Newsletter Odboru kultury MMB: Co nového v kultuře?

16. prosinec 2020, 1:00

Newsletter Odboru kultury MMB: Co nového v kultuře?

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. 

„Vážení milovníci brněnské kultury, srdečně Vás zdravím prostřednictvím posledního letošního kulturního newsletteru. Dočtete se o nedávno schváleném akčním plánu kultury pro příští dva roky, našem novém projektu Sochařské Brno či o možnosti přihlásit se do výběrového řízení na ředitele či ředitelku Muzea města Brna. Rád bych při této příležitosti poděkoval všem tvůrcům, organizátorům, technickým pracovníkům a obecně všem činovníkům v kultuře, pro které byl tento rok náročný a psychicky vyčerpávající jako žádný jiný. Nesmírně si vážím všech lidí v kultuře. Byli jste to často právě vy, kdo jste přes vlastní nejistou budoucnost rozjížděli projekty na pomoc potřebným a snažili se pomocí svého umu a kreativity vykouzlit radost na tvářích ostatních. Sami jste se přitom museli rvát se všemi možnými příkazy, zákazy, omezeními a vypořádat se s tisíci klacků pod nohy různých tvarů a velikostí. Rok 2020 nás všechny nehorázně vyškolil. Cesta z krize zapříčiněné neviditelným nepřítelem nebude snadná. Kulturní sektor se otřásá v samotných základech a bude potřeba napnout všechny síly pro jeho obnovu. Stejně jako letos i v příštím roce se budeme snažit udělat maximum možného pro záchranu brněnských kulturních a kreativních odvětví, na které můžeme být právem tak hrdí. Plujeme na lodi, která ze všech sil zápasí s bouří velikosti, která tu ještě nebyla. Jsme na té lodi s Vámi. Věřím, že společnými silami v příštím roce doplujeme do klidnějších vod, společně loď opravíme a chytíme znovu ten správný vítr do plachet. Rád bych popřál všem co možná nejklidnější Vánoce a samozřejmě především hodně zdraví.“ radní pro kulturu Marek Fišer.

OD NÁS PRO VÁS

Představujeme vám náš nový projekt Sochařské Brno. O co přesně jde? Web sdružuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, realizacích soch, péči o drobnou architekturu a o sochařských soutěžích a projektech. Hlavní částí webu je interaktivní mapa, která dokumentuje objekty drobné architektury a památkově chráněné sochy v Brně. Aktuálně je v mapě zaznamenaných přes 700 objektů. Veškeré podrobnosti a aktuální informace sledujte také na naší facebookové stránce Sochařské Brno.
Zastupitelstvo města Brna začátkem prosince schválilo Akční plán č. 1 Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna, který bude směrodatným dokumentem pro brněnskou kulturu až do roku 2022. Ta má tak nyní jasný plán a cíle, které bude aktivně naplňovat. Vše o vývoji, připomínkování veřejnosti a schvalování akčního plánu si můžete přečíst na našem webu.

Brněnský kulturní parlament se sešel už po jedenácté, tentokrát v online prostoru. Diskuze se vedla na téma akčního plánu pro brněnskou kulturu, změn ve financování a úsporách a nové celostátní Strategie podpory kulturních a kreativních odvětví, která by v nejbližších dnech měla být dostupná k připomínkování veřejnosti, stejně tak Státní kulturní politika 2021-2025. Otázky diváků se nejvíce točily kolem zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Pokud jste setkání nestihli, můžete se podívat na záznam nebo si přečíst zápis na našem webu.
Přesně 150 let od narození architekta Adolfa Loose uběhlo 10. prosince 2020. Celý rok oslav tohoto velikána se i přes covidovou nepřízeň osudu vydařil a zapojilo se do něj několik českých měst, včetně českých center v zahraničí. Připravili jsme pro vás shrnutí těch nejzajímavějších akcí, které se odehrály v Brně.
Rada města Brna vyhlásila výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ky Muzea města Brna, příspěvkové organizace. Deadline přihlášek je 28. 2. 2021.

COVID

Připomínáme, že výzva Ministerstva kultury COVID - Kultura byla prodloužená do 22. 12. 2020. Zbývá tedy ještě týden na podání žádosti.
Od listopadu je dostupný přehledný PES (protiepidemický systém) pro kulturu. V tabulce naleznete detailní rozpis opatření pro konkrétní oblasti v kultuře, a to v návaznosti na jednotlivé stupně protiepidemického systému.

PŘÍLEŽITOSTI

- Svaz českých knihkupců a nakladatelů přijímá přihlášky knih, které se mohou ucházet o Cenu Jiřího Ortena 2021. Podmínkou účasti je knižní vydání díla během roku 2020 autorem mladším třiceti let. Termín uzávěrky přihlášek je 31. 1. 2021.
- 56. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku zve všechny grafické designéry, kulturní instituce i studenty, aby přihlásili své knihy do 28. 2. 2021. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.
- Do konce tohoto roku se můžete přihlásit na rezidenční pobyt, který organizuje pražské Studio Alta. Výzva je určena profesionálním umělcům z oblasti performing arts.
- Rezidentní pobyt v Lucembursku je vyhlášen pro umělce/kyně do 35 let. Program nabízí dvě výzvy zaměřené na téma antropocénu a klimatické akce v období krizové situace způsobené pandemií covid-19. Uzávěrka pro odeslání přihlášek je 10. 1. 2021.
- Vyšel druhý díl kulturního podcastu Suflér, zaměřený na téma "status umělce". S příchodem pandemie se ukázalo, že úplně přesně nevíme, kdo vlastně umělci jsou, jak je definovat, kolik jich v naší zemi tvoří, z čeho žijí a jak.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Brněnské Vánoce už jsou v plném proudu. I když letos značně omezené kvůli covidové situaci, TIC nijak nezahálel v jejich přípravě.

Jazzová mše Jaromíra Hniličky Missa Jazz se dočkala svého studiového záznamu. V podání brněnského big bandu B-Side Band, komorního orchestru a pěveckého sboru Ars Brunensis pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska vyšla mše na CD i LP.

- Brno má šanci získat dotaci z norských fondů na opravu Arnoldovy vily. Podaří se tak nejen zachránit historicky cennou budovu, v prostorách by dokonce mohlo vzniknout kulturní centrum nebo kavárna.

- Divadlo Bolka Polívky zve na Re:kabaret online -  pestrá směs skečů, stand-upů, pantomimy a improvizace proběhne 17. 12. Speciálním hostem večera bude herečka Anna Polívková.

- Muzeum města Brna otevřelo na Špilberku výstavu Gustav Krum: Ilustrace. Krumovy kresby doprovázely slavné mayovky a foglarovky, ale i rytířské romány, dobrodružné příběhy mořeplavců, cestovatelů a zálesáků nebo knihy skautských autorů.

- Brněnská Vila Tugendhat letos slaví 90 let! K výročí vznikl videodokument, který zachycuje současnou podobu domu.

- O první ročník brněnského multižánrového festivalu Pop Messe nás připravil koronavirus. Pořadatelé festivalu ale nachystali pro fanoušky živé přenosy pod názvem Pop Messe Live, které proběhly koncem listopadu.

- Divadlo Líšeň zahájilo mezinárodní festival Prague Fringe Reimagined. Všechna představení festivalu jsou do 18. 12. dostupná online.

Brno/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Propojení, jednota, rozjímání – těmito slovy lze popsat hudební večer v režii Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena a varhaníka Tomáše Thona, který se včera uskutečnil v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v brněnském Kostele sv. Tomáše. Nejen zpěv gregoriánského chorálu, ale také díla skladatele Petra Ebena (1929–2007) na hodinu zvukově a barevně opanovala i oživila chrámový prostor.  více

Koncertem s názvem Ensemble Inégal: Zelenka včera v kostele sv. Janů zahájil 31. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát s přízviskem Terroir. Toto napůl záhadné slovo, které se s oblibou používá v souvislosti s vínem, pochází z latinského označení pro zemi, půdu a nese v sobě souhrn všech vlivů, zejména pak přírodních podmínek konkrétního místa na zde pěstované rostliny. Tento výraz je tedy metonymicky přenesená na program letošního ročníku VFDH, neboť se skládá výhradně z děl tuzemských autorů, čímž doplňuje probíhající Rok české hudbyvíce

Největší doménou Filharmonie Brno je bezesporu pořádání koncertů klasické hudby. Přesto se občas pod její hlavičkou odehraje koncert, který se tomuto okruhu vymyká a naláká i posluchače, kterým je bližší spíše hudba populární, zejména jazzová. Jednou z těchto akcí byl recitál klavíristy Bojana Z, který se odehrál v úterý 19. března v sále Besedního domu.  více

Posledním projektem Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění se stalo uvedení dvou českých jednoaktových oper: V studni Viléma Blodka (1834–1874) a Polapená nevěra Otmara Máchy (1922–2006). Hudební fakulta se při jejich realizaci spojila s Ateliérem divadla a výchovy pro neslyšící Divadelní fakulty JAMU a vznikl projekt, který se snaží hudbu přiblížit právě neslyšícím. Toto spojení se ovšem na prknech Divadla na Orlí neuskutečnilo poprvé. Již dříve zde byly uvedeny inscenace, které fungovaly na podobném principu: například Hudba pro oči (2014) se skladbami Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů nebo Pojď se mnou do světa – písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka (2020). Nyní recenzovaný projekt měl premiéry 16. a 17. března v Divadle na Orlí.  více

Pro čtvrtý abonentní koncert cyklu Filharmonie doma, který se odehrál 14. března v Besedním domě a nesl označení Mozartiana, zvolila Filharmonie Brno, tentokrát pod vedením česko-japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho, čtyři skladby z 18.–20. století. Tato díla dramaturgicky spojuje buď přímo vznik v období klasicismu nebo inspirace hudebními postupy pro toto období typickými. Jako sólistka se v první polovině koncertu představila flétnistka Martina Venc Matušínskávíce

Nejčtenější