Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc únor

17. únor 2021, 2:00

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc únor

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí, změn a příležitostí na poli kultury. 

Letošní rok bude pro brněnskou kulturu opravdu zkouškou. Soudě podle vládních výstupů vyhlídky nevypadají růžově. Ale my věříme, že nadějné jsou. Brněnské zastupitelstvo dotace na kulturu pro tento rok schválilo tak, jak mělo naplánováno v letošním rozpočtu, a my na odboru uděláme vše pro co nejrychlejší výplatu peněz. Potřebujeme však, abyste byli připravení. Mnozí již víte, že veškeré informace najdete na webovém dotačním portálu či stránkách odboru.  

Počítáme s Vámi, nevzdávejte to!

Kateřina Vorlíčková
vedoucí Odboru kultury MMB 

OD NÁS PRO VÁS

Dnes projednalo Zastupitelstvo města Brna poskytnutí dotací v kultuře na rok 2021 a roky 2021-2022. Výsledky najdete od zítra na dotačním portálu. Celkem bylo rozděleno 42 244 tis. Kč.
ČÍST VÍCE

Pustili jsme se do evaluace dotačního systému, kterou máme ukotvenou v našem akčním plánu. V první fázi proběhlo dotazníkové šetření, na které navázaly minulý týden tzv. kulaté stoly. Momentálně zvažujeme podněty žadatelů a vyhodnocujeme možnosti jejich realizace.
ČÍST VÍCE

Začíná další ročník participativního rozpočtu města Brna - Dáme na vás. Zapojte se do pátého ročníku a přihlaste svůj nápad. Co takhle nějaký kulturní projekt? Věděli jste, že díky participativnímu rozpočtu právě vzniká na Cejlu úspěšná Městská galerie? Přijďte s nápadem, který Brňany zaujme. Změňte Brno k lepšímu. 
ČÍST VÍCE

Připomínáme, že výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ky Muzea města Brna, příspěvkové organizace, je otevřené do konce února.
ČÍST VÍCE
 

COVID

Brno se připojilo ke kampani #zakreativnicesko. Cílem nové kampaně, za kterou stojí platforma Kreativní Česko, je podpora kulturních a kreativních odvětví v rámci Národního plánu obnovy. Ministerstvo kultury žádá z NPO pro oblast kulturního a kreativního sektoru celkem 8,2 mld. Kč a vyzývá k silné lobby ze strany sektoru, měst a krajů. Jinak totiž hrozí, že peníze, které by měly jít do obnovy, digitalizace a rozvoje regionální kultury, vláda vyčlení pro zcela jiné účely. Město Brno výzvu vyslyšelo, radní schválili podporu projektu i připojení se k otevřenému dopisu. Připojte se i vy. 
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury vyhlásilo 3. výzvu dotačního programu COVID – Kultura pro osoby samostatně výdělečně činné. O jednorázovou podporu ve výši 60 tis. Kč budou moci žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích v termínu od 15. 2. do 15. 4.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury připomíná všem uměleckým tělesům, zejména organizacím s kolektivními uměleckými tělesy, aby využívaly možnosti pravidelného bezplatného antigenního testování. 
ČÍST VÍCE
 

PŘÍLEŽITOSTI

Ministerstvo kultury předložilo vládě ke schválení dlouho očekávánou Strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví na roky 2021-2025. Ta by měla zajistit úspěšný rozvoj kulturních a kreativních odvětví v České republice.
ČÍST VÍCE

Česká komora architektů vyhlásila 6. ročník České ceny za architekturu. Projekty můžete přihlásit do 16. 4. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let.
ČÍST VÍCE

Online konference na téma Společná programová iniciativa pro kulturní dědictví: Spuštění Strategické agendy pro výzkum a inovace 2020 se bude konat 16. 3. Během této konference budou představeny globální a evropské důsledky této strategie. 
ČÍST VÍCE

Připojte se k výzvě projektu #NewEuropeanBauhaus a sdílejte nápady, inspirativní projekty a příklady dobré praxe. Evropská komise vyzývá designéry, architekty, inženýry, vědce, studenty a podnikatele napříč disciplínami, aby znovu představili udržitelné žití v Evropě i mimo ni. 
ČÍST VÍCE

Rezidenční pobyty pro nezávislé tvůrce a tvůrkyně v oblasti performing arts vyhlásilo divadlo BuranTeatr. Na výběr je z profesionálního, studentského nebo kontinuálního pobytu. Deadline přihlášek je do 1. 3.
ČÍST VÍCE

Projekt na podporu mobility umělců a kulturních profesionálů i-Portunus financovaný z programu Evropské unie Kreativní Evropa vyhlásil pět nových výzev pro rok 2021. Tentokrát v oblasti architektury, hudby a literárních překladů. 
ČÍST VÍCE

Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury vyhlásila výběrové řízení na rezidenční pobyty v Brně a v Praze pro běloruské spisovatele. 
ČÍST VÍCE

 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Každou středu hrají pro zdraví a lepší náladu z balkónu Janáčkova divadla členové orchestru NdBrass. Národní divadlo Brno tak chce povzbudit všechny, kterých se nějakým způsobem dotkla pandemie. Živý přenos si můžete poslechnout i na youtube kanálu divadla.

Nové ochranné pásmo vzniklo okolo slavné vily Tugendhat. Nyní se tak nesmí bez souhlasu památkářů zásadně změnit charakter okolní zástavby. Po letech se tím splní podmínka zápisu vily na seznam UNESCO.

Brněnské Divadlo BARKA, které nabízí možnost realizace handicapovaným, se z důvodu vládních opatření dostalo do obtížné situace. Pomozte divadlu tuto dobu překlenout, a pokud můžete, podpořte je, jak je ve vašich silách a možnostech.

V lednu proběhl další ročník divácké soutěže Křídla za sezónu 2019/2020, kterou organizuje Městské divadlo Brno. Mezi nejoblíbenější herce podle ankety patří Alena Antalová a Aleš Slanina, cenu nejoblíbenější inscenace vyhrál muzikál Mamma Mia! Na kompletní výsledky se můžete podívat na webu divadla.

Městské divadlo Brno také přichází s novinkou! Nenechte si ujít jejich podcasty z divadelního zákulisí. Poslechnout si můžete třeba o tom, jak vznikala hra Skleněný pokojrozhovor s Hanou Holišovou a plno dalších.

Knihovna Jiřího Mahena slaví výročí 100 let od založení. Jako překvapení k výročí Mahenka zveřejnila perfektní 3D virtuální prohlídku Ústřední knihovny se soutěžním kvízem.

Novou publikaci Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy vydává Muzeum města Brna v rámci oslav Roku Adolfa Loose.

Zajímá vás  aktuální dění z HaDivadla, včetně toho interního? Přidejte se k facebookové skupině HaDi friends. Najdete zde tipy na výlety z řad divadelního kolektivu #haditipynavylet, možnosti zapojení se do pomoci a dobrovolnictví #covidpomoc.

foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Na konci roku 2020 vydala Filharmonie Brno dvojici nahrávek sestávajících z děl Antonína Dvořáka a Antonína Rejchy. „Dvořákovské“ CD se skladatelovou první symfonií a Maličkostmi v úpravě a instrumentaci šéfdirigenta brněnské filharmonie Dennise Russella Daviese jsme zde již recenzovali. Nyní se zaměříme na nahrávku hudebního obrazu Lenora skladatele Antonína Rejchy na text balady Gottfrieda Augusta Bürgera. Na CD se představili Martina Janková v roli Lenory, Pavla Vykopalová jako její matka, Wojciech Parchem v roli vypravěče a Jiří Brückler jako zesnulý voják Vilém. Po boku orchestru Filharmonie Brno vystoupil také Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Stejně jako v případě nahrávky s díly Antonína Dvořáka, i tento projekt řídil dirigent Dennis Russell Davies.  více

Současný jazz je jedním z nejobtížněji definovatelných hudebních stylů. Existuje totiž v celé řadě podob: od víceméně puristických historických podžánrů (ragtime, swing, dixieland, bebop, hard bop, free jazz a další) se postupně víc a víc rozvolňuje do nejrůznějších fúzí, čerpá novou inspiraci mimo jiné z rocku, world music, folklóru či z vážné hudby. Takže vedle autorů a interpretů straight-ahead jazzu se také u nás vyprofilovalo několik autorských osobností hledajících a vytvářejících jeho novou podobu.  více

Po lednových streamovaných koncertech doplněných sérií originálních video-upoutávek se Czech Ensemble Baroque včera opět vrátil se živým večerním přenosem. Tentokrát se jednalo o druhý koncert z cyklu Bacha na Mozarta, který byl přeložený z 21. října. Z prostor Konventu Milosrdných bratří na něm zazněl, jako stěžejní část programu, žalm Dixit Dominus Georga Friedricha Händela.  více

Koronavirová krize roku 2020 (a 2021) měla a stále má takový dopad na podobu hudebního trhu, že si badatelé s odstupem budou možná klást otázku, zda v této době vyšly vůbec nějaké nahrávky, které neovlivnila. Robert Křesťan s Druhou trávou chtěl pracovat na dvojalbu, na kterém měl vedle sebe postavit coververze písní svých oblíbenců a novou autorskou tvorbu. Součástí ambiciózního projektu se stal britský producent Eddie Stevens, avšak přerušená možnost cestování mezi Českem a Londýnem zastavila i práce na 2CD. Kapela se rozhodla nečekat na uvolnění a vydala Díl první samostatně. Nejde o přesnou podobu původně zamýšleného prvního disku. „Vydat jen převzaté skladby bez jakékoli patrné vazby mezi nimi a původní tvorbou nám připadlo nedostatečné a producentský styl Eddieho Stevense je natolik jednotlivý a jistým způsobem jednotící, že jsme se rozhodli na prvním nosiči vydat mix obou a s druhým dílem počkat,“ vysvětluje Křesťan. Před sebou tedy máme Díl první, což ovšem není žádná polovičatá nahrávka nebo nedokončené dílo. Druhé trávě se navzdory vyšší moci podařilo nahrát jednu z nejsilnějších českých desek roku 2020.  více

Stávající epidemiologickou situaci s nemožností živého koncertování využila řada větších i menších hudebních těles k přípravě nových nosičů. Jedním z nich je i Filharmonie Brno, která rozšířila svoji nabídku o vlastní edici CD nahrávek s odvážným mottem: Hudba, kterou hned tak někde nekoupíte. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde v prvé řadě o povedený slogan marketingové sekce, tato stručná charakteristika není pouhým a prázdným lákadlem. Již první dvojice desek vydaných na konci roku 2020 nabídla neprávem pozapomenuté oratorium Antonína Rejchy Lenora (zaznělo při koncertech 5., 6. a 7. února 2020). Filharmonici nahráli také program s Dvořákovou Symfonií č. 1 v c moll Zlonické zvony a skladbou Bagatelles, op. 47 (Maličkosti), obojí v úpravě (a v případě Maličkostí i bohatší instrumentaci) šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese. A právě toto album bude předmětem našeho hodnocení.  více