Maraton hudby Brno odstartuje za měsíc. Město rozezní koncerty bez vstupného

Během čtyř srpnových dnů, kdy probíhá Maraton hudby Brno 2019, se celé centrum města rozezní živou hudbou. Hudbu zde budete potkávat doslova na každém kroku a většina koncertů bude letos přístupná zdarma. Pořadatelé postaví ve městě několik pódií, zaměřených na hudbu mnoha žánrů. Na své si přijdou děti i dospělí. Těšit se můžete na hvězdy brněnské hudební scény, jako jsou Progres 2, Ukulele Orchestra jako Brno nebo Monika Bagárová, tuzemskou scénu zastoupí například Jan P. Muchow, minus123minut nebo Žamboši. Ze zahraničí dorazí první dáma slovenského popu Jana Kirschner, buskeři a flašinetáři.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postaveno velké pódium, které nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo brněnská legenda Progres 2. Děti zase nadchne Bombarďák s koncertem plným divokých písní.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice s Guest centrem. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů. Zazpívá například německá jazz popová písničkářka Tinatin.

Tradičními a oblíbenými účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto Bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Výtvarnice Kateřina Šedá navrhla čtyři pokoje (obývák, ložnici, koupelnu a kuchyň), díky kterým budou lidé na ulici jako doma. Českým a zahraničním buskerům bude patřit také samotné zahájení festivalu ve čtvrtek 8. srpna na Jakubském náměstí. Vystoupí jeden z nejlepších beatboxerů Evropy En.dru nebo Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show. Součástí Bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 10. srpna na náměstí Svobody.

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr. Těšit se můžete na Metošé, Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky, Pacora trio, Magdu Uhlířovou nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku.

Folková scéna na Orlí stage je naopak festivalovou novinkou. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Vystoupí i Žamboši. Držitelé několika Andělů zde pokřtí novou desku.

Kromě folku čekají posluchače i další festivalové novinky. Je to téměř nonstop program klubové scény v Kabinetu Múz, kde se představí například Khoiba a její „atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí“, nebo již zmíněné festivalové Guest centrum s geniem loci nádvoří Staré radnice.

Protože Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény, oslovil letos Django fest a ten na festivalu vůbec poprvé představí romskou muziku. Uslyšíte Moniku Bagárovou,  Mezcla Orquesta, Aroma Sound či kytaristu Zsolta Varadyho s jeho kapelou.

Naopak již tradiční součástí programu jsou Nekonečné varhany u Jezuitů a Pianoštafeta v Alfa pasáži. Před pěti lety slavnostně vysvěcené varhany se v rámci Maratonu hudby Brno rozezní v nekonečném proudu skladeb již počtvrté. Záštitu poskytla brněnská varhanice paní profesorka Alena Veselá, která 7. července oslavila úctyhodné 96 narozeniny.

Také Pianoštafeta ve funkcionalistické pasáži Alfa má svého patrona. Není jím nikdo menší než ředitel České filharmonie a zároveň výborný pianista David Mareček. Do hudební štafety jsou zváni hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností, přihlásit se mohou na   e-mail pianostafeta@gmail.com do 5. srpna. 

Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. Pořadatelé však doporučují mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost festivalu Maraton hudby Brno. A nabídka koncertů, performancí a happeningů je opravdu bohatá!

Maraton hudby Brno proběhne od 8. do 11. srpna 2019.

JPM & The Antagonists/ foto Milan Bureš

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Třetí večer Olomouckých barokních slavností o víkendu nabídnul obnovenou premiéru hned tří samostatných hudebních celků. Znovuobjevený cembalový koncert, melodram Kázání na svatého Jána Pavla a oratorium Františka Antonína Míči uvedl soubor Ensemble Damian v dobové interpretaci a netradičně také každé dílo předvedl v jiném prostoru jezuitského konviktu.  více

Olomoucké barokní slavnosti začaly. Ve zdejším jezuitském konviktu otevřela jejich 7. ročník novodobá premiéra serenaty Il tribunale di Giove rakouského hudebního skladatele Karla Ditterse von Dittersdorfa. Dílo bylo poprvé uvedeno při oslavách narozenin pruského krále Fridricha II. Velikého 27. ledna 1775 a po vratislavské repríze roku 1777 upadlo v zapomnění. Tento neblahý osud se rozhodlo zvrátit hudební těleso Ensemble Damian, které v čele s uměleckým vedoucím ansámblu a režisérem Tomášem Hanzlíkem se dílo pokusilo přivést zpět k životu. V sólových rolích vystoupili Leandro Lafont (Osud, Apollon), Kristýna Vylíčilová (Génius Evropy, Minerva), Lucie Kaňková (Čas, Štěstěna), Monika Jägerová (Jupiter) a Jakub Rousek (Mars). Kostýmy i scénu navrhl režisér Hanzlík.  více

Festival Slunce ve Strážnici se bude letos konat už podvacáté. Především milovníci folkové muziky a klasického bigbítu mají v kalendáři poznačený termín 12. a 13. července. O historii festivalu, o jeho vrcholných momentech i těžkostech a také o tom, čím bude jiný letošní ročník, jsme hovořili s ředitelem Festivalu Slunce Pavlem Kopřivou.  více

Konec prvního prázdninového týdne se nesl ve znamení oslav. Na 7. července totiž připadá narození Aleny Veselé, významné brněnské varhanice a profesorky JAMU, která v tento den oslavila úctyhodných 96 let. Koncert uspořádaný právě k tomuto jubileu byl zároveň finální položkou 39. ročníku Brněnského varhanního festivalu a jako oslava narozenin zakladatelky (a nyní patronky celé přehlídky) má již v jeho programu pevné postavení.  více

Žijeme ve svobodné demokratické společnosti, v níž úlohou státu je vytvářet prostředí a podmínky pro rozvoj kreativity a tvůrčího potenciálu s vědomím skutečnosti, že živé umění dneška vytváří kulturní dědictví budoucnosti.  více