Kulturní newsletter Odboru kultury MMB na měsíc září 2022

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a příležitostí, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně.

Milí přátelé,

prvního září jsme po čtyřech letech příprav odevzdali přihlášku do soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028! Bidbook jsme dopravili osobně na Ministerstvo kultury, kam jsme se z Brna vypravili na kolech. Devítičlenný brněnský tým složený ze zástupců politické reprezentace, spolutvůrců koncepce Brno s Tebou a zástupců scény čeká v Praze za měsíc prezentace před dvanáctičlennou mezinárodní porotou. Již 14. října se dozvíme, zda Brno postoupí do druhého kola této prestižní soutěže o titul, který může ve městě nastartovat pozitivní procesy daleko přesahující oblast kultury. Držte nám palce!

V dnešním newsletteru se dozvíte výsledky nového dotačního programu na nákup techniky a hudebních nástrojů a poradíme Vám, jak správně vyplnit žádost o programové kulturní dotace pro rok 2023. Dočtete se rovněž o podpoře projektu centra pro nezávislou kulturu v prostorách Sokola na Kounicově, které zde chystá platforma CO.LABS. Na zářijovém zastupitelstvu jsme projektu přislíbili finanční spoluúčast 21 milionů korun, aby měl větší šanci získat dotaci z Národního plánu obnovy. Moc si přejeme, aby projekt uspěl a město získalo další prostory a zkušebny pro nezřizovanou kulturní scénu, kterých je v Brně stálý nedostatek.

Váš radní pro kulturu,
Marek Fišer

OD NÁS PRO VÁS

Brno 2028: Máme odevzdáno!  

Brno společně s Broumovem, Libercem a Českými Budějovicemi soutěží o titul Evropské hlavní město kultury 2028 a zástupci přípravného týmu Brno 2028 odvezli přihlášku do Prahy na kole. Tříčlenný peloton v čele s radním pro kulturu Markem Fišerem překonal 240 km vzdálenost za 2 dny. 
ČÍST VÍCE

Pro více informací o kandidatuře Brna na Evropské hlavní město kultury 2028 a o projektech, které přípravy provází sledujte kanály Brno 2028 na FacebookuInstagramu a doporučujeme k odběru newsletter.

Zveřejnili jsme výsledky dotační výzvy na nákup techniky a hudebních nástrojů

V nejbližších dnech žadatelům přijdou poštou oznámení o schválení či neschválení žádosti. Pokud jste mezi úspěšnými žadateli, Odbor kultury MMB vás postupně vyzve k podpisu smlouvy. Druhá várka žádostí se bude schvalovat v listopadu po ustanovení nového Zastupitelstva města Brna.
ČÍST VÍCE

Projděte si naši novou stezku po náhrobcích malířů a sochařů

V Muzeu města Brna si dali úžasnou práci a zmapovali na Ústředním hřbitově náhrobky, které patří významným brněnským umělcům a umělkyním. A že jich není málo! My jsme z nich potom vytvořili online stezku, kterou si můžete projít jak z domu od počítače, tak s mobilem v ruce přímo na hřbitově. Tuto i další online stezky najdete na našem webu socharske.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Žádáte si o dotaci v kultuře? Poradíme vám.

Mrkněte na náš videonávod k vyplňování žádosti. Projdeme ji s vámi krok po kroku a upozorníme na vše, co byste neměli přehlédnout, včetně novinek pro rok 2023. Pokud je vám příjemnější textová podoba, veškeré metodické návody najdete na webu dotace.brno.cz.
ČÍST VÍCE

Káznice se otevře lidem. V říjnu představí podobu centra pro svobodnou tvorbu.

Letos v létě uplynulo 250 let od položení základního stavebního kamene brněnské káznice v Zábrdovicích. Budova s pohnutou historií dlouhé roky chátrá, v budoucnu se ovšem dočká oživení. Káznice se totiž promění v centrum svobodné tvorby, které zároveň uctí politické vězně. Kreativní centrum Brno také poslouží veřejnosti jako místo pro trávení volného času. Pokud se o historii i budoucnosti komplexu chcete dozvědět víc, přijďte 6. 10. na akci Káznice 250. Návštěvníci se přímo v káznici mohou těšit na bohatý kulturní program.
ČÍST VÍCE

Brno podpořilo vizi CO.LABS na vznik kulturního centra

Větší a modernější prostory pro nezávislou kulturní scénu chystá platforma CO.LABS na Kounicově. Brno přislíbilo finanční spoluúčast 21 mil. Kč, aby měla renovace a rozšíření kulturního centra větší šanci získat dotaci z Národního fondu obnovy.
ČÍST VÍCE

Na Odbor kultury přijmeme referenta/ku pro uměleckou a muzejní činnost

Přidejte se do týmu Odboru kultury! Hledáme někoho, kdo se bude podílet na realizaci nových výtvarných děl, starat se o agendu čestných hrobů na Ústředním hřbitově a zabezpečovat odbornou zřizovatelskou činnost vůči příspěvkovým organizacím Brna (Muzeum města Brna, TIC BRNO a Dům umění města Brna). Pokud máte o práci zájem, ozvěte se nám nejpozději do 16. 9. 2022.
ČÍST VÍCE

PŘÍLEŽITOSTI

Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a jižní část parku Koliště

Kancelář architekta města Brna vyhlásila soutěž, jejímž cílem je najít budoucího zhotovitele projektové dokumentace pro řešení předprostoru Domu umění a jižní části parku Koliště. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je 28. 11. 2022.
ČÍST VÍCE

Open call do Galerie FaVU na rok 2023

Fakulta výtvarných umění VUT vypisuje výzvu k podávání výstavních projektů umělců/umělkyň a kurátorek/kurátorů do Galerie FaVU pro rok 2023. Výzva je určena jednotlivcům, skupinám nebo kolektivům z ČR a ze zahraničí. Vítány jsou vizuální, audiovizuální a zvukové projekty reagující na specifika výstavního prostoru nebo aktuální společenská témata. Deadline odevzdání výstavních projektů je 16. 9. 2022.
ČÍST VÍCE

Dotační výběrové řízení v programu Kulturní aktivity – podpora spolků

Oddělení ochrany kulturních statků Ministerstva kultury vyhlašuje pro rok 2023 výběrové dotační řízení v programu Kulturní aktivity - podpora projektů spolků a pobočných spolků (včetně zvláštních organizací pro zastoupení zájmů ČR v mezinárodních nevládních organizacích) v oblasti ochrany movitého kulturního dědictví. 
ČÍST VÍCE

Mezinárodní summit kulturních a kreativních odvětví

V Praze se 22. a 23. 9. 2022 koná největší summit kulturních a kreativních odvětví v Evropě. Na mezinárodní konferenci se potkají profesní špičky kulturních a kreativních odvětví, stakeholdeři a zástupci organizací z tuzemska i celé Evropské unie. Hlavním tématem konference je transformace – zelená, sociální, digitální.
ČÍST VÍCE

Open call pro kapely, hudebníky a zpěváky vyhlašuje CO.LABS

Zóna nezávislého umění CO.LABS v Brně vyhlašuje, v rámci hudební dramaturgické linie, otevřenou výzvu pro kapely a umělce či umělkyně v oblasti hudby s autorskou tvorbou s cílem podpořit prezentaci vlastní tvorby a hudebních projektů v prostoru CO.LABS Socialspace. Deadline pro přihlášení je 30. 9. 2022.
ČÍST VÍCE

Střed zájmu: Opravdu se musíme změnit? Jak vést kulturní organizaci v roce 2023

Jak kulturní organizace čelí současným krizím a jak by na ně měly reagovat? Jsou nezbytné zásadní změny v poslání, zaměření akcí, financování? Jak v kultuře fungovat s home-officem? Co může manažerům a manažerkám při řízení změn pomoci? Akademie IDU zve na konferenci, která proběhne v Praze 3. 10. 2022.
ČÍST VÍCE

Cultural Heritage in Action hledá příklady dobré praxe v oblasti kulturního dědictví

Jste součástí správy města, obce nebo regionu v České republice? Upozorněte na vaši práci v kulturním dědictví. Cultural Heritage in Action, platforma EU pro vzdělávání a podporu diskuze v oblasti kulturního dědictví, hledá příklady dobré praxe.
ČÍST VÍCE

Zapojte se do unijního průzkumu o videoherním průmyslu

Videoherní profesionálové se mohou zapojit do průzkumu, jehož cílem je zmapovat, jak může Evropská unie aktivně a cíleně podporovat videoherní průmysl. Dotazník je otevřený do konce září.
ČÍST VÍCE

Nové dotační výzvy v oblasti životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí ČR vyhlásilo tři nové dotační výzvy: Energetické úspory ve veřejné infrastruktuře (prádelny a gastro provozy), Veřejné budovy v pasivním standarduObnovitelné zdroje energie ve veřejných budovách.
ČÍST VÍCE

AKCE V BRNĚ

Knihovna Jiřího Mahena zve na první Literární salon, tentokrát s Petrem Šestákem 13. 9. od 17.30.
ČÍST VÍCE

Diversní podzim 2022:  série událostí operního, koncertního i komorního charakteru v Brně od září až do prosince.
ČÍST VÍCE

Babylonfest seznamuje českou většinu s brněnskými sousedy původem z celého světa. Letos od 9. do 17. 9.
ČÍST VÍCE

Nakladatelství Host uvede 22. 9. v 17.30 novou knihu Lopaty a Vykořisťovatelé od Jaroslava Kuboše.
ČÍST VÍCE

Sochař Jan Ambrůz a fotograf Jaroslav Pulicar aneb nové výstavy v Domě umění. Obě můžete navštěvovat do konce října.
ČÍST VÍCE

Festival Serial Killer představí jedinečný výběr současných seriálů. Nenechte si jej ujít od 20. do 25. 9.
ČÍST VÍCE

Slovácký krúžek na besedě u cimbálu připomene 100. výročí narození slavného primáše dr. Vítězslava Volavého.
ČÍST VÍCE

Seniorforum je soutěžní přehlídka nekomerčních filmů autorů starších 58 let. Letos se koná od 30. 9. do 2. 10.
ČÍST VÍCE

Centrum experimentálního divadla zve na oslavy 30 let existence. Kulturní program se uskuteční v sobotu 1. 10.
ČÍST VÍCE

Bohatý kulturní program na září má také Café Práh u Vaňkovky - užít si můžete koncerty, divadlo i promítání.
ČÍST VÍCE

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Lotyšská instrumentální kapela Very Cool People nedávno vydala album s dlouhým názvem 50 Years of Influence + 30 Years of Cool Equals 13 Years of Music Hooliganism. Za pár dnů je přijede představit do Brna – bude hrát 17. září v klubu Music Lab. A vedle písní ze zmíněného alba se dostane i na úplné novinky z teprve chystaných projektů. Těch má totiž kapela v čele s kytaristou Elvijsem Grafcovsem, který odpovídá na naše otázky, na rozdávání.  více

„Dělali jsme to jako session, seděli jsme naproti sobě, aby měl divák zážitek, jako kdyby přišel na zkoušku,“ líčí zpěvák Dan Bárta, jak vznikalo jeho aktuální album Jedním dechem, nahrané společně s jazzovým Robert Balzar Triem a s maďarským trumpetistou Kornélem Fekete-Kovácsem. Nejvíce jazzové album v bohaté diskografii Dana Bárta vyšlo u brněnského vydavatelství Bivak Records a v brněnském studiu České televize se natáčelo.  více

Podoba hudebního folklorismu druhé poloviny 20. století byla výrazně ovlivněna jediným profesionálním hudebním tělesem – Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů neboli BROLNem. A právě ten oslavil 8. září 2022 v brněnském Besedním domě své sedmdesáté narozeniny.  více

Po covidové pauze brněnské ulice opět zaplnily kroje z různých koutů Moravy, ale i jiných zemí Evropy. První zářijový den začal Mezinárodní folklorní festival Brno. Stejně jako drtivá většina festivalů a pravidelných akcí se nemohla v posledních dvou letech konat, také MFF měl kvůli vládním opatřením pauzu. A proto pro letošní ročník zvolil výmluvný podtitul Žijem. Úvodní koncert obstaral na nádvoří Nové radnice tentokrát BROLN a byly k tomu dva speciální důvody.  více

Hudební festival Olomoucké barokní slavnosti na předposledním koncertu svého jubilejního, desátého ročníku ve Freskovém sále ZŠ Komenius v Olomouci nabídl večer se souborem Musica Florea. Pod uměleckým vedením violoncellisty Marka Štryncla vystoupili hudebníci s výběrem skladeb opomíjených klasicistních a raně romantických autorů Karla Kohauta, Jana Ladislava Dusíka a Johanna Nepomuka Hummela. Volba autorů nebyla náhodná – letos je tomu právě 210 let od Dusíkova a 185 let od Hummelova úmrtí. Po boku kmenových členů ansámblu – houslistek Magdaleny Malé a Simony Tydlitátové, violistky Lýdie Cillerové, violoncellisty Marka Štryncla a kontrabasisty Ondřeje Štajnochra – usedla za kladívkový klavír Petra Matějovávíce

Nejčtenější