Maraton hudby Brno odstartuje za měsíc. Město rozezní koncerty bez vstupného

Během čtyř srpnových dnů, kdy probíhá Maraton hudby Brno 2019, se celé centrum města rozezní živou hudbou. Hudbu zde budete potkávat doslova na každém kroku a většina koncertů bude letos přístupná zdarma. Pořadatelé postaví ve městě několik pódií, zaměřených na hudbu mnoha žánrů. Na své si přijdou děti i dospělí. Těšit se můžete na hvězdy brněnské hudební scény, jako jsou Progres 2, Ukulele Orchestra jako Brno nebo Monika Bagárová, tuzemskou scénu zastoupí například Jan P. Muchow, minus123minut nebo Žamboši. Ze zahraničí dorazí první dáma slovenského popu Jana Kirschner, buskeři a flašinetáři.

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postaveno velké pódium, které nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo brněnská legenda Progres 2. Děti zase nadchne Bombarďák s koncertem plným divokých písní.

Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré radnice s Guest centrem. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů. Zazpívá například německá jazz popová písničkářka Tinatin.

Tradičními a oblíbenými účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto Bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Výtvarnice Kateřina Šedá navrhla čtyři pokoje (obývák, ložnici, koupelnu a kuchyň), díky kterým budou lidé na ulici jako doma. Českým a zahraničním buskerům bude patřit také samotné zahájení festivalu ve čtvrtek 8. srpna na Jakubském náměstí. Vystoupí jeden z nejlepších beatboxerů Evropy En.dru nebo Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show. Součástí Bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 10. srpna na náměstí Svobody.

Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit Biskupský dvůr. Těšit se můžete na Metošé, Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky, Pacora trio, Magdu Uhlířovou nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku.

Folková scéna na Orlí stage je naopak festivalovou novinkou. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Vystoupí i Žamboši. Držitelé několika Andělů zde pokřtí novou desku.

Kromě folku čekají posluchače i další festivalové novinky. Je to téměř nonstop program klubové scény v Kabinetu Múz, kde se představí například Khoiba a její „atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí“, nebo již zmíněné festivalové Guest centrum s geniem loci nádvoří Staré radnice.

Protože Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény, oslovil letos Django fest a ten na festivalu vůbec poprvé představí romskou muziku. Uslyšíte Moniku Bagárovou,  Mezcla Orquesta, Aroma Sound či kytaristu Zsolta Varadyho s jeho kapelou.

Naopak již tradiční součástí programu jsou Nekonečné varhany u Jezuitů a Pianoštafeta v Alfa pasáži. Před pěti lety slavnostně vysvěcené varhany se v rámci Maratonu hudby Brno rozezní v nekonečném proudu skladeb již počtvrté. Záštitu poskytla brněnská varhanice paní profesorka Alena Veselá, která 7. července oslavila úctyhodné 96 narozeniny.

Také Pianoštafeta ve funkcionalistické pasáži Alfa má svého patrona. Není jím nikdo menší než ředitel České filharmonie a zároveň výborný pianista David Mareček. Do hudební štafety jsou zváni hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností, přihlásit se mohou na   e-mail pianostafeta@gmail.com do 5. srpna. 

Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. Pořadatelé však doporučují mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost festivalu Maraton hudby Brno. A nabídka koncertů, performancí a happeningů je opravdu bohatá!

Maraton hudby Brno proběhne od 8. do 11. srpna 2019.

JPM & The Antagonists/ foto Milan Bureš

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Smutnou náhodou se brněnský básník a prozaik Jan Skácel nedožil sametové revoluce – zemřel 7. listopadu 1989 v sedmašedesáti letech, deset dní před začátkem velkých společenských i politických změn. Jeho pohřeb v obřadní síni hřbitova v Brně-Židenicích byl tehdy sám o sobě tichou manifestací proti režimu, který Skácelovi, člověku přísně apolitickému, neustále komplikoval život i práci. Na den přesně po třiceti letech si výročí Skácelova úmrtí připomnělo zcela zaplněné hlediště Divadla Husa na provázku vzpomínkovým večerem (D)obrovský Skácel, který byl naplněný hudbou i mluveným slovem.  více

Big band Cotatcha Orchestra, složený ze špičkových hráčů nejen českých, ale i slovenských a rakouských, si postupně buduje zasloužené renomé na brněnské a potažmo české či středoevropské scéně. Rok po úspěšných koncertech s nizozemským dirigentem a trombonistou Iljou Reijngoudem nyní big band odhalil repertoár, který by měl být obsahem jeho debutového alba. Koncerty s názvem Bigbandová elektronika proběhly na začátku listopadu v Ostravě a v Brně.  více

Kulturní dům U lípy na ulici Charbulova vprostřed týdne hostil tradiční Folklorní taneční. Tato milá akce v režii brněnského Slováckého krúžku se konala již po třetí. V několika týdnech na ní přizvaní lektoři učili tance typické pro jejich region. Podtitul aktuálního třetího běhu tanečních zní Tance méně známé a neznámévíce

Potemnělým sálem Divadla na Orlí se v neděli nesly táhlé zvuky fléten doprovázené zurčením potůčků, šuměním větru a chřestěním kamenů – to vše nabídla česká premiéra multižánrového projektu Prorok větru podle stejnojmenné knihy Stefana Biavaschiho. Za projektem stojí flétnistka a hlavní iniciátorka celého díla Martina Komínková, režisérka Ema Pantano a Marta Carino, jejíž videoprojekce se snoubila se zvukovým záznamem Šimona Obdržálka předčítajícího z Biavaschiho knihy. Technickou podporu zajišťovali Radek Komínek a Petr Šplíchal, uměleckou supervizi Massimiliano Zanoni.  více

Ve věku 41 let opustila tento svět po těžké nemoci zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská. Rodačka z Kudlovic u Uherského Hradiště nezapřela v ničem, v čem vynikala, svoje slovácké kořeny. Byla jednou z těch obdařených bytostí, jež dokážou přenášet poselství lidových písní k posluchačům, kteří se jinak s folklorem v životě míjejí.  více