Nové vydání kulturního newsletteru Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a dalších kulturních akcí v Brně. Některé akce se přesunuly do online prostředí, více o nich najdete v článku.

OD NÁS PRO VÁS

Děkujeme všem za návrhy k doplnění/úpravám Akčního plánu pro kulturu na roky 2020-2022. V následujících dnech všechny připomínky zpracujeme a navrhneme jejich případnou implementaci do plánu. Následně bude plán předložen do orgánů města Brna. Více zde.

Proběhne další setkání Brněnského kulturního parlamentu, tentokrát online. Setkáme se přes aplikaci ZOOM, a to 26. 11. 2020 v 18:00. Mluvit se bude o brněnském akčním plánu pro kulturu, novém projektu Sochařské Brno a státní Strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví. Link pro připojení Vám pošleme v listopadovém newsletteru. Pro aktuální informace sledujte také náš Facebook.

Minulý týden bylo uzavřeno podávání žádosti o dotace v kultuře, poskytované městem Brnem. Celkem přišlo 327 žádostí, nejvíce v oblasti hudby, kterých je 93. Nyní žádosti kontroluje Odbor kultury a následně proběhne jejich hodnocení odbornými komisemi. Na další postup a přesný časový harmonogram dotačního procesu se můžete podívat na webu.

V rámci projektu Sochy pro Brno je na řadě další významná osobnost - blahoslavená Marie Restituta Kafková. V září proběhla schůzka v parku Marie Restituty v Husovicích, kde bude socha v budoucnu umístěna. Podle návrhů oslovených architektů a sochařů bude vybraná konkrétní lokace.

V říjnu Brno jednalo ohledně finančních kompenzací s Ministerstvem kultury a apelovalo na vládu, aby podoba druhé dotační výzvy COVID-Kultura byla adekvátní a hlavně rychlá. Město již na jaře učinilo sadu opatření, která brněnské kulturní scéně pomohla. Nyní je na tahu ministerstvo, městský rozpočet již další vlnu neutáhne. Více zde.

Podle aktuálních zpráv schválila vláda druhou výzvu COVID-Kultura právě dnes, její podoba by měla být zveřejněna 15. 10. K dispozici bude  750 mil. Kč, které jsou určeny pro subjekty podnikající v kultuře i OSVČ. Ty dostanou 60 tis. Kč, firmám se uhradí náklady až do 10 mil. Kč. Dle konceptu, který jsme měli možnost vidět, by podmínky měly být mnohem volnější než v první výzvě. Více zde.

Nový podcast Suflér o kultuře v karanténě začal v září vysílat Institut umění - Divadelní ústav. Moderátoři a jejich hosté se zamýšlejí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. Podcast je dostupný na Spotify nebo na odkazu zde

PŘÍLEŽITOSTI

12 kanceláří z programu Kreativní Evropa letos na podzim pořádá online konference Matchmaking with Creative Europe. Cílem je vybudování nových kontaktů mezi kulturními a kreativními zástupci z celé Evropy. Přihlaste se do 19. října, pokud máte zájem o některé z těchto témat: digitalizace v kultuře, genderová rovnost v umění, zelená kultura. Více zde

Kdy je lepší čas na sebevzdělávání než teď? Katedra produkce DAMU organizuje online konferenci na téma Jak se nespálit při pořádání kulturních eventů. Přednášky a debaty se zaměří na témata jako je zabezpečení místa konání akce nebo prevence a minimalizace škod v případě požárů. Zúčastnit se můžete už tento pátek.

Chystá se nová divadelní streamovací služba Dramox, která nabídne široký výběr streamovaných představení - zapojí se více než 30 českých divadel. Služba by měla být v provozu od konce října.

Nejzajímavější knižní projekt má šanci zvítězit v soutěži Book in Progress. Vyhrát můžete papír a tisk v hodnotě až 300 000 Kč. Autorské knihy, komiksy, fotografické i dětské knížky přihlašujte do 31. 10. 2020.

The Show Must Go ON / OFF - line - to je cyklus mezinárodních diskusních setkání s českými a zahraničními hosty z oblasti scénických umění. Druhý díl online konference proběhne 22. 10. 2020 na téma Třetí divadelní reforma?

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

I v současné době se dá kulturně vyžít, koronaviru navzdory. A jak nás v pondělí všechny kulturní instituce ujistily #kulturunezastavíš.

→ Pokud jste o víkendu nesledovali Open House online, můžete se zpětně podívat na všechny videa z prohlídek běžně nepřístupných budov na jejich webu nebo Facebooku.

→ V září byly rozdány ceny festivalu příští vlna / next wave v Praze, ve kterých uspěla autorská inscenace brněnského herce Jána Sedala a hudebníka Tomáše Vtípila -⁠ Vyplním šaty své tělem svým. Dílo oceněné jako Projekt roku uvádí divadelní platforma Terén.

→ Káznice LIVE znovu ožívá a v nejbližších dnech se můžete těšit na několik koncertů, divadelních představení a další performance.

→ Brněnská kina se přesouvají do virtuálního prostředí, filmy z produkce kina Scala můžete sledovat pomocí platformy Moje kino LIVE. Také Kino Art hraje online.

→ Vodojem pod Žlutým kopcem, který spravuje TIC Brno, zvítězil v anketě Kudy z nudy v kategorii Turistické novinky 2020. Vodojem byl veřejnosti otevřen teprve v červnu letošního roku, ale je vidět, že ho čeká velká budoucnost.

→ Nezapomeňte, že do pátku ještě můžete hlasovat o brněnskou Výlohu roku 2020

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Před nedávnem se v knihkupectvích objevila útlá kniha, na jejímž černobílém přebalu je fotografie hudebníka, redaktora, vydavatele a také jejího autora Jiřího Plocka. Poetický ale hlavně výstižný název Zápisky potulného lidopisce odkazuje nejen na jeho dráhu folklorního redaktora a muzikanta, ale přeneseně také poukazuje na jeho náturu.  více

Ten, koho na předchozím albu brněnské skupiny Budoár Staré dámy (Sůl, 2017) zaujala úvodní výrazná píseň se surrealistickým textem Z ježatých hor, může zajásat. Před třemi lety teprve počínající spolupráce se současným básníkem Luborem Kasalem nyní vyústila v celé album jeho zhudebněných textů. Písně na novince Kostřičky však spojuje ještě jeden charakteristický rukopis: produkce a aranžérský vklad multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila.  více

Závěrečný koncert festivalu Janáček Brno 2020 sliboval velkolepé finále. Janáčkovo divadlo mělo hostit Bamberské symfoniky s jejich šéfdirigentem a brněnským rodákem Jakubem Hrůšou. Když se protivirová opatření rozjela naplno, zdálo se, že večer s díly Leoše Janáčka a Richarda Strausse bude muset být zrušen a konec festivalu vyšumí do ztracena. Bamberští symfonikové se však koncertu vzdát nechtěli, a tak společně s organizátory festivalu připravili živý stream nezměněného programu přímo z koncertní síně v Bamberku. V české premiéře zazněla Velká suita z opery Příhody lišky Bystroušky v dirigentově úpravě, druhou polovinou programu se stala Alpská symfonie Richarda Strausse.  více

Mezinárodní festival Janáček Brno 2020 včerejší maďarské představení opery Salome od Richarda Strausse promptně nahradil. Národní divadlo Brno namísto zrušeného hostování nabídlo koncertní program pod prostým názvem Orchestr Janáčkovy opery. Posluchači tak po dlouhé době mohli spatřit hráče, kteří za normálních okolností zůstávají skryti v orchestřišti. Kromě orchestru, který řídil dirigent Robert Kružík, vystoupili také houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Program sestával příznačně pouze z děl Leoše Janáčka, a poněvadž původně plánovaná představení se již ve stále se zpřísňujícím karanténním prostředí nepodaří inscenovat, představoval večer na půdě Janáčkova divadla rozloučení s festivalem jako takovým. Posledním živým koncertem festivalu Janáček Brno 2020 je ještě dnešní vystoupení Filharmonie Brno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.  více

Nedělní odpoledne se neslo ve znamení dalšího z koncertů festivalu Janáček Brno 2020. Prostor v Mozartově sále Reduty dostala hudba komorní v podání souboru Josef Suk Piano Quartet. Tento (rokem založení i věkovým složením) mladý ansámbl si pro návštěvu Brna přichystal skutečně krásný a rozmanitý program. S odpovídajícím nasazením jej také divákům představil.  více