Národní divadlo Brno představilo premiéry nadcházející sezony

Národní divadlo Brno představilo premiéry nadcházející sezony

Vedení NdB oznámilo program všech tří souborů pro sezonu 2022/23. Opera uvede spojení dvou děl Leoše Janáčka – Z mrtvého domu / Glagolská mše, dále se na scéně Janáčkova divadla představí Veselá vdova, Falstaff a Salome. Mezi hostujícími režiséry je třeba David Radok a Ondřej Havelka. Baletní soubor připravuje Bolero – společné dílo tří tvůrců, Balanchine a několik tanečních projektů.

Opera NdB chystá celkem pět operních inscenací a jeden koncertní program s názvem Půjdem spolu do Betléma. První premiérou bude Z mrtvého domu / Glagolská mše v režii Jiřího Heřmana. Osobité spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše otevře 8. ročník festivalu Janáček Brno. Zahájení bude – jako již tradičně – patřit nové produkci operního souboru. Při jejím vzniku se poprvé sejdou – dirigent Jakub Hrůša, pro nějž to bude i první spolupráce s brněnským souborem, a režisér Jiří Heřman, který se k Janáčkovu dílu vrací po úspěšné inscenaci Příhod lišky Bystroušky.

První premiérou roku 2023 bude Veselá vdova Franze Lehára. Komickou operu o snaze provdat vdovu tak, aby její miliony zůstaly v knížectví, režíruje Magdalena Švecová. Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem, má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou historii. Náklonnost je tedy oboustranná, ale nechuť přiznat si, že stará láska nezrezivěla taky. Když přidáte další ingredience v podobě párty na velvyslanectví v Paříži, tanečnic ze slavného kabaretu U Maxima a vtipné dialogy, máte vše, co je třeba na skvělou operetu.

Následovat bude Verdiho Falstaff v režijním podání Ondřeje Havelky, kterému jsou komedie vlastní. Giuseppe Verdi si celý život přál napsat komickou operu a dostal se k tomu až ve své poslední opeře. A tak vzniklo mistrovské dílo inspirované slavnou Shakespearovou postavou – rytířem Falstaffem.

Salome Richarda Strausse uzavře premiéry další sezony. Tato operní inscenace vznikne pod režijním vedením Davida Radoka. Dramatický příběh Salome je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejnáročnějších oper 20. století. Samotná role Salome patří k nejobtížnějším sopránovým partům celé operní literatury.

V prosinci Opera NdB chystá také dva koncerty s názvem Půjdem spolu do Betléma pod taktovkou Marko Ivanoviće. Zazní Česká a moravská mše vánoční.

Balet NdB připravuje dvě premiéra a několik dalších projektů. První premiérou bude Bolero, podílejí se na něm tři choreografové – Dan Datcu, Johan Inger a Mário Radačovský. Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce. Tato podzimní premiéra je pokračováním úsilí Baletu NdB v uvádění současného baletního repertoáru a původní tvorby, na rozdíl od minulé sezony nyní v podobě jednoaktových baletů.

Následovat bude Balanchine s choreografií George Balanchina. Spojí hudbu J. S. Bacha, P. I. Čajkovského a Antona Weberna. Získání licence na uvádění děl George Balanchina je dokladem kvality každého souboru. George Balanchine byl choreografický fenomén 20. století a mít ucelený večer výběru jeho díla je pro každý soubor poctou. Neoklasický baletní styl, za jehož otce je považován, je krystalicky čistou osnovou našeho večera a podává svědectví o vývoji klasického tance nejen v Severní Americe, odkud se rozšířil do celého světa.

Balet NdB plánuje také akce jako Open Air projekt na Biskupském dvoře, kde uvede pět představení inscenace baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Dále Mezinárodní den tance 2023 v podobě společného baletního tréninku pod názvem Open class – tanečníky, profesionály i amatéry na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Za příznivého počasí proběhne i krátký program s ukázkami repertoáru, kde vystoupí i posluchači Taneční konzervatoře Brno a Baletní školy I. V. Psoty. Oficiální oslavou v Janáčkově divadle bude večerní představení legendárního titulu Labutí jezero. Soubor se opět zapojí do akce Dance Life 2022 na brněnském výstavišti, kde vystoupení sólistů na galakoncertu na hlavní scéně s ukázkami repertoáru souboru. A ješte doprovodné programy k představením Louskáček 2022 - S dětmi na Louskáčka! Doprovodný program zahrnuje k vybraným prosincovým představením jak lektorské úvody pro dospělé, tak i bohatý program pro děti, který Balet NdB každoročně pořádá ve spolupráci s DIFA JAMU, Ateliérem Divadlo a výchova. Tradiční je již Soutěž malování Louskáčka, kterou pořádá soubor každoročně při celém bloku představení nebo Divadelní dílny pro školy a Lektorský úvod pro děti k vybraným představením.

Janáčkovo divadlo/ foto archiv NdB

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější