Pěvecký konkurz k novému nastudování Bernsteinovy Mše

Pěvecký konkurz k novému nastudování Bernsteinovy Mše

V roce 2016 bude v pěti českých městech po letech uvedena Bernsteinova Mše. V hlavní roli Celebranta se představí Vojtěch Dyk. Pěvecký konkurz proběhne v Brně i Praze.

Agentura Bujoart vyhlašuje veřejný konkurz na pěvecké role ve scénickém nastudování Mše Leonarda Bernsteina. Režijní koncepci putovního projektu, který se představí v pěti českých městech zpracovávají Šimon a Michal Cabanovi. Dirigovat bude Oskar Rózsa. Na příští rok je naplánováno deset představení. Konkurz proběhne 10. září v divadle La Fabrika v Praze a 11. září v Městské divadlo Brno.

Mše vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové. Bernstein skladbu založil na struktuře katolické mše, která obsahuje davové scény, bluesové a rockové sekvence i avantgardní instrumentální části. Při premiéře, která se odehrála v rámci slavnostního otevření Kennedyho centra v roce 1971 dílo šokovalo. Pobouření vyvolala především scéna kněze tančícího na oltáři. Dnes však je vedle West Side Story a Chichesterských žalmů považována Mše za jedno ze skladatelových vrcholných děl.

Kromě instrumentálního ansámblu, chrámového a chlapeckého sboru je zásadním článkem díla také tzv. street chorus, který bude sestaven ze sólových zpěváků a to jak rockových, bluesových tak klasických. Členové street choru zpívají části tutti a jednotlivá sóla. Sólových partů je mnoho a vzhledem k jejich charakteru i různorodosti bude mít každý člen street choru i svůj sólový part.

Závazné přihlášky na předzpívání zasílejte na e-mail: lucie.karafiatova@gmail.com do neděle 12. července 2015. S přihlášením zašlete i svůj krátký umělecký životopis, telefonní číslo, preferenci na místo předzpívání (Praha/Brno) a svůj hlasový obor.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více

Monumentální dílo Saul od Georga Friedricha Händela se v české premiéře dočkalo také scénického zpracování. Na závěr Hudebního festivalu Znojmo (po lednovém koncertním provedení v Brně a v Praze) jej nyní nastudoval soubor Czech Ensemble Baroque v čele s předními pěveckými osobnostmi působícími na české i zahraniční scéně.   více