Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září

Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Vážení přátelé brněnské kultury,

se stále se zkracujícími dny Vám přinášíme první podzimní číslo našeho pravidelného newsletteru. Dozvíte se o termínu příštího Brněnského kulturního parlamentu, který bude tentokrát probíhat během celého dne a kompletně se bude věnovat brněnské přihlášce do soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028. Představíme Vám nejen právě vznikající nový team, který bude za tvorbu přihlášky zodpovědný, a naše zahraniční poradce, ale o své zkušenosti se podělí také zástupci některých měst, která se o titul dříve ucházela. Pokud přemýšlíte o tom, jak se do projektu zapojit, určitě si nenechte tuto událost ujít.

Dalším projektem, na kterém se můžete aktivně podílet, je Janáčkovo kulturní centrum. Stavbě nového koncertního sálu již nestojí nic v cestě a po výběru zhotovitele bude zhruba v polovině příštího roku zahájena. Minulý týden jsme na zahajovacím koncertu brněnské filharmonie spustili sbírku na varhany, které budou nový sál zdobit. Zkrátit si čekání na tento královský nástroj můžete během Brněnského varhanního festivalu, jehož tóny rozezní naše město už nyní.

Dneškem nejen že začíná podzim, ale také finišuje předvolební kampaň. Pokud stále nevíte, komu to hodit, zvažte volbu Killera. Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu seriálové tvorby Serial Killer nabídne krom tradiční soutěže seriálů ze střední a východní Evropy rovněž speciální zaměření na belgickou tvorbu a do Brna se sjede řada vážených hostů. Pokud na festival vyrazíte, určitě se na některém promítání či přidružených večírcích potkáme.

Buďte zdrávi.

Váš radní pro kulturu, Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Brno kandiduje v soutěži Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Podívejte se, co soutěž městu přinese, co obnáší příprava nebo jak se můžete zapojit vy sami.
ČÍST VÍCE

Vyhlašujeme opencall na téma kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury. Jaká témata jsou podle vás důležitá pro Brno? Čím je Brno výjimečné? Co může dát světu? Pošlete nám svoje nápady a dostanete příležitost je prezentovat na XIII. setkání Brněnského kulturního parlamentu, který se bude konat 3. 11. 2021 v KUMSTu. Zúčastnit se můžete jako jednotlivec nebo v týmu. Čekají na vás zajímavé ceny, ale i zkušenosti a příležitost stát se součástí prestižní mezinárodní soutěže. Termín pro odeslání přihlášek je 22. 10. 2021.
ČÍST VÍCE

Začala veřejná sbírka na vybudování varhan v Janáčkově kulturním centru, budoucím sídle Filharmonie Brno. Přispět můžete libovolnou částkou na transparentní účet č. 5200247/0100. 
ČÍST VÍCE

Známe vítěznou podobu vodního prvku na Dominikánském náměstí. V polovině srpna zasedla odborná hodnoticí porota a z 53 přihlášených návrhů vybrala jako vítězný vodní prvek od autorů Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela.
ČÍST VÍCE

Spolupráce se zahraničím, nový vizuální styl a workshopy pro děti. Jak se po roce sžívá s Divadlem Radost nový ředitel Pavel Hubička? Přečtěte si náš rozhovor.
ČÍST VÍCE
 
Hudební projekt OnStage Brno byl vybrán v konkurenci evropských projektů jako příklad dobré a přenositelné praxe. Brněnskou zkušeností se od letošního června inspiruje sedm dalších měst v Česku a na Slovensku – Plzeň, Ostrava-Jih, Neratovice, Trenčín, Nitra, Banská Bystrica a Lučenec. 
ČÍST VÍCE
 
Děkujeme všem, kteří nám zaslali své věcné připomínky k připravovanému dotačnímu programu pro významné kulturní akce (VKA) a pomáhají nám tak efektivně vylepšovat stávající dotační systém. Všechny připomínky jsme shromáždili a vypořádali na webu Brněnského kulturního parlamentu.
ČÍST VÍCE
 
Připomínáme možnost podání žádosti o dotaci v oblasti kultury. Čas je do konce září, ovšem doporučujeme nenechávat podání na poslední chvíli. Pokud si s vyplněním žádosti nevíte rady, můžete využít videonávod nebo informační brožuru
ČÍST VÍCE
 

COVID

Ministerstvo kultury aktualizovalo balíček pro obnovení kulturního života. Kapacita venkovních akcí je nyní bez omezení, stejně tak může být naplněna maximální kapacita vnitřních prostor. Vše samozřejmě za splnění podmínek (test/očkování/imunita). Veškeré podrobnosti najdete na webu MK ČR. 
ČÍST VÍCE 

PŘÍLEŽITOSTI

Aktuálně je otevřených několik dotačních výzev Ministerstva kultury. O granty se můžete hlásit například v oblastech Podpora regionálních kulturních tradicPodpora kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin žijících v České republicePodpora kulturních aktivit osob se zdravotním postižením a seniorů a několika dalších. 
ČÍST VÍCE

Kreativní Evropa zve na konferenci Dobrovolnictví v kultuře a umění, která se uskuteční on-line ve dnech 13. a 14. 10. 2021. Cílem konference je nejen znovu oživit a propagovat téma dobrovolnictví v kultuře a umění, ale také představit jeho výhody těm, kteří se jím doposud nezabývali, a prezentovat, jak se dobrovolnictví daří v jednotlivých regionech 
ČÍST VÍCE

Jednodenní workshop MediaTech Sprint věnovaný inovacím se bude konat 9. 11. v Babelsbergu. Čtyři evropské organizace z oblasti audiovizuálních průmyslů se zúčastní intenzivního workshopu, při kterém budou spolupracovat na řešení předem definovaných problémů. 
ČÍST VÍCE

Přispějte k výzkumu mobility v kultuře vyplněním dotazníku spuštěného v rámci projektu i-Portunus Houses. Cílem průzkumu je získat přehled o současném stavu a budoucích možnostech mobility umělců/kyň a kulturních pracovníků/ic a jejich místních hostitelů/ek. 
ČÍST VÍCE

Kulturní hackaton Coding da Vinci dorazí začátkem roku 2022 do příhraničního trojúhelníku Německa, Polska a České republiky. Zúčastnit se můžete s digitalizovanými kulturními daty z vaší instituce. Na kick-off akci v únoru 2022 v SLUBu v Drážďanech následně kulturní instituce představí své zdigitalizované podklady v krátkých přednáškách. 
ČÍST VÍCE

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Od 15. do 30. 9. je k vidění na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem panelová výstava, která představuje Brňanům fenomén Charkovské školy fotografie. Hlavními prvky jsou syrové motivy a experimentální forma.

► Future Gate Festival – filmová soutěž, legendy žánru, dokumenty, soutěž studentských filmů, zahraniční hosté, výstavy, workshopy a besedy žánru science fiction. V Brně od 21. do 26. 9. Tématem letošního ročníku je postapokalypsa.

► Koncert duchovní hudby v bazilice na Mendlově náměstí v podání sboru Auris Brunensis si přijďte poslechnout 9. 10. v 19:30. Uslyšíte Poulenca, Řezníčka, Brittena, klasiky renesanční tvorby a další.

► Oslavte Mezinárodní den tance – Flamenco pro všechny roztančí prostor před Moravskou galerií 26. 9. Představí se vám brněnská i mimobrněnská taneční flamencová studia, tanečně-hudební skupiny i sóloví tanečníci/ce.

► Ve dnech 10. 9. až 22. 10. zpestří podzimní Brno festival francouzské kultury Bonjour Brno. Čekají vás filmy, autorská čtení, gastronomie, přednášky nebo koncerty.

► Osm koncertů rozezní královské nástroje v centru Brna a tóny varhan z dílen různých mistrů varhanářů vyplní večery babího léta. Brněnský varhanní festival probíhá až do konce září.

► Pěvecký komorní sbor Boni discipuli zve na koncert Svět v písních aneb skladby v původních jazycích různých národů napříč světem. Poslechnout si ho můžete přijít 4. 10. v 19:30 do kláštera klarisek v Soběšicích.

► Jak správně řídit město? Vyzkoušejte si to na vlastní kůži díky interaktivní výstavě URBANIA Brno, která představuje na vybraných situacích a projektech 8 principů rozvoje města. Navštívit ji můžete až do 3. 10. v prostoru bývalé káznice na Cejlu.

► Hlavním tématem Dne architektury jsou letos cesty a spojnice, kterými jsou naše města protkaná. Festival se uskuteční od 1. do 7. 10. Čekají vás přednášky, procházky, výstavy, projížďky a workshopy. Součástí je i přidružený festival Film a architektura, který letos nabídne filmové projekce v brněnských kinech.

Foto archiv stavbaweb.cz

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Po Smetanově Daliborovi dorazila v pátek 5. dubna na prkna Janáčkova divadla další z oper velikánů české národní hudby – pohádková Rusalka Antonína Dvořáka na libreto Jaroslava Kvapila. V režii Davida Radoka, který dílo uchopil předně jako vážnou dramatickou a symbolickou operu, z níž mj. zcela vyškrtl komické postavy Hajného a Kuchtíka. Scénografie se rovněž ujal Radok, přičemž vycházel z konceptu Rusalky scénografa Larse-Ake Thessmana uvedené při inscenaci v operním domě GöteborgsOperan roku 2012. Kostýmy navrhla Zuzana Ježková, choreografii připravila Andrea Miltnerová a světelného designu se ujal Přemysl Janda. V pěveckých rolích se představili Jana Šrejma Kačírková (Rusalka), Peter Berger (Princ), Jan Šťáva (Vodník), Eliška Gattringerová (Cizí kněžna), Václava Krejčí Housková (Ježibaba), Tadeáš Hoza (Lovec) a Doubravka SoučkováIvana Pavlů a Monika Jägerová (trojice žínek). Sbor vedl Pavel Koňárek a hudebního nastudování a premiérového uvedení se chopil dirigent Marko Ivanovićvíce

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby bylo uvedení úctyhodného počtu skladeb, které zazněly ve světové premiéře. Jednou z těchto kompozic představovalo také Niedzielne rano (Nedělní ráno) skladatele Martina Smolky (*1959), které vzniklo na objednávku festivalu a v podání Cappelly Mariany. Ve složení Barbora Kabátková – soprán, Daniela Čermáková – alt, Vojtěch Semerád – tenor/umělecký vedoucí, Tomáš Lajtkep – tenor a Tomáš Šelc – baryton. Skladba zazněla v pátek 5. dubna v kostele sv. Augustina. Smolkovo dílo bylo doplněno chorálem a kompozicemi ze 13.–16. století.  více

Nejčtenější