Nové vydání kulturního newsletteru Odboru kultury MMB

Brněnský kulturní newsletter přináší přehled událostí a změn, které se v nadcházející době týkají divadel, klubů, festivalů a dalších kulturních akcí v Brně. Některé akce se přesunuly do online prostředí, více o nich najdete v článku.

OD NÁS PRO VÁS

Děkujeme všem za návrhy k doplnění/úpravám Akčního plánu pro kulturu na roky 2020-2022. V následujících dnech všechny připomínky zpracujeme a navrhneme jejich případnou implementaci do plánu. Následně bude plán předložen do orgánů města Brna. Více zde.

Proběhne další setkání Brněnského kulturního parlamentu, tentokrát online. Setkáme se přes aplikaci ZOOM, a to 26. 11. 2020 v 18:00. Mluvit se bude o brněnském akčním plánu pro kulturu, novém projektu Sochařské Brno a státní Strategii rozvoje kulturních a kreativních odvětví. Link pro připojení Vám pošleme v listopadovém newsletteru. Pro aktuální informace sledujte také náš Facebook.

Minulý týden bylo uzavřeno podávání žádosti o dotace v kultuře, poskytované městem Brnem. Celkem přišlo 327 žádostí, nejvíce v oblasti hudby, kterých je 93. Nyní žádosti kontroluje Odbor kultury a následně proběhne jejich hodnocení odbornými komisemi. Na další postup a přesný časový harmonogram dotačního procesu se můžete podívat na webu.

V rámci projektu Sochy pro Brno je na řadě další významná osobnost - blahoslavená Marie Restituta Kafková. V září proběhla schůzka v parku Marie Restituty v Husovicích, kde bude socha v budoucnu umístěna. Podle návrhů oslovených architektů a sochařů bude vybraná konkrétní lokace.

V říjnu Brno jednalo ohledně finančních kompenzací s Ministerstvem kultury a apelovalo na vládu, aby podoba druhé dotační výzvy COVID-Kultura byla adekvátní a hlavně rychlá. Město již na jaře učinilo sadu opatření, která brněnské kulturní scéně pomohla. Nyní je na tahu ministerstvo, městský rozpočet již další vlnu neutáhne. Více zde.

Podle aktuálních zpráv schválila vláda druhou výzvu COVID-Kultura právě dnes, její podoba by měla být zveřejněna 15. 10. K dispozici bude  750 mil. Kč, které jsou určeny pro subjekty podnikající v kultuře i OSVČ. Ty dostanou 60 tis. Kč, firmám se uhradí náklady až do 10 mil. Kč. Dle konceptu, který jsme měli možnost vidět, by podmínky měly být mnohem volnější než v první výzvě. Více zde.

Nový podcast Suflér o kultuře v karanténě začal v září vysílat Institut umění - Divadelní ústav. Moderátoři a jejich hosté se zamýšlejí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění. Podcast je dostupný na Spotify nebo na odkazu zde

PŘÍLEŽITOSTI

12 kanceláří z programu Kreativní Evropa letos na podzim pořádá online konference Matchmaking with Creative Europe. Cílem je vybudování nových kontaktů mezi kulturními a kreativními zástupci z celé Evropy. Přihlaste se do 19. října, pokud máte zájem o některé z těchto témat: digitalizace v kultuře, genderová rovnost v umění, zelená kultura. Více zde

Kdy je lepší čas na sebevzdělávání než teď? Katedra produkce DAMU organizuje online konferenci na téma Jak se nespálit při pořádání kulturních eventů. Přednášky a debaty se zaměří na témata jako je zabezpečení místa konání akce nebo prevence a minimalizace škod v případě požárů. Zúčastnit se můžete už tento pátek.

Chystá se nová divadelní streamovací služba Dramox, která nabídne široký výběr streamovaných představení - zapojí se více než 30 českých divadel. Služba by měla být v provozu od konce října.

Nejzajímavější knižní projekt má šanci zvítězit v soutěži Book in Progress. Vyhrát můžete papír a tisk v hodnotě až 300 000 Kč. Autorské knihy, komiksy, fotografické i dětské knížky přihlašujte do 31. 10. 2020.

The Show Must Go ON / OFF - line - to je cyklus mezinárodních diskusních setkání s českými a zahraničními hosty z oblasti scénických umění. Druhý díl online konference proběhne 22. 10. 2020 na téma Třetí divadelní reforma?

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

I v současné době se dá kulturně vyžít, koronaviru navzdory. A jak nás v pondělí všechny kulturní instituce ujistily #kulturunezastavíš.

→ Pokud jste o víkendu nesledovali Open House online, můžete se zpětně podívat na všechny videa z prohlídek běžně nepřístupných budov na jejich webu nebo Facebooku.

→ V září byly rozdány ceny festivalu příští vlna / next wave v Praze, ve kterých uspěla autorská inscenace brněnského herce Jána Sedala a hudebníka Tomáše Vtípila -⁠ Vyplním šaty své tělem svým. Dílo oceněné jako Projekt roku uvádí divadelní platforma Terén.

→ Káznice LIVE znovu ožívá a v nejbližších dnech se můžete těšit na několik koncertů, divadelních představení a další performance.

→ Brněnská kina se přesouvají do virtuálního prostředí, filmy z produkce kina Scala můžete sledovat pomocí platformy Moje kino LIVE. Také Kino Art hraje online.

→ Vodojem pod Žlutým kopcem, který spravuje TIC Brno, zvítězil v anketě Kudy z nudy v kategorii Turistické novinky 2020. Vodojem byl veřejnosti otevřen teprve v červnu letošního roku, ale je vidět, že ho čeká velká budoucnost.

→ Nezapomeňte, že do pátku ještě můžete hlasovat o brněnskou Výlohu roku 2020

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Jedno starší – pravda, ne úplně typické – album skupiny Květy začínalo slovy: „Nejtišší kapela na světě tak, aby nerušila sousedy.“ To nejnovější, nazvané trochu záhadně Květy Květy, začíná textem: „Řítíme se do tmy tou největší rychlostí.“ Dá se něco vyvozovat z toho, že kapela kolem Martina E. Kyšperského v nejpomalejším roce, v době lockdownu, přišla s nejrychlejším a možná s nejenergičtějším albem za svou kariéru? Nebo je důležitější, že přes veškerý tlak, který z Květů Květů coby kolektivní práce vyvěrá, jde vlastně o velmi samotářskou a intimní desku?  více

Sedmý rok své oficiální existence završil brněnský bigband Cotatcha Orchestra dlouho připravovaným debutovým albem autorských skladeb tří komponistů – většinou z pera pianisty Martina Konvičky, s mírným přispěním Jiřího Levíčka a bandleadera Jiřího Kotači. Název Bigbandová elektronika/Bigband Electronics naznačuje, že skladby překračují čistě jazzový rámec směrem k různým nadžánrovým fúzím, ale pevné mantinely tím rozhodně nevymezuje.  více

Tomáš Kytnar, šéf brněnského klubu Stará Pekárna a kapelník skupiny Tady To Máš, léta zhudebňoval slovenské texty. Několik svých alb postavil na poezii současných slovenských básníků Judity Kaššovicové a Erika Ondrejičky. Na otázku, jestli se českým textům vyhýbá záměrně, v rozhovoru pro Brno – Město hudby v roce 2013 odpověděl: „Opravdu trochu přemýšlím o češtině, ale nějak systematicky hledat nebo si dávat inzerát rozhodně nebudu. Jako slovenští básníci vlastně přišli ke mně, musí cestou náhody přijít i ti čeští, nebo ne?“ Uplynulo sedm let. Kytnar od té doby se svou skupinou vydal „slovenská“ alba Srdiečka tiché a Krajina diamantov a… letos přichází změna. Novinka Ryba Květovoň propojila Kytnarův typický skladatelský rukopis s českou poezií Bogdana Trojaka.  více

Poetický název Květy nevadnoucí za sebou skrývá prozatím poslední vydavatelský počin Jiřího Plocka. Kompilační CD oslavuje čtvrtstoletí od vzniku moravské folklorní řady v jeho vydavatelství GNOSIS BRNO. Jde o čtrnáct alb, která vznikala mezi lety 1995 až 2005.  A nejsou to alba ledajaká. Nadšení a cit Jiřího Plocka pro píseň je nesporný, z nahrávek však dýchá mnohem víc. Jde například o zápal samotných zpěváků, který Jiří Plocek během natáčení rozdmýchával, nechal je hrát a zpívat podle jejich vůle a nálady. Musím zdůraznit také samotný výběr interpretů. Jména jsou to dnes již opravdu ikonická – František Okénka, Zdeněk Kašpar, Karel Rajmic, Vlasta Grycová, Jiřina Miklošková a mnozí další. Někteří z nich už bohužel opustili tento svět. Jiní, které na albu slyšíme jako nadané děti, sami už vychovávají další generace zpěváků, například Tomáš Beníček. Záměrně zmiňuji zpěváky, samotné album je i po hudební stránce kvalitní. Všechny písně jsou však přednášeny výjimečnými interprety. I to jim v duchu živé lidové tradice dodává jedinečnost.  více

Dva roky po monotematickém albu Bleděmodré město, za které získala nominaci na žánrového Anděla, vydala brněnská skupina Nevermore & Kosmonaut novinku se záhadným názvem XCR-9. Více prozrazuje podtitul Písně do rakety. Zatímco na minulém albu jsme se s Michalem Šimíčkem a jeho kapelou procházeli ulicemi města Brna, tentokrát nás písničkář, který léta používá přezdívku Kosmonaut, bere na fiktivní cestu do vesmíru.  více