Maraton hudby Brno odstartuje za měsíc. Město rozezní koncerty bez vstupného

Během čtyř srpnových dnů, kdy probíhá Maraton hudby Brno 2019, se celé centrum města rozezní živou hudbou. Hudbu zde budete potkávat doslova na každém kroku a většina koncertů bude letos přístupná zdarma. Pořadatelé postaví ve městě několik pódií, zaměřených na hudbu mnoha žánrů. Na své si přijdou děti i dospělí. Těšit se můžete na hvězdy brněnské hudební scény, jako jsou Progres 2, Ukulele Orchestra jako Brno nebo Monika Bagárová, tuzemskou scénu zastoupí například Jan P. Muchow, minus123minut nebo Žamboši. Ze zahraničí dorazí první dáma slovenského popu Jana Kirschner, buskeři a flašinetáři.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postaveno velké pódium, které nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo brněnská legenda Progres 2. Děti zase nadchne Bombarďák s koncertem plným divokých písní.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice s Guest centrem. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů. Zazpívá například německá jazz popová písničkářka Tinatin.

Tradičními a oblíbenými účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto Bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Výtvarnice Kateřina Šedá navrhla čtyři pokoje (obývák, ložnici, koupelnu a kuchyň), díky kterým budou lidé na ulici jako doma. Českým a zahraničním buskerům bude patřit také samotné zahájení festivalu ve čtvrtek 8. srpna na Jakubském náměstí. Vystoupí jeden z nejlepších beatboxerů Evropy En.dru nebo Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show. Součástí Bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 10. srpna na náměstí Svobody.

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr. Těšit se můžete na Metošé, Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky, Pacora trio, Magdu Uhlířovou nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku.

Folková scéna na Orlí stage je naopak festivalovou novinkou. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Vystoupí i Žamboši. Držitelé několika Andělů zde pokřtí novou desku.

Kromě folku čekají posluchače i další festivalové novinky. Je to téměř nonstop program klubové scény v Kabinetu Múz, kde se představí například Khoiba a její „atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí“, nebo již zmíněné festivalové Guest centrum s geniem loci nádvoří Staré radnice.

Protože Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény, oslovil letos Django fest a ten na festivalu vůbec poprvé představí romskou muziku. Uslyšíte Moniku Bagárovou,  Mezcla Orquesta, Aroma Sound či kytaristu Zsolta Varadyho s jeho kapelou.

Naopak již tradiční součástí programu jsou Nekonečné varhany u Jezuitů a Pianoštafeta v Alfa pasáži. Před pěti lety slavnostně vysvěcené varhany se v rámci Maratonu hudby Brno rozezní v nekonečném proudu skladeb již počtvrté. Záštitu poskytla brněnská varhanice paní profesorka Alena Veselá, která 7. července oslavila úctyhodné 96 narozeniny.

Také Pianoštafeta ve funkcionalistické pasáži Alfa má svého patrona. Není jím nikdo menší než ředitel České filharmonie a zároveň výborný pianista David Mareček. Do hudební štafety jsou zváni hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností, přihlásit se mohou na   e-mail pianostafeta@gmail.com do 5. srpna. 

Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. Pořadatelé však doporučují mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost festivalu Maraton hudby Brno. A nabídka koncertů, performancí a happeningů je opravdu bohatá!

Maraton hudby Brno proběhne od 8. do 11. srpna 2019.

JPM & The Antagonists/ foto Milan Bureš

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po trojici koncertů, které posluchačům v rámci komorního minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! připravila Filharmonie Brno, se v pátek uskutečnil závěrečný večer nejen tohoto neobvyklého projektu, ale prakticky vzato celé sezóny 2019/2020. Po violoncellové sekci s harfou, harfě s kontrabasem a po bicích nástrojích s projekcí a tancem rozeznělo sál Besedního domu mnohem tradičnější obsazení v podobě smyčcového kvarteta. To samo o sobě ničemu nevadí, ostatně právě smyčcová kvarteta zaujímají v rámci evropské hudební tradice zvláštní místo a v průběhu více než dvou a půl století vzniklo od dob „Papa“ Haydna až po současnost impozantní množství kvalitní hudební literatury. Rozhodně si členové smyčcových kvartet nemohou stěžovat na nedostatek zajímavých děl určených pro jejich obsazení, jako tomu tu a tam bývá u jiných komorních těles. Hudebníci Marie Pšenicová (housle), Jan Rybka (housle), Petr Pšenica (viola) a Lukáš Svoboda (violoncello) však šli (ať již z vlastní, či cizí iniciativy) zcela jinou cestou. Samotná dramaturgie koncertu připomínala spíše zkoušku na blížící se svatební sezónu než závěrečný koncert cyklu, který má uzavřít ročník 2019/2020 i Besední dům.  více

Po úspěšném vystoupení violoncellové sekce s harfou včera dala Filharmonie Brno v nově vzniklém minicyklu Konec streamu. Hrajeme zase živě! prostor ještě komornějšímu obsazení. Ve středu 27. května měli posluchači možnost navštívit koncert manželské dvojice Ivany Švestkové (harfa) a Marka Švestky (kontrabas). Program sestával nejen ze skladeb určených přímo pro tyto nástroje, ale podobně jako v případě zahajovacího koncertu v této sérii zazněly také úpravy více či méně známých děl světové hudební literatury.  více

Devátý a zároveň poslední díl ze seriálu Průvodce Brno – město hudby UNESCO nese podtitul Electro, beat, multimediavíce

Jsou tomu již takřka tři měsíce, co pandemie koronaviru vtrhla do České republiky, otřásla národní ekonomikou, školstvím i kulturou; bezohledně devalvovala měnu, poslala děti do improvizovaných domácích lavic a pozavírala galerie, divadla, operní domy i hudební sály. Od té doby jsme si museli zvyknout na proměnlivá vládní nařízení, ale také na jistý kulturní půst. Streamovaná videa nezahnala hlad a ani sebelepší nahrávky neutišily žízeň. V posledním květnovém týdnu se společenský i kulturní život opatrně probouzí k životu; otevírají se také dveře brněnského Besedního domu, kde ve čtyřech dnech soubor odehraje celkem osm koncertů. V nově vzniklém komorním „minicyklu“ Konec streamu. Hrajeme zase živě! nabízí Filharmonie Brno koncerty s podnázvy: Cellisté & harfaHarfa & kontrabas duoBicisté & projekce a Smyčcové kvarteto. Prvně jmenovaný se v pondělní podvečer dokonce dočkal nezvyklé předpremiéry, když hudebníci brněnské filharmonie usedli na střeše tržnice na Zelném trhu. Se stejným programem také včera odpoledne zahájili violoncellisté v čele s koncertním mistrem Pavlem Šabackým a harfenistka Dominika Svozilová poslední sérii koncertů v Besedním domě v této nešťastné sezoně.  více

Po Velikonocích se na sociálních sítích a v médiích objevilo oficiální prohlášení, které každému milovníkovi folkloru pokazilo den. Folklorní festival ve Strážnici se letos neuskuteční. Důvody jsou všem dobře známé. Včera začala další vlna koronavirového rozvolňování a my jsme si nejen proto povídali s ředitelem Národního ústavu lidové kultury (NÚLK) ve Strážnici Martinem Šimšou. Je tedy opravdu důvod ke smutku? Na co se můžeme v nejbližší době těšit? A kdy je nejlepší doba navštívit zámecký park a strážnické muzeum v přírodě? Nejen na tyto otázky následující rozhovor odpoví.  více