Newsletter Odboru kultury MMB: Co nového v kultuře?

16. prosinec 2020, 1:00

Newsletter Odboru kultury MMB: Co nového v kultuře?

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a kulturních akcí v Brně. 

„Vážení milovníci brněnské kultury, srdečně Vás zdravím prostřednictvím posledního letošního kulturního newsletteru. Dočtete se o nedávno schváleném akčním plánu kultury pro příští dva roky, našem novém projektu Sochařské Brno či o možnosti přihlásit se do výběrového řízení na ředitele či ředitelku Muzea města Brna. Rád bych při této příležitosti poděkoval všem tvůrcům, organizátorům, technickým pracovníkům a obecně všem činovníkům v kultuře, pro které byl tento rok náročný a psychicky vyčerpávající jako žádný jiný. Nesmírně si vážím všech lidí v kultuře. Byli jste to často právě vy, kdo jste přes vlastní nejistou budoucnost rozjížděli projekty na pomoc potřebným a snažili se pomocí svého umu a kreativity vykouzlit radost na tvářích ostatních. Sami jste se přitom museli rvát se všemi možnými příkazy, zákazy, omezeními a vypořádat se s tisíci klacků pod nohy různých tvarů a velikostí. Rok 2020 nás všechny nehorázně vyškolil. Cesta z krize zapříčiněné neviditelným nepřítelem nebude snadná. Kulturní sektor se otřásá v samotných základech a bude potřeba napnout všechny síly pro jeho obnovu. Stejně jako letos i v příštím roce se budeme snažit udělat maximum možného pro záchranu brněnských kulturních a kreativních odvětví, na které můžeme být právem tak hrdí. Plujeme na lodi, která ze všech sil zápasí s bouří velikosti, která tu ještě nebyla. Jsme na té lodi s Vámi. Věřím, že společnými silami v příštím roce doplujeme do klidnějších vod, společně loď opravíme a chytíme znovu ten správný vítr do plachet. Rád bych popřál všem co možná nejklidnější Vánoce a samozřejmě především hodně zdraví.“ radní pro kulturu Marek Fišer.

OD NÁS PRO VÁS

Představujeme vám náš nový projekt Sochařské Brno. O co přesně jde? Web sdružuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, realizacích soch, péči o drobnou architekturu a o sochařských soutěžích a projektech. Hlavní částí webu je interaktivní mapa, která dokumentuje objekty drobné architektury a památkově chráněné sochy v Brně. Aktuálně je v mapě zaznamenaných přes 700 objektů. Veškeré podrobnosti a aktuální informace sledujte také na naší facebookové stránce Sochařské Brno.
Zastupitelstvo města Brna začátkem prosince schválilo Akční plán č. 1 Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna, který bude směrodatným dokumentem pro brněnskou kulturu až do roku 2022. Ta má tak nyní jasný plán a cíle, které bude aktivně naplňovat. Vše o vývoji, připomínkování veřejnosti a schvalování akčního plánu si můžete přečíst na našem webu.

Brněnský kulturní parlament se sešel už po jedenácté, tentokrát v online prostoru. Diskuze se vedla na téma akčního plánu pro brněnskou kulturu, změn ve financování a úsporách a nové celostátní Strategie podpory kulturních a kreativních odvětví, která by v nejbližších dnech měla být dostupná k připomínkování veřejnosti, stejně tak Státní kulturní politika 2021-2025. Otázky diváků se nejvíce točily kolem zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře. Pokud jste setkání nestihli, můžete se podívat na záznam nebo si přečíst zápis na našem webu.
Přesně 150 let od narození architekta Adolfa Loose uběhlo 10. prosince 2020. Celý rok oslav tohoto velikána se i přes covidovou nepřízeň osudu vydařil a zapojilo se do něj několik českých měst, včetně českých center v zahraničí. Připravili jsme pro vás shrnutí těch nejzajímavějších akcí, které se odehrály v Brně.
Rada města Brna vyhlásila výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ky Muzea města Brna, příspěvkové organizace. Deadline přihlášek je 28. 2. 2021.

COVID

Připomínáme, že výzva Ministerstva kultury COVID - Kultura byla prodloužená do 22. 12. 2020. Zbývá tedy ještě týden na podání žádosti.
Od listopadu je dostupný přehledný PES (protiepidemický systém) pro kulturu. V tabulce naleznete detailní rozpis opatření pro konkrétní oblasti v kultuře, a to v návaznosti na jednotlivé stupně protiepidemického systému.

PŘÍLEŽITOSTI

- Svaz českých knihkupců a nakladatelů přijímá přihlášky knih, které se mohou ucházet o Cenu Jiřího Ortena 2021. Podmínkou účasti je knižní vydání díla během roku 2020 autorem mladším třiceti let. Termín uzávěrky přihlášek je 31. 1. 2021.
- 56. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku zve všechny grafické designéry, kulturní instituce i studenty, aby přihlásili své knihy do 28. 2. 2021. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.
- Do konce tohoto roku se můžete přihlásit na rezidenční pobyt, který organizuje pražské Studio Alta. Výzva je určena profesionálním umělcům z oblasti performing arts.
- Rezidentní pobyt v Lucembursku je vyhlášen pro umělce/kyně do 35 let. Program nabízí dvě výzvy zaměřené na téma antropocénu a klimatické akce v období krizové situace způsobené pandemií covid-19. Uzávěrka pro odeslání přihlášek je 10. 1. 2021.
- Vyšel druhý díl kulturního podcastu Suflér, zaměřený na téma "status umělce". S příchodem pandemie se ukázalo, že úplně přesně nevíme, kdo vlastně umělci jsou, jak je definovat, kolik jich v naší zemi tvoří, z čeho žijí a jak.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Brněnské Vánoce už jsou v plném proudu. I když letos značně omezené kvůli covidové situaci, TIC nijak nezahálel v jejich přípravě.

Jazzová mše Jaromíra Hniličky Missa Jazz se dočkala svého studiového záznamu. V podání brněnského big bandu B-Side Band, komorního orchestru a pěveckého sboru Ars Brunensis pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska vyšla mše na CD i LP.

- Brno má šanci získat dotaci z norských fondů na opravu Arnoldovy vily. Podaří se tak nejen zachránit historicky cennou budovu, v prostorách by dokonce mohlo vzniknout kulturní centrum nebo kavárna.

- Divadlo Bolka Polívky zve na Re:kabaret online -  pestrá směs skečů, stand-upů, pantomimy a improvizace proběhne 17. 12. Speciálním hostem večera bude herečka Anna Polívková.

- Muzeum města Brna otevřelo na Špilberku výstavu Gustav Krum: Ilustrace. Krumovy kresby doprovázely slavné mayovky a foglarovky, ale i rytířské romány, dobrodružné příběhy mořeplavců, cestovatelů a zálesáků nebo knihy skautských autorů.

- Brněnská Vila Tugendhat letos slaví 90 let! K výročí vznikl videodokument, který zachycuje současnou podobu domu.

- O první ročník brněnského multižánrového festivalu Pop Messe nás připravil koronavirus. Pořadatelé festivalu ale nachystali pro fanoušky živé přenosy pod názvem Pop Messe Live, které proběhly koncem listopadu.

- Divadlo Líšeň zahájilo mezinárodní festival Prague Fringe Reimagined. Všechna představení festivalu jsou do 18. 12. dostupná online.

Brno/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Stávající epidemiologickou situaci s nemožností živého koncertování využila řada větších i menších hudebních těles k přípravě nových nosičů. Jedním z nich je i Filharmonie Brno, která rozšířila svoji nabídku o vlastní edici CD nahrávek s odvážným mottem: Hudba, kterou hned tak někde nekoupíte. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde v prvé řadě o povedený slogan marketingové sekce, tato stručná charakteristika není pouhým a prázdným lákadlem. Již první dvojice desek vydaných na konci roku 2020 nabídla neprávem pozapomenuté oratorium Antonína Rejchy Lenora (zaznělo při koncertech 5., 6. a 7. února 2020). Filharmonici nahráli také program s Dvořákovou Symfonií č. 1 v c moll Zlonické zvony a skladbou Bagatelles, op. 47 (Maličkosti), obojí v úpravě (a v případě Maličkostí i bohatší instrumentaci) šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese. A právě toto album bude předmětem našeho hodnocení.  více

Jedno starší – pravda, ne úplně typické – album skupiny Květy začínalo slovy: „Nejtišší kapela na světě tak, aby nerušila sousedy.“ To nejnovější, nazvané trochu záhadně Květy Květy, začíná textem: „Řítíme se do tmy tou největší rychlostí.“ Dá se něco vyvozovat z toho, že kapela kolem Martina E. Kyšperského v nejpomalejším roce, v době lockdownu, přišla s nejrychlejším a možná s nejenergičtějším albem za svou kariéru? Nebo je důležitější, že přes veškerý tlak, který z Květů Květů coby kolektivní práce vyvěrá, jde vlastně o velmi samotářskou a intimní desku?  více

Sedmý rok své oficiální existence završil brněnský bigband Cotatcha Orchestra dlouho připravovaným debutovým albem autorských skladeb tří komponistů – většinou z pera pianisty Martina Konvičky, s mírným přispěním Jiřího Levíčka a bandleadera Jiřího Kotači. Název Bigbandová elektronika/Bigband Electronics naznačuje, že skladby překračují čistě jazzový rámec směrem k různým nadžánrovým fúzím, ale pevné mantinely tím rozhodně nevymezuje.  více

Tomáš Kytnar, šéf brněnského klubu Stará Pekárna a kapelník skupiny Tady To Máš, léta zhudebňoval slovenské texty. Několik svých alb postavil na poezii současných slovenských básníků Judity Kaššovicové a Erika Ondrejičky. Na otázku, jestli se českým textům vyhýbá záměrně, v rozhovoru pro Brno – Město hudby v roce 2013 odpověděl: „Opravdu trochu přemýšlím o češtině, ale nějak systematicky hledat nebo si dávat inzerát rozhodně nebudu. Jako slovenští básníci vlastně přišli ke mně, musí cestou náhody přijít i ti čeští, nebo ne?“ Uplynulo sedm let. Kytnar od té doby se svou skupinou vydal „slovenská“ alba Srdiečka tiché a Krajina diamantov a… letos přichází změna. Novinka Ryba Květovoň propojila Kytnarův typický skladatelský rukopis s českou poezií Bogdana Trojaka.  více

Poetický název Květy nevadnoucí za sebou skrývá prozatím poslední vydavatelský počin Jiřího Plocka. Kompilační CD oslavuje čtvrtstoletí od vzniku moravské folklorní řady v jeho vydavatelství GNOSIS BRNO. Jde o čtrnáct alb, která vznikala mezi lety 1995 až 2005.  A nejsou to alba ledajaká. Nadšení a cit Jiřího Plocka pro píseň je nesporný, z nahrávek však dýchá mnohem víc. Jde například o zápal samotných zpěváků, který Jiří Plocek během natáčení rozdmýchával, nechal je hrát a zpívat podle jejich vůle a nálady. Musím zdůraznit také samotný výběr interpretů. Jména jsou to dnes již opravdu ikonická – František Okénka, Zdeněk Kašpar, Karel Rajmic, Vlasta Grycová, Jiřina Miklošková a mnozí další. Někteří z nich už bohužel opustili tento svět. Jiní, které na albu slyšíme jako nadané děti, sami už vychovávají další generace zpěváků, například Tomáš Beníček. Záměrně zmiňuji zpěváky, samotné album je i po hudební stránce kvalitní. Všechny písně jsou však přednášeny výjimečnými interprety. I to jim v duchu živé lidové tradice dodává jedinečnost.  více