

letošní léto v Brně bude patřit k těm, na které jen tak nezapomenete! Živá kultura ovládla město. Tolik skvělých akcí proběhlo a spousta nás jich ještě čeká. Pop Messe, Jakubák, Brasil Fest, Maraton hudby, Brno živě – to všechno a mnoho dalších jsou důkazem toho, že Brno je město kultury.

Nezapomeňte taky, že dnes startuje podávání žádostí o dotace v kultuře. Pokud si s tím nevíte rady, přijďte na školení nebo mrkněte na video.

Krásné letní dny přeje váš radní pro kulturu
Marek Fišer 

OD NÁS PRO VÁS

Startujeme podávání žádostí o dotaci v kultuře na rok 2023

Zažádat o dotaci na rok 2023 nebo roky 2023–2024 si můžete on-line na webu dotace.brno.cz. Čas na přípravu a odeslání žádosti je do konce září. Nevíte si s žádostí rady? Přijďte na školení, mrkněte na video nebo si přečtěte brožuru.
ČÍST VÍCE

Brněnští zastupitelé schválili přihlášku Brna do soutěže Evropské hlavní město kultury

Pro mnohé z vás už to nebude novinka, ale nesmíme zapomenout tuto důležitou zprávu zmínit i zde – červnové zastupitelstvo schválilo přihlášku Brna do soutěže Evropské hlavní město kultury. Nyní tým, který kandidaturu připravuje, ladí poslední detaily, aby byla přihláška připravená k odevzdání do 1. 9. 2022. Novinky ohledně kandidatury můžete průběžně sledovat na FacebookuInstagramu a také díky newsletteru.
ČÍST VÍCE

Na Odbor kultury přijmeme referenta/referentku pro agendu dotací v kultuře

Přidejte se do týmu Odboru kultury Magistrátu města Brna. Momentálně hledáme někoho, kdo se zapojí do agendy dotací. Na starosti budete mít především oblast literatury, divadla, performance a cirkusu, podpory uměleckých řemesel a lidových tradic a tance. Pokud máte o práci zájem, ozvěte se nám nejpozději do 24. 8. 2022.
ČÍST VÍCE

V Žabovřeskách se otevřelo nově zrekonstruované Makovského náměstí

Věděli jste, že si tuto lokalitu můžete snadno online zarezervovat pro pořádání kulturní akce přes náš web Plug & Play? Jde o příjemné, známé a živé místo s výbornou dostupností. V rámci lokace je vám k dispozici i rozlehlá terasa kulturního domu.
ČÍST VÍCE

Nový investiční dotační program se setkal s úspěchem

Jsme rádi, že o nový investiční dotační program na nákup hudební techniky byl velký zájem. Přišlo nám 58 žádostí, které plánujeme v září předložit ke schválení Zastupitelstvu města Brna. O výsledcích vás budeme neprodleně informovat.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Mezinárodní konference na téma Status umělce a umělkyně

IDU ve spolupráci s Ministerstvem kultury zve na mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně, kde představí příklady řešení statusu umělců a umělkyň ve vybraných evropských zemích. Konference se uskuteční 22. 9. 2022 od 9:30 do 14:00, v Konferenčním sále Ministerstva kultury.
ČÍST VÍCE

Přihlaste svůj projekt do soutěžní přehlídky neprofesionálních nekomerčních filmů autorů starších 58 let

Seniorforum je soutěž otevřená pro autory nad 58 let z České republiky i ze zahraničí. Hlavním cílem je podpora tvůrčích aktivit autorů-seniorů a popularizace jejich práce mezi diváky. Snímky nesmí být starší 3 let a jejich počet je omezen na dvě práce od jednoho autora.
ČÍST VÍCE

Otevřená výzva v rámci Mezinárodního summitu kulturních a kreativních odvětví

V Praze se 22. a 23. 9. 2022 koná největší summit kulturních a kreativních odvětví v Evropě. Během summitu bude možné odprezentovat svůj projekt či firmu z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Hledají se zejména na transformativní projekty, které reagují na společně probíhající digitální, sociální a zelenou tranzici.
ČÍST VÍCE

Nové dotační výzvy Ministerstva kultury ČR

Ministerstvo kultury ČR vyhlásilo výzvy v rámci dotačního řízení pro rok 2023 v oblasti Regionální a národnostní kultura a Kulturní dědictví.
ČÍST VÍCE

Fait Gallery vyhlašuje open call

Open call je určený pro výstavní projekty realizované v roce 2023 v prostoru Fait Gallery PREVIEW, který je zaměřen na generaci autorů mladší a střední generace, studenty a nedávné absolventy.
ČÍST VÍCE

Rok 2022 je v Evropě rokem mládeže

Máte představu, jakým směrem by se budoucnost evropského společenství měla ubírat? Cítíte, že hlas mladé generace není dostatečně slyšet? Zapojte se do soutěže, který Dům zahraniční spolupráce vyhlašuje u příležitosti Evropského roku mládeže, a podělte se o vaši vizi. Můžete ji zpracovat buď v písemné eseji, nebo formou autorského videa. Výherci se mohou těšit na dvoudenní návštěvu Bruselu a účast na závěrečné konferenci Evropského roku mládeže.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Mezinárodní hudební festival Špilberk rozezní nádvoří hradu v druhé polovině srpna.
ČÍST VÍCE

Druhý ročník open air festivalu TrutnOFF BrnoON startuje už ve středu v areálu za Anthroposem.
ČÍST VÍCE

Poznávejte letní Brno s profesionálními průvodci na Autentických prohlídkách, které pořádá TIC Brno.
ČÍST VÍCE

Léto v Botanické zahradě tradičně patří výstavě děl studentů Ateliéru sochařství­ FaVU VUT.
ČÍST VÍCE

Brno živě je multižánrový kulturní festival v ulicích města Brna, který se koná po celé léto.
ČÍST VÍCE

Letošní ročník folklorních večerů F SCÉNA proběhne na činoherní scéně Městského divadla Brno.
ČÍST VÍCE

Festival živého umění v ulicích města – Na prknech, dlažbě i trávě se letos koná od 14. do 21. 8.
ČÍST VÍCE

Order of Sonic Chaos je třídílný site-specific projekt zvukového a vizuálního umění v katakombách CED.
ČÍST VÍCE

ŠTETL FEST pod titulem Důstojnost v rozmanitosti dává nahlédnout do židovské kultury i historie.
ČÍST VÍCE

Vašulka Kitchen Brno zve na zahájení výstavy Time Aside islandského umělce Haraldura Karlssona.
ČÍST VÍCE

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Prvního prosince brněnský klub Fléda nabídl koncert ukrajinského kvartetu DakhaBrakha inspirovaného lidovou hudbou. „Dávat“ a „brát“ je překlad názvu kapely (v originále ДаxаБраxа), vyňatého ze staré ukrajinštiny. Co člověku může dát setkání s válkou poznamenaným národem? Zejména poznání, co vše bere válka. Avšak nejen proto byl tento koncert jednou z neopakovatelných příležitostí zažít hudbu plnou silných emocí na jevišti i v hledišti.  více

V úterý 22. listopadu uplynulo 20 let od úmrtí významného muzikologa, pedagoga, redaktora a vedoucího Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity – profesora Jiřího Fukače (15. ledna 1936 – 22. listopadu 2002).  více

Pro zahájení své 11. koncertní sezony v sále Divadla Husa na provázku si hudební soubor Brno Contemporary Orchestra vybral tématiku Ticha – a to nejen jako akustického jevu, ale i stejnojmenné rodiny. Tímto oslím můstkem dramaturgie večera propojila nejen Eufemias mysterion – Tajemství ticha – Miloslava Kabeláče, ale i světovou premiéru písně Jany Vöröšové Bau mir ein Haus, jejíž námětem a inspirací se stala brněnská rodačka Anna Ticho. Na koncertě Inkluze ticha (21. listopadu) vystoupili jako sólisté sopranistka Irena Troupová a violoncellista Josef Klíč, orchestr řídil kmenový dirigent souboru Pavel Šnajdrvíce

Folklor sice ve své prapůvodní podobě patří na venkov, ale už od roku 1892, kdy Leoš Janáček zorganizoval známý Lidový koncert, ho mohou Brňané vídat i v honosných městských sálech. Stejně tomu bylo i 19. listopadu, kdy v Mahenově divadle oslavil své třicátiny slovenský folklorní soubor Púčik.  více

Dvě velké inscenace Janáčkových oper na letošní festival Janáček Brno přijely z ciziny, a to s kompletním ansámblem včetně orchestrů. V obou případech se orchestry představily i na samostatných koncertech. Oba večery byly interpretačně špičkové, ale také osobitě pojaté. Oba večery řídili přední světoví dirigenti střední generace, oba původem z Moravy.  více

Nejčtenější