Nové vydání kulturního newsletteru Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a dalších kulturních akcí v Brně. Některé akce se přesunuly do online prostředí, více o nich najdete v článku.

OD NÁS PRO VÁS

Děkujeme všem za návrhy k doplnění/úpravám Akčního plánu pro kulturu na roky 2020-2022. V následujících dnech všechny připomínky zpracujeme a navrhneme jejich případnou implementaci do plánu. Následně bude plán předložen do orgánů města Brna. Více zde.

Proběhne další setkání Brněnského kulturního parlamentu, tentokrát online. Setkáme se přes aplikaci ZOOM, a to 26. 11. 2020 v 18:00. Mluvit se bude o brněnském akčním plánu pro kulturu, novém projektu Sochařské Brno a státní Strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví. Link pro připojení Vám pošleme v listopadovém newsletteru. Pro aktuální informace sledujte také náš Facebook.

Minulý týden bylo uzavřeno podávání žádosti o dotace v kultuře, poskytované městem Brnem. Celkem přišlo 327 žádostí, nejvíce v oblasti hudby, kterých je 93. Nyní žádosti kontroluje Odbor kultury a následně proběhne jejich hodnocení odbornými komisemi. Na další postup a přesný časový harmonogram dotačního procesu se můžete podívat na webu.

V rámci projektu Sochy pro Brno je na řadě další významná osobnost - blahoslavená Marie Restituta Kafková. V září proběhla schůzka v parku Marie Restituty v Husovicích, kde bude socha v budoucnu umístěna. Podle návrhů oslovených architektů a sochařů bude vybraná konkrétní lokace.

V říjnu Brno jednalo ohledně finančních kompenzací s Ministerstvem kultury a apelovalo na vládu, aby podoba druhé dotační výzvy COVID-Kultura byla adekvátní a hlavně rychlá. Město již na jaře učinilo sadu opatření, která brněnské kulturní scéně pomohla. Nyní je na tahu ministerstvo, městský rozpočet již další vlnu neutáhne. Více zde.

Podle aktuálních zpráv schválila vláda druhou výzvu COVID-Kultura právě dnes, její podoba by měla být zveřejněna 15. 10. K dispozici bude  750 mil. Kč, které jsou určeny pro subjekty podnikající v kultuře i OSVČ. Ty dostanou 60 tis. Kč, firmám se uhradí náklady až do 10 mil. Kč. Dle konceptu, který jsme měli možnost vidět, by podmínky měly být mnohem volnější než v první výzvě. Více zde.

Nový podcast Suflér o kultuře v karanténě začal v září vysílat Institut umění - Divadelní ústav. Moderátoři a jejich hosté se zamýšlejí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. Podcast je dostupný na Spotify nebo na odkazu zde

PŘÍLEŽITOSTI

12 kanceláří z programu Kreativní Evropa letos na podzim pořádá online konference Matchmaking with Creative Europe. Cílem je vybudování nových kontaktů mezi kulturními a kreativními zástupci z celé Evropy. Přihlaste se do 19. října, pokud máte zájem o některé z těchto témat: digitalizace v kultuře, genderová rovnost v umění, zelená kultura. Více zde

Kdy je lepší čas na sebevzdělávání než teď? Katedra produkce DAMU organizuje online konferenci na téma Jak se nespálit při pořádání kulturních eventů. Přednášky a debaty se zaměří na témata jako je zabezpečení místa konání akce nebo prevence a minimalizace škod v případě požárů. Zúčastnit se můžete už tento pátek.

Chystá se nová divadelní streamovací služba Dramox, která nabídne široký výběr streamovaných představení - zapojí se více než 30 českých divadel. Služba by měla být v provozu od konce října.

Nejzajímavější knižní projekt má šanci zvítězit v soutěži Book in Progress. Vyhrát můžete papír a tisk v hodnotě až 300 000 Kč. Autorské knihy, komiksy, fotografické i dětské knížky přihlašujte do 31. 10. 2020.

The Show Must Go ON / OFF - line - to je cyklus mezinárodních diskusních setkání s českými a zahraničními hosty z oblasti scénických umění. Druhý díl online konference proběhne 22. 10. 2020 na téma Třetí divadelní reforma?

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

I v současné době se dá kulturně vyžít, koronaviru navzdory. A jak nás v pondělí všechny kulturní instituce ujistily #kulturunezastavíš.

→ Pokud jste o víkendu nesledovali Open House online, můžete se zpětně podívat na všechny videa z prohlídek běžně nepřístupných budov na jejich webu nebo Facebooku.

→ V září byly rozdány ceny festivalu příští vlna / next wave v Praze, ve kterých uspěla autorská inscenace brněnského herce Jána Sedala a hudebníka Tomáše Vtípila -⁠ Vyplním šaty své tělem svým. Dílo oceněné jako Projekt roku uvádí divadelní platforma Terén.

→ Káznice LIVE znovu ožívá a v nejbližších dnech se můžete těšit na několik koncertů, divadelních představení a další performance.

→ Brněnská kina se přesouvají do virtuálního prostředí, filmy z produkce kina Scala můžete sledovat pomocí platformy Moje kino LIVE. Také Kino Art hraje online.

→ Vodojem pod Žlutým kopcem, který spravuje TIC Brno, zvítězil v anketě Kudy z nudy v kategorii Turistické novinky 2020. Vodojem byl veřejnosti otevřen teprve v červnu letošního roku, ale je vidět, že ho čeká velká budoucnost.

→ Nezapomeňte, že do pátku ještě můžete hlasovat o brněnskou Výlohu roku 2020

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Koncert tělesa Brno Contemporary Orchestra v čele s vedoucím a dirigentem Pavlem Šnajdrem uskutečněný ve čtvrtek 18. dubna v netradičních prostorách kavárny Pole Rebelbean nesl podtitul Vyprávění o hudbě, která neumí kalkulovat. Dramaturgicky se večer inspiroval dvěmi literárními díly – My od Jevgenije Zamjatina a Paříž ve dvacátém století od Julese Verna – utopicky líčící budoucnost lidstva, ale i hudby. Kromě orchestru se publiku představili také mezzosopranistka Marie Kopecká-VerhoevenDominique Defontaines a francouzský ansámbl Rés(O)nances věnující se prolínání výtvarného umění s hudbou.  více

Stávající šéfdirigent Filharmonie Brno – Dennis Russell Davies oslavil v úterý 16. dubna osmdesáté narozeniny. U této příležitosti připravila filharmonie koncert s názvem Smetana 200 &Davies 80, na kterém zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Ve čtvrtek 18. dubna se tak v Besedním domě symbolicky propojilo Smetanovo a Daviesovo jubileum. Má vlast ovšem nezazněla v tradiční orchestrální verzi, ale v transkripci pro čtyřruční klavír, kterou vytvořil sám autor bezprostředně po dokončení cyklu. Dennise Russella Daviese, který se tentokrát nepředstavil jako dirigent, ale jako klavírista, doplnila jeho životní i umělecká partnerka Maki Namekawa. Celý koncert pak doprovodily vizualizace Cori O’Lana a umělecký přednes Michala Bumbálkavíce

Léta se čtyřkou na konci si v Česku pravidelně připomínáme jako Rok české hudby. Je ale samozřejmé, že výročí nemají pouze čeští skladatelé a jejich díla, ale také skladby autorů zahraničních, nebo takových, u kterých by se dal o zmíněné českosti vést spor. Program s příhodným názvem Rapsodie v modrém 100, složený ze dvou kompozic, které mají v tomto roce své kulaté výročí, s přidáním skladby od letošního jubilanta, provedla ve čtvrtek 11. dubna 2024 v Janáčkově divadle Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, který se tentokrát představil také jako klavírní sólista.  více

Neznámý Leoš Janáček a počátky baroka byl název koncertu souboru Musica Florea věnujícího se poučené interpretaci, V roce 1992 ho založil violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Od roku 2002 soubor pořádá speciální koncertní řady, v nichž se zaměřuje na prezentaci nově objevených i známých skladeb. A právě večery věnované Janáčkovým drobným liturgickým sborovým skladbám na latinské texty a převážně instrumentálním raně barokním dílům představují koncertní řadu, při které se posluchačům představili sólisté Barbora Kotlánová (soprán), Stanislava Mihalcová (soprán), Daniela Čermáková (alt), Hasan El Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas).  více

Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby vyvrcholil nedělním koncertem v katedrále sv. Petra a Pavla. Napříč letošním 31. ročníkem a také při posledním hudebním večeru zněla díla ryze českých skladatelů. Tentokrát v podání sólistů Pavly Vykopalové (soprán), Jany Hrochové (mezzosoprán), Eduarda Martyniuka (tenor), Jozefa Benciho (bas), varhaníka Petra Kolaře, dále Českého filharmonického sboru Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Glagolská mše jako prvotřídní záležitost klasické hudby, byla uvedena za doprovodu Filharmonie Brno s milým hostem, dirigentem Tomášem Netopilemvíce

Nejčtenější