Maraton hudby Brno odstartuje za měsíc. Město rozezní koncerty bez vstupného

Během čtyř srpnových dnů, kdy probíhá Maraton hudby Brno 2019, se celé centrum města rozezní živou hudbou. Hudbu zde budete potkávat doslova na každém kroku a většina koncertů bude letos přístupná zdarma. Pořadatelé postaví ve městě několik pódií, zaměřených na hudbu mnoha žánrů. Na své si přijdou děti i dospělí. Těšit se můžete na hvězdy brněnské hudební scény, jako jsou Progres 2, Ukulele Orchestra jako Brno nebo Monika Bagárová, tuzemskou scénu zastoupí například Jan P. Muchow, minus123minut nebo Žamboši. Ze zahraničí dorazí první dáma slovenského popu Jana Kirschner, buskeři a flašinetáři.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postaveno velké pódium, které nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo brněnská legenda Progres 2. Děti zase nadchne Bombarďák s koncertem plným divokých písní.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice s Guest centrem. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů. Zazpívá například německá jazz popová písničkářka Tinatin.

Tradičními a oblíbenými účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto Bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Výtvarnice Kateřina Šedá navrhla čtyři pokoje (obývák, ložnici, koupelnu a kuchyň), díky kterým budou lidé na ulici jako doma. Českým a zahraničním buskerům bude patřit také samotné zahájení festivalu ve čtvrtek 8. srpna na Jakubském náměstí. Vystoupí jeden z nejlepších beatboxerů Evropy En.dru nebo Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show. Součástí Bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 10. srpna na náměstí Svobody.

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr. Těšit se můžete na Metošé, Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky, Pacora trio, Magdu Uhlířovou nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku.

Folková scéna na Orlí stage je naopak festivalovou novinkou. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Vystoupí i Žamboši. Držitelé několika Andělů zde pokřtí novou desku.

Kromě folku čekají posluchače i další festivalové novinky. Je to téměř nonstop program klubové scény v Kabinetu Múz, kde se představí například Khoiba a její „atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí“, nebo již zmíněné festivalové Guest centrum s geniem loci nádvoří Staré radnice.

Protože Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény, oslovil letos Django fest a ten na festivalu vůbec poprvé představí romskou muziku. Uslyšíte Moniku Bagárovou,  Mezcla Orquesta, Aroma Sound či kytaristu Zsolta Varadyho s jeho kapelou.

Naopak již tradiční součástí programu jsou Nekonečné varhany u Jezuitů a Pianoštafeta v Alfa pasáži. Před pěti lety slavnostně vysvěcené varhany se v rámci Maratonu hudby Brno rozezní v nekonečném proudu skladeb již počtvrté. Záštitu poskytla brněnská varhanice paní profesorka Alena Veselá, která 7. července oslavila úctyhodné 96 narozeniny.

Také Pianoštafeta ve funkcionalistické pasáži Alfa má svého patrona. Není jím nikdo menší než ředitel České filharmonie a zároveň výborný pianista David Mareček. Do hudební štafety jsou zváni hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností, přihlásit se mohou na   e-mail pianostafeta@gmail.com do 5. srpna. 

Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. Pořadatelé však doporučují mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost festivalu Maraton hudby Brno. A nabídka koncertů, performancí a happeningů je opravdu bohatá!

Maraton hudby Brno proběhne od 8. do 11. srpna 2019.

JPM & The Antagonists/ foto Milan Bureš

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Včerejší podvečer na piazzettě Janáčkova divadla se nesl ve znamení koncertu k zahájení sezóny 2019/2020 Národního divadla Brno (NdB). Propagace akce zajistila hudebnímu večeru to nejdůležitější – stovky diváků, kteří hojně zaplnili celé prostranství. Nelze opomenout opravdu široké věkové rozpětí, které je zejména na své spodní hranici (zatím ještě v kočárcích) tolik potřebné pro budoucí kulturu.   více

Konec září bude v nedaleké slovenské Bratislavě patřit world music. Široké veřejnosti i pozvaným zahraničním delegátům se představí přední kapely žánru ze Slovenska, na konferenci se bude hovořit o folkloru i jazzu, na programu budou koncerty světových hvězd i workshopy pro hudebníky a jejich manažery. Ředitelka festivalu Jarmila Vlčková zve na toto setkání i muzikanty z Brna a okolí. Účast na konferenci je zdarma, stačí se zaregistrovat na stránkách World Music Festivalu Bratislava.  více

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.  více