Předpremiéra dokumentu Hvězdy za železnou oponou

Předpremiéra dokumentu Hvězdy za železnou oponou

Unikátní dokument o zahraničních koncertech v socialistickém Československu, jejichž význam pomáhal bořit železnou oponu, natočil režisér Pavel Jirásek v brněnském studiu České televize. Diváci v Brně jej uvidí v předpremiéře.

Film nahlíží na české prostředí v období let 1950 – 1990 a nabízí jedinečný pohled na kulturní a politický význam návštěv osobností světové hudby, které do tehdejšího Československa přivážely populární a alternativní kulturu. Prostřednictvím bohatých archivů ČT vzpomíná na nejvýznamnější koncertní akce zahraničních hvězd. Sleduje proměny koncertní dramaturgie v jednotlivých desetiletích i události, které v mnoha směrech ovlivnily dobový vývoj kulturního i politického dění. Ústředním motivem tohoto dokumentu je zobrazování demokratických myšlenek, které do tehdejšího Československa přiváželi zahraniční umělci, a kterými byly iniciovány rozsáhlé změny v oblasti umění i politiky.

"Na základě vlastní zkušenosti jsem do dokumentu vybral umělce, jejichž hostování u nás bylo poznamenáno nedorozuměním s tehdejším režimem,“ vzpomíná na počátky vzniku dokumentu režisér Pavel Jirásek a dodává: „Umělce zpoza železné opony čekala socialistickém Československu konfrontace s jiným kulturním prostředím než na které byli zvyklí, a to samozřejmě rodilo celou řadu problémů. Už třeba první skutečně rocková kapela hostující u nás, Manfred Mann z Anglie, byla při pražském koncertu svědkem tvrdého zásahu policie proti posluchačům, kteří si na základě projevu hudebníků plného energie dovolili v sále vstát. Tehdy, kdo se hnul ze své židle, byl pro režim nepřijatelný a musel být umravněn pendrekem." Na druhé straně později, zejména v 70. a 80. letech, zde hostovala celá řada umělců, kteří byli jako zábava širokého obecenstva pro režim přijatelní, ale svou energií a dobře profesionálně odvedenou koncertní show posunovaly dění v kultuře u nás dopředu také. A také na ty dokument vzpomíná. Například na vystoupení Suzi Quatro.


„Film je plný bohatých rešerší a zaujme výběrem dosud neznámých archivních materiálů. Diváci tak budou mít kupříkladu možnost zhlédnout doposud nepublikované záznamy z koncertů Manfred Mann, Moody Blues, Beach Boys, Nico či Die Toten Hosen.“ láká ke sledování dramaturg Martin Polák. Tehdejší organizátoři koncertů velmi plasticky vyprávějí o nesčetných administrativních a politických obtížích, kterým se při organizování koncertů západních hvězd vystavovali. Divákovi je stále jasnější, jaké odvahy a vytrvalosti bylo při přípravě takových kulturních událostí zapotřebí. Koncerty s sebou přinášely závan svobody a někdy dokonce přerostly v politické manifestace, jako např. bratislavské vystoupení Joan Baezové v roce 1989. 

Tvůrci filmu vybírali z velkého počtu koncertů. S lítostí proto přiznávají, že mnohý cenný materiál se do bezmála hodinového dokumentu nevešel. Patří mezi něj třeba záběry s doyenem české jazzové publicistiky Dr. Lubomírem Dorůžkou o Luisi Armstrongovi, který hostoval v pražské Lucerně nebo vzpomínka na Eltona Johna či Depeche Mode.

Dokument končí v roce 1990, kdy pražský Strahovský stadion, dříve hostící spartakiády, přinesl první akci svého druhu v postkomunistické Evropě, koncert Steel Wheels/Urban Jungle, legendárních Rolling Stones. Jejich koncert v době doznívající sametové revoluce se stal jedením velkým symbolem a potvrzením nových demokratických poměrů.

Dokument Hvězdy za železnou oponou je v předpremiéře promítán při příležitosti 25. výročí Sametové revoluce v Českých centrech, například v Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Kyjevě či ve Vídni. Dokument také inspiroval k výstavě, která se letos na podzim uskutečnila v Muzeu a archivu populární hudby v Praze. Brněnská předpremiéra proběhne 17. listopadu 2014 od 19.00 v Domě pánů z Kunštátu v kavárně Trojka.

Beach Boys na zimním stadionu v Brně, foto Svaťa Fiala

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..


Jen zřídka je hlavním tématem pro rozhovor jedna jediná skladba. V případě violoncellisty Josefa Klíče, koncertního mistra Národního divadla v Brně, se to však nabízelo. Nestává se každý den, že by se český skladatel se svou písní dostal do finále celosvětové soutěže. Důvodů pro povídání však bylo víc – vzpomínky na zesnulého Jaroslava Erika Friče, Josefovo zaměstnání v Janáčkově divadle i připravované nové album.  více

Pro včerejší zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Festivalu Špilberk zvolila Filharmonie Brno dramaturgii sestávající z osvědčených i méně známých kusů. Podtitul Romantický karneval celý večer ponořil do karnevalového duchu, spjatého s oslavami před začátkem masopustu. Program si tedy vytyčil za cíl charakterizovat právě období veselí, oslav a masek skladbami, které svou náladou vypovídají o této periodě v roce. Téměř zaplněné nádvoří tak mělo příležitost vychutnat si nenáročný a líbivý program, který se také svou nižší teplotou snáze přiblížil onomu chladnému masopustní období.  více

Brno jako město hudby zapsané v UNESCO, má za sebou čtyři festivalové dny plné hudby a tance. Na celkem dvaadvaceti hudebních stanovištích probíhaly desítky koncertů a vystoupení se stovkami účinkujících. Hudba v ulicích zněla na každém rohu, nejvíce pozornosti však letos poutaly čtyři pokoje od výtvarnice Kateřiny Šedé, ve kterých se střídali umělci různých žánrů i národností. Lákadlem byly také vystoupení britských Motionhouse a No Fit State Circus, kteří opakovaně uhranuli náměstí Svobody svými akrobatickými kousky a dechberoucím představením. Nově vznikly také dvě velké scény – Dominik stage na Dominikánském náměstí a Django stage na Malinovského náměstí. Tady se vystřídali umělci jako Jana Kirschner, Monika Bagárová, minus123minut nebo Jan P. Muchow & The Antagonists. Již tradičně festival doprovázel zvuk flašinetářů, kteří se v Brně sešli v rámci svého 10. Mezinárodního setkání. Letos premiérově vystoupili na Maratonu hudby Brno také umělci partnerských měst hudby UNESCO. Zpěvačka a multiinstrumentalistka Tinatin Tsereteli (Hannover) a houslista Nicola Manzan (Bologna). Atmosféru celého festivalu zachycuje video, které najdete níže.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou výjimečný festival. Dramaturgií, strukturou, atmosférou. Každý ročník má své téma, každý večer má své téma, a dokonce i některá jednotlivá vystoupení mají svá témata. Dlouholetému dramaturgovi festivalu Michalu Schmidtovi se i letos podařilo skvěle vyvážit české premiéry a skutečně mimořádné projekty s návraty a jistotami. Letošní téma Folkových prázdnin bylo O duši, ale tato týdenní přehlídka má duši každý rok.  více

Po téměř magickém zjevení v podobě CD Moravské hlasy - Jihomoravský kraj, které vyšlo před dvěma lety, jsme se konečně dočkali jeho pokračování. Autor tohoto odvážného počinu Jiří Plocek se v něm vydal dále, severně česko - slovenským pomezím až do kraje Zlínského.  více