Mezinárodní kytarový festival a kurzy: David Carmon, Marco Battaglia, Paul Galbraith a další

Mezinárodní kytarový festival a kurzy: David Carmon, Marco Battaglia, Paul Galbraith a další

Blíží se 28. ročník Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno. V rámci festivalu proběhne také Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent. Festival do Brna přiveze výběr světové kytarové špičky. Zahájení bude tradičně patřit flamencu, vystoupí kytarista David Carmona s tanečnice Ana Latorre, Carmen Molina a Miguel „El Cheyenne“.

Koncerty festivalu proběhnou na Nové radnici v Brně a nově i na Biskupském dvoře, kde se uskuteční úvodní tradiční noc flamenca. Vystoupí přední interpreti originálního flamenca z Andalusie. Kytarista David Carmona, tanečnice Ana Latorre, zpěvačk Carmen Molina a zpěvák Miguel „El Cheyenne“. Festival probíhá od 4. do 10. srpna 2019 v Brně.

Následovat bude koncert Marco Battagliho z italského Milána, hrajícího na historickou kytaru z 19. století. Dále vystoupení Bianky Szalaty z Polska, loňské vítězky brněnské mezinárodní kytarové soutěže Guitartalent, která vystoupí spolu se zpěvačkou Ewelinou Koniec. V úterý se představí hvězdy festivalu - brazilské kytarové duo Assad Brothers, které je považováno za nejlepší svého druhu na světě. Hned následující den bude hrát legendární kytarový skladatel Nikita Koškin na autorském koncertě spolu se svojí manželkou Marinou Krupkinou. Vítěz Segoviovy soutěže v Londýně Paul Galbraith z Velké Británie, známý svojí stylovou interpretací Bacha a klasicistních děl, v níž je považován z kytaristů za nejlepšího vystoupí v Brně se svým recitálem.  V pátek zahraje Kytarový orchestr festivalu, s dirigenty Nikitou Koshkinem a Vladimírem Novotným, poté vystoupí nejlepší sólisté probíhajících kytarových kurzů. Vyvrcholením bude večerní koncert na Biskupském dvoře s názvem Pocta Paco de Luciovi, na němž bude hrát španělské trio slavného kytaristy Pedra Navarra. 

Mezinárodní kytarové kurzy, které probíhají při festivalu jsou vedeny výše uvedenými sólisty koncertů a dalšími mezinárodně zastoupenými pedagogy. Jako jsou například Maria Linnemann (Německo), Luciano Tortorelli (Itálie), Igor Shoshyn (Bělorusko), Masayuki Kato z Japonska,  z ČR Vladislav Bláha (JAMU a Konzervatoř v Brně) a Zdeněk Dvořák z Prahy, ad. Každoročně se kurzů zúčastní na 150 kytaristů z přibližně 15 zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se vystoupí na závěrečném koncertě na Nové radnici. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent ve dvou kategoriích  - do 19 let a bez omezení věku. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne o tom, kdo se stane vítězem soutěže a vyhraje hlavní cenu - kytaru nejvýznamnějšího japonského  kytaráře Masaki Sakuraie a účast ve finále kytarové soutěže v Tokiu v dubnu 2020, ale i další ceny – koncertní kytary dalších vynikajících mistrů kytarářů.

 

Koncerty:

Neděle 4. 8. 20:00 Biskupský dvůr

DAVID CARMONA Y GRUPO DE FLAMENCO DE ANDALUCIA, ANA LATORRE, tanec, CARMEN MOLINA, zpěv a MIGUEL "EL CHEYENNE", perkuse.

Pondělí 5. 8. 20:00, Nová radnice

MARCO BATTAGLIA, Itálie – historická kytara, 

BIANKA SZALATY, kytara (1. cena GUITARTALENT´18) & EWELINA KONIEC, zpěv - Polsko

Úterý 6. 8. 20:00 Biskupský dvůr 

DUO ASSAD BROTHERS, Brazílie  

Středa 7. 8. 20:00, Nová radnice 

DUO NIKITA KOŠKIN & MARINA KRUPKINA, Rusko

Čtvrtek 8. 8. 20:00, Nová radnice 

PAUL GALBRAITH, Velká Británie  

Pátek 9. 8. 16:30, Nová radnice

KYTAROVÝ ORCHESTR, sólisté kurzů, dirigenti: NIKITA KOSHKIN, VLADIMÍR NOVOTNÝ  

Pátek 9. 8. 20:00, Biskupský dvůr

PEDRO NAVARRO TRIO, Španělsko - Pocta Paco de Lucia: PEDRO NAVARRO – kytara, KEVIN MUÑOZ – doprovodná kytara, LUÍS CASTANY – zpěv, cajón. 

Výuka v kurzech, přednášky, porota soutěže: 

SERGIO ASSAD, ODAIR ASSAD, NIKITA KOSHKIN, PAUL GALBRAITH, MARIA LINNEMANN,

PEDRO NAVARRO, MARCO BATTAGLIA (historické kytary), LUCIANO

TORTORELLI, IGOR SHOSHIN, ZDENĚK DVOŘÁK, VLADISLAV BLÁHA,… 

Odpolední přednášky a koncerty

Brad Conroy, USA - recitál, Nieborak Duo – koncert cello + kytara, účastníci kurzů.

Nikita Koshkin, Rusko – autorská přednáška, STRUNAL – představení nového modelu, 

Anton Muller, Felix Muller, Německo – výroba kytar. 

Zúčastnění mistři kytaráři:

Anton a Felix Muller, Luboš Náprstek, Jan Schneider, Petr Semenec, STRUNAL a d.

Carmen Molina/ foto archiv umělce

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

První díl ze seriálu Průvodce Brno – město hudby UNESCO nese podtitul Velké hlasy a patří brněnské opeře.   více

Představujeme vám nového hudebního Průvodce. Brno získalo téměř před třemi lety prestižní titul Město hudby UNESCO, čímž se zařadilo mezi 46 stejně zaměřených měst z celého světa. Na otázku proč a čím je jeho hudební scéna tak vyjímečná vám možná odpoví jednotlivé díly následujícího seriálu. Autorem celkem devíti kapitol mapujících brněnskou hudební scénu je Boris Klepal. O grafické zpracování a sazbu tištěného průvodce se postarala Barbara Zemčík. Koláže jsou dílem yvanse, anglický překlad realizoval Don Sparling. Od zítřejšího dne najdete na tomto místě pravidelně každý čtvrtek jednu z kapitol Průvodce. Tištěná verze bude v lepších časech zdarma k vyzvednutí v informačním centru TIC Brnovíce

Trumpetista Jiří Kotača stojí v čele mladého, ale velmi zajímavého a zdravě ambiciózního big bandu Cotatcha Orchestra. Zatímco brněnský orchestr na své první album teprve čeká, nedávno Kotača vydal CD se svým komornějším tělesem, s mezinárodním Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartetem. Album se jmenuje Journeysvíce

V souvislosti s dopady mimořádných opatření kvůli viru Covid-19 na aktéry kulturních a kreativních odvětví v Brně, vedení města Brna a Odbor kultury MMB intenzivně pracují na souboru opatření pro zmírnění těchto dopadů. Zároveň v této věci probíhá komunikace na všech úrovních veřejné správy, především pak ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem, který mapuje situaci na celostátní úrovni. Do 22. března 2020 můžete prostřednictvím online dotazníku (odkaz najdete v článku) pomoci zhodnotit aktuální situaci, na základě výsledků budou podniknuty další kroky.  více

Zatímco své minulé album Velký svět vydal brněnský písničkář Ivo Cicvárek dlouhých jedenáct let po předchozí sólové nahrávce, tentokrát nechal fanoušky čekat „pouhých“ sedm roků. Mezitím se však podílel například na živých nahrávkách Textové dílny Slávka Janouška (Konec! Panáka! Bazén! a Ježíšku, přines!) a především v roce 2017 připravil v duu s Ladou Šimíčkovou velmi pěkné album Soukromé písně. Na konci loňského roku se pak po letech připomněl jako autor písní skupiny Mošny, s níž spolupracuje od 90. let.  více