Newsletter Odboru kultury MMB na měsíc březen

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí, změn a příležitostí na poli kultury. 

Vážené čtenářky a vážení čtenáři kulturního newsletteru, 

možná jste ani neměli tušení, že se náš odbor podílí na uměleckém zkrášlování veřejného prostoru a zasazuje se o vznik trvalé připomínky významných (nejen) brněnských osobností, a to prostřednictvím administrování veřejných výtvarných soutěží. V loňském roce jsme úspěšně dotáhli do konce realizace sochy pátera Martina Středy a pomníku Adolfa Loose. Tento rok nás čeká soutěž na sochu Marie Restituty Kafkové a vodního prvku na Dominikánském náměstí. Druhý jmenovaný projekt dostal nedávno zelenou. Pokud věříte, že svým nápadem dokážete obohatit tento významný brněnský prostor, určitě svůj návrh do soutěže pošlete. Čas máte do konce června. 

Příjemné dny Vám za Odbor kultury přeje 
Tomáš Štěpánek

OD NÁS PRO VÁS

Vyhlašujeme architektonicko-výtvarnou soutěž na návrh vodního prvku na Dominikánském náměstí v Brně. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, měl by ale také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021.
ČÍST VÍCE

Jednou z aktivit nového akčního plánu brněnské kultury je evaluace dotačního systému Odboru kultury MMB. Děkujeme všem, kteří se evaluace účastnili a přinesli cenné podněty. Ačkoli komunikaci ze strany odboru hodnotí respondenti velice kladně, některé podněty vycházely částečně z neznalosti dotačního systému. Proto se nyní zaměříme na to, abychom předávali veřejnosti informace přehledněji a srozumitelněji. Na našem webu si můžete prohlédnout výsledky dotazníkového šetření i kulatých stolů, tedy diskusí se zástupci brněnské kulturní scény. 
ČÍST VÍCE

Brno aktivně projednává návrh nové památkové zóny, která by ochránila cenné dědictví a doklady bohaté historie města Brna okolo historického centra. Kancelář architekta města Brna uspořádala již tři jednání, na kterých se diskutovalo především nad rozsahem plánované zóny a jejím praktickém využití. 
ČÍST VÍCE

Na Ústředním hřbitově v Brně je velké množství hrobů významných osobností, které jsou dlouhodobě ve špatném stavu. Proto přišlo Brno s nápadem adopce hrobů. Smyslem tohoto projektu je aktivně zapojit širokou veřejnost do péče o hroby významných osobností a ve spolupráci s veřejností zabránit jejich chátrání. Jedná se totiž o umělecky nebo historicky velmi cenné náhrobky. 
ČÍST VÍCE

Brno je zase o krok blíž k záchraně Arnoldovy vily. Muzeum města Brna podepsalo začátkem března partnerskou smlouvu s Národním muzeem architektury a designu v Oslu a stvrdilo tak spolupráci na projektu Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily. Muzeum bude s norským partnerem konzultovat památkovou obnovu vily a současné přístupy k prezentaci dějin architektury veřejnosti právě v domech, jejichž původní funkcí bylo privátní bydlení.

COVID

Od 1. 3. 2021 je možné podat žádost v dotačním programu COVID – Kultura – Audiovize, Výzva č. 3.2 pro OSVČ a pro právnické osoby. Výzva vznikla ve spolupráci s Fondem kinematografie a je otevřená do konce dubna.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury ČR zveřejnilo tento týden průběžně aktualizovaný seznam schválených žádostí v programu COVID – Kultura 3. Tabulka obsahuje průběžně doplňované kladně vyřízené žádosti o příspěvek pro OSVČ, které Ministerstvo kultury doporučilo k administrativnímu schválení Ministerstvu průmyslu a obchodu.

PŘÍLEŽITOSTI

Kreativní hub Kumst pořádá vzdělávací akci (Ne)chci podnikat! Kurz pro tvůrce z kreativních odvětví, kteří chtějí svojí tvorbou živit sebe nebo i ostatní, se bude konat 8. 4.
ČÍST VÍCE

Ministerstvo kultury ČR předložilo vládě ke schválení Strategii rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví na roky 2021–2025, vč. akčního plánu. Návrh je k nahlédnutí na webu MK. 
ČÍST VÍCE

Kancelář Kreativní Evropa průběžně informuje o nabídkách partnerství v rámci projektů evropské spolupráce. Aktuálně bylo zveřejněno pět nabídek partnerství, jsou mezi nimi například oblast hudební výchovy, digitalizace, výstavní projekty nebo projekt zaměřující se na umělce v exilu. 

 ČÍST VÍCE

Dok.incubator CZ otevírá přihlášky pro dokumentární filmy v postprodukci a vyzývá režiséry, producenty a střihače, aby přihlásili svůj projekt do workshopu 2021. Získat můžete sedm měsíců individuálních konzultací dramaturgie a střihu, přípravu festivalové a distribuční strategie a schůzky se selektory evropských festivalů a světovými sales agenty.
ČÍST VÍCE

Soutěž pro děti Staň se muzejním reportérem! připravilo Moravské zemské muzeum v Brně. Úkolem je natočit a poslat krátké video na téma PŘÍRODA ROKU 2021. Záměrem soutěže je rozvíjet schopnost dětí a mládeže vnímat svět kolem sebe a zapojit je do dění v Moravském zemském muzeu. 
ČÍST VÍCE

Dánská produkční společnost Khora hledá partnery pro vytvoření projektu s využitím virtuální nebo rozšířené reality, který by prohloubil běžný zážitek návštěvníků kulturních institucí.

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Vyrazte na tematickou procházku Brněnské pověsti OFF-line. Trasa vás provede po místech v centru Brna, která jsou spjatá s tajemnými příběhy a legendami. U příjemné procházky se budete moci něco dozvědět, plnit úkoly, řešit záhady a odpovídat na záludné otázky.

Divadelní podcasty nabírají na oblíbenosti, přichází s nimi i Divadlo Bolka Polívky. Těšit se můžete na dva pořady - MALÉhRY ke kafi a Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky. Každý z pořadů bude vysílán jednou za měsíc s čtrnáctidenními rozestupy. Podcast si můžete poslechnout zde nebo na Spotify, Apple podcasts, Youradio Talk nebo na YouTube kanálu divadla.

Dům umění k příležitosti 110. výročí své existence uvedl výstavu Tady a teď! Výstava obrací pozornost k místní umělecké komunitě a poskytuje jí možnost společné prezentace, setkání a sdílení na půdě městské instituce, v prostorách celého Domu umění včetně exteriéru a běžně nepřístupných nevýstavních prostor.

Divadelní festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2021 letos bude, přesouvá se však do online prostoru. V rámci již 31. ročníku se můžete těšit například na záznamy představení mladých umělců, přednášky nebo koncerty.

Tento týden začíná sedmidílná série živých koncertů Please do not Disturb, které vznikly ve spolupráci Brno Contemporary Orchestra s divadelní platformou Terén. Série se odehrává v sedmi různých brněnských hotelech a bude streamována od pondělí 15. 3. do neděle 21. 3. vždy od 18.00.

Filharmonie Brno spustila nový e-shop. Podpořte svou oblíbenou filharmonii nákupem dárkových předmětů a nezapomeňte zároveň i mrknout na jejich kalendář online akcí.

Hvězdárna a planetárium Brno a PiranhaFilm připravují celovečerní dokument o prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi. Ten se 2. března v roce 1978 stal prvním kosmonautem z jiné země než z USA nebo Sovětského svazu, bývá také označován za prvního evropského kosmonauta.

V březnu uvedla Káznice LIVE dva koncerty. 17. března se odtud streamoval koncert Ireny a Vojtěcha Havlových a později ten večer se představil žesťový kvintet NdBrass.

Divadelní platforma BuranTeatr zve ke společnému sledování nové premiéry představení SELF v režii Alexandry Bolfové. Autorská inscenace je volně inspirovaná dílem kontroverzní britské dramatičky Sarah Kane. Na online premiéru se můžete těšit 29. 3. v 17.00 na Facebook Live.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Kdo zná B-Side Band především z interpretace světových hitů se zpěvem Vojtěcha Dyka, případně z loňského alba Folk Swing, bude možná novým nastudováním Missy Jazz Jaromíra Hniličky překvapen. Málokterá skladba je však s tímto brněnským big bandem spojena tak pevně jako právě legendární Hniličkova Jazzová mševíce

U příležitosti svých loňských 66. narozenin vydal dokumentarista, písničkář, hudebník, divadelník a spisovatel Jiří Vondrák dvojalbum, které je spíše (téměř) reprezentativním průřezem jeho hudebními aktivitami než výběrem největších hitů. Více než o „best of“ jde o zajímavou směs typu „od hitů k raritám“, od starých písní k novým a od folku k bigbítu. Výborná příležitost pro základní seznámení s Vondrákem coby renesanční osobností brněnské scény, díky jinde nevydaným nebo stěží sehnatelným nahrávkám nepostradatelná kolekce pro sběratele a v neposlední řadě 2CD, jehož minimálně první polovina se moc dobře poslouchá.  více

Tramp-swingová kapela s brněnskými kořeny Hajcman (název je odvozený z pojmenování důlní ocelové výztuže odkazuje k zálibě frontmana, jeskyňáře Martina Škrobáka; jeho první kapela se ostatně jmenovala Stalaktit) vydala očekávané debutové album Jednou to bude. Kdo předpokládal, že půjde o autorský projekt, tipoval správně. Ovšem nikoliv z pera členů kapely, přestože malá dvoupísňová ochutnávka od Martina Škrobáka dává naději na další desku poskládanou z vlastního autorského zpěvníku. Gros debutové písňové kolekce plánované více než desetiletí pochází ze šuplíku Jaroslava Velinského alias Kapitána Kida. Tato legenda trampské písně je i Martinův dlouholetý kamarád, spolupracovník a vzor. Jak je popsáno ve sleevenote k albu i k připojenému zpěvníčku, nahrávku „prastarých vykopávek“ plánoval Kapitán Kid už kolem roku 2005 ještě s předchozí Škrobákovou kapelou Banjo Gang. Ke společnému nahrávání s Martinem a jeho kamarády nakonec došlo, ovšem přednost dostaly Velinského nejznámější trampské hity na CD Tempo di kůň (vyšlo 2007). Na již provedenou inventuru šuplíků a Kapitánem Kidem revidovaný předvýběr tak přišel čas až několik let po autorově smrti – jde tedy víceméně o hold váženému autorovi.  více

V rámci týdenního hudebního maratonu Please, do not disturb, který se uskutečnil 15.–21. března, navštívilo komorní těleso Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra sedm brněnských hotelů. V nich dalo zaznít výběru z děl současných hudebních skladatelů. Projekt, který vznikl ve spolupráci s platformou Terén – Pole performativního umění, však nechtěl být pouhým záznamem koncertů. A tak měl každý večer své tematické ukotvení, režii i herce. O prvních čtyřech „hotelových toulkách“ jsme referovali v předchozí recenzi – dnes je na řadě závěrečná hotelová trojice.  více

Zatímco koncertní sály a operní domy zejí prázdnotou, v sedmi brněnských hotelích bylo díky komornímu tělesu Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra a platformě Terén – Pole performativního umění neobvykle rušno. Každý večer v týdnu od 15. do 21. března měli milovníci moderní artificiální hudby možnost navštívit prostřednictvím služby YouTube jeden z vybraných hotelů. Mohli se nechat pohltit nejen přízračnou atmosférou prázdných pokojů a chodeb, ale také pestrou dramaturgií spojenou s netradičním vizuálním uchopením. Cyklus Please, do not disturb, jak svůj počin Brno Contemporary Orchestra a Terén nazvali, nesestával pouze z tradičních koncertních záznamů. Každým večerem totiž prostupovala ještě samostatná „příběhová“ linka, která někdy přímo, jindy jen zpovzdálí interagovala s hudebníky či samotným prostorem.  více