Liščí stopou za Bystrouškou

Liščí stopou za Bystrouškou

Sdružení Opera na cestách připravilo open air projekt pro děti i dospělé k 90. výročí premiéry opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky.

 Jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky oslaví 6. listopadu 2014 devadesáté narozeniny. Málokteré operní dílo je tak úzce spojováno s konkrétním městem, jako je Bystrouška spojena s Brnem a nedalekými Bílovicemi nad Svitavou, které již za první republiky bývaly oblíbeným výletním místem Brňanů a letním sídlem řady českých umělců.

Projekt chce připomenout nejen premiéru světoznámé opery, ale také další osobnosti, události a místa spojená se vznikem díla – vedle skladatele Leoše Janáčka jsou to spisovatel Rudolf Těsnohlídek, malíř Stanislav Lolek, režisér Ota Zítek, scénograf Eduard Milén a samozřejmě také Bílovice nad Svitavou. Část projektu je věnována rovněž reálným předlohám díla – skutečným zvířecím obyvatelům moravských lesů.

Účastníci budou na své cestě po liščí stopě plnit úkoly a seznamovat se s jednotlivými tematickými okruhy. Nejšikovnější z nich vyhrají ceny. Na závěr celého programu budou mít možnost zhlédnout animovanou verzi opery Příhody lišky Bystroušky z produkce BBC. A samozřejmě nebude chybět narozeninový dort pro lišku, která se osobně dostaví ho převzít. A pro chvíle odpočinku si můžete posedět u promítání oblíbených večerníčků o mazané lišce Bystroušce.

Vstup na akci je zdarma, program můžeme je vhodný pro děti již od tří let. Po liščí stopě se můžete vydat 12. října v Lužánkách a Památníku Leoše Janáčka mezi 13.00 a 17.00 hod.

Program

13–17 hod, park Lužánky a Památník Leoše Janáčka (Smetanova 14)

Přijďte kdykoliv mezi první a pátou hodinou a projděte si zábavnou a poučnou liščí trasu. Za splnění úkolů budete získávat razítka s liščími tlapkami! Nejšikovnější z vás získají hezké ceny!

Jak se kreslí lišky – výtvarná a literární podoba příběhů o chytré lišce – Stanislav Lolek a Rudolf Těsnohlídek

Ze života lišek a jiné lesní havěti anebo co skladatel všechno potřebuje vědět před psaním opery – setkání s lesáky a zvířátky

U revírníků na dvoře – v této opeře vystupují i domácí zvířátka

Kde dávají lišky dobrou noc – Bílovice nad Svitavou

Hlasy liščího světa – skutečné zvířecí hlasy a jak mohou hudební nástroje vytvořit zvuky lesa

Liška u Janáčků – prohlídka Památníku Leoše Janáčka, o světové premiéře (Památník Leoše Janáčka)

Liška v divadelním světě – výroba kostýmů, líčení, nácvik divadelního ztvárnění lišek a jiné havěti

Liška v brněnské televizi – promítání večerníčku Liška Bystrouška (13-17 hod, bijásek, Středisko volného času Lužánky)

Slavnostní závěr programu – předání narozeninového dortu lišce a promítání kreslené podoby opery Příhody lišky Bystroušky (17 hod, bijásek, SVČ Lužánky, kapacita 40 osob)

Můžete se těšit na živá zvířátka. Bude s námi lištička Růža i s panem revírníkem, králíčci, morčátka a máme slíbeného také jednoho skunka od ZOO Brno! A děti se můžou projet na poníčkovi!

Akce se koná za každého počasí. V případě deště se přesuneme do budovy SVČ Lužánky.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více