Newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí, změn a příležitostí na poli kultury. 

Vážené čtenářky a vážení čtenáři kulturního newsletteru, 

možná jste ani neměli tušení, že se náš odbor podílí na uměleckém zkrášlování veřejného prostoru a zasazuje se o vznik trvalé připomínky významných (nejen) brněnských osobností, a to prostřednictvím administrování veřejných výtvarných soutěží. V loňském roce jsme úspěšně dotáhli do konce realizace sochy pátera Martina Středy a pomníku Adolfa Loose. Tento rok nás čeká soutěž na sochu Marie Restituty Kafkové a vodního prvku na Dominikánském náměstí. Druhý jmenovaný projekt dostal nedávno zelenou. Pokud věříte, že svým nápadem dokážete obohatit tento významný brněnský prostor, určitě svůj návrh do soutěže pošlete. Čas máte do konce června. 

Příjemné dny Vám za Odbor kultury přeje 
Tomáš Štěpánek

OD NÁS PRO VÁS

Vyhlašujeme architektonicko-výtvarnou soutěž na návrh vodního prvku na Dominikánském náměstí v Brně. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, měl by ale také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021.
ČÍST VÍCE

Jednou z aktivit nového akčního plánu brněnské kultury je evaluace dotačního systému Odboru kultury MMB. Děkujeme všem, kteří se evaluace účastnili a přinesli cenné podněty. Ačkoli komunikaci ze strany odboru hodnotí respondenti velice kladně, některé podněty vycházely částečně z neznalosti dotačního systému. Proto se nyní zaměříme na to, abychom předávali veřejnosti informace přehledněji a srozumitelněji. Na našem webu si můžete prohlédnout výsledky dotazníkového šetření i kulatých stolů, tedy diskusí se zástupci brněnské kulturní scény. 
ČÍST VÍCE

Brno aktivně projednává návrh nové památkové zóny, která by ochránila cenné dědictví a doklady bohaté historie města Brna okolo historického centra. Kancelář architekta města Brna uspořádala již tři jednání, na kterých se diskutovalo především nad rozsahem plánované zóny a jejím praktickém využití. 
ČÍST VÍCE

Na Ústředním hřbitově v Brně je velké množství hrobů významných osobností, které jsou dlouhodobě ve špatném stavu. Proto přišlo Brno s nápadem adopce hrobů. Smyslem tohoto projektu je aktivně zapojit širokou veřejnost do péče o hroby významných osobností a ve spolupráci s veřejností zabránit jejich chátrání. Jedná se totiž o umělecky nebo historicky velmi cenné náhrobky. 
ČÍST VÍCE

Brno je zase o krok blíž k záchraně Arnoldovy vily. Muzeum města Brna podepsalo začátkem března partnerskou smlouvu s Národním muzeem architektury a designu v Oslu a stvrdilo tak spolupráci na projektu Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily. Muzeum bude s norským partnerem konzultovat památkovou obnovu vily a současné přístupy k prezentaci dějin architektury veřejnosti právě v domech, jejichž původní funkcí bylo privátní bydlení.

COVID

Od 1. 3. 2021 je možné podat žádost v dotačním programu COVID – Kultura – Audiovize, Výzva č. 3.2 pro OSVČ a pro právnické osoby. Výzva vznikla ve spolupráci s Fondem kinematografie a je otevřená do konce dubna.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo tento týden průběžně aktualizovaný seznam schválených žádostí v programu COVID – Kultura 3. Tabulka obsahuje průběžně doplňované kladně vyřízené žádosti o příspěvek pro OSVČ, které Ministerstvo kultury doporučilo k administrativnímu schválení Ministerstvu průmyslu a obchodu.

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní hub Kumst pořádá vzdělávací akci (Ne)chci podnikat! Kurz pro tvůrce z kreativních odvětví, kteří chtějí svojí tvorbou živit sebe nebo i ostatní, se bude konat 8. 4.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury ČR předložilo vládě ke schválení Strategii rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví na roky 2021–2025, vč. akčního plánu. Návrh je k nahlédnutí na webu MK. 
ČÍST VÍCE

Kancelář Kreativní Evropa průběžně informuje o nabídkách partnerství v rámci projektů evropské spolupráce. Aktuálně bylo zveřejněno pět nabídek partnerství, jsou mezi nimi například oblast hudební výchovy, digitalizace, výstavní projekty nebo projekt zaměřující se na umělce v exilu. 

 ČÍST VÍCE

Dok.incubator CZ otevírá přihlášky pro dokumentární filmy v postprodukci a vyzývá režiséry, producenty a střihače, aby přihlásili svůj projekt do workshopu 2021. Získat můžete sedm měsíců individuálních konzultací dramaturgie a střihu, přípravu festivalové a distribuční strategie a schůzky se selektory evropských festivalů a světovými sales agenty.
ČÍST VÍCE

Soutěž pro děti Staň se muzejním reportérem! připravilo Moravské zemské muzeum v Brně. Úkolem je natočit a poslat krátké video na téma PŘÍRODA ROKU 2021. Záměrem soutěže je rozvíjet schopnost dětí a mládeže vnímat svět kolem sebe a zapojit je do dění v Moravském zemském muzeu. 
ČÍST VÍCE

Dánská produkční společnost Khora hledá partnery pro vytvoření projektu s využitím virtuální nebo rozšířené reality, který by prohloubil běžný zážitek návštěvníků kulturních institucí.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Vyrazte na tematickou procházku Brněnské pověsti OFF-line. Trasa vás provede po místech v centru Brna, která jsou spjatá s tajemnými příběhy a legendami. U příjemné procházky se budete moci něco dozvědět, plnit úkoly, řešit záhady a odpovídat na záludné otázky.

Divadelní podcasty nabírají na oblíbenosti, přichází s nimi i Divadlo Bolka Polívky. Těšit se můžete na dva pořady - MALÉhRY ke kafi a Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky. Každý z pořadů bude vysílán jednou za měsíc s čtrnáctidenními rozestupy. Podcast si můžete poslechnout zde nebo na Spotify, Apple podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Dům umění k příležitosti 110. výročí své existence uvedl výstavu Tady a teď! Výstava obrací pozornost k místní umělecké komunitě a poskytuje jí možnost společné prezentace, setkání a sdílení na půdě městské instituce, v prostorách celého Domu umění včetně exteriéru a běžně nepřístupných nevýstavních prostor.

Divadelní festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2021 letos bude, přesouvá se však do online prostoru. V rámci již 31. ročníku se můžete těšit například na záznamy představení mladých umělců, přednášky nebo koncerty.

Tento týden začíná sedmidílná série živých koncertů Please do not Disturb, které vznikly ve spolupráci Brno Contemporary Orchestra s divadelní platformou Terén. Série se odehrává v sedmi různých brněnských hotelech a bude streamována od pondělí 15. 3. do neděle 21. 3. vždy od 18.00.

Filharmonie Brno spustila nový e-shop. Podpořte svou oblíbenou filharmonii nákupem dárkových předmětů a nezapomeňte zároveň i mrknout na jejich kalendář online akcí.

Hvězdárna a planetárium Brno a PiranhaFilm připravují celovečerní dokument o prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi. Ten se 2. března v roce 1978 stal prvním kosmonautem z jiné země než z USA nebo Sovětského svazu, bývá také označován za prvního evropského kosmonauta.

V březnu uvedla Káznice LIVE dva koncerty. 17. března se odtud streamoval koncert Ireny a Vojtěcha Havlových a později ten večer se představil žesťový kvintet NdBrass.

Divadelní platforma BuranTeatr zve ke společnému sledování nové premiéry představení SELF v režii Alexandry Bolfové. Autorská inscenace je volně inspirovaná dílem kontroverzní britské dramatičky Sarah Kane. Na online premiéru se můžete těšit 29. 3. v 17.00 na Facebook Live.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější