Mezinárodní kytarový festival a kurzy: David Carmon, Marco Battaglia, Paul Galbraith a další

Mezinárodní kytarový festival a kurzy: David Carmon, Marco Battaglia, Paul Galbraith a další

Blíží se 28. ročník Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno. V rámci festivalu proběhne také Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent. Festival do Brna přiveze výběr světové kytarové špičky. Zahájení bude tradičně patřit flamencu, vystoupí kytarista David Carmona s tanečnice Ana Latorre, Carmen Molina a Miguel „El Cheyenne“.

Koncerty festivalu proběhnou na Nové radnici v Brně a nově i na Biskupském dvoře, kde se uskuteční úvodní tradiční noc flamenca. Vystoupí přední interpreti originálního flamenca z Andalusie. Kytarista David Carmona, tanečnice Ana Latorre, zpěvačk Carmen Molina a zpěvák Miguel „El Cheyenne“. Festival probíhá od 4. do 10. srpna 2019 v Brně.

Následovat bude koncert Marco Battagliho z italského Milána, hrajícího na historickou kytaru z 19. století. Dále vystoupení Bianky Szalaty z Polska, loňské vítězky brněnské mezinárodní kytarové soutěže Guitartalent, která vystoupí spolu se zpěvačkou Ewelinou Koniec. V úterý se představí hvězdy festivalu - brazilské kytarové duo Assad Brothers, které je považováno za nejlepší svého druhu na světě. Hned následující den bude hrát legendární kytarový skladatel Nikita Koškin na autorském koncertě spolu se svojí manželkou Marinou Krupkinou. Vítěz Segoviovy soutěže v Londýně Paul Galbraith z Velké Británie, známý svojí stylovou interpretací Bacha a klasicistních děl, v níž je považován z kytaristů za nejlepšího vystoupí v Brně se svým recitálem.  V pátek zahraje Kytarový orchestr festivalu, s dirigenty Nikitou Koshkinem a Vladimírem Novotným, poté vystoupí nejlepší sólisté probíhajících kytarových kurzů. Vyvrcholením bude večerní koncert na Biskupském dvoře s názvem Pocta Paco de Luciovi, na němž bude hrát španělské trio slavného kytaristy Pedra Navarra. 

Mezinárodní kytarové kurzy, které probíhají při festivalu jsou vedeny výše uvedenými sólisty koncertů a dalšími mezinárodně zastoupenými pedagogy. Jako jsou například Maria Linnemann (Německo), Luciano Tortorelli (Itálie), Igor Shoshyn (Bělorusko), Masayuki Kato z Japonska,  z ČR Vladislav Bláha (JAMU a Konzervatoř v Brně) a Zdeněk Dvořák z Prahy, ad. Každoročně se kurzů zúčastní na 150 kytaristů z přibližně 15 zemí z Evropy a zámoří (USA, Japonsko, Mexiko, Brazílie ad.). Účastníci kurzů se vystoupí na závěrečném koncertě na Nové radnici. 

Vedle koncertů a mezinárodních kurzů proběhne Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent ve dvou kategoriích  - do 19 let a bez omezení věku. Mezinárodní porota složená z předních umělců a pedagogů rozhodne o tom, kdo se stane vítězem soutěže a vyhraje hlavní cenu - kytaru nejvýznamnějšího japonského  kytaráře Masaki Sakuraie a účast ve finále kytarové soutěže v Tokiu v dubnu 2020, ale i další ceny – koncertní kytary dalších vynikajících mistrů kytarářů.

 

Koncerty:

Neděle 4. 8. 20:00 Biskupský dvůr

DAVID CARMONA Y GRUPO DE FLAMENCO DE ANDALUCIA, ANA LATORRE, tanec, CARMEN MOLINA, zpěv a MIGUEL "EL CHEYENNE", perkuse.

Pondělí 5. 8. 20:00, Nová radnice

MARCO BATTAGLIA, Itálie – historická kytara, 

BIANKA SZALATY, kytara (1. cena GUITARTALENT´18) & EWELINA KONIEC, zpěv - Polsko

Úterý 6. 8. 20:00 Biskupský dvůr 

DUO ASSAD BROTHERS, Brazílie  

Středa 7. 8. 20:00, Nová radnice 

DUO NIKITA KOŠKIN & MARINA KRUPKINA, Rusko

Čtvrtek 8. 8. 20:00, Nová radnice 

PAUL GALBRAITH, Velká Británie  

Pátek 9. 8. 16:30, Nová radnice

KYTAROVÝ ORCHESTR, sólisté kurzů, dirigenti: NIKITA KOSHKIN, VLADIMÍR NOVOTNÝ  

Pátek 9. 8. 20:00, Biskupský dvůr

PEDRO NAVARRO TRIO, Španělsko - Pocta Paco de Lucia: PEDRO NAVARRO – kytara, KEVIN MUÑOZ – doprovodná kytara, LUÍS CASTANY – zpěv, cajón. 

Výuka v kurzech, přednášky, porota soutěže: 

SERGIO ASSAD, ODAIR ASSAD, NIKITA KOSHKIN, PAUL GALBRAITH, MARIA LINNEMANN,

PEDRO NAVARRO, MARCO BATTAGLIA (historické kytary), LUCIANO

TORTORELLI, IGOR SHOSHIN, ZDENĚK DVOŘÁK, VLADISLAV BLÁHA,… 

Odpolední přednášky a koncerty

Brad Conroy, USA - recitál, Nieborak Duo – koncert cello + kytara, účastníci kurzů.

Nikita Koshkin, Rusko – autorská přednáška, STRUNAL – představení nového modelu, 

Anton Muller, Felix Muller, Německo – výroba kytar. 

Zúčastnění mistři kytaráři:

Anton a Felix Muller, Luboš Náprstek, Jan Schneider, Petr Semenec, STRUNAL a d.

Carmen Molina/ foto archiv umělce

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více